Καινούριο Κλαρίνο

Το κλαρίνο μου, από καθαρό ελεφαντόδοντο. 70.000 ευρώ.

…αστειεύομαι, 70 ευρώ το πήρα, από Κίνα (μαζί με τα μεταφορικά). Είναι ABS πλαστικό. Αλλά πολύ στιβαρή κατασκευή.
Μήπως ξέρει κανείς, υπάρχει κάποιο υλικό του απλού εμπορίου που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν λιπαντικό για τον φελλό, διότι τσιγγουνευτήκαν λίγο, δεν δώσανε κραγιόν λιπαντικού αλλά ένα δοχειάκι 2Χ1 εκατοστά. Ή μόνο λιπαντικό ειδικά για φελλό κάνει; Πολύ καλή κατασκευή, αλλά κάτι παθαίνουν οι Κινέζοι με τα αγγλικά, το user manual είναι τελείως ότι να ναι, ούτε για συναρμολόγηση λέει, ούτε για νότες, ούτε για παίξιμο, ούτε τίποτα, αφού στην πρώτη γραμμή της πρώτης σελίδας, λέει: συγχαρητήρια για το νέο σας κλαρίνο που είναι φτιαγμένο από “φυσικό ξύλο”, και πως να το αλοίφει ο χρήστης εξωτερικά για συντήρηση. Λέω στον πωλητή, είστε με τα καλά σας, γιατί δεν φτιάχνετε ένα manual, τόσο δύσκολο είναι; Ένας πρέπει να μιλάει αγγλικά επιπέδου Lower και αυτό ήταν. Ναι μου λέει, γράψε λάθος, είναι πλαστικό, λες και δεν τρέχει τίποτα!
Καμιά συμβουλή γενική από γνώστες, για έναν αυτοδίδακτο;
Επίσης, έχει ένα εξτρά κομμάτι στην τσάντα, το δεύτερο κομμάτι από πάνω (βαρελάκι), έχει δύο τέτοια σχεδόν όμοια στο βαλιτσάκι, το δεύτερο τι ρόλο παίζει; Είναι για ρεζέρβα;
Με βάση τα κλειδιά που έχει αν έχω καταλάβει καλά θεωρείται τύπου ‘Κλασικό’, πόσο καλή απόδοση θα έχει άραγε για αυτές τις αγαπημένες δημοτικού τύπου μελωδίες, με βάση τα παραπάνω χαρακτηριστικά, κάποια εκτίμηση από κάποιον που ξέρει;
Αυτό το επιγλωττίδιο το ξύλινο (καλάμι) που περισφίγγεται στο επιστόμιο, πρέπει να είναι σε κάποιο συγκεκριμένο ύψος μόνο; Η άκρη του δηλαδή, να είναι κάποια χιλιοστά πιο πάνω από την πάνω άκρη του επιστόμιου ή κάποια χιλιοστά πιο κάτω ή ίσως ακριβώς στο ίδιο ύψος με την άκρη του επιστόμιου; Και, το πόσο θα είναι αυτό το ύψος θεωρείται μήπως ότι παίζει κάποιον ρόλο στο αν θα είναι πιο κατάλληλη η απόδοση του κλαρίνου αν είναι να χρησιμοποιηθεί είτε για κλασικό ή δημοτικό σκοπό;
Κυρίως, αυτό το πολύ άσχημο ακουστικά “γλύστριμα” σε ψηλό-στριγγό ήχο στο σημείο φυσήματος (σαν να φεύγει λάθος ο αέρας στιγμιαία κάποιες φορές) πως αποφεύγεται; Ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες.

Να μην παρεξηγηθώ, επειδή είναι άσπρο έφερα το παράδειγμα του ελεφαντόδοντου, είμαι κατά του κυνηγιού ελέφαντα για ελεφαντόδοντο παγκοσμίως, δε θα ήθελα να έχω κλαρίνο με υλικό που προέκυψε από θανάτωση ελέφαντα για το σκοπό αυτό ακόμα και αντίκα να ήταν ή από τότε που δεν ήταν απαγορευμένο, είμαι υπέρ της προστασίας του ελέφαντα και της φιλίας ανθρώπου-ελέφαντα:

Αν αυτό είναι το πρόβλημα υπάρχει και ελεφαντόδοντο μαμούθ που ήδη εξαφανίστηκε από την υπερθήρευση χιλιάδες χρόνια πριν (βέβαια κάποιοι θεωρούν πρόβλημα πως άμα κοπεί σε κομμάτια δύσκολα ξεχωρίζει από του ελέφαντα, κι εγώ επιπλέον ανησυχώ πως εξαιτίας του τρόπου συλλογής από τυχοδιώκτες χάνεται γενετική ποικιλομορφία που ίσως θα μπορούσε να φανεί χρήσιμη στην επαναφορά του είδους με κλωνοποίηση).

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

British volunteer Paul Barton plays piano for sick, abused, retired and rescued elephants at a sanctuary in Thailand.

https://www.reuters.com/news/picture/music-for-elephants-idINRTX6IIRM/

1 «Μου αρέσει»