Θερινό σεμινάριο για το ρεμπέτικο στην Σκύρο

έπεσα πάνω σε αυτή την σελίδα.
Ίσως κάποιοι να ενδιαφέρονται…

http://www.teipir.gr/pdf/SUMMER%20SCHOOL%20IN%20SKYROS%20GREEK%20%20VERSION.pdf

Θερινό σεμινάριο για το ρεμπέτικο στη Σκύρο 19 έως 28 Ιουλίου 2009
Λαογραφικό Μουσείο Μάνου και Αναστασίας Φαλτάϊτς,
«Η αστική λαϊκή μουσική κουλτούρα
και η συμμετοχή του μπουζουκιού και της κιθάρας σε αυτή»

Το σεμινάριο περιλαμβάνει τη δημιουργία και υλοποίηση μιας σειράς θερινών μαθημάτων (summerschool) στη περιοχή της χώρας (πρωτεύουσας) Σκύρου.Απώτερος στόχος είναι η δημιουργία ενός θεσμού, ο οποίος θα συμβάλλει στη προοπτική της Ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης, αξιοποιώντας τη διαπολιτισμική επικοινωνία της Ευρώπης με τις χώρες της Μεσογειακής λεκάνης, έχοντας σαν όχημα τη κοινή γλώσσα της λαϊκής μουσικής.Στη προσπάθεια αυτή ουσιαστικός αποδέκτης και αρωγός είναι ο απανταχού Ελληνισμός, όπου αυτός δραστηριοποιείται και παράγει αξίες και πολιτισμό και οι Ευρωπαίοι φίλοι μας, οι οποίοι έχουν επαφή και θέλουν να εμβαθύνουν στον Ελληνικό πολιτισμό και παράδοση. Τα μαθήματα είναι σε μορφή σεμιναρίων και θα πραγματοποιηθούν από 19 έως 28 Ιουλίου 2009. Η θεματική τους περιλαμβάνει τη παρουσίαση μέρους της πορείας του αστικού λαϊκού μας πολιτισμού με τη συμβολή ορισμένων μουσικών οργάνων (μπουζούκι, κιθάρα, μπαγλαμά κλπ). Ειδικότερα παρουσιάζεται η διαμόρφωση του «ύφους» και του «ήθους» της λαϊκής (ρεμπέτικης) ορχήστρας, σε συνδυασμό με ζωντανές παρουσιάσεις, από μουσικό σύνολο, μιας σειράς αντιπροσωπευτικών τραγουδιών και μελωδιών από επιλεγμένες χρονικές περιόδους της νεότερης Ελληνικής ιστορίας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει καθημερινά δύο 2ωρα ημερήσια μαθήματα με ηχητικά παραδείγματα, προβολές video και ταινιών και ένα 2ωρο εργαστήριο ή εξάσκηση με όργανο.Επί πλέον το δεκαήμερο του σεμιναρίου δίνει τη δυνατότητα της συντροφικής δουλειάς, της μουσικής εξάσκησης στον ελεύθερο χρόνο και της διασκέδασης στο πανέμορφο χώρο του μουσείου κάτω από το φως του φεγγαριού. Αναλυτικά το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις παρακάτω θεματικές ενότητες:
A.Η ιστορική διαδρομή και η λαογραφική συμβολή της Σκύρου στη πολιτιστική παράδοση της Ελλάδας.
B.Αστικό-Λαϊκό (ρεμπέτικο) τραγούδι
·Ιστορική και κοινωνική προσέγγιση
·Μουσική προσέγγιση
·Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μπουζουκιού και των άλλων λαϊκών οργάνων (οργανογνωσία)
·Η δισκογραφία, τα πρόσωπα και η συμβολή τους στη παραγωγή δισκογραφίας του λαϊκού τραγουδιού.
Συνεργαζόμενοι φορείς: Για την υλοποίηση του σεμιναρίου του summerschoolσυνεργάζονται:
·Το λαογραφικό μουσείο Μάνου και Αναστασίας Φαλτάιτς, www.faltaits.gr
·Το μουσικό λαϊκό σχήμα «ΠΑΡΑΠΕΤΑΜΕΝΟΙ» www.parapetamenoi.gr
·Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων του ΤΕΙ Πειραιά www.teipir.gr
Χρονική περίοδος και διάρκεια: Τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν από 19 έως 28 Ιουλίου 2009 και η χρονική διάρκεια των μαθημάτων θα είναι 7 ημέρες.
Χώρος του σεμιναρίουΤα μαθήματα, τα εργαστήρια, οι επιμέρους συζητήσεις και τα ηχητικά μουσικά παραδείγματα από τους μουσικούς θα πραγματοποιηθούν στους εξαιρετικούς χώρους του Λαογραφικού μουσείου Μάνου και Αναστασίας Φαλτάϊτς, στη χώρα της Σκύρου του οποίου οι εγκαταστάσεις και ο τεχνολογικός εξοπλισμός είναι μοναδικός. Θα χρησιμοποιηθούν οπτικοακουστικά μέσα και θα διανεμηθεί έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό.Η Σκύρος παραπέμπει με γοητευτικό τρόπο σε μυθικές και ιστορικές περιόδους. Χαρακτηριστικά, μία από τις παραδόσεις πραγματεύεται ότι ο βασιλιάς Θησέας πέθανε και θάφτηκε εδώ, ενώ μια άλλη παρουσιάζει τον ήρωα Αχιλλέα -μεταμφιεσμένο σε κορίτσι- από την μητέρα του Θέτιδα, κρυμμένο στην αυλή του Βασιλιά Λυκομήδη, για να αποφύγει τα δεινά του Τρωικού Πολέμου. Στους ιστορικούς χρόνους η Σκύρος κυριεύθηκε από τον Αθηναίο στρατηγό Κίμωνα (470 π.χ.) ο οποίος εγκατέστησε στο νησί Αθηναίους αποίκους. Εν συνεχεία καταλήφθηκε από τους Μακεδόνες (332 π.Χ.), με τη μεσολάβηση των Ρωμαίων, όμως επανήλθε στους Αθηναίους (196 π.Χ.). Κατά την διάρκεια των Βυζαντινών χρόνων χρησιμοποιήθηκε ως τόπος εξορίας ισχυρών προσώπων. Το 1538 πέρασε στην οθωμανική κυριαρχία.Η πρωτεύουσα Σκύρος, χτισμένη αμφιθεατρικά πάνω σε λόφο, είναι αθέατη από τη θάλασσα. Έχει 3.000 περίπου κατοίκους. Το λευκό κυριαρχεί στους τοίχους, τους δρόμους και τα σκαλοπάτια. Μόνο οι ταράτσες είναι σκούρες, στρωμένες με ειδικό αργιλώδες χώμα, το μελάγκι, που προστατεύει από τον ήλιο. Τα σπίτια, σαν μικροί κύβοι, συνθέτουν ένα ανάγλυφο μωσαϊκό, που διακόπτεται από τη Μεγάλη Στράτα, που οδηγεί στο Φρούριο. Στην έξοδο του χωριού η πλατεία και το άγαλμα της Αιώνιας Ποίησης (γνωστή ως πλατεία Μπρουκ) και η εκκλησούλα της Αγίας Τριάδας. Από εδώ η θέα είναι μαγευτική προς το Μώλο, τον Κάμπο και το Αιγαίο. Το Μουσείο Μάνου Φαλτάϊτς ιδρύθηκε το 1964. Είναι από τα πρώτα τοπικά ιστορικά - λαογραφικά Μουσεία της Ελλάδας. Δημιουργήθηκε για να σωθεί η Σκυριανή παραδοσιακή κληρονομιά και για να περάσει στον Πανελλήνιο χώρο το μήνυμα πως το Παρόν και το Μέλλον πρέπει να στερεώνονται στην Παράδοση. Στεγασμένο στο παλαιό αρχοντικό των “Φαλνταήδων”, που οι ρίζες τους χάνονται στο Βυζάντιο, το Μουσείο δεσπόζει του ΒΑ άκρου της Σκύρου, χτισμένο πάνω στον μεγαλύτερο πύργο των πανάρχαιων Πελασγικών τειχών του νησιού - τον Παλαιόπυργο, όπως τον ονομάζουν οι νησιώτες. Φορτωμένο τον μύθο και την ιστορία (ο τόπος όπου βρίσκεται ήταν άλλοτε αρχαίος ναός), περιλαμβάνει όλο τον παραδοσιακό πολιτισμό και την ιστορία του νησιού, από την μεταβυζαντινή μέχρι την σύγχρονη εποχή. Ενεργό ίδρυμα από την δημιουργία του, το Μουσείο Φαλτάϊτς, και οργανισμός αναπόσπαστα συνδεδεμένος με τον καθημερινό βίο του νησιού, αποτελεί και το μοναδικό μουσείο στην Ελλάδα που διαθέτει και ξεχωριστό ιδιόκτητο χώρο εκδηλώσεων. Πρόκειται για το πρωτοαρχαϊκού τύπου λίθινο θέατρό του, χτισμένο στην πλαγιά του λόφου, κάτω από το κυρίως κτίριο του Μουσείου, όπου από το καλοκαίρι του 1993 γίνεται κάθε χρόνο το Φεστιβάλ Σκύρου και πραγματοποιούνται πολλές και σημαντικές πνευματικές και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις. Οι εκδηλώσεις αυτές υλοποιούνται από την Ομάδα Νέων του Μουσείου με νέους εθελοντές που προέρχονται απ’ όλη την Ελλάδα.
Οι συλλογές του μουσείου: Αναλυτικότερα, το Μουσείο Φαλτάϊτς περιλαμβάνει τρεις λαογραφικές ιστορικές συλλογές:
ØΤης Σκυριανής ιστορίας και του πολιτισμού του νησιού.
ØΤης παραδοσιακής οικονομίας του Ελληνικού χώρου με 3000 περίπου αντικείμενα και εργαλεία. ØΤων σπάνιων εκδόσεων από την 16ο αιώνα και μετά, των ιστορικών εγγράφων που χρονολογούνται από την Βυζαντινή εποχή και την εποχή της Τουρκοκρατίας, μέχρι την περίοδο της Επανάστασης του 1821 και μέχρι τα νεότερα χρόνια.
Γλώσσα σεμιναρίου: Βασικές γλώσσες του σεμιναρίου είναι τα Αγγλικά και Ελληνικά (με δυνατότητα άλλης γλώσσας ανάλογα με την προέλευση και των αριθμό των συμμετεχόντων).
Βασικά μουσικά όργανα: Τα όργανα, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν κατά τις ζωντανές παρουσιάσεις του σεμιναρίου θα είναι τα βασικά τρία (3) της κλασσικής ρεμπέτικης κομπανίας : Μπουζούκι-κιθάρα-μπαγλαμάς. Για ορισμένα τραγούδια αντί για μπουζούκι θα χρησιμοποιείται το συγγενές όργανο του μπουζουκιού ο τζουράς, οποίος παράγει ένα διαφορετικό και πιο παραδοσιακό ηχόχρωμα.
Εκπαιδευτικό προσωπικό: Το εκπαιδευτικό προσωπικό των σεμιναρίων αποτελείται από πανεπιστημιακούς καθηγητές, ερευνητές του αστικού λαϊκού πολιτισμού και αυτοδίδακτους καλλιτέχνες με μεγάλη μουσική εμπειρία, στα θέματα που θα αναπτυχθούν, κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου.
Συναυλίες: Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου θα πραγματοποιηθούν δύο συναυλίες, εκ των οποίων η μία στις 27 Ιουλίου 2009. Το μουσικό περιεχόμενο των συναυλιών θα είναι (α) Σμυρναίικου και Πειραιώτικου ύφους και (β) λαϊκού και παραδοσιακού ύφους. Η οικονομική συμμετοχή στις συναυλίες θα περιλαμβάνεται στη συνολική οικονομική συμμετοχή των συμμετεχόντων.
Οικονομική συμμετοχή: Η συνολική οικονομική συμμετοχή στο σεμινάριο ανέρχεται στο ποσό των 300 euro. Στη συμμετοχή αυτή περιλαμβάνονται η παρακολούθηση των μαθημάτων, των εργαστηρίων, δύο συναυλιών και το έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό (CD, DVD). Σε περίπτωση έγκαιρης εγγραφής υπάρχει έκπτωση 50 euro(μέχρι 30 Μαρτίου 2009).
Μετακινήσεις-Συγκοινωνία: Το νησί συνδέεται αεροπορικώς με την Αθήνα δύο φορές την εβδομάδα, Τετάρτη και Σάββατο (http://www.aia.gr ή http://www.airtickets.gr). Ακτοπλοϊκώς, η Σκύρος συνδέεται με την Κύμη με καθημερινά δρομολόγια (την περίοδο του σεμιναρίου τα καθημερινά δρομολόγια είναι τρία) και το ταξίδι με το πλοίο διαρκεί μία ώρα και σαράντα πέντε λεπτά Επί πλέον υπάρχουν ακτοπλοϊκά δρομολόγια τα οποία συνδέουν το νησί με τις Βόρειες Σποράδες (Σκιάθος, Σκόπελος, Αλόννησος) δημιουργώντας μοναδική ευκαιρία εύκολης και οικονομικής επίσκεψης στα νησιά του μοναδικού θαλάσσιου πάρκου Βορείων Σποράδων (http://www.yen.gr ή http://www.skyros.gr). Η Κύμη συνδέεται με την Αθήνα με καθημερινά τακτικά δρομολόγια υπεραστικών λεωφορείων.
Διαμονή: H διαμονή επιλέγεται από τους συμμετέχοντες. Προτείνονται τουριστικές μονάδες υψηλής εξυπηρέτησης και χαμηλού κόστους, από τους υπεύθυνους του σεμιναρίου, με άμεση συνεννόηση των συμμετεχόντων με αυτές.
Επικοινωνία: Γιώργος Μακρής (Μουσικό σχήμα Παραπεταμένοι) & Γιάννης Παναγιωτόπουλος (Μουσείο Φαλτάϊτς).
Παρακαλούμε να συμπληρώσετε και να επιστρέψετε την παραπάνω φόρμα μέχρι 31/01/2009 στο παρακάτω E-mail: makres@otenet.gr
Όνομα:
Επίθετο:
Φύλο:
Ηλικία:
Εθνικότητα:
Γλώσσα:
Διεύθυνση:
Κωδικός περιοχής:
Πόλη:
Tηλέφωνο:
Email:
Μουσική παιδεία:
Επίπεδο επιδεξιότητας για τα εργαστήρια: (Σημειώστε το επίπεδο ικανότητας για το εργαστήριο που επιθυμείτε να παρακολουθήσετε εκτός των μαθημάτων)
Μπουζούκι: Αρχάριος Μέτριος Καλός
Λαϊκή Κιθάρα: Αρχάριος Μέτριος Καλός
Παρακολούθηση μόνο μαθημάτων: ΝΑΙ

Σας ενημερώνω ότι βγήκε η δεύτερη ανακοίνωση σχετικά με θερινό σεμινάριο για το ρεμπέτικο στη Σκύρο. Το σεμινάριο θα γίνει 19 με 26 Ιουλίου 2009 και εκπαιδευτές θα είναι ο Μανώλης Πάππος (μπουζούκι) και ο Γιάννης Παπαγιαννόπουλος (μπουζούκι, κιθάρα).
Η ανακοίνωση με αναλυτικές πληροφορίες είναι αναρτημένη στη παρακάτω ιστοσελίδα:
http://www.teipir.gr/pdf/SUMMER%20SCHOOL%20IN%20SKYROS%202nd%20announcement(Gr).doc
Καλές γιορτές σε όλους/ες.

Ένα σεμινάριο για το ρεμπέτικο,συνδυασμένο μάλιστα με ολιγοήμερες διακοπές στην όμορφη Σκύρο, είναι προφανώς ευπρόσδεκτο.
Ισχύουν όσα έχουν ήδη αναφερθεί για τις ημερομηνίες και τους συμμετέχοντες μουσικούς;

Φίλε Παναγιώτη, το σεμινάριο θα γίνει από 19 έως 26 Ιουλίου με δάσκαλους τον Μανώλη τον Πάππο στο μπουζούκι και τον Γιάννη τον Παπαγιαννόπουλο στο μπουζούκι και την λαϊκή κιθάρα. Άντε και καλές πενιές!!!

Κατά τη διεξαγωγή του σεμιναρίου για το ρεμπέτικο στη Σκύρο από 19 εως 26 Ιουλίου 2009 ο Νίκος Πολίτης θα αναπτύξει το θέμα “Από την Πανδούρα και το Τρίχορδον, στο σημερινό μπουζούκι: μία ιστορική εξερεύνηση της εξέλιξης των μακρυμάνικων λαουτοειδών στη λεκάνη της ανατολικής Μεσογείου, από την αρχαία εποχή μέχρι σήμερα.”

Καλό θα ήταν…αλλά και 250 ευρώ για την συμμετοχή δεν είναι αρκετά?

τοσα τους λειπουν τοσα ζητανε…βαλε και εισητηρια πηγαινε-ελα,βαλε και διαμονη,δεν θα φας και κατι τοσες μερες???:087::mad::087::mad:

250euro / 6 ημέρες σεμιναρίου = 41.6 euro ανά ημέρα
…όχι ότι είμαι κανένας φραγκάτος :083: αλλά μου φαίνεται καλή τιμή για ολοήμερο σεμινάριο…25 με 30 euro παίρνουν την 1 ώρα όσοι διδάσκουν μπουζούκι.

…αν σκεφτώ και το γεγονός ότι θα περάσω μία βδομάδα σε νησάκι, με ανθρώπους με την ίδια “αρρώστια”, τον Πάππο να μου κάνει σεμινάριο μπουζουκιού,και θα παίζουμε με άλλους “άρρωστους” τα βράδυα σε ταβερνάκια, και…και…και…είμαι για να φεύγω…
…αλλά έχε χάρη που θέλω να πάω διακοπές και με το έτερον ήμισυ τον Αύγουστο.

Προφανώς, για εμάς που δουλεύουμε, θα μπορούσε να συνδυαστεί μόνο με διακοπές αλλά πλέον οι εταιρίες μας δίνουν υποχρεωτικά άδεια 2 βδομάδων τον Αύγουστο οπότε…:106:

Πάντως αν πήγαινα εκείνη την περίοδο διακοπές, θα ξόδευα την μία εβδομάδα στην Σκύροκαι θα έδινα επιπλέον 250euro για το σεμινάριο…όπως και θα προσπαθήσω να πάω κάποια στιγμή και στο “Μουσικό Χωριό” στον Άγιο Λαυρέντιο Πηλίου.

Πιστεύω ότι θα είναι εξαιρετικές εμπειρίες και τα δύο…:088:

Εγώ το post τη Σκύρο το είχα διαβάσει από τον Φλεβάρη γιατί είμαι στο Τει Πειραιά και το είχα δει τυχαία,οπότε δεν θυμάμαι και πολλές λεπτομέριες. Αλλά θυμάμαι τα λεφτά και τις ώρες/ημέρα “των μαθημάτων” ότι θα είναι 1 ή 2. Δε ξέρω τι extra θα κάνουν οι ανθρωποι παρείστικα εκεί αλλά μου φαίνεται toomuch και δεν νομίζω ότι μπορείς να συγκρίνεις τα ιδιαίτερα μαθήματα με αυτήν την ιστορία…

Μου το έστειλαν και το μεταβιβάζω. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, αν κάποιον ενδιαφέρει…

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής:

http://www.teipir.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=107&Itemid=65
www.faltaits.gr
makres@otenet.gr τηλ: 210 6410211 6972335227

Πρόκειται για τη δεύτερη συνεχή εκδήλωση στη Σκύρο, η πρώτη έγινε πέρυσι και είμουν εκεί. Οι λεπτομέρειες (για ό τι έχει ήδη οριστικοποιηθεί) βρίσκονται στο πρόγραμμα που μπορείτε να κατεβάσετε από τους συνδέσμους που φαίνονται και στο μήνυμα της Αναστασίας, πιο πάνω. Υπεύθυνος μαθημάτων θα είναι ο Σπύρος Γκούμας. Θα είμαι και φέτος εκεί.

Το 2ο Σεμινάριο για το ρεμπέτικο με θέμα “Η αστική λαϊκή μουσική κουλτούρα και η συμμετοχή του μπουζουκιού και της κιθάρας σε αυτή” θα πραγματοποιηθεί στη Σκύρο στο λαογραφικό μουσείο Μάνου και Αναστασίας Φαλτάιτς 18-25 Ιουλίου 2010
Υπεύθυνος της μουσικής διδασκαλίας είναι ο μουσικός Σπύρος Γκούμας
Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής:

http://www.teipir.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=107&Itemid=65
www.faltaits.gr

Κατά τις παράλληλες εκδηλώσεις, μεταξύ άλλων, ο Νίκος Πολίτης θα καλύψει το θέμα:“Το Ελληνικό Αστικό Λαϊκό Τραγούδι στον 20ον αιώνα-Επιδράσεις, κατηγορίες, περιοδολόγηση, εξέλιξη”. Ο Σπύρος Γκούμας: “Τους αφανείς λαϊκούς μουσικούς” και ο Κώστας Τσόπελας: “Υλικά και διαδικασία κατασκευής ενός μπουζουκιού”.

Έχει κανείς τίποτα νεώτερο να μας πει για το σεμινάριο,υπάρχει ενδιαφέρον,συμμετοχή,κ.λ.π.;

Φίλε nikosn, το σεμινάριο θα γίνει όπως έχει προγραμματισθεί 18 έως 25 Ιουλίου. Έχουν ήδη δηλώσει ενδιαφέρον αρκετοί φίλοι. Επίσης υπάρχει ενδιαφέρον και από οργανοπαίκτες από το εξωτερικό. Ο Σπύρος ο Γκούμας ετοιμάζει το υλικό του αλλά και την πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του για τους αφανείς λαϊκούς μουσικούς. Σύντομα θα αναρτηθεί στο youtube ένα μικρό video από το περσινό σεμινάριο για να έχετε μια εικόνα για τους χώρους του σεμιναρίου αλλά και γενικότερα της Σκύρου. Θα σας ενημερώσω σχετικά

Βρισκω το σεμιναριο καταπληκτικο! Εχει πληροτητα κ καλυπτει πολλα θεματα.Παρουσιαζεται απο σπουδαιους ανθρωπους οι οποιοι κατεχουν το θεμα κ ανυπομονω να γινει!
Ελπιζω να καταφερω να ειμαι κ εγω εκει.Πιστευω πως πρεπει να καθιερωθει.

θα επιθυμουσα στο επομενο να υπαρχει κ καποιο κομματι του σεμιναριου
το οποιο θα ειναι αφιερωμενο κ στους χορούς οχι μονο σαν ρυθμους αλλα σε βηματισμους κ αλλα οπως πχ στο Απταλικο ζεϊμπεκικο κτλ το οποιο μου αρεσει
παρα πολυ κ δεν ξερω καθολου να το χορευω.Κατανοω πως καποιοι χοροι πηγαζουν βαθια μεσα απο την ψυχη του καθε ενος κ ισως να μην διδασκεται αυτο αλλα νομιζω πως καποια βαση θα υπαρχει.Επισης να μαθαιναμε πληροφοριες σχετικα με το τι προσπαθει να αναπαραστησει ο καθε χορος ποτε,απο ποιους κ πως ξεκινησε κτλ
Επικροτω την προσπαθεια κ ευχομαι να συνεχισει!

Φίλε stavros_76
Η πρότασή σου είναι ένδιαφέρουσα και θα τη λάβουμε σοβαρά υπόψη για την επόμενη χρονιά. θα θέλαμε και άλλα πολλά θέματα να προσεγγίσουμε αλλά δεν υπάρχει οικονομική ευχέρεια, ιδιαίτερα αυτή την περίοδο, γιατί δεν επιχορηγούμαστε από πουθενά. Επισυνάπτω το link για ένα video με στιγμιότυπα από το περσινό σεμινάριο http://www.youtube.com/watch?v=bV-HFGTeccs

Καταλαβαινω κ.Μακρη!
Ευχαριστω για την απαντηση κ για τo ομορφo video που μας επισυναψατε!
Ελπιζω μετα το σεμιναριο να εχουμε συντομα video κ απο την χρονια αυτη.

Έβαλα εδώ το σχετικό video, ένθετο

//youtu.be/bV-HFGTeccs

Καλέ μου φίλε makres, δηστυχώς στην ΕΛΛΑΔΑ οι καλές προσπάθειες,δεν υποστηρίζονται,ενώ άλλες !!! (θωρηκτό ΑΒΕΡΩΦ π.χ.)!!!
Σε κουβέντα που είχα με τον ΜΑΝΩΛΗ τον ΠΑΠΠΟ, μου είπε ότι το περσινό σεμινάριο ήταν πάρα πολύ καλό,και από πλευράς των δασκάλων και από πλευράς μαθητών.Δεν πειράζει, κάντε εσείς την προσπάθειά σας,και όλα , μα όλα “βγαίνουν μπροστά”.

Να πώ και εγώ καλή επιτυχία στους διδάσκοντες και στους διαδασκομένους με τη σειρά μου… Αν και νομίζω πως τουλάχιστον (όπως προαναφέρθηκε) από πλευράς δασκάλων και φέτος το επίπεδο είναι εξαιρετικό. Το λέω από πρώτο χέρι μιας και ο Σπύρος Γκούμας είναι Δάσκαλός μου στο μπουζούκι και όχι μόνο. Η αισθητική του στο παίξιμο και γενικότερα πάνω στη λαική-ρεμπέτικη μουσική είναι κάτι που με έκανε και με κάνει συνέχεια να βελτιώνομαι και αυτό γιατί σε βάζει στη διαδικασία να ‘‘ακούς’’ πρώτα και μετά να παίζεις. Δυστυχώς δε θα παρευρεθώ στο σεμινάριο αν και το ήθελα πολύ. Εύχομαι όσοι πάνε να το ευχαριστηθούν και να έχουν ανοιχτά αυτιά και μάτια για να αρπάξουν και τη τελευταία νότα και τη τελευταία λέξη. Καλή επιτυχία και πάλι σε όλους!