Κέδρος καπακι

Παρακαλώ πολύ να σταματήσει αυτή η κολοκυθιά των σχολίων επί σχολίων και των ανούσιων “ερμηνειών”.

Αγαπητέ Αλέξανδρε
Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τις σχετικές με τον κ. Στάμκο δημοσιεύσεις θα διαπιστώσεις ότι το forum έχει “κορεσθεί” από τη διαφήμιση του εν λόγω οργανοποιού…
Έστω και να αυτός κάνει αριστουργήματα, οι φίλοι του κ. Στάμκου όφειλαν συγκρατήσουν τον αυθορμητισμό τους και να σεβαστούν την τοποθέτηση του ADMIN εδώ στην οποία σε παραπέμπω…
Όσο για το ποιος βλάπτει το μάστορα… δες επίσης το μήνυμα του @Kostas_tm εδώ
Χωρίς παρεξήγηση, δεν νοιώθω υποχρεωμένος να δώσω παραπέρα εξηγήσεις σε κανέναν.
Φθάνει ως εδώ.
Φιλικά
Θοδωρής

Παρά την εμμονή σου ότι όλοι όσοι γράφουμε κάτι καλό για τον συγκεκριμένο οργανοποιό, έχουμε “ύποπτους” διαφημιστικούς σκοπούς, σου έστειλα χθες ένα π.μ.(για να μην συνεχιστεί δημοσίως αυτή η γελοία κουβέντα) και σου εξηγώ κάποια πράγματα…εσύ όμως τον χαβά σου!!!..

…και αφού έχεις προκαλέσει και προσβάλει με τα σχόλιά σου, χωρίς να περνάει καν απ’το μυαλό σου ότι απλά γράφουμε την γνώμη μας χωρίς κανέναν δόλο, δεν νιώθεις και υποχρεωμένος να δώσεις και καμία εξήγηση!!!

Τι λες ρε φίλε?..Ευχαριστούμε που ασχολήσαι και μαζί μας δηλαδή…μπράβο υπεροψία!!!

…το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει από οποιονδήποτε λογικό άνθρωπο, είναι ότι εσύ έχεις κάποιον “περίεργο” σκοπό, κάποιου είδους κέρδος ή κάπως την βρίσκεις με το να θίγεις συνεχώς αυτό το θέμα και να προκαλείς.

Κάνε μας την χάρη και ασχολείσου με τίποτα άλλο…δεν μιλάς σε ηλίθιους!!!

ΥΓ. Και όλη αυτή η φασαρία ξαναδημιουργήθηκε επειδή είπα ότι μου έκανε πολύ εντύπωση ένα μπουζούκι του Στάμκου που ήταν φτιαγμένο εξ’ολοκλήρου από κέδρο…μα ποιον νομίζεις ότι κοροϊδεύεις τώρα.
…“δουλειά δεν είχε ο διάολος κι απαύτωνε τα παιδιά του”…πού’λεγε η γιαγιά μου!

Μπήκα μια φορά σε ένα φόρουμ κλασσικής κιθάρας όπου μίλαγαν για parlor κιθάρες.
Εκεί ρώταγε ένας τί μεταλλικές χορδές να βάλει στην κιθάρα του, κι εγώ με δημοσίευση μηνύματος τον παρέπεμψα μέσω ενός λινκ στο thomann.de για να δει τις χορδές που εγώ χρησιμοποιώ.
Τότε κατευθείαν, οι διαχειριστές απενεργοποίησαν το λινκ, λέγοντας πως κάθε διαφήμιση προϊόντος και e-shop απαγορεύεται.

Το δικό μας φόρουμ είναι πολύ πιο ελαστικό γενικά.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να λέει τη γνώμη του, ευτυχώς. Η διαχειριστική ομάδα προσπαθεί να κρατήσει τα μπόσικα: δείχτε κατανόηση και ψυχραιμία, ώστε να μπορούμε να συζητάμε για τους οργανοποιούς.
Η διαχειριστική ομάδα δεν βομβαρδίζει υπέρ κανενός , όταν αυτό γίνεται απο μέλη, θέλει λίγο να μαζευτεί το θέμα…

φιλικά πάντα

Εμένα η άποψη μου σε όλο αυτη την ιστορία είναι η εξής…

Είτε το θέμα το δεις χαλαρά ή πιο καχύποπτα,
η ουσία είναι μία…

Τα μπουζούκια μιλάνε από μόνα τους. Αν ο εν λόγω κύριος διαφημίζεται από όλο τον κόσμο και τα όργανά του είναι μουγγά τότε πολύ απλά δεν θα πουλήσει…

Αν από την άλλη δεν διαφημίζεται τόσο αλλά τα όργανα του φυσάνε νομίζω ότι τα όργανα θα πουλιούνται από μόνα τους .Δεν θα χρειάζεται καν διαφήμιση.

Αυτά τα λίγα από μένα. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ…

Νομίζω ότι το παραπάνω μήνυμά μου, που παρέθεσες, ήταν σαφέστατο, δεν θα συνεχίσω, εδικά επί προσωπικού… ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του!
Σε ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια.

Κατα την γνωμη μου,νομιζω οτι θελητα η αθελητα εγινε η καλυτερη διαφημιση που μπορουσε να γινει για τον οργανοποιο ,που το ονομα του αναφερεται εδω μεσα!!!
Πολλοι που δεν τους ενδιεφερε το θεμα το διαβασαν λογω της κοντρας που γινεται!!!
Για μενα παιζει ρολο πολλες φορες και φταιει,για να γινονται παρεξηγησεις,και η ανωνυμια του Ιντερνετ!!!Αλλα εννοει ο ενας και αλλα καταλαβαινει ο αλλος!!!
Μαγκες βαλτε νερο στο κρασι σας!!!Καλοκαιρι εχουμε ,χαρειτε τις διακοπες σας και καλη καρδια!!!:089:

Από συντονιστή: Αγαπητέ Νεαπολιώτη, σε παρακαλώ να αποφεύγεις το κόκκινο χρώμα, το κρατάμε για περιπτώσεις όπου παραπέμπουμε σε κάποιον σύνδεσμο. Εξαίρεση μπορεί να γίνει σε ελάχιστες περιπτώσεις, οπότε χρησιμοποιούμε πολύ μεγάλα και έντονα στοιχεία, με πολλή φειδώ όμως. Και το μπλέ παρακαλούμε να αποφεύγεται, το χρησιμοποιούμε εμείς η συντονιστική ομάδα. Ευχαριστώ.

Ο φίλος Babis, έβαλε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση. Oι συντονιστές έχουν τη μέγιστη ευθύνη της προστασίας του φόρουμ και κάνουν εξαιρετική δουλειά σε αυτό.
Πολλές φορές τον τελευταίο καιρό συμβαίνει κάποιοι φίλοι να γράφουν με ενθουσιασμό για κάποιον ή κάποιους οργανοποιούς. Ο ενθουσιασμός δεν είναι κακός. Ίσα - ίσα.
Το να καλούνε όμως τους φίλους να πάνε να γνωρίσουν τον οργανοποιό, να δούνε πόσο καλά όργανα έχει και να εμφανίζονται ένα σωρό μηνύματα γι’ αυτό το πράγμα, θεωρώ ότι είναι πάνω από το ανεκτό όριο της διαφήμισης.
Θα παρακαλέσω λοιπόν να σέβονται την άποψη της διαχειριστικής ομάδας ότι δεν ανεχόμαστε τέτοια συνεχόμενα μηνύματα. Στο εξής τέτοια μηνύματα η διαχειριστική ομάδα θα τα εκλαμβάνει ως διαφήμιση και επιφυλάσσεται για το σβήσιμό τους. Για να μην φτάνουμε όμως σε τέτοιες καταστάσεις, είναι σημαντικό να προσπαθούν όλα τα μέλη να μην υπερβαίνουν τα όρια. Είμαι σίγουρος ότι όλοι κατανοούμε τα παραπάνω και θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να λειτουργούμε σωστά και για να μην υπάρχουν τριβές που υποβιβάζουν τη δυναμική του φόρουμ.

Είχα αποφασίσει να μην πάρω μέρος σε αυτή την κουβέντα, αλλά με την τροπή που πήρε θα ήθελα να καταθέσω μερικές σκέψεις μου. Κατ΄ αρχήν δεν νομίζω ότι πρέπει να τίθεται θέμα κλειδώματος ,- το κέδρινο καπάκι είναι πολύ σοβαρό θέμα συζήτησης ώστε να κλειδωθεί για μία αντιπαράθεση.- Και ξεφεύγουμε νομίζω από την ουσία.
Είχα την χαρά να γνωρίσω από κοντά και τον ΣΑΡΑΝΤΟ,(στην μάζωξη που κάναμε στο σκοπευτήριο) και τον ΘΟΔΩΡΗ, (τον βρήκα στο χώρο εργασίας του στο ΚΙΑΤΟ). ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Εδώ συμφωνώ με τον φίλο μου τον ΚΩΣΤΑ τον ΝΕΑΠΟΛΙΩΤΗ, ότι ο ιντερνετικός λόγος είναι σκληρός και απρόσωπος. Πιστεύω ότι αυτά τα δύο παιδιά σε ένα τραπέζι, συζητώντας (μετά κράσου βεβαίως δεν θα είχαν τέτοιου είδους διαφορές).Απεναντίας θα είχαν πολλά κοινά σημεία, να συζητήσουν. Είναι γεγονός ότι στο παρελθόν υπήρξαν 2-3 θέματα, για τον συγκεκριμένο κατασκευαστή, όπου σημειώθηκαν κάποια παρατράγουδα, κλειδώθηκαν θέματα, αποκλείστηκαν μέλη λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς, και άλλα τέτοια λυπηρά. Με μια επίσκεψη σε παλιότερα θέματα θα ενημερωθείτε πλήρως ( για τους νεώτερους μιλάω). Όταν λοιπόν σε ένα θέμα αρκετής σημασίας όπως είναι αυτό, ξεφεύγει η κουβέντα, σε άλλα μονοπάτια, έρχεται ο συντονιστής,- και δικαίως έρχεται-, γιατί δεν γνωρίζει ποιον έχει απέναντί του,-μόνον από τα γραφόμενα-, και παρεμβαίνει γιατί θεωρεί ότι το έργο το έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν, με όχι καλά αποτελέσματα. Και για να πούμε και τα πράγματα με το όνομά τους, ο ΘΟΔΩΡΗΣ πιθανόν να σκέφτηκε, τι έχουμε εδώ καινούργιος tripas μας ξεφύτρωσε; και έτσι να έδρασε. Αν είχε γνωρίσει τον ΣΑΡΑΝΤΟ από κοντά, πιθανόν να ενεργούσε αλλιώς.
Εδώ θα ήθελα να αναφερθώ στο ρόλο των συντονιστών. Όταν αναφερόμαστε στους συντονιστές, πρέπει να ξέρουμε, ότι κάνουν μια δουλειά «χωρίς κέρδος κέρατα». Το τελευταίο διάστημα έγιναν κάποια παιδιά συντονιστές, προσφέροντας μια χρονοβόρα εργασία , χωρίς κάποια αμοιβή, και σε μία θέση, που περιορίζει κατά κάποιον τρόπο και την ελευθερία τους. Γιατί κακά τα ψέματα, αλλιώς γράφει ο καθένας στο φόρουμ, με άλλη ελευθερία, και αλλιώς ο εκάστοτε συντονιστής, που κατά κάποιον τρόπο είναι ο «επίσημος εκφραστής» των γενικών θέσεων του φόρουμ… Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός, και να μην υπάρξουν παρανοήσεις για αυτή μου την θέση.

Υ.Γ. Όση ώρα έγραφα απάντησε ο admin.

1 «Μου αρέσει»