Καθαρισμός οργάνου

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, που αφορά γενικότερα στην περιποίηση του ξύλου (έπιπλα κλπ.): Από τι συνίσταται το Teak oil; Από παλαιότερα ξέρω ότι για όλες τις περιπτώσεις όπου σήμερα συνιστάται η χρησιμοποίησή του, οι παλαιότεροι χρησιμοποιούσαν λινέλαιο αραιωμένο με νέφτι σε ποσοστό 50 - 50. Είναι το teak oil κάτι διαφορετικό; Επίσης: ποία η διαφορά μεταξύ ωμού και βρασμένου λινέλαιου;

Εγω συμφωνω και λεω μονο με πανακι. Αλλα μηπως θα μπορουσαμε να βαλουμε λιγο overlay στην τστιερα

Αγαπητέ ΝΙΚΟ.Το TEAK OIL είναι ένα μείγμα ελαίων που μοιάζει κατά το δυνατόν με την σύσταση των ελαίων που έχει το ξύλο ΤΕΑΚ.Ως γνωστό το συγκεκριμένο ξύλο έχει τεράστιες αντοχές στις εξωτερικές συνθήκες ('ηλιο,βροχή,θάλασσα,κ.λ.π.) και ένας μεγάλος παράγοντας που του δίνει αυτές τις ιδιότητες είναι το φυσικό του λάδι.Η πλήρης χημική σύσταση δεν είναι απολύτως γνωστή-η κάθε εταιρεία χρησιμοποιεί δική της φιλοσοφία- αυτό που έχω να σου πώ είναι ότι σχεδόν όλοι αγοράζουν πρώτη ύλη από την ΟΛΛΑΝΔΙΑ κατ αρχήν και κατα δεύτερον από την ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ “παίζουν” με την αραίωση της πρώτης ύλης.Αν χρησιμοποιήσουμε πρώτη ύλη αναραίωτη το αποτέλεσμα είναι με ένα χέρι,να έχουμε επιφάνεια στρωτή και μεταξένια.¨Εχουμε όμως πρόβλημα ότι το λάδι αυτό κάτω από ορισμένες προυποθέσεις αυτοαναφλέγεται.Δηλαδή φαντάσου οτι και αραιωμένο, αν έχουμε ένα πανί,ή στουπί απλώς εμποτισμένο με λάδι,και το αφήσουμε στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου μας καλοκαιριάτικα,το πιό πιθανόν είναι ξαφνικά να δούμε να βγαίνουν στην αρχή καπνοί,και μετά να παίρνει φωτιά.Φαντάσου το πυκνό.
Τώρα πολύ πιθανόν στην σύνθεσή του να εμπεριέχεται και λινέλαιο σε κάποιο ποσοστό. Με την μέθοδο μέτρησης βάμματος ηλιοτροπίου (phμετρικές ταινίες) η οξύτητα μοιάζει εκείνης του φυσικού ελαίου του ξύλου οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Όντως οι παλιοί εφεύρισκαν διαφόρος τρόπους να κάνουν κάποιες εργασίες και ένας τρόπος είναι αφού δεν έχουμε teak oil αραιώνουμε λινέλαιο (βρασμένο) το αραιώνουμε πάρα πολύ και περνάμε.Αυτό συμβαίνει ακόμα και σήμερα οπου θα ακούσεις πολλές φορές έναν τεχνίτη να ζητά π.χ.αστάρι μετάλλου,για να μονώσει έναν πολύ ρυπαρό και σαθρό τοίχο προκειμένου να τον βάψει μετά, ενώ εδώ και σχεδόν 20 χρόνια έχουν βγεί υλικά εξιδεικευμένα για αυτό το πράγμα,έχοντας ένα σωρό πλεονεκτήματα,χωρίς τα μειονεκτήματα του ασταριού μετάλλου.Εξ άλλου όπως το λέει και το όνομά του είναι φτιαγμένο γαι μέταλλα.
Το ομό λινέλαιο το χρησιμοποιούν για προσθήκη σε χρώματα,σε στόκους,σε σέρτικα,κ.λ.π. ενώ το βρασμένο το χρησιμοποιούν σε επαλείψεις π.χ.πατωμάτων ξύλινων,παλιών μωσαικών,κ.α.
Φίλε ΓΑΝΥΜΗΔΗ οινοχόε του ΔΙΟΣ κατ αρχήν καλώς ήλθες στο ΦΟΡΟΥΜ.Overlay βάζουμε μόνο στις λουστραρισμένες επιφάνειες,και όχι απ ευθείας στις ξύλινες,αλλά όπως είπα και παραπάνω καλό είναι γενικά να αποφεύγεται.

ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΤΖΟΥΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΩ.:088:

Μήνυμα από συντονιστή: Ganymidis καλωσήρθες στο φόρουμ. Σε παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία.

Να κάνω και εγω μια ερώτηση.Μετά απο το παίξιμο πόσο χρησιμο και σωστό είναι να καθαρίζουμε τις χορδές.Ενας μου ειπε να το κάνω άλλος οχι γιατί ναι μεν φευγει ο ιδρώτας απο την άλλη χαλάνε πιο γρήγορα.Θα ήθελα μια απάντηση.Εψω σταματήσει να τις καθαρίζω εδω και μήνες.

καθαρισετες μετα το παιξιμο , οταν ειναι η μπιχλα ακομα φρεσκια αμα στεγνωσει πανω στις χορδες ειναι για πεταμα…

Χμμμμ. Ρε τ’ άτιμα τα διαλιτικά που έφαγα το πλξτρολόγιο για να τα βρώ. Άντε γιατί κάλλιο να σου βγεί το μάτι…:092:

http://www.skroutz.gr/c/563/instruments-various.html?keyphrase=καθαρισμού&price_max=50.001

http://www.zozef.gr/site.php?&PHPSESSID=64da241c7bdf3b13c1e0e726e2330d37&file=index.xml

δειτε κι αυτο

Χαιρετώ την παρέα!!!

Έχω ανεβάσει ένα κείμενο το οποίο είχα βρει προ καιρού σε κάποιο site. Δυστυχώς δεν κράτησα την διεύθυνση - απλώς αποθήκευσα το κείμενο. Επίσης η μορφή PDF ήταν πολύ μεγάλη και έτσι το αντέγραψα σε DOC και τα σκίτσα ξεχωριστά σε JPG.
Το κείμενο αναφέρεται γενικά στην συντήρηση του λαούτου δυτικού τύπου αλλά πιστεύω ότι τα περισσότερα στοιχεία βρίσκουν εφαρμογή και στα δικά μας όργανα.
Περιγράφεται και ένας τρόπος δεσίματος των δεσμών (μπερντέδων) τον οποίο κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω.
Μέσα στο κείμενο υπάρχει αναφορά στο πως καθαρίζουμε το όργανο αλλά και πολλά άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία. Υπάρχει πιστεύω αρκετό υλικό για σχολιασμό!!!:089:

Φαντάζομαι δεν σκέφτεται κανείς να χρησιμοποιήσει zip-έλαιο για καθαρισμό, όπως με συνεβούλευσε “επαγγελματίας” μπουζουξής προ ημερών!:087:

Έχει κι αυτό μια…λογική…
Το ζιπέλαιο είναι ένα ελαιώδες καύσιμο, με διαλυτικές - καθαριστικές ιδιότητες.Είπαμε παραπάνω ότι οι άνθρωποι αυτοσχεδιάζουν όταν δεν υπάρχουν εξειδικευμένα προ’iόντα,και ο συγκεκριμένος “επαγγελματίας” προφανώς παρατήρησε ότι με αυτό το τρόπο καθάριζαν αρκετά οι χορδές του και του άφηναν και μία σχετική λίπανση συντήρησης στις χορδές-δεν είμαι σίγουρος αν αυτό εν τέλει είναι καλό- οπότε του κρατούσαν και περισσότερο χρόνο χωρίς να αλλαχθούν.Εδώ όμως μπαίνει ένα ερώτημα.Για ποιές χορδές μιλάμε;Για χορδές του τάδε,του δείνα, της αλληνής χηρεύουσας,ντόπιες, εισαγωγής ,με επικάλυψη απο ασήμι,σιδερένιες απλά,τι;
Δηλαδή αν είναι σιδερένιες με αυτή την λογική θα πρεπε να χρησιμοποιούμε κάποιο ψιλό ορυκτέλαιο για την συντήρησή τους, αν είναι με ασήμι, SILVO,αν είναι με χαλκό BRASSO,και πάει λέγοντας.
Είναι γνωστό ότι τον ποιό “γλυκό” ήχο τον έχουν οι απλές χορδές οι οποίες όμως “τελειώνουν” και εξαιρετικά γρήγορα.Σε περιπτώσεις δε καθημερινού παιξίματος από επαγγελματίες,η αλλαγή γίνεται κάθε δυο με τρείς ημέρες, οπότε στις τρείς ημέρες τι διαδικασία καθαρισμού να εφαρμόσεις αφού απλά θα τις αλλάξεις.
Στην περίπτωση του ερασιτέχνη πού δεν δουλεύει καθημερινά και τόσες ώρες το όργανο, εγώ θα του σύστηνα κάποιες απο τις χορδές που κυκλοφορούν, οι οποίες να έχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ασήμι,και οι οποίες οξειδώνονται δυσκολότερα από τις απλές.Βέβαια στην αρχή, και όταν λέω αρχή ενοοώ κάνα δύο μήνες,θα ακούγεται το όργανο λίγο “σκληρό”,αλλά μετά στρώνει, και για κανένα εξάμηνο δεν θα χρειαστεί να μπούν στην διαδικασία της αλλαγής.
Και μία επησήμανση.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΟΡΔΕΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ.Αυτό σημαίνει πρακτικά πως κάποιος κατασκευαστής ενώ έχει κατασκευάσει το όργανο με κάποιες χορδές που δουλεύει και ξέρει τα χαρακτηριστικά τους,ερχόμαστε εμείς και βάζουμε κάποιο τύπο χορδών, που τραβά παραπάνω,και μας σκευρώνει το όργανο.Καλό θα ήταν λοιπόν να ρωτάμε τι συνιστά ο κατασκευαστής για το κάθε όργανο.
Τελειώνοντας θα πω πως γαι τους ανθρώπους και μόνο που έχουν πολύ λιπαρή επιδερμίδα,και ιδρώνουν πολύ εύκολα, ένα πέρασμα στο τέλος του παιξίματος με ένα πανάκι που δεν αφήνει χνούδι και δεν γεμίζει με ίνες τα σπειρώματα των μπάσσων χορδών ειναι υπεραρκετό.
Αυτά και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Μιας και καθάρισα σήμερα το μπουζούκι μου είπα να ξεθάψω αυτό το θέμα ,κατόπιν εορτής βέβαια γιατί η δουλειά έχει ήδη γίνει. Ήθελα να ρωτήσω αν το κλασσικό baby oil της johnson&johnson καλύπτει όλα τα παραπάνω ή αν τελικά κάνει ζημιά στο όργανο. Η δουλειά μου έγινε μια χαρά, με ψιλό σύρμα κατσαρόλας και με το παραπάνω προίόν, αντί για παραφινέλαιο. Το χρησιμοποίησα για καθαρισμό της ταστιέρας και στο καπάκι με πολύ λίγες σταγόνες βέβαια και μετά το στέγνωσα - καθάρισα με στεγνό πανί.

Υ.Γ. Παρασύρθηκα γιατί στις οδηγίες χρήσης έγραφε ιδανικό για μωρά:)

Φαινεται οτι ειναι ημερες καθαριότητας,γιατι με επιασε κι εμενα να γυαλίσω τα όργανα!!!
Βρήκα ενα γυαλιστικό για το σκάφος,το οποιο αποδεδειγμένα δεν κανει ζημιά…"Guitar polish" το ονομα του και το παράγει η “D’andrea”.
Το παραπάνω ΔΕΝ κάνει για την ταστιέρα!!!
Για την ταστιέρα έχω παραγγείλει και περιμένω ενα σκεύασμα βασισμένο στο λεμονέλαιο…Αυριο μαλλον θα το έχω και θα μπορέσω να ενημερώσω για το πλήρες όνομα του και τα συστατικά του.
Πάντως δοκίμασα προ καιρού,σε ενα μπαγλαμά,το “teak oil” που μας ανεφερε ο nikosn και το οργανο δεν “παρεξηγήθηκε”

Με το που έληξε η απεργια των φορτηγών ήρθε και το καθαριστικό για την ταστιέρα:!
Το όνομα αυτού “Lemon oil,cleaner & conditioner” και είναι παραγωγής “D’ Andrea”.
Το χρησιμοποίησα χθες βράδυ σε μια κιθάρα και η αλήθεια είναι οτι η ταστιέρα γυάλισε!!!
Φαντάζομαι οτι δεν θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο όργανο,μιας και μου το πρότεινε φίλος επαγγελματίας.

Αυτο το προιον που αναφερεις το φτιαχνουν τρεις μεγαλες εταιριες (χωρις να θελω να διαφημισω) http://www.musica.gr/pegasus/products03/showcompare.php?pcode=COMPARE .Ποιο απο ολα πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο και αυτα τα προιντα χρησιμευουν μονο για καθαρισμος της ταστιερας η και για γιαλυσμα των χορδων;

Και εγώ χρησιμοποιώ το guitar polish και παραφινέλαιο για την ταστιέρα και το οργανάκι μου είναι σε άριστη κατάσταση

Η γνώμη μου είναι να αποφεύγουμε τα διάφορα έλαια για την ταστιέρα.
Το καλλίτερο είναι αυτό που έκανε ο Κώστας, δηλαδή αφού χαλαρώσουμε τις χορδές και ελευθερώσουμε την ταστιέρα, να την
τρίψουμε με λεπτό σύρμα κατσαρόλας για να καθαρίσει.
Παράλληλα με αυτόν τον τρόπο γυαλίζουμε και τα τάστα.

Για γυαλισμα των χορδων εχει κανεις να μο προτεινει κατι;;;

Fast Fret ειναι οτι πρέπει

Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι επιβλαβες για το οργανο;