Η νέα γενια ακούει ρεμπέτικο;

Ο τίτλος στο μήνυμα του Nicolaras τα λέει όλα: “Ἀπῶ τῆν Ζούγκλα . . .” :slight_smile:

Νομίζω πως η γενιά μου δεν συνδέει τραγούδια με συναισθήματα.Όταν τα σούπερ σουξέ της ατελείωτης καψούρας αλλάζουν απο μέρα σε μέρα είναι αρκετα δύσκολο να το κάνεις!
Μόνο τυχαίο δεν θεωρώ το γεγονός οτι οι περισσότεροι σηκώνονται να χορέψουν ένα ζειμπέκικο μόνο για φιγούρα και ανεξαρτήτου διάθεσης. Έχω δει μεχρι και άτομα να χορεύουν το <Πέντε Έλληνες στον Άδη> με το χαμόγελο μέχρι τα αυτιά!
Νομίζω πως είναι χρήσιμο να μάθουμε στα παίδια,που θα έχουμε ή έχουμε,πέρα απο το να ακούνε καλή μουσική,να βιώνουν και να διαχειρίζονται τα συναισθήματα τους! Όταν μεγαλώνεις σε μια κοινωνία που θέλει να σε κοιμήσει και σε μια παραδοσιακή ελληνικη οικογένεια που σε υπερπροστατεύει αρχίζεις να πιστεύεις πως όλα καλά θα πάνε μωρέ! Έτσι δε σκέφτεσαι και πολύ λύπες,έρωτες και απογοητεύσεις,μόνο προσπαθείς να είσαι ενα χαμογελαστο στρουμφάκι για να ταιριάζεις και με το κλίμα.
Ας σκεφτούμε λοιπόν όλοι να αφήσουμε λιγο τα πιτσιρίκια να ‘‘πονέσουν’’ και να νοιώσουν από μικρά.Να κάνουν και την ‘‘αλητεία’’ τους,τα γνήσια λαικά τραγούδια δε γράφτηκαν σε σαλόνια.Ας μάθουμε πότε ο πιτσιρικάς έχει την πρώτη του ερωτική απογοήτευση και μαζί με τις συμβουλές που θα του δώσουμε ας βάλουμε να παίζει το <Θέλω να πάψεις να γελάς>!
Αύτη η μουσικη εκφράζει απλά και αγνά συναισθήματα και μόνο μέσω αυτών μεταλαμπαδεύεται σε ανθρώπους που έχουν μάθει και να κλαίνε και να γελάνε!

χαχαχαχαχα!!!
Νικολάρα σαν να γράφες απο το υπερπέραν ήταν!

Και γώ στη ζούγκλα της Βραζιλίας ζώ ρε μάγκες μου, αλλά σας πληροφορώ ότι σαν την ελληνική ζούγκλα και κυρίως της Αθήνας που την γνωρίζω απ’ όξω και ανακατωτά, δεν υπάρχει όμοια!
Ο Νικολάρας προφανώς είναι γεννημένος εκεί και το ότι καταφέρνει να μιλάει ελληνικά και να τα γράφει κι όλας - έστω σαν τον Μποστ - είναι προς τιμή του, όχι σαν κάτι ελληνοαμερικανάκια που πιθηκίζουν και δεν νοιάζονται για τα πάτρια παρά μόνον όταν πρόκειται να κάνουν το κομματι τους στους άλλους βάζοντάς τους να ακούσουν the best of greece (Πλούταρχος, Ρέμος, Βανδή, κλπ) και να μας ξεφτιλίζουν διεθνώς.
Με εννοήσατε?
Ο φίλτατος Νικολάρας (όνομα και πράμα) είναι μέλος αυτού εδώ του φόρουμ, αυτό και μόνο αν μη τι άλλο δείχνει την προσπάθειά του να ξεφύγει - αν και πάλι με εννοήσατε.
Οσο για το φλέγον θέμα μας για τη νέα γενιά, κατά την γνώμη μου τρείς είναι οι κύριοι παράγοντες που έχουν επιρροή στα ακούσματά της, η ίδια η οικογένεια, οι παρέες και η προσωπικότητα του καθενός στο να κάνει τις επιλογές του.
Νομίζω ότι σήμερα στην Ελλάδα οι νέοι που ασχολούνται πολύ περισσότερο από άλλες εποχές με το ρεμπέτικο και το δημοτικό τραγούδι είναι εκείνοι ακριβώς που έχουν ανεπτυγμένο τον τρίτο παράγοντα, της προσωπικότητας, γιατί οι άλλοι δύο δεν είναι επαρκείς.
Παρ’ όλα αυτά παραμένουν μειοψηφία, όπως όλα όσα έχουν να κάνουν με ποιότητα σ’αυτή τη ζωή που κυβερνάει το χρήμα, η αδιαφορία και το άρπα κόλα.

Είμαστε δυό, είμαστε τρείς, είμαστε χίλιοι δεκατρείς (μέσα στα δισεκατομμύρια που κατοικούν σε τούτον τον πλανήτη - δυστυχώς)…

Νικόλας ο ψαράς (ρεμπέτης χωρίς σύνορα και χωρίς τα προς το ζείν)

Φίλε lefkoftero και βέβαια είναι προς τιμήν του και αξιαγάπητος είναι σε όλους, απ’ ότι έχω καταλάβει μέσα στο φόρουμ και δεν παρεξηγείται από μερικά καλοπροαίρετα πειράγματα για τη δικαιολογημένη ορθογραφία του. Απαντώ μόνο και μόνο γιατί μάλλον παρεξήγησες το ύφος των πειραγμάτων και προς τιμήν σου που τον υπερασπίζεσαι, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοια ανάγκη.
Στα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ μαζί σου, γιατί κι εδώ ως επί το πλείστον οι καλλιτέχνες που αναφέρεις προβάλλονται, καθώς και άλλοι υπέρ του δέοντος και χωρίς αιτία.

Φίλε Πέτρο σε ευχαριστώ τόσο για την διευκρίνηση, όσο και για το ότι έχουμε κοινό παρονομαστή…
Εγώ αρπάζομαι εύκολα σαν ρεμπετόσκυλο που είμαι, αλλά πάντα καλοπροαίρετα και ποτέ αναίτια.
Εχω δεί τόσες παρεξηγήσεις εδώ , καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να προλάβω…
Κατά τα άλλα έχω το κινητό σου και θα σε πάρω να τα πούμε και από κοντά όταν έρθω σε λίγο καιρό.
Μακάρι να βρεθώ και με άλλους φίλους από το φόρουμ, όποιος επιθυμεί ας αφήσει τηλ. με π.μ για να μην τους σκοτίζουμε όλους από μέσα από τα θέματα.
Χαιρετώ.
Νικόλας

Όταν έρθεις με το καλό, χτύπα τηλέφωνο να βρεθούμε, να τα πιούμε και να τα πούμε πεζώς και εμμέτρως.
Και μία επι πλέον διευκρίνηση στο προηγούμενο. Αν φάνηκε υποτιμητικό να θυμίζει κάποιος τον Μποστ, θέλω να πω ότι τον Μποστ τον θαυμάζω σαν χιουμορίστα, σκιτσογράφο, ζωγράφο και ευθυμογράφο και ότι η Ελλάδα και οι Έλληνες έχασαν με την απουσία του.

Σχετικα με το θεμα που συζητάτε, μήπως, λέω μήπως εμείς που είχαμε ακουσματα απο το σπίτι μάθαμε υποσυνείδητα να σκεφτόμαστε και να αισθανόμαστε στους ρυθμούς και τους στίχους αυτού του είδους?

Δηλαδή, και εγώ ως νεανίας πέρασα από διάφορα στάδια και άλλες μουσικές, αλλά από ένα σημείο και μετά ένιωσα ότι αυτή η μουσική με εξέφραζε…

Οπότε, μήπως αυτά τα ακούσματα είναι τελικά κάτι πιο βαθύ? Δεν έχω γνώσεις ψυχολογίας, αλλά τελικά μήπως οι μουσικές επιδρούν σε μαγαλύτερο βαθμό και δεν είναι απλές έξεις αλλά έχουν συνειδησιακό αντίκτυπο?

Δηλαδή, από τη στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την υπαρξή σου και τη θέση σου στην λεγόμενη κοινωνία και αρχίζεις να απομακρύνεσαι από την ασφάλεια της οικογένειας, καθώς δεν είσαι πια παιδί αλλά ενήλικας και αρχίζεις να τρως τα ‘χαστούκια’ (λεγόμενες ήττες) το ένα μετά το άλλο, στο σημείο εκείνο νομίζω ότι αναδύεται η ταύτιση με το συγκεκριμένο είδος.

Ειδικά στον ερωτικό τομέα…

Ίντα λαλείς μρέ διάολε τσαί ζελάς σαν ψυμένη τσεφαλή ;Δέ θορείς τα κακά τσις μοίρας σου που είσαι φυλατσησμένος με τα ζά . . .τσαί αν λεω γῶ ψοματα ετσά να πέσει το αεροπλάνο :257:που θά με παρει στῆν Ἑλλάδα φέτος . . . Χαιρετόσας :019:.

Καλάναι και τα ζα, τα κουρεύεις τα αρμέγεις τα σφάζεις και τα τρώς, μη σου φταίνε τα ζα τώρα.
Επειδή εγώ τον Μπόστ δεν τον γνώριζα, έκανα μια έρευνα στο internet οπού και διάβασα πως τα ορθογραφικά λάθη τα έκανε επίτηδες προκείμενου να αντιταχθεί στην καθαρεύουσα.

Γεία σού ποιμηνικέ φίλε POEXANIA ἀπό τήν Μεγαλόνησο , χίλια συγγνώμη ,δέν φανταζῶμουν ὁ,τι είσαι κρητηκός , νόμειζα πώς μετανάστευσες ἀπό ἀλλο μέρος τής Ἑλλάδος εἰδάλλος δέν θά σε πείραζα όπος σε πείραξα , ἐλπείζω νά μύν ἐχουμε vendeta γιά άυτό το μήνυμα.Τα ὀρθογραφικά λάθη μου είνα 50% ἀυτόματα καί ἀυθόρμητα καί τα ἀλλα 50% είναι πρωμελετημένα μόνο γιά το καλαμπούρι . . . ἡ ἑμπνευσις μου είναι ο ἀπό τον ΠΑΡΑΤΑΤΙΚΟ , του περιοδικού : Ὁ Θησαυρός . . .

Συγγνώμη εἰς ὁλων τών διαχειρειστών ,πού χρησιμοποιηώ ἀυτόν τόν χόρον διά προσωπικόν μήνημα μεν οὐ γιγνώσκω τί ἁματία πράτω ἐν το μηχανισμό :245:του προφιλ μου καί δεν μπορώ να ἀποστέλλω προσωπικόν μήνυμα πρως τον φιλαράκον Leukoftero ,ρέ χριστιανοί ,Νίκο σε παρακαλώ ἀλιλογράφισε μαζί μου μέσον τήν ἠλεκτονική ἐπιγραφή : nickthegreek@zipmail.com.br

[quote=Νίκος Πολίτης;158436]Νικολάρα, ας είχες προσέξει τη στιγμή που έπρεπε. Επέλεξες βάρβαρο όν, βλέπεις, και από πολιτισμό πολύ κατώτερο από τον δικό σου και δικό μας*. Τώρα δικαίως η Σοφία σχολιάζει «πληρώνω τις αμαρτίες αλλωνών».Κύριε Πολίτη έχετε δίκαιο … μά τί να κάνω ,πρέπι τό πάρω το καράβι ος τέρμα ,φτέω ἐγῶ καί ἡ ἠδονή τής νιότης μου ,δεν το άντέχει ἡ καρδία μου τα παιδεία να μυν γείνουν ἀνθρωποι . . .Τώρα για τον πολιτισμό μου καί τον δικό σας ,περίμενα τέτιο σχόλιο ἀπό κανέναν παλαιοελλαδίτη , ἀλλα ὀχι ἀπό σας ,διλαδί ,οἱ μικρασιάτες τούρκοι είναι; Ἀκούστε: εῖμαι 100% Ἑλληνικής καταγογής ἀπό τήν Σμύρνη ,Φοκες ,Πόλι ,Κάσο ,Κρήτη καί Σάμο . Εῖμαι ἡ πέμπτη γεννεά γεννημένη στο ἐξοτερικό , καί ἀπό ὁ,τι βλέπω τα παιδεία μου που είναι μέσοελληνες είναι περισότερο ἑλληνες ἀπό πολλά παιδεία γέννημα θρέμα τῆς Ἑλλάδος . . .Δεν το θέλω να είμαι ἑλληνας,είναι μεγάλο βάρος ,πρωπαντός στήν ξενητιά ,μα είμαι γιατί είμαι ἑλληνας ,ἡ διαφορά είναι μονο ἡ δασεία ,διότι , ἐγῶ ἀκόμα εἰμαι ἑλληνας με πνεύμα( το πλίχτρο δεν ἐπιτρέπει τόνους ταυτόχρωνα με τα πνεύματα , ἠ δεν ξέρω να τα βάλω μαζί)σας ζητάω συγγνώμη που ὑπάρχω . . .:106:

Νομίζω ότι αυτό είναι το κορυφαίο του Νικολάρα. Οπως λέμε “της Χάιδως”…:090:

''Οταν είμαι στην Ελλάδα καί ακούγω τις οδός(οχι τῆς ὀδου) τις θάλασσας(όχι τῆς θαλλάσσης) του Πειραιά(όχι του Πειραίος) τις Αθήνας(όχι τῶν Ἀθηνῶν ,αἱ Ἀθήναι με Ω ναί !!!), ,ἠ με φωνάζει καμιά κοπέλα : Κύριος κύριος (καί όχι κύριε )ξέχασες το κλειδί ΣΟΥ(βεβαία στον ἑνικό) καί γιά εμένα είναι κοριφαία :079:.

Νικολάρα, κατʼ αρχήν δεν φαντάζομαι πως έχεις καμμιάν αμφιβολία, είσαι αγαπητός εδώ μέσα. Πάμε παρακάτω:

Φοβάμαι πως δεν κατάλαβες πώς την εννοούσα την προσέγγιση των πολιτισμών. Μίλησα για έναν πολιτισμό «δικό σου και δικό μας»: Δηλαδή, εσύ σαν Έλληνας έχεις κάποιο πολιτισμό, που όμως τον έχουμε και εμείς ακριβώς τον ίδιο αφού, Έλληνες είμαστε όλοι εμείς. Καμμία απολύτως διάκριση δεν έκανα για τον τόπο καταγωγής του καθενός μας.

Αλλού είναι η ένσταση: Δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένας π.χ. Ουγγαρέζος ή Ουγγαρέζα έχει πολιτισμό κατώτερο ή (χειρότερα) πολύ κατώτερο από τον δικό μας. Αρνούμαι να κατατάξω τους πολιτισμούς σε επίπεδα με σχέση ανωτερότητας ή κατωτερότητας μεταξύ τους, γιατί έτσι θα έφτανα πολύ κοντά στη θεώρηση περί Αρείας φυλής και τα όσα αυτή η θεώρηση επέφερε στην ανθρωπότητα πριν αρκετές δεκαετίες (δεύτερος παγκόσμιος πόλεμος, γενοκτονίες κλπ.). Αυτά. Και συνέχιζε τις «ανορθογραφίες» σου, μας διασκεδάζεις.

Υ. Γ. Όταν, πριν αρκετές δεκαετίες, μία πολυπληθής ομάδα Ελλήνων που κυνηγήθηκε και κατέφυγε στις χώρες του τότε «παραπετάσματος» κατέληξε στην Ουγγαρία, στο «χωριό» που ονομάστηκε «Μπελογιάννης», οι Έλληνες αυτοί έμαθαν Ουγγαρέζικα και όχι οι Ουγγαρέζοι Ελληνικά. Κανείς δεν έβαλε κάτω ανωτερότητες και κατωτερότητες πολιτισμών.

Υ. Γ. 2. Υπάρχουν αρκετοί δυκτιακοί τόποι εκκλησιαστικών οργανώσεων κλπ. από τους οποίους μπορείς να κατεβάσεις πολυτονικό σύστημα με βαρείες, δασείες κλπ. Ψάξʼ το, κάτι θα βρείς. Αλλά για να χρησιμοποιήσεις τέτοιο σύστημα αποτελεσματικά, πρέπει να έχεις κλασική ελληνική παιδεία ώστε να το χειρίζεσαι σωστά. Μετά, μπορείς να εισάγεις τις «ανορθογραφίες» σου.

Δεν πιστεύο σε ανωτερότητος φυλής ,μά πιστεύο ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ Άτιλα καί μέγα Ἀλέξανδρου , ὁρδῶν καί φαλαγκῶν ,πολιτισμού καί βαρβατότητας , φιλοσοφίας καί αγρηότιτας ,ῥητορική καί βία . Εδώ Στήν Βραζιλία ἐμάθαμε ὁλοι πορτογαλικά ,σε ουδέτερο έδαφος , εάν ο πολιτισμος μας δεν είναι δυνατότερος τότε η προσωπικότητα μου είναι πιό δυνατή από την της γυναίκας μου . Συλλαμβάνω το πνεύμα του μηνύματος σας . . .:089:

Να συμπληρώσω κι εγώ κάτι στα λεγόμενα του Νίκου (Δε μου έχει δοθεί άλλη φορά η ευκαιρία γι’ αυτό την αρπάζω).
Νικολάρα όπως σου ξαναείπα το πολυτονικό έχει πεθάνει και απ’ ότι προβλέπεται, δεν πρόκειται να αναστηθεί. Προσωπικά έχω ξεχάσει την ορθογραφία του πολυτονικού, αν και όλα μου τα χρόνια στα θρανία υπήρχε αυτό το σύστημα, ενώ τα βιβλία στο διάστημα αυτό, άλλαξαν από τη καθαρεύουσα στη δημοτική και μετά στη καθομιλουμένη. Τα λέω αυτά γιατί νιώθω ότι είναι άδικο να ταλαιπωρείσαι να μάθεις ένα άχρηστο και νεκρό πια σύστημα τονισμού (άχρηστο όσο και τα παπούτσια σε άνθρωπο χωρίς πόδια). Το μονοτονικό είναι υπεραρκετό για να τονίσει και να αποδώσει στις λέξεις τη σημασία τους και ο κανόνας είναι πολύ απλός. Υπάρχει μόνο ένας τόνος (σημαδάκι ή οξεία) και οι μονοσύλλαβες λέξεις δεν τονίζονται.

Είναι σα να λέμε: Εγώ δεν είμαι ρατσιστής. ΑΥΤΟΙ είναι μαύροι. :019:

Όχι δεν είμαι ρατσιστής ,σε καμία στιγμή δεν ανάφερα φυλή , αναφέρνω
πολιτισμό(κουλτούρα) , έχω φίλους από όλα τα χρώματα ,δεν συνφωνώ με κανιβαλισμό ούτε από λευκώδερμους ούτε από μεναλώδερμους .Είναι φυσικό ένα έθνος που έχει χιλιαδες χρώνια να έχει δομήσει έναν πολιτισμό πιό πλούσιο καί πιό ουσιαστικό από ένα κράτος πολυεθνικό πολυγενικό που ακόμα δεν έγεινε ένα μόνο έθνος.Καί δεν ανάφερνα τους μαύρους ,ανάφερνα τον πολιτισμό από τό γένος τής γυναίκας μου από τήν Ουγγαρία , μάθανε ελληνικά η γυναίκα μου καί τα παιδεία μου γιατί είναι πιό χρήσιμα γιά γενική μόρφοση από τα magiar , σε όλες τής γλῶσσες πολλές λεξεις επιστηνομονικές έχουν ελληνικά θέματα ,εκτός τή χρήση αναγνώσεως των έργων Πλάτονος ,Ἐυριπίδη ,Ὁμήρου κτλ …