Καλύτερα ζειμπέκικα

Νομίζω πως μέρος της παρακάτω φράσης του K. Φέρρη μετατράπηκε από κάποιον αυτόματο λογοκριτή σε αστεράκια. Μήπως κάνω λάθος;

Επίσης, βρήκα δύο βιβλία Τούρκικα παλιά, το ένα γιά τις ******** της Ίστανπουλ, το άλλο γιά τους “καπανταήδες” της ίστανμπουλ.

Ύπάρχει τέτοιο πράγμα στο φόρουμ; Αν ναι τότε αυτό φορτώνει στον γράφοντα ένα προσωπικό στυλ που πιθανότατα δεν επιθυμεί (κάπως πουριτανικό). Έτσι τουλαχιστόν το εκλαμβάνει κάποιος που δεν υποψιάζεται την αυτόματη λογοκρισία.

Μη το σκαλίζεις πολύ γιατί θα ενεργοποιηθεί η αυτόματη λογοκρισία,σ’αυτό το φόρουμ δουλεύει καλά μόνο η γαργάρα .

E τότε ρε μεγάλε δεν έχεις παρά να την κάνεις!!! Δεν σε κρατάει κανένας !!!

Με την ευκαιρία, να προτείνω κάτι στην “επιτροπή λογοκρισίας”: Δεν βάζετε μέσα στα αποκλεισμένα και εκείνο το LOL (ή ακόμα χειρότερα, ΛΟΛ); Στη γλώσσα μας, δεν γελάμε δηλαδή; Σε όλα θα μαϊμουδίζουμε;

Υ.Γ. Πάλι καλά, τουλάχιστο, που το αυτόματο σύστημα ορθογραφίας μου υπογραμμίζει (ακόμα) και τις δύο εκδοχές με κόκκινο…

Εχεις πονόλαιμο Ταρίφα; Γιατί βλέπω είσαι στο χώρο της γαργάρας κανα χρόνο. Πολύ μαγκιά ρε παιδί μου τελευταία…

Προς Κακοφώνιξ:
Οι “άσεμνες” λέξεις (όπως βλέπεις βάζω εισαγωγικά γιατί δεν συμφωνώ) κόβονται από πρόγραμμα κι όχι από κάποιον συντονιστή. Εγώ, για να ξεφύγω από το “μάτι” του προγράμματος, χρησιμοποιώ κάποια τερτίπια. π.χ. Πoυτάνα. Το όμικρον είναι γραμμένο με αγγλικό χαρακτήρα κι έτσι η λέξη δεν αναγνωρίζεται.
Πάντως η χρήση ενός τέτοιου προγράμματος δυστυχώς χρησιμοποιείται αναγκαστικά, καθώς κανείς από τους διαχειριστές δεν έχει τη δυνατότητα να κάθεται 24 ώρες στην οθόνη του pc για να ελέγξει την κακόβουλη χρήση τέτοιων λέξεων.

Κάποιοι, γράφουν κάτι απλά για να γράψουν και να δηλώσουν παρουσία…όπως εγώ, καλή ώρα, ή ο ταρίφας !!

Α είναι αυτό που λέμε "να λέμε και καμιά μ…α να περνάει η ώρα δηλαδή! Δεν θα ήταν καλύτερα ρε συ Δημήτρη όμως αντι για μ…ες να γράφαμε κάτι που να πιάνει τόπο εδώ μέσα?

Α είναι αυτό που λέμε "να λέμε και καμιά μ…α να περνάει η ώρα δηλαδή! Δεν θα ήταν καλύτερα ρε συ Δημήτρη όμως αντι για μ…ες να γράφαμε κάτι που να πιάνει τόπο εδώ μέσα?

Άυτό, φίλε μου , να το πεις στον Ταρίφα που έμμεσα κοροϊδεύει-απαξιώνει και όσους συμμετέχουν στο φόρουμ…

Παιδιά, μην το τραβάτε, δεν υπάρχει λόγος!

Πιείτε ένα δυο, άσπρο πάτο!

Δεν θέλω να σκέφτομαι πως διάβασα πέντε σελίδες μηνύματα για να φτάσω στο τέλος να ασχολούμαι με κόντρες για το αν μπορούμε να βρίζουμε άνετα, ή όχι… Το μήνυμα έχει την ουσία, όχι ο τρόπος που το παρουσιάζουμε, ναι;

Παιδια δεν ξερω πολλα απο μουσικη,χθες πηρα το πρωτο μου οργανο,εναν τζουρα αλλα το τραγουδι που κανει να θελω να σηκωθω επανω και ν’αρχισω ναα χορευω ειναι το οταν Πινω τουμπεκαι απο τον Μαρκο Βαμβακαρη.Δεν ξερω αν ειναι ζεϊμπεκικο αλλα εγω ετσι το αισθανομαι.

Καλώς αισθάνεσαι, ζεϊμπέκικος είναι. Μ’αρέσει το μπεγλέρι σου.

Κυριάκο, καλώς όρισες! Από εσένα εξαρτάται να μάθεις γρήγορα αν το «πίνω τουμπεκάκι» (πλύνω, στο στίχο) είναι ζεϊμπέκικο, όπως σωστά αισθάνθηκες και να ορίζεις τον φρεσκοαγορασμένο τζουρά σου κατά πως πρέπει. Βέβαια, πριν δηλώσεις «όργανο» θα έπρεπε και κάτι να κατέʼεις (που θα έλεγε και ο Κρητικός Πάνος) από αυτό. Αλλοιώς, και εγώ θα μπορούσα αύριο το πρωί να αγοράσω μία οκαρίνα και μεθαύριο να δηλώσω «όργανο: οκαρίνα» (έστω, ζουρνάς). Σου ευχόμαστε όλοι, καλή πρόοδο!

Φαντάζομαι, δεν εννοείς, αγαπητέ Φέρρη, τον Σανταρόζα ή τον Ρότσα (Juan Ramon…), αλλά την Εσκενάζυ! Εκτός, βέβαια, αν ήθελες να γράψεις: “Ω Ρόζα” (που θα θεωρούσα πρέπον!)…
Αν και καθυστερημένα (και λίγο εκτός του θέματος περί καλύτερων ζεϋμπέκικων), οφείλω να πω ότι, πράγματι, υπάρχει εκτέλεση στα τούρκικα με τη Ρόζα, αλλά μήπως το μπερδεύεις με το “Καναρίνι μου γλυκό” ή αλλιώς το “Αηδόνι μου ζηλιάρικο”; Η συγκεκριμένη πάντως, υπάρχει στη συλλογή του αιεμνήστου ελληνοαμερικανού συλλέκτη John Pappas, με τίτλο “Bϋlbϋlϋm”, τουτέστιν “αηδόνι μου”. Πρόκειται, βέβαια, για τσιφτετέλι “αντάμ παπαντάμ”, όπως αναφέρει και ο συμφορουμίτης Πολίτης, αλλά δεν γνωρίζω τι άλλο γράφει ο δίσκος, αφού τα στοιχεία είναι εις στην … βαρβαρικήν!!!