Καταγραφή Ρεμπέτικων Τραγουδιών που γράφτηκαν την περίοδο 1940 - 1949

ʼρη και Βασίλη, ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

  • ʼρη, περιμένω και τα άλλα στοιχεία.
  • Βασίλη, δώσε σε παρακαλώ τους στίχους του “Στον πόλεμο αν πάω”. Αυτό το CD, που αναφέρεις από το “ΠΑΛΚΟ”, υπάρχει τρόπος ρε φίλε να το αντιγράψεις; Έχεις και το Νο.2 μεγάλε; Θα κάνουμε τίποτα να μου τα πασάρεις??

Σ.Π.

σάκη είναι μια σειρά από 10 cd.ποιά θέλεις από αυτά?

τα λόγια του “στον πόλεμο αν πάω”

αν θα μου πουν στον πόλεμο
να πάω να πολεμήσω
εσένα συλλογίζομαι
μικρό μου που θ’ αφήσω (δις)

δε με φοβίζουν οι φωτιές
ούτε και τα κανόνια
δε νοιάζομαι αν ο πόλεμος
κρατήσει 10 χρόνια (δις)

με νοιάζει μόνο πως εσύ
θα βρίσκεσαι μακρυά μου
και χίλιες πίκρες μπαίνουνε
και σφάζουν τη καρδιά μου (δις)

θα ‘μαι μεσ’ στο χαράκωμα
και θα σε συλλογιέμαι
θα λέω που να 'ναι το κουκλί
και όλο θα τυρρανιέμαι (δις)

γι’ αυτό το λόγο ο πόλεμος
δε θά 'θελα να γίνει
και τη ζωή μου θά 'δινα
για νά ´χουμε ειρήνη (δις)

Φίλε Βασίλη,

  1. Κατ’ αρχάς σ’ ευχαριστώ πολύ για τους στίχους.
  2. Είναι 10 CD?! Είναι ρεμπέτικα και μάλιστα παλιές εγγραφές? Αν ναι, τότε (σαν πλεονέκτης και αρρωστο-καυλο-ρεμπετόφιλος), ε!, θέλει και ερώτημα ρε Βασίλη? Τα θέλω ούλα ο φαταούλας (και φυσικά -δεν το συζητώ- με δικά μου άδεια CD μεγάλε…). Που ξέρεις, μπορεί να βρω έτσι σπάνια διαμάντια, που τα ψάχνω μια ζωή, αρκεί να μη σε βάλω σε βάσανο…

Σ.Π.

όταν αποφασίσεις να βγεις από το σπίτι και έρθεις για κρασί θα συννενοηθούμε για τα περαιτέρω.
προς το παρόν, το τραγούδι “φεύγω λενιώ” των σπύρου περιστέρη, μίνου μάτσα, ζακ ιακωβίδη και ερμηνευτές τους πάνο σάμη, έλσα λάμπο, γιάννη σταμούλη ηχογραφημένο το 1949 είναι μέσα στη λίστα σου?

Βασίλη, κατ’ αρχάς να σ’ ευχαριστήσω εκ των προτέρων. Είσαι ντερβίσης.
Ελπίζω να πιούμε κρασάκι παρέα σύντομα και να τα πούμε από κοντά. Έχω κάτι τρεξίματα αυτές τις μέρες και μόλις σκατζάρω θα επικοινωνήσω μαζί σου για να το κανονίσουμε.
Ναι, το “ΦΕΥΓΩ ΛΕΝΙΩ” συμπεριλαμβάνεται στη λίστα.

Σ.Π.

Παίδες, μετά από αρκετή προσπάθεια ολοκλήρωσα την έρευνα και την ανάπτυξη του θέματος. Την τελική μορφή την ανεβάζω στις παρουσιάσεις.

Όσοι θέλετε να έχετε οποιαδήποτε συμμετοχή, μπορείτε να στείλετε τα μηνύματά σας εδώ από κάτω.

Καλή αντάμωση το Σάββατο στο Βόλο.

Σ.Π.

Σημείωση από admin: To άρθρο θα ανεβεί αύριο 1/12/2004

Το αποτέλεσμα αυτής της συζήτησης από το 2004 είναι εδώ:

Οποιαδήποτε συζήτηση σχετικά με το θέμα μπορεί να γίνει εκεί.

Το παρόν κλειδώνει.