Κιθάρα Νικολαΐδη. Γνωρίζουμε στοιχεία για τον κατασκευαστή;

Καλημερα

Εχουμε στοιχεία για τον οργανοποιό Νικολαϊδη;
Αναφέρομαι σε παλιο οργανοποιό

Στη λιστα με τους οργανοποιούς υπάρχουν δύο αλλα μάλλον προκειται για διαφορετικούς, μαλλον συγχρονους.

Υπάρχει στην οικογένεια κιθάρα του, κατασκευής 1960 περίπου, η οποια είναι απο τις καλύτερες που έχω παίξει.
Δεν εχω φωτογραφίες αυτή τη στιγμή.

Τη θυμήθηκα με αφορμή το θέμα του κ. Μυστακίδη με τις ηχογραφήσεις. Μαλιστα είδα ότι σε μια σελίδα με παρουσιασεις των κιθαρων απο τη συγκεκριμένη εκδήλωση, σε μια κιθαρα του Νικολαίδη υπάρχουν αρκετα ερωτηματικά, που μαλλον δηλώνουν ότι δε γνωρίζουμε στοιχεία.

Ηταν σιγουρα απο την Νικαια και εχω ακουσει οτι εφτιαχνε καλα οργανα!Εχω δει κιθαρες του (απο φωτογραφιες) που μοιαζουν πολυ με Απαρτιαν…συγκεκριμενα εχουν το ιδιο καραολο και παρομοιες πυρογραφιες!Νομιζω πουλιοταν και μια εδω στο φορουμ,αν τη βρω θα το παραθεσω!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:51 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:46 —

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=26977

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστω για την απαντηση
Αυτη που πουλιοταν την χω δει. Δε μοιαζει και τοσο με την δικη μας
Απο νικαια λοιπον. Να σαι καλα.

Απλα πενεψα το σπιτι μου…:)!Δυστυχως δε γνωριζω περισσοτερα πραγματα!Παντως και η κιθαρα στο θεμα του Μυστακιδη δε μοιαζει αλλα μαλλον ειναι και παλιοτερη!Ελπιζω μια και ειναι τοσο καλη να ειναι δικη σου και να τη χαιρεσαι! …α και αν βρεις την ευκαιρια ωραια θα ηταν να περναμε μια ιδεα και εμεις…!!

Οταν επισκεφτω το θειο θα τραβηξω φωτογραφιες. Ειναι στο προγραμμα
Τι του θειου , τι δικη μου. Το ιδιο ειναι

Οι φωτογραφιες που υποσχεθηκα.
Το ξυλο ειναι δεσποτακι κομμενο το 1927 . Η κιθαρα ειναι του 60.δεν εχει ημερομηνια το ταμπελακι απ’ οτι ειδα

να την χαίρεστε και να την προσέχετε! παίζει να την φέρεις στην μάζωξη;

Να σαι καλα Νικο.
Αν το πω του θειου θα μου τη δωσει. Αλλα ψιλοντρεπομαι.

να το πώ εγώ που δεν ντρέπομαι; ας έρθει και αυτός μαζί!
χαλαρά γιώργο, μια σκέψη έκανα.