Κάποιος που να ξέρει απο Ζουρνά?

Πριν ένα μηνα περίπου, πηγα και αγόρασα έναν ζουρνά. Το είχα καημο,βλέπετε. Το όργανο βγάζει φαντάστικο ήχο,διαπεραστικό(όσο μπορεσα να βγάλω δηλαδή). Ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τον ζουρνά,ή αν γνώριζει κάποιον κατασκευάστη στην Αθήνα,να με βοηθήσει να το ψάξω περισσότερο,διοτι δεν γνωρίζω και πάρα πολλά. Ευχαριστώ…

Από τον Νάκα το πήρες? Χα χα!!
Χωρίς πλάκα, από που και πόσο το πήρες αν επιτρέπεται?

Δεν θυμαμαι πως λεγεται το μαγαζι και ο τοιπος. Ειναι αυτο στην αρχη της Πατησιων, με Σταδιου γωνια. Ενα που εχει στην βιτρινα κιθαρες ηλεκτρικες.Ξερεις απο ζουρναδες ,καλε μου ανθρωπε? :241:

αααα τον πειρα 40 Ευρω ,αν θυμαμαι καλα, και ειναι ζουρνας μεγαλου μεγεθους.

Υπάρχουν 3 μεγέθη. Το μικρό 20-23 εκ.(περιοχή Μεσολογγίου), το μεσαίο 25-28 εκ.(περιοχή Πύργου) και το μεγάλο 35-38 εκ. (Μακεδονία),περίπου…
Εσύ έχεις σίγουρα τον μεγάλο γιατί τα άλλα δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο…Η τουρκία έχει γεμίσει από μεγάλους.
Για να παίξεις πρέπει να έχεις καλό τσαμπούνι(το καλάμι που βάζεις στο στόμα)…ας υποθέσουμε ότι είναι καλό: ξύστο με ένα μαχαιράκι να γίνει πιο αδύνατο και από τις δύο πλευρές και βάλτο στο στόμα σου να μαλακώση ή και στο νερό. Όταν το βάλεις στο στόμα το κρατάς με τα χείλη, δεν δαγκώνεις. Δεν το κρατάς από το καλαμάκι αλλά από το σίδερο που περισσεύει από κάτω.Το τσαμπούνι, δηλαδή, είναι όλο μέσα στο στόμα και μόνο η γλώσσα το ακουμπάει. Όταν φυσήξεις να κάνεις “του” στο τσαμπούνι.
Όταν μάθεις να βγάζεις ήχο, βάλε και τα εφτά(3 αριστερό+4 δεξί χέρι) δάχτυλα πάνω και την πίσω τρύπα (ψυχή) και φύσα. Σήκωνε ένα ένα τα δάχτυλα, αργά…Κάθε τρύπα και μία νότα, άλλη τόνος άλλη ημιτόνιο…
Καλή επιτυχία!!

… Και καλά νεύρα στους γείτονες! Δεν είναι παίξε - γέλασε η διαπεραστικότητα του ζουρνά. Όταν το σεφέρι του σουλτάνου προήλαυνε βορειοδυτικά προς Βιέννη, ο κόσμος έτρεμε ακούγοντας τους ανακαράδες και τους ζουρνάδες από δεκάδες χιλιόμετρα μακρυά…

Marne! για τον θόρυβο…
Aν έχεις πάρει τούρκικο ζουρνά υπάρχει ειδική σορτίνα για μελέτη(τούρκικη πατέντα), σαν αυτές που υπάρχουν για τις κορνέτες που μπορείς να παίζεις με αρκετά λιγότερο θόρυβο.
Μια άλλη πρακτικότερη λύση είναι να παίζεις μπροστά σε μια ανοιχτή ντουλάπα γεμάτη με ρούχα, αυτό το είδα με τα μάτια μου και κουφάθηκα, κόβει απίστευτα τον ήχο.
Είναι μια καλή λύση για τους πνευστούς των οικοδομών…

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες σας. Μου φανηκαν πολυ χρησιμες! Κι οσο για τον Θορυβο,αυτη ειναι η μαγεια του ζουρνα! Αυτος ο διαπεραστικος ηχος! να ξεσηκωσω γειτονες και περαστικους :slight_smile:

Βοηθεια πατριδα.

Ενας ξενιτεμένος ζουρνατζής (η τελοσπαντων wannabe) προς το παρών μόνο ενοχλητικός είμαι, δεν μπορεί να βρεί επιστομια για ζουρνά. Καταρχήν είμαι φάλτσος, εχω την εντύπωση οτι η πίεση που ασκείς στο κανέλι αλλάζει τη νότα…Δευτερον ο ζουρνας καλός τον ειχα πάρει εξ αθηνών αλλα ρε παιδες ξερετε κανα μερος να παραγγείλει κανείς επιστόμια και να τα στέλνουν επαν εδώ στα κρύα τ Καναδα??? ριξτε ενα σωσίβιο βοήθειας την πληρώνουν οι γείτονες με την παραφωνία μου…

Σημειωτέον τα επιστομια απ τα εβαυ κλπ ειναι σκουπιδαριό.

και επισης πληροφορίες για το αν θελει να αγορασει κανείς δευτερο όργανο???απο που? ιδεες??

Αγαπητέ φίλε,

στο χωριό Ανθή Σερρών μένει ο Χρήστος Μέρος, ο οποίος παίζει και κατασκευάζει ζουρνάδες (23220 64294).
Τον είχα συναντήσει πριν χρόνια, ψάχνοντας για ένα νταούλι τότε, στο τέλος αγόρασα και έναν ζουρνά (μεγάλο) από Βερικοκιά (τζιρτζιλιά). Νομίζω πως τα καλαμάκι αυτό το ονόμαζε «κανέλι» και το ξύλο μέσα στο οποίο μπαίνει το μπρούτσινο μέρος (τυλιγμένο με κλωστή) «πάμφιλο» ή κάπως έτσι.
Δεν έπαιξα ποτέ το όργανο αλλά όσο κρατούσαν τα καλαμάκια» που μου είχε δώσει, έβγαζα κάποιες νότες.
Μου είχε φανεί πολύ οργανωμένος και ίσως αν του τηλεφωνήσεις, να βρείτε τρόπο για να σου ταχυδρομήσει ό,τι χρειάζεσαι.

Ελπίζω να βοήθησα.