Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

παιδια τις ξανα εβγαλα τις δουγιες και περασα καινουργιες , τελικα το πλανισμα ειναι μεγαλη υποθεση… οσο ζεις μαθαινεις :079:

Γειά σας φίλοι μου καλοί.
Μόλις πρίν 1 ώρα επέστρεψα στο σπίτι μου και μόλις έστησα τον φορητό είπα να πω ένα γειά σε όλους στην παρέα που μου έλειψε όλο τον Άυγουστο.
Κάθε κατεργάρης λοιπόν στον πάγκο του και καλά οργανομπουζουκο…μαγειρέματα μέχρι του χρόνου πάλι.
Πασχάλης

Επειδη βρηκα την συζητηση περι μπουζουκοκατασκευες κλειδωμενη, θα ηθελα να ρωτησω εδω εαν καποιος ξερει ποιο ειναι το “μηκος χορδης” στον τζουρα και στο μπαγλαμα, (εφ’οσον ειναι 660μμ στο μπουζουκι).
Ισως βαλω μπροστα και γω ενα σκαφτο.
Ευχαριστω

Φίλε Ακι εγώ δεν έχω ασχοληθεί με κανένα απο τα δύο ελπίζω κάποιος φίλος που γνωρίζει να σε βοηθήσει αν και πολύ υσηχία βλεπω αυτές τις μέρες.

Τώρα που γυρίσαμε στα σπίτια μας και ξεκινήσαμε τις δουλειές μας είπα σιγά σιγά να ξαναπιάσω το οργανάκι μου και να το προχωρήσω. Εντυσα το σκάφος με χρυσόχαρτο και ανεβάζω μια φωτό. Αύριο θα έχει κοληθεί και το καπάκι και όταν είναι έτοιμο θα το φωτογραφίσω.

Φίλε Άκη,
το 660μμ που λές είναι λίγο κοντό γιά μήκος. Τα περισσότερα μπουζούκια είναι απο 670-675μμ και μέχρι 680μμ.

Γιά τον μπαγλαμά ένα συνηθισμένο μήκος χορδής είναι απο 350 μέχρι 355μμ. Με μακρύτερο μήκος ίσως αντιμετωπισεις το πρόβλημα να σου σπάνε -επειδή παρατεντώνουν- οι χορδές, όταν πάς να κουρδίσεις ΡΕ_ΛΑ_ΡΕ. (Συνήθως χρησιμοποιούν για αυτό τον λόγο χορδές μαντολίνου που είναι λίγο πιό λεπτές).

Γιά τον τζουρά τώρα, έχεις το ανάποδο πρόβλημα. Άν τον παρακάνεις κοντό τότε οι χορδές μπορεί να τρίζουν -επειδή δεν τεντώνουν αρκετά. Το μήκος χορδής λοιπόν πρέπει νά’ναι μεγαλύτερο απο 580-590μμ, και μέχρι 610-620μμ.
(Υποθέτοντας οτι βάζεις κανονικές χορδές μπουζουκιού -γιά κούρδισμα ΡΕ_ΛΑ_ΡΕ).

Στάνταρ μεγέθη να ξέρεις δεν υπάρχουν. Αυτά που σου λέω είναι τα μήκη που “συνήθως” συναντάμε. Έχεις όλη την ευχέρεια λοιπόν να φτειάξεις ένα μπαγλαμά πχ 380μμ -με την προυπόθεση να βρής λεπτότερες χορδές γιά να μήν σπάνε, ή να φτειάξεις ένα τζουρά 550μμ -με την προυπόθεση να βρής πιό χοντρές χορδές γιά να μήν παρατρίζουν.

Φιλικά, Γιώργος.

Μπράβο φίλε Γιώργο έτσι πρέπει να βοηθάμε ο ένας τον άλλο στις όποιες απορίες έχουμε.
Αλήθεια ήθελα να σε ρωτήσω απο τότε που πρωτοέγραψες στο φορουμ και ψαχνόσουν με καπάκια καμάρια κτλ. πρέπει κάτι να έχεις τελειώσει. Ανέβασε καμιά φωτογραφία να παιρνουμε κουράγιο και μεις.
Ανεβάζω και άλλες φωτο σήμερα με το μπουζουκάκι μου με καπάκι.
Αντε και προχωράμε. Εχω αρχίσει να ψάχνομαι και για διακόσμηση στο καπάκι και τις τεχνικές της ελπίζω κάτι να βγάλω στην πορεία. Ειναι πιστεύω κάτι δύσκολο και κοπιαστικό. Δεν πειράζει ζούμε για να μαθαίνουμε.
Τα λέμε Πασχάλης

μπορει ενα μανικι να ειναι απο 7 ξυλα σκεφτομαι να φτιαξω με μανικι μου με αυτο το τροπο παλισσανδρο - εβενο (συνολο 4,2 cm στο κατω μερος ποιο πλατυ)

Θα έχει πολύ βάρος.Καλύτερα να βάλεις κελεμπέκι ή φλαμούρι με παλίσσανδρο ή βέγκε

Φχαριστω Γιωργο για τις πληροφοριες. Το μονο που μενει τωρα ειναι να βρω χρονο…

Αληθεια ρε παιδια, αν προκειται για σκαφτο οργανο το μανικο κολαει αφου κατασκευαστει ξεχωριστα η σκαλιζεται ολο μαζι το οργανο απο ενα κοματι ξυλο;

Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας στο θέμα διακόσμησης.
Όπως βλεπετε είμαι έτοιμος να αρχίσω αυτό το κεφάλαιο αλλά δεν διαθέτω την εμπειρια των υλικών. Πιό συγκεκριμένα γνωρίζω την τεχνική του όστρακου αλλά αυτό είναι μια φάση της διακόσμησης όχι όλη. Έτσι ανατρέχω σε εσας για ασετόπαστες ακρυλικά κλπ. Τι είναι η ασετόπαστα π.χ. στερεό; κάτι σαν πολτός και πως εφαρμόζεται.
Η βοήθεια σας μου είναι απαραίτητη.
Πασχάλης

Συνήθως, ο σκαφτός μπαγλαμάς γίνεται μονοκόματος, ενώ ο σκαφτός τζουράς γίνεται με ξεχωριστό μπράτσο.

Φιλικά, Γιώργος.

καθως ξεφυλλιζα τα παλια σε ενα ποστ που απαντησε ο κωστας στον πασχαλη για την κλιση λεει τα παραπανω μεχρι στιγμης κατανοητο, αλλα το θεμα ειναι οτι εφοσων εχουμε κολλησει το μανικι με την κλιση του καπακιου 1,2 εκ. απο εκει και περα θα πρεπει να πλανισουμε και το μπρατσο η οχι ?
ποιο κατω απανταει καποιος συναδελφος και λεει οτι κολαει ισια κανονικα το μπρατσο και του δινι κλιση απο το 10 ταστο και πανο και εγω σκεφτομαι, αν και με βολευει η πρωτη τεχνικη αλλα… δε καταπονειτε ο τακος περισσοτερο εφοσων ερθει στα ισια του το μανικι με το κουρδισμα και με το καιρο ? και αυτο δε μπορει να καταληξει σε παρσιμο τακου και μετα παμε για αλλαγη μανικιου οπως εγινε με το δικο μου πριν χρονο περιπου.

Αντε φίλοι μου και προχωράμε.
Μετά απο αρκετό καιρό απραξίας λόγω φόρτου εργασίας νάμαστε πάλι. Παράγγειλα καπλαμά και μόλις ήρθε έπιασα δουλειά. Αποφάσισα να μη βάλω ασετόπαστες κτλ και να χρησιμοποιήσω μόνο καπλαμά και κόκαλο απο μοσχάρι που έχω φτάξει (όχι σε σούπα…) και έχω κόψει σε φιλετάκια (πολύ βρώμα φιλοι μου κατά το βράσιμο αλλά κυρίως στο κόψιμο χωρίς μάσκα βγάζεις τα αντερά σου) αξίζει όμως το αποτέλεσμα. Την ταστιέρα την πιάνω με μανταλάκι πρόχειρα έτσι για τη φωτογράφιση. Ο καιρός που έχω πάρει δανικό μπουζούκι απο φίλο τελειώνει και πρέπει να βιαστώ.

Τα ξαναλέμε Πασχάλης.

Υ.Γ. Γιάννη Τ τελικά είχες δίκιο για τον καπλαμά δεν παίζεται.

Μπράβο Πασχάλη!

Να είσαι καλά φίλε μου.
Οταν το ετριψα χθες το παντουκ που είναι κατακόκινο η σκόνη του έβαψε το καπάκι σε σειμείο που με πανι και αέρα δεν καθάριζε. Και απο ότι βλέπω μάλλον θα πρέπει να τρίψω στο τέλος το ξανθό του καπακιου ξεχωριστά με καθαρό γυαλόχαρτο που δεν θα ακουμπά καθόλου στους καπλαμάδες. Επειδή κάποιες φορές με δέρνει και η ανυπομονησία έβαλα πρόχειρα την κλειδιέρα χορδοστάτη και καβαλάρηδες και το κουρδισα σε ΡΕ 293,66 για να το ακούσω. Δεν φαίνεται κακό. Πιστέβω ότι όταν τοποθετηθει σταθερα η ταστιέρα και τα υπόλοιπα να αλλάξει προς το καλύτερο.
Όταν το τελειώσω σίγουρα θα το δώσω σε κάποιον εμπειρο μουσικό να μου πει την γνώμη του.
Με προβληματίζει επίσης το σχέδιο της μπορντούρας γύρω γύρω και ειδικά το χρώμα της. Γνώμες ευχαρίστως δεκτές.

Πασχάλης

H σκόνη απ τους καπλαμάδες προκαλέι συχνά αυτο το πρόβλημα.Ιδιαίτερη προσοχή θέλει και αν λουστραριστεί με το χέρι(γομολάκκα).Ένας καπλαμάς παλίσσανδρος μπορεί να στα κάνει όλα μωβ -καφέ.
Υ.Γ. Η ανυπομονησία ήταν και δικό μου χαρακτηριστικό το οποίο όμως με οδήγησε σε όργανα με αρκετες αισθητικές -οπτικές ατέλειες τις οποίες η ανυπομονησία δεν άφηνε να διορθώσω.Με λίγα λόγια: υπομονή!

Μετα απο αρκετο καιρο εχω καποιες ερωτησεις στο μανικι μου η κοντρα του εβενου επιδει δε πλανιστικε ακριβως φευγει λιγο δεξια οσο φτανει προς το τελος η κολληση με τα 5 ξυλα ειναι πετυχημενη θα επηρεασει καθολου το μανικο αυτη η κλιση του εβενου η να κανω αλλο μανικο, δευτερη ερωτηση στο σκαφος μου εχω καποιες κολλες ψαροκολλα κτλ πως μπορω να τις βγαλω αυτες με γυαλοχαρτο δε βγαινουν καμια ιδεα?





:):090:

Αγαπητέ Οχτάχορδε,

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιά είναι η σχέση μεταξύ του ερωτήματός σου και των φωτογραφιών που παραθέτεις.

Παίρνοντας όμως υπόψη τις φωτογραφίες που στέλνεις, θα ήθελα να σου πώ ότι πρώτα κολλάμε το ξύλο πάνω στο μπράτσο και μετά το διαμορφώνουμε σε καράουλο, γιατί το ποιό πιθανό είναι να κολλήσει στραβά.

Επίσης αν το σκάφος αυτό είναι το πρώτο σου, θα μπορούσα να πώ ότι είναι τέλειο.

Και μια απορία. Δεν μας είπες για την τεχνική που φτιάχνουμε τον καβαλάρη;