Κέδρος καπακι

Ένας φίλος μου ο οποίος σπουδάζει στο Τμήμα Σχεδιασμού - Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου του ΤΕΙ της Καρδίτσας μου είπε πως ο κέδρος μυρίζει άσχημα και για πάρα πολύ καιρό.Ισχύει?Επίσης μου είπε πως την καλύτερη ακουστικότητα την βγάζει η οξιά.

το ασχημα ειναι σχετικο.εντονα ναι ,τωρα αν δεν σ αρεσει αλλο καπελο.Εμενα προσωπικα ο κεδρος λιβανου με τρελαινει…αλλα ειναι οντως βαρια μυρωδια.
οσο για την οξυα…εχεις δει πολλα οργανα απο οξυα?εγω μονο μπουζουκια και οχι πολλα.Το προβλημα ειναι ισως αισθητικο διοτι ειναι αχαρο και οχι ελκυστικο.Απο πλευρας ακουστικοτητας το καλυτερο ειναι να αναζητησεις την ταχυτητα ηχου στην οξυα.
εδω εχουμε ενα δειγμα σε διαφορα ξυλα
Along Fibre:Across Rings:Along Rings:Acacia 15,467 4,840 4,436Fir 15,2184,3822,572Beech 10,965 6,028 4,643Oak 12,662 5,036 4,229Pine 10,900 4,611 2,605Elm 14,639 4,916 3,728Sycamore 15,314 4,5674,142Ash 16,677 5,297 2,987Elder 15,306 4,4913,423Aspen16,677 5,297 2,987Maple 14,4725,0473,401Poplar 14,052 4,6003,444
απο ο,τι βλεπεις η οξυα beech εχει απο τις χαμηλοτερες ταχυτητες…εξαλου στον καβαλαρη που ειναι το μεσο διαδοσης απο τον παλμο της χορδης στο καπακι δεν υπαρχει απο οξυα καβαλαρης…επομενως ειναι “φτωχο” ακουστικα αυτο το ξυλο

Δεν συμφωνώ για την μυρωδιά…μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν μυρίζει κάπως ιδιαίτερα και σκέφτομαι ότι αν μύριζε δεν θα μύριζε τώρα στην αρχή?.. Είναι 2 μήνες που έχω το μπουζούκι και 2.5 που τελειώσε η κατασκευή του, σύμφωνα με την ημερομηνία που γράφει πάνω στην ταμπέλα ο κατασκευαστής.
Από την άλλη…ίσως υπάρχουν διάφορα είδη κέδρων και κάποια μπορεί να μυρίζουν εντονότερα…σ’αυτό καλύτερα να απαντήσει κάποιος ειδικός…
Αλήθεια όμως η μυρωδιά γιατί σε απασχόλησε?..ο ήχος δεν είναι το ζητούμενο?

Δεν γνωρίζω πολλά από ξύλα ,αλλά μάλλον θα αρχίσω να γίνομαι οπαδός του ρητού ‘’ καπάκι απ τον τόπο σου (Δράμα) και ας είν’ και ροζιασμένο ‘’ .:090:

Ναι .φίλε Σαράντο.Ο ήχος,η ομορφιά αλλά αν μυρίζει έντονα ίσως να είναι κάπως ενοχλητικό.Απλά τον ρώτησα γιατί ξέρει από ξύλα.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου συνονόματε.

Μη μου πεις???..σε λένε κι εσένα Σαράντη?..Πάω να παίξω ΛΟΤΤΟ δικέ μου!:090::090::090:
3-4 να έχω γνωρίσει σε όλη μου την ζωή!!! Είμαστε λίγοι και καλοί μεγάλε!!!:088::088:

…πάντως ήδη “ζηλεύει” το μπουζουκάκι η κοπελιά μου τον τελευταίο καιρό, μιας
και ασχολούμαι πολύ μαζί του…αν με “πιάσει” να το μυρίζω κιόλας μετά την κουβέντα μας…:080:…μάλλον θα με στείλει με την σφραγίδα του ανώμαλου…:019:

Καλησπερα κι απο εμενα.Νομιζω οτι η επικεφαλιδα του τμηματος που σπουδαζει ο φιλος σου τα λεει ολα.Ο ανθρωπος σπουδαζει την τεχνη του επιπλοποιου και οχι του οργανοποιου.Υπαρχουν πολλα ειδη κεδρου και ολα εχουν την δικη τους χαρακτηριστικη μυρουδια.Αλλωστε οπως γνωριζουμε ολοι τα καλα πουρα διατηρουνται σε υγραντηρες οι οποιοι ειναι κατασκευασμενοι απο κεδρο.Ο μονος κεδρος που εχει πολυ βαρια μυρουδια ειναι ο κεδρος λιβανου η φοινικι οπως το γνωριζουν στην κρητη.Οι υπολοιποι κεδροι αναδυουν σχετικα εντονα το αρωμα τους κυριως οταν δουλευονται δηλ κοβονται.πλανιζονται η τριβονται.Με την παροδο του χρονου ομως αδρανοποιειται το αρωμα τους και δεν μυριζουν σχεδον καθολου.Παντως δεν ισχυει οτι ο κεδρος εχει ασχημη μυρουδια.
Οσο για την οξια νομιζω οτι ειναι λιγο τραβηγμενο αυτο που λεει ο φιλος σου.Για επιπλα παντως ειναι οτι πρεπει.

Φίλε Σαράντο.Αποστόλη με λένε.Συμφώνησα στην παραπάνω απάντηση μου με τον συνονόματο ApostolosK.
Κύριε Στάμκο.Είμαι σίγουρος πως κάτι παραπάνω θα ξέρετε γιατί έχετε πάρα πολύ μεγάλη εμπειρία.Οπότε πάω πάσο.

Φτουουουουουουουου:016::016::016:…καμιά φορά καταλαβαίνουμε ότι θέλουμε ρε παιδί μου…

…σε συνέχεια της όλης συζήτησης, να σας ενημερώσω ότι είδα και έπαιξα σήμερα με ένα μπουζούκι ΕΞ’ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ από κέδρο παιδιά και ήταν υπέροχο(στ’αυτιά μου τουλάχιστον)!!

Του Στάμκου είναι το δημιούργημα και το είδα στο μαγαζί στην Νίκαια…όπως και τον ίδιο τον Παναγιώτη, που θα είναι Αθήνα μέχρι και το Σάββατο 18-7 απ’ότι μου είπε.

Αξίζει μια βολτίτσα για όποιον είναι σε φάση αναζήτησης…έχει φέρει πολύ αξιόλογα μπουζουκάκια.

αυριο θα παω απο κει

Στο σπίτι μου στο Λονδίνο πρίν λίγες μέρες έφτασε ο τζουράς μου,κατασκευή Καρελλά με κέδρινο καπάκι. Δυστυχώς δεν τον έχω δει ακόμα απο κοντά γιατι είμαι Καναδά. Επιστρέφω στις 19 για να ρίξω τις πρώτες μου πενιές. Το οργανάκι το έχω σε φωτογραφίες εδω στο φόρουμ. Απο εμφάνιση το βρίσκω εκθαμβωτικό, θα γράψω περισσότερα οταν το πιάσω στα χέρια μου αλλα έχω την εντύπωση οτι το κέδρινο καπάκι ήταν καλή επιλογή…
Αλλες 6-7 μέρες αναμονής…ούφ:106:…έχω τζουρά με κέδρινο καπάκι και κάθεται στον καναπέ μου μόνος του…

Ρε παιδιά μη με καψουρεύετε άλλο, δεν αντέχω… :091:θέλω τρελά και εγώ ένα μπουζούκι δημιούργημα του Στάμκου και αν δε το πάρω θα πάθω μελαγχολία! :106: Όμως δεν έχω τον παρά…:016:Τι λέτε να πάρω ένα καταναλωτικό δάνειο; Θα τα προλάβω όμως; :085:Ιδού η απορία…:084:

…αυτό πάει να πει…“αλλού το σώμα αλλού η ψυχή”
…καλή επιστροφή και καλόπαιχτο!:088:

Είχα αποφασίσει να μην σου απαντήσω στο προκλητικό και ειρωνικό σου σχόλιο αλλά είδα κι άλλο ειρωνικό σου σχόλιο σε ένα άλλο μέλος του forum(Gilles) και ακόμα και αν διαφωνώ 100% με την άποψή του για την έκτρωση, θεωρώ ότι δεν έχω δικαίωμα να σχολιάσω ειρωνικά τον τρόπο που σκέφτεται.

Εσύ όμως προφανώς έχεις διαφορετική άποψη για το δικαίωμά σου να ειρωνεύεσαι και νομίζεις ότι κάτι σοβαρό προσφέρεις…είναι τουλάχιστον λυπηρό!:106:

Αν δεν μπορείς να έχεις σοβαρή γνώμη σε κάποια θέματα δεν είναι ανάγκη να γράφεις ειρωνικά σχόλια…, ούτε είναι κακό να μην γνωρίζεις κάποια πράγματα…
…είναι τουλάχιστον γελοίο όμως να νιώθεις ότι οπωσδήποτε πρέπει να γράψεις ένα σχόλιο και απλά να διαλέγεις τον εύκολο τρόπο της ειρωνίας, αποδοκιμάζοντας απόψεις και γεγονότα για τα οποία δεν έχεις προσωπική εμπειρία(όπως παραπάνω).

Αυτός ο τρόπος μπορεί να έχει αποτέλεσμα στο καφενείο του χωριού…εδώ είναι τουλάχιστον γελοίο!:019:

Τέλος μ’αυτό…δεν ξανασχολούμαι με θέματα και συμπεριφορές που τα ξεμπέρδεψα μέσα μου 10 με 15 χρόνια πριν.

ΥΓ. Η φράση μου “στο καφενείο του χωριού”…δεν θέλει να προσβάλει τα χωριά ή τα καφενεία τους, απλά τονίζει το γεγονός ότι οι άνθρωποι στις μικρές κοινωνίες, δεν θέλουν με κανένα τρόπο να μπουν “στο μάτι” κάποιου που σχολιάζει γενικώς τους πάντες και τα πάντα, λέγοντας πράγματα χαζά και ανούσια που δεν εξυπηρετούν συνήθως σε τίποτα…

Αντιθέτως εγώ θεωρώ ότι, σε ένα δημόσιο βήμα διαλόγου έχω το δικαίωμα της ειρωνείας*, ειδικά δε για τις περιπτώσεις που οι κάθε είδους «φανατικοί» προκαλούν την νοημοσύνη μας. (*:ειρωνεία η: Σαρκασμός που γίνεται με λεπτότητα…(λεξικό του Τριανταφυλλίδη)

Εσύ όμως προφανώς έχεις διαφορετική άποψη για το δικαίωμά σου να ειρωνεύεσαι και νομίζεις ότι κάτι σοβαρό προσφέρεις…είναι τουλάχιστον λυπηρό!
:016:

Αν δεν μπορείς να έχεις σοβαρή γνώμη σε κάποια θέματα δεν είναι ανάγκη να γράφεις ειρωνικά σχόλια…, ούτε είναι κακό να μην γνωρίζεις κάποια πράγματα…
…είναι τουλάχιστον γελοίο όμως να νιώθεις ότι οπωσδήποτε πρέπει να γράψεις ένα σχόλιο και απλά να διαλέγεις τον εύκολο τρόπο της ειρωνίας, αποδοκιμάζοντας απόψεις και γεγονότα για τα οποία δεν έχεις προσωπική εμπειρία(όπως παραπάνω).
Αυτός ο τρόπος μπορεί να έχει αποτέλεσμα στο καφενείο του χωριού…εδώ είναι τουλάχιστον γελοίο!

Αλοίμονο, αν θα έπρεπε να τοποθετούμαι στην παπαρολογία του καθενός… Το αν έχω σοβαρή γνώμη ή όχι, το τι γνωρίζω ή δεν γνωρίζω και τις προσωπικές μου εμπειρίες δεν είσαι σε θέση να αξιολογήσεις! :026:

Τέλος μ’αυτό…δεν ξανασχολούμαι με θέματα και συμπεριφορές που τα ξεμπέρδεψα μέσα μου 10 με 15 χρόνια πριν.
Νωρίς τα ξεμπέρδεψες … :110:(ειρωνεία*, όχι σαρκασμός), όπου:
*:ειρωνεία: σχήμα λόγου κατά το οποίο ένας ομιλητής χρησιμοποιεί λέξεις ή φράσεις με περιεχόμενο εντελώς αντίθετο από αυτό που εννοεί, για να χλευάσει ή να περιπαίξει, να ψέξει, να εκφράσει έντονη αγανάκτηση κτλ.)
σαρκασμός ο [sarkazmós] : η ενέργεια του σαρκάζω· λόγια ιδιαίτερα ειρωνικά και πικρόχολα που έχουν πρόθεση να πληγώσουν. (λεξικό του Τριανταφυλλίδη)

ΥΓ. Η φράση μου “στο καφενείο του χωριού”…δεν θέλει να προσβάλει τα χωριά ή τα καφενεία τους, απλά τονίζει το γεγονός ότι οι άνθρωποι στις μικρές κοινωνίες, δεν θέλουν με κανένα τρόπο να μπουν “στο μάτι” κάποιου που σχολιάζει γενικώς τους πάντες και τα πάντα, λέγοντας πράγματα χαζά και ανούσια που δεν εξυπηρετούν συνήθως σε τίποτα…
Βρίσκω ότι έχεις επάρκεια γνώσεων Κοινωνιολογίας και Κοινωνικής Ψυχολογίας*. :110:
( *: ειρωνεία κατά τον 1ο ορισμό…)

Δεν θα ήταν καλό να σταματούσετε εδώ το καυγαδάκι και ίσως να κλείδωνε και το θέμα γιατί μάλλον το εξαντλείσατε;

ειμαι μισο χρονο μελος του φορουμ και λιγα χρονια ως επισκεπτης(λαθραναγνωστης).πιστευω οτι το θεμα ειναι αλλο κι οχι αμμεσως να παρεμβενει ο συντονιστης στον αυθορμιτισμο καποιου.δυστυχως βλεπουμε αντιπαραθεσεις χωρις ουσια.οσο για τον κεδρο στο καπακι ακουσα προσφατα απο γνωστο κατασκευαστη και πιστευω οτι σε ποιοτητα ηχου δεν μπορει να πλησιασει αυτο του ελατου.αυτο σχηματισα ακουγοντας καμποσα μπουζουκια με το εν λογο καπακι.

Δεν υπάρχει καμία προσωπική αντιπαράθεση!

Το θέμα και η ουσία της παρέμβασης φίλε μου έχει να κάνει με την καταχρηστική συστηματική διαφήμιση του συγκεκριμένου οργανοποιού από το “φανατικό” κοινό του, που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας με τον δήθεν αυθορμητισμό τους… :240:
“το πολύ το Κύριε Ελέησον, το βαριέται κι ο Θεός”, όπως εύστοχα επισημαίνει ο Δημήτρης Ν. εδώ:

Δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο μάστορα αλλα εαν σαν μοντ(η σαν απλός χρήστης) υπονοείς οτι τα θετικά σχόλια προς τη δουλειά του δεν είναι αυθόρμητα, ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι αυτό είναι βαριά κουβέντα…
Οπως δεν θέλουμε να υποτιμάει κανείς την νοημοσύνη μας, ας μην υποτιμάμε και εμείς τον χαρακτήρα ανθρώπων μεσα απο καταστάσεις που δεν μας επιτρέπουν να γνωρίζουμε αρκετά…

(εκτώς και εαν γνωρίζεις τίποτε αλλο και δεν μας το λές)
Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλα εφόσων εγω άνοιξα αυτο το θεματάκι…σε παρακαλώ…
εαν γνωρίζεις κάτι απο πρώτο χέρι για το συγκεκριμένο θέμα, πές το.Εαν όχι, ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι μπορεί να βλάπτεις ένα μάστορα…
Δεν μπορώ να πάρω θέση στο ζήτημα αλλα ας κάνουμε τουλάχιστον καλές εξηγήσεις…Μπουζούκια παίζουμε… για όνομα …όχι φυσαρμόνικες…
φιλικά
Αλέξανδρος Κούστας