Θρακιώτικη λύρα

Ρε φίλε! Κι εγώ μια οκτάβα κάτω την ακούω, αλλά δεν είναι δυνατόν αυτό. Κανονικά η «πίσω» χορδή, η τρίτη, κουρδίζει μια τέταρτη πάνω από τη μεσαία, π.χ. Λα-Ρε-Σολ, όπου Σολ = ένα τόνο κάτω από το Λα, και Ρε = η χαμηλότερη από τις τρεις. Δεν μπορεί να τη χαμήλωσε μια οκτάβα και μια τέταρτη, από το πάνω Σολ στο κάτω Ρε.

Άκου πώς παίζει κανονικά, τα πιο κλασικά θρακιώτικα:

Εδώ παίζει από Λα (δεν έπιασα κουρδιστήρι, αλλά τέλος πάντων Λα είναι η χορδή), το ίσο είναι στο κάτω Ρε, και όταν ακούγεται νότα Σολ το ίσο δεν διακόπτεται, άρα είναι στην τρίτη χορδή.

Μπορεί να είχε εναλλακτικά κουρδίσματα (με διαφορετικές χορδές). Και ο Φουσταλιέρης είχε παίξει το “Όσο βαρούν” με άλλο κούρδισμα, σε μια εκπομπή κάτι δεκαετίες αργότερα από την ηχογράφηση.
Edit: Σκέφτομαι ότι επειδή η μπουργάνα παίζεται μόνο ανοιχτή μπορεί να είναι όσο χαλαρή θέλει -εξάλλου μπουργάνα αυτό δεν σημαίνει; Μου ακούγεται και να φαλτσάρει λίγο, ίσως λόγω υπερβολικής χαλαρότητας (και στο 0.40).

Κι εγώ οκτάβα ακούω. Στην έκδοση αυτή παραλείφθηκε η προηγηθείσα του κομματιού «αναγγελία», που ήταν παρούσα σε όλες τις ηχογραφήσεις του ΜΛΑ, όπου η σύζυγός του αναγγέλλει «Δημήτριος Φτουχίδης, Σαμμακόβι Θράκης, αμανές!»

Όχι, υπάρχουν κάποια όρια. Οι τρεις χορδές της θρακιώτικης λύρας είναι ίδιες (έντερα), η μεσαία μακρύτερη. Στην ίδια λύρα μπορείς να κάνεις και το δραμινό κούρδισμα, Από Λα-Ρε-Σολ σε Λα-κάτω Λα-Μι. Ε λοιπόν αυτό το κάτω Λα είναι τόσο χαλαρό που εύκολα κάνει κοιλιά. Μπορεί το παραπανήσιο μήκος να βοηθάει λίγο, αλλά αν δεν είναι και όλο μαζί το κούρδισμα λιγάκι ψηλό, η μπάσα φαλτσάρει. Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Πόσο μάλλον, να την πας άλλη μια 5η κάτω και μάλιστα χωρίς το έξτρα μήκος!

Αυτό, ναι. Αλλά να πήγε ο πρόσφυγας στο θέατρο Αλάμπρα για τις καταγραφές της Μερλιέ κουβαλώντας και δεύτερη λύρα; Θα με παραξένευε, και δε νομίζω (από μνήμης) να αναφέρεται κάτι τέτοιο στο φυλλάδιο. Και όμως είναι η μόνη εκδοχή που βγάζει νόημα.