Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Καλησπέρα,
το σχεδιάκι είναι το παρακάτω.
Τώρα όσον αφορά την κολλάντζα,αφού είσαι σε τέτοια περίπτωση,στην οποία βρέθηκα κι εγώ 2-3 φορές,άποψη μου θα ήταν να κάνεις όσο πιο επίπεδη γίνεται την επιφάνεια που θα κολλήσεις την κολλάντζα και να την ανεβάσεις όσο ψηλότερα μπορείς για να μη σου σπάσει.Ο τρόπος που αναφέρεις δεν γνωρίζω τι αποτέλεσμα θα έχει και ούτε το έχω δοκιμάσει,αλλά αν έχεις την αυτοπεποίθηση ότι μπορείς να το κάνεις και το αποτέλεσμα θα σου αρέσει,τόλμησέ το.

image

Φίλε Κώστα είσαι πολύ εντάξη και το εκτιμώ να είσαι καλά.
Πηγαίνοντας με την οικογένεια τον Αυγουστο στο χωριό μου στην Αλεξανδρούπολη απ΄έξω αν δεν έχεις προβλημα πίνουμε κανα καφέ όταν περνάω απο Θεσσαλονίκη; Γίνεται;

Α έχω και τον Οκταχορδο τον Τόλη στην Κομοτηνή.
Ε ρε Ρεμπέτικο Φόρουμ τι σου κάνει.

κοκκινο χαλι θα σε στρώσο αγόρι μου… heh! :090:

Καλησπέρα σας,
Πασχάλη θα χαρώ να τα πούμε από κοντά,να ανταλλάξουμε και απόψεις όταν ανέβεις…ελπίζω να είμαι Θεσσαλονίκη εκείνο τον καιρό…
Είμαι πολύ τυχερός που βρέθηκα στον Στάμκο Παναγιώτη και μου τα μαθαίνει όλα αυτά που σας λέω εδώ,οπότε τα εύσημα πάνε σ’αυτόν…πολύ καλός μάστορας και πάνω απ’όλα άνθρωπος…
Οχτάχορδε πως πας εσύ?Που βρίσκεσαι στην κατασκευή?

Σπάνιοι άνθρωποι αυτοί φίλε μου να είναι καλά. Αυριο κάποια στιγμή θα σου στειλω το τηλ με e-mail και πραγματικά θα χαρώ και εγώ να τα πουμε.
Ευτυχώς δρόσισε απόψε και θα κοιμηθούμε ανθρώπινα.
Τα λέμε φίλε.
Πασχάλης

με χαρα λεω οτι μολις μου ηρθε το κελεμπεκι - βεγγε και μπολικο φλαμουρι , τελειωσα το καλουπι πλην του τακου και αυριο αγοραζω δισκοπριονο παγκου οπωτε μπαινω δυναμικα στο παιχνιδι :090:

Αρκεί να το προλάβεις πρωί πρωί, γιατί είναι λίγα τα κομμάτια συνήθως.

το προλαβα σημερα μαχη σώμα με σωμα με ολα τα καρταλια του Lidl χαχαχαχα

γνωριζει κανεις με ποιο τροπο μπαινουν τα φιλετακια αναμεσα στις δουγιες άλλα και πως χαραζονται ?


το καλουπι με μισοτελειωμενο τακο που τον αφησα χθες κατα τις 03 00 το πρωι…

το κελεμπεκι μου πλανισμενο με δουγιες 55 mm και 3 χιλιοστα παχος το οποιο μαλλων θα πλανιστει και αλλο με τριβιο χειρός γυρω στα 2.5 χιλιοστα ενω σκεφτομαι στις ακρες να φτανει το 1,5 χιλιοστο για λογους ποιο ομαλους καμπυλωσεις μιας και το κελεμπεκι ειναι παρα πολυ ευκαμπτο ακομα και στα 3 χιλιοστα μπορω χωρεις ζεσταμα - βρεξιμο να το καμπυλωσω πανω απο το καλουπι με το χερι .

Καλησπέρα,
55mm είναι λίγο πλατύ,το πάχος καντο 2,5 όπως λες σε όλο το μήκος, μην κάνεις τις άκρες 1,5mm δεν σε βοηθάει κάπου,απλά θα σου φάει χρόνο


Shot with KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA at 2007-07-04
και μερικες ακομα
Shot with KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA at 2007-07-04θα ηθελα να σε ρωτησω αν την χελινοδοουρα στον τακο ειναι καλο να την κανω πριν περασω δουγιες… η μπορω και μετα ?

υ.π πως σου φαινετε ο τακος του μανικιου και γενικα το καλουπι ? (55 ειναι το μηκος μπερδευτικα!)

γνωριζει κανεις που χρησιμοποιουντε αυτα τα πινεζακια που εχει ο κουκουριγκος εχω ρωτισει σε ολα τα σιδεραδικα και ολοι μου δειχνουν πινεζες για ταπιετσεριδες…

Φιλε οκταχορδε, αυτες οι πινεζες,(αυτες που χρισημοποιει ο Κουκουριγγος) λεγονται περτσινια, και θα τα βρης σε καταστημα σιδηρικων, και υπαρχουν σε διαφορα παχη και μεγεθη. Δες και διαλεξε. Αντε και με καλο αποτελεσμα μαστορακο μου!

Φίλε μουζικε οι πινέζες αυτές σου φαίνονται σαν περτσίνια αλλά αν προσέξεις καλύτερα θα δεις οτι δεν είναι.

οντως παντως δε βρηκα ουτε κομοτηνη ουτε αλεξανδρουπολη που πηγα σημερα… βρικα ομως κατι καρφακια γιατι επισκευτικα εναν οργανοποιο αλεςξανδρουπολη και μου εδωσε καμια 20αρια που οσο ποιο ψηλα χοντρενουν θα προσπαθησω να στερεωσαω καμια δουγια να δω τι παιζει και θα ενημερωσω.

λοιπων τα καρφακια που ψαχνουμε λεγοντε pushpine και τα χρησιμοποιουν σε δερματα γουνες κτλ δε ξερω παραπανω πληροφοριες παρα μονο ενα μαγαζι στην καστορια που τα πουλαει αμα ειναι καποιος απο εκει ας κανει ενα post. λοιπων εγω σημερα κολλησα την ντουγομανα για να δουμε αν καταφερα να κανω την ψαροκολλα… και μπεν μαρι εκανα και πατατες τηγανιτες μονο που δεν παντρευτικα :019:


καλο βραδυ

Φίλε Τόλη καλή αρχή και καλή επιτυχία σου εύχομαι στο δύσκολο αλλά συναρπαστικό αυτό επιχείρημα. Κάθε βήμα που θα κάνεις θα σου κεντρίζει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον.

Πασχάλης

αντε ρε παιδια ολοι διακοπες πηγατε?


Shot with KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA at 2007-07-15


Shot with KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA at 2007-07-15

ζεσταμα με πιστολι θερμου αερα για ποιο γρηγορη κολληση (χρησιμευει και για να λιωνει την κολλα αμα στεγνωσει στο τενεκεδακι ουτε μπεν μαρι ουτε βλακειες δεν παντρευομαι και δε μαθαινω μπεν μαρι… :090:)


Shot with KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA at 2007-07-15


Shot with KODAK Z740 ZOOM DIGITAL CAMERA at 2007-07-15