Κάψα μπουζουκιού

Παιδια καλησπερα,

Σκεφτομαι να αγορασω μια καψα για το μπουζουκι μου (TAP sta 51 συγκεκριμενα) και ηθελα να ρωτησω πως κολλαμε τον αισθητηρα στο καπακι. Ακομη, σε ποιο σημειο του καπακιου ειναι καλυτερα να τον κολλησω και μηπως υπαρχει περιπτωση να χαλασει το λουστρο του οργανου;

Ευχαριστω:088:

Εχει αυτοκολλητο ο αισθητηρας αλλιως ταινια διπλης οψεως. Δεν χαλαει το λουστρο. Καλυτερα να σου δειξει καποιος που περιπου θα την κολλας, αν οχι συνηθως μετα τον καβαλαρη(προς την χορδιερα) στην κατω μερια του καπακιου.

Αν φοβάσαι για το λούστρο του οργάνου σου, μιας και κάποια λούστρα είναι λιγότερο “έντονα” από άλλα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κολλητική ουσία τύπου Blu-Tack (αυτή που μοιάζει με πλαστελίνη, για να το πω απλά). Συνήθως χρησιμοποιείται για την κόλληση αφισών ή άλλων αντικειμένων μικρού βάρους σε σημεία που δεν θέλουμε να αφήσουμε σημάδι. Είναι φθηνή και θα την βρεις στα περισσότερα βιβλιοπωλεία. Παρόμοια προϊόντα κυκλοφορούν επίσης και από άλλες εταιρείες, όπως η Patafix της UHU, έχοντας ουσιαστικά τις ίδιες ιδιότητες και τα ίδια αποτελέσματα. Patafix χρησιμοποίησα πρόσφατα κι εγώ, σε μαγαζί όπου χρειαζόμουν ενίσχυση, σε τζουρά και σε μπαγλαμά. Η κάψα λειτούργησε κατά το αναμενόμενο κι ούτε που κουνήθηκε από τη θέση της όλο το βράδυ. Ξέχασα μάλιστα να την βγάλω από τον τζουρά μετά το παίξιμο και παρόλο που έμεινε πάνω από 24 ώρες στο όργανο, σημάδι δεν άφησε ούτε χάλασε με κάποιο τρόπο το λούστρο*. Άλλωστε, παρόμοιο υλικό δίνει και η AKG για κάποιες (ακριβότερες) κάψες της.

*Σημειωτέον πως το λούστρο του τζουρά μου είναι πολύ απαλό, σχεδόν αδιόρατο.

Μακροχρόνια όμως, το μπλου τακ αφήνει στον τοίχο μια κηλίδα λαδιού… Μήπως αυτό είναι επικίνδυνο για το λούστρο;

Ένας λόγος ακόμα για να χρησιμοποιήσει κανείς αυτό το υλικό, αντί της αυτοκόλλητης ταινίας, είναι το γεγονός ότι η κάψα δεν χρειάζεται να βρίσκεται μόνιμα πάνω στο όργανο. Όταν δεν παίζεις αφαιρείς την κάψα και πετάς την παλιά “πλαστελίνη” και όποτε χρειάζεσαι ενίσχυση κόβεις ένα καινούριο κομματάκι “πλαστελίνης” και τοποθετείς εκ νέου τον αισθητήρα. Βολεύει ειδικά αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την ίδια κάψα σε διαφορετικά όργανα. Έτσι αποφεύγεις την μακρόχρονη χρήση η οποία, όπως λογικά υποθέτεις, μπορεί να έχει μια μικρή επίπτωση στο λούστρο του οργάνου (φαντάζομαι η όποια επίπτωση στο λούστρο θα φαινόταν ύστερα από μήνες και μήνες συνεχούς χρήσης, νομίζω δεν αρκούν μερικές μέρες ή έστω βδομάδες). Χειρότερη όμως επίπτωση δεν θα είχε η ταινία για το ίδιο διάστημα χρήσης;

Η πλαστελινη θα μπορουσε να πατησει απανω σε ενα κομματι χαρτοταινιας, το οποιο θα ηταν κολλημενο στο καπακι. Η χαρτοταινια κολλαει και ξεκολλαει αφοβα

Κολλάει και ξεκολάει άφοβα Ηλία μου,σε σχετικά σύντομους χρόνους.Π.χ.2-3 μέρες.Αν ξεχαστείς και την αφήσεις παραπάνω,ειδικά καλοκαίρι με ζέστες,μπορεί να τρέχεις και να μην φθάνεις.