Θέλω άντρα ν' αγαπάει και να δέρνει

Προσπάθησα να βρω τους στίχους του τραγουδιού μαζί με έναν Έλληνα, αλλά και αυτός δυστυχώς δεν κατάφερε να τους ακούσει καλά. Γράφω τις σειρές που δεν μπορούσε να τα καταλάβει με την μεγάλη παράκληση για να μου συμπληρώστε τα κεινά για να μάθω τις υπόλειπες λέξεις. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σας.

  1. στροφή
    Να μου λειπουν … μοντέρνει

  2. στροφή
    τον θέλω να 'ναι ζόρικος
    τον κόπο…
    κι αν τύχει…
    το αίμα του να χύνει.

  3. στροφή
    μα αν θες να ξέρεις μου 'δωσε
    …θα πάρω.

Ενδιαφέρομαι να μάθω πότε γράφτηκε αυτό το κομμάτι και ποιός ήταν ο στιχουργός.

ΜΑΝΟΥΛΑ Τ’ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ
ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ
ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΝΑ ΜΟΥ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ

ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΟΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ
ΘΕΛΩ ΑΝΤΡΑ Ν’ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΡΝΕΙ

ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΝΑ 'ΝΑΙ ΖΟΡΙΚΟΣ
ΠΙΟΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΙΝΕΙ
ΚΙ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΓΙΑ ΦΙΛΟΤΙΜΟ
ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΧΥΝΕΙ

ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΟΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ
ΘΕΛΩ ΑΝΤΡΑ Ν’ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΡΝΕΙ

ΜΑΝΟΥΛΑ Τ’ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ
ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ
ΚΙ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΟΥ 'ΔΩΣΕ
ΚΙ ΕΝΑ ΦΙΛΙ ΚΑΠΑΡΟ

ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΝΤΙΝΤΙΔΕΣ ΟΙ ΜΟΝΤΕΡΝΟΙ
ΘΕΛΩ ΑΝΤΡΑ Ν’ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΡΝΕΙ

καπάρο = προκαταβολή
Γράφτηκε το 1949 από τους Μανώλη Χιώτη και Νίκο Ρούτσο

Ευχαριστώ πολύ για τους στίχους! Ποιοί ήτανε οι “ντιντιδες οι μοντέρνοι”? Πρώτη φορά διαβάζω αυτή τη λέξη. Αυτό το τραγούδι με μπερδεύει φυσικά γιατί δεν ξέρω πως να το θεωρώ σωστά. Αναρωτιέμαι αν είναι ειρωνεία ή αν μιλάει για ανδρικότητα? Πάλι ζητώ ευγενικά μια απάντηση!

Υπάρχουν νομίζω πολλά συνώνυμα και πολλους τύπους που μπορείς να τους χαρακτηρίσεις “ντιντίδες”. Όσο για ειρωνεία είναι σίγουρα. Πιστεύω ότι ονομάζανε έτσι αυτούς που δεν είχαν εμφανώς το αντριλίκι στο παρουσιαστικό τους και ένεκα η μόδα και ο “πολιτισμός” ΄το φέρσιμό τους ήταν όλο καμώματα και κουνήματα. σίγουρα υπάρχουν κια άλλα χαρακτηριστικά. Ένα συνώνυμο “λούλης”

ΜΑΝΟΥΛΑ Τ’ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ
ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΩ
ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΝΑ ΜΟΥ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ

Exw kapoia amfivolia gia to " MONAXA AUTON THA PARW" sthn prwth strofh tou tragoudiou. …Mhpws einai kati san …" Antra sklhro tha parw" ??
Oso gia to “mhnyma” toy tragoudiou einai pisteuw mia “apaxiwsh” …gia to “STYL” toy “kainourgiou” antra poy arxise na emfanizetai ekeinh thn epoxh( den einai tote pou arxisan na emfanizontai kai ta “arxontorempetika??)…tou kapws pio “ekleptismenou”…se antithesh me to “styl” toy “sklhrou” kai kapws “magka”…!
Peripou auths ths epoxhs den einai kai to allo (isws ligo argotera??)…” Eimai antras kai to kefi mou tha kanw kai tha pw kai mia kouventa parapanw??
Kati san “NTINTHDES” …o Giwrgos Katsaros sto tragoudi “PITZAMES” …tous leei “DISTIGKE”…sta “gringlish”.
“Giati vgainoun kati neoi pou kanoune to “distigke” …kai den exoune dekara gia na pioun ena kafe”.( Diskos "KAFE AMAN AMERIKA-1995)
DISTIGKE apo to aggliko “DISTINGUISHED”

Exw kapoia amfivolia gia to " MONAXA AUTON THA PARW" sthn prwth strofh tou tragoudiou. …Mhpws einai kati san …" Antra sklhro tha parw" ??

… isws …kai “Antra BARY …na parw…”.???