Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αν χρησιμοποιείς καλά κλειδιά. Εγώ βάζω φτηνά και αν κανένα ξεκουρδίζει σφίγγω λίγο τα “αυτιά” που κρατάνε το κλειδί από πίσω, το κάθετο στο “τσουτσούνι”… :)έτσι σκληραίνουν λίγο αλλά δεν ξεκουρντίζουν! Εάν κανένα σου ξεκουρντίζει δοκίμασέ το!
Εάν το κενά στην τρύπα είναι είναι μικρά δεν νομίζω να τρέξει τίποτα. Ασε όλο το περίσσευμα της χορδής να τυλιχθεί γύρω από το κλειδί και θα καμουφλάρει τα κενά.:089:

χαιρομαι ποου απαντησες το θεμα ειναι καθαρα αισθητικο αλλα βρηκα λυση σφηνοσα καβιλιες με μυτη και τιτεντμποντ και ψανατρυπισα και ολα οκ τωρα .

το προβλημα που εχω τωρα αφορά την ταστιερα που προσπαθησα να κανω το στενεμα προς τα πανω με το χερι με βαση μια αλλη ταστιερα αλλα υπαρχουν σημεια που ξεφευγουν , δυστηχως ο κωνσταντελλος δε μου την εφερε διαμορφωμενη και δε ξερω τι να κανω … :230:

οχτάχορδε, το εργαστήρι σου είναι ίδιο με φίλου οργανοποιού. Είσαι σε καλό δρόμο… Πάντως, τα όργανα αν ήταν τρίχορδα θα μου άρεσαν καλύτερα.:019: (Πλάκα κάνω φιλαράκι!)

το επομενο θα είναι , ορκίζομαι!:slight_smile:

συνεχιζουμε, ελπιζω αυριο να το περασω χορδές :088:

Οχταχορδε ή το φορουμ θα αλλαξει να γινει “ΡΕΜΠΕΤΟΛΑΪΚΟ ΦΟΡΟΥΜ” ή εσυ θα γινεις εξαχορδος !!
Νισαφι πια … Τα ποστ σου κανουν πλυση εγκεφαλου υπερ του 4χορδου δε νομιζεις ;;
:108:

υγ
Πλακα κανω ε ;
υγ2
Μηπως κανεις και συλλογη απο παντοφλες ;;
:slight_smile:

ναι μαζευω τις παντοφλες ολες γύρω μου , κακο συνηθειο:090:

Καλή χρονιά σε ολους.
Μήπως ο φίλος peplos μπορεί νά μάς αναλύσει λίγο τόν τρόπο πού εφτιαξε τίς φιγούρες;
Δηλαδή πώς τό “μοσχαροκόκαλο” εγινε ενα ομορφο κλαδολούλουδο πάνω στόν καπλαμά;
Ευχαριστώ.

Υ.Γ Εχω καί αλλες απορίες (μιάς καί η αρρώστια τής κατασκευής χτύπησε καί μένα καί σάς παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα αποκομίζοντας ΣΠΟΥΔΑΙΑ στοιχεία από τίς συζητήσεις σας) τίς οποίες θά διατυπώσω εν καιρώ.

Φίλε kesogdem χαίρομαι για την βαριά ασθένεια που κόλησες και εσύ. Θεωρώ τον εαυτό μου άπειρο και το ενοώ αυτό αλλά με πολύ ψάξιμο βρίσκεις λύσεις. Το θέμα του "μοσχαροκόκαλου"που έγινε κλαρολούλουδο όπως λες είναι μεγάλη ιστορία που θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.
Καταρχήν πάς στον κρεοπώλη και του λες να σου κρατήσει μηρό και κνήμη απο μοσχάρι που έτσι και αλλιώς θα το πετάξει μετα το καθαρισμά του. Αν μπορει να κόψεις τις αρθρώσεις επιτόπου καλύτερα γιατί έτσι γλυτώνεις απο περιτό βάρος και όγκο. Πας στο σπίτι σου και σε ένα ντενεκέ αυτό απο τυρί λάδι το βάζεις μέσα και το βράζεις δύο νερά. Καθαρίζει έτσι ο μυελός και αρκετά το λίπος.Καθαρίζεις με μαχαίρι τους βραζμένους ιστούς που έχουν μείνει πάνω. Έχεις τώρα δυο κούφια κόκαλα σχετικά καθαρά. μαζέβεις στάχτη απο τα προηγούμενα και βράζεις πάλι με στάχτη διότι έχει την τάση να απομακρύνει και άλλο το λίπος και τέλος άλλα δυο νερά με λίγο χλωρίνη για να λευκάνουν. Τα αφήνεις καμιά βδομάδα στον ήλιο και όσο στεγνώνουν ασπρίζουν αρκετά. Αυτά μέχρι εδώ κάνω εγώ μπορει κάποιος άλλος να ακολουθεί άλλη τακτική.
Μετά απο όλα αυτά κόβεις κατα μήκος στην κορδέλα (εγώ) φιλέτα 1-2 χιλιοστά δύσκολή διαδικασία και επικύνδινη και πολλή μυρωδιά έντονη απο το κόκαλο αν την αντέχεις. Μάσκα οποσδήποτε.
Με τα φιλέτα αυτά που έχεις ότι σχήμα και να βγούνε προσπαθείς να καλύπτουν τη φιγούρα που θέλεις να κάνεις. Επειδή το μέγεθος της φιγούρας είναι για τις κλάρες πιο μεγάλο απο τα φιλέτα διαλέγεις τα σημεία της ένωσης που θα υπάρχουν και κόβεις διαφορετικά κομμάτια κόκαλο που όταν ενωθουν μετα το κόψιμό τους θα σχηματίσουν την τελική φιγούρα. Το κόψιμο θα γίνει με σέγα καλιτεχνίας μηχανική ή χεριού. Ενώνεις τα κομάτια κολόντας τα σε ένα φύλο χαρτί για να είναι ενιαία η φιγούρα. Παίρνεις τη φιγούρα την τοποθετείς πάνω στον καπλαμά με μια δυο σταγονίτσες κόλλα στιγμής για να ακινητοποιηθεί εκεί που θέλεις με μηχανικό μολύβι κάνεις το περίγραμμα της ξεκολλάς προσεκτικά τη φιγούρα με μια σπατουλίτσα για να μην κάνεις ζημιά και έτσι έχεις τη θέση που θα μπει στο ξύλο επάνω. Ντρέμελ εργαλείο με τη βάση του ρουτερ και με φρεζάκι 0,8 - 1 χιλιοστό καθαρίζεις μέσα απο το περίγραμμα το ξύλο με βάθος περιπου 1 χιλιοστό για να μην τρυπήσεις το καπάκι. Καιπροσοχή να μην φύγεις έχω απο το περιγραμμα πολύ γιατι το λίγο στοκάρεται το πολύ επίσης αλλά θα ξεχωρίζει. Όταν βεβαιωθείς ότι η φιγούρα μπαινει εφαρμοστα στην χάραξη που έκανες κάνεις κόλλα εποξική δύο συστατικών με σκόνη απο το ξύλο - καπλαμά προσπαθώντας με την ποσότητα της σκόνης να ταιριάξει το χρώμα γεμίζεις την τρύπα παντού και τοποθετείς το κόκαλο μέσα πιέζοντας για να ξεράσει την κόλλα απο τις άκρες. Απλώνεις προσεκτικά την κόλλα στα κενά που ι΄σως δεν έχουν γεμίσει και το αφήνεις μια μέρα να ξεραθεί καλλά.
Σημειωτέον το βάθος της χάραξης του ξύλου να είναι πάντα μικρότερο απο το ύψος του φιλέτου κόκαλο γιατι την επόμενη μέρα με γυαλόχαρτο στερεομένο πάνω σε ένα επίπεδο κομμάτι ξύλου κάτι σαν πλάνη θα αρχίσεις να τρίβεις προσεκτικά πρώτα με πιο χοντρό κόκο και μετα πιο λεπτό μέχρι να φέρεις το κόκαλο πρόσωπο με τον καπλαμά.
Αυτή είναι η διαδικασία που ακολούθησα εγώ πιστεύω να σε κάλυψα αν κάποιος φίλος έχει να προσθέσει κάτι η να μας πει την τακτική του να το συζητήσουμε. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Τα λέμε
Πασχάλης

Για ρίξε και ρίξτε και τις ματιές σας εδώ πως γίνεται. Με βοήθησε πολύ στην προσπάθεια μου.
http://www.projectguitar.com/tut/tutorial4.htm

Φίλε peplos πραγματκά μέ ξάφνιασες μέ τήν αναλυτική σου περιγραφή γιά τήν διαδικασία τής δημιουργίας “φιγούρας” αλλά μάλον θά επρεπε νά τό περιμένω από εναν ανθρωπο πού εδειξε πόσο ΜΕΡΑΚΛΗΣ καί “συναδελφικός” ειναι.Χίλια ευχαριστώ.Θά τό προσπαθήσω αλλά δέν ελπίζω ποτέ νά καταφέρω εστω καί κάτι παραπλήσιο μ΄αυτό πού κατάφερες εσύ.Μέ τήν ευκαιρία θά ηθελα νά σέ συγχαρώ γιά τό οργανο πού εφτιαξες μιάς καί εμένα προσωπικά, οπτικά, μού φαίνεται ισάξιο μέ αυτό ενός επαγγελματία οργανοποιού.
Γειά σου φίλε μου.

Καί μιάς καί σάς ειχα “προειδοποιήσει” καί γιά αλλες απορίες ξεκινώ :
Εχω φτιάξει μέχρι στιγμής δύο σκάφη.Ενα από μουριά, αντιγράφοντας τό δικό μου μπουζούκι,
καί ενα από καρυδιά μέ καλούπι Κουκορίγκου.Ομολογώ οτι οι ντούγιες δέν μέ παίδευσαν πολύ
εσπασα λίγες στήν αρχή αλλά πιστεύω μέσα σέ λογικά πλαίσια.Δυσκολεύτηκα λίγο στό κόλημα (ψαρόκολα) κυρίως μέ τά φιλέτα τά οποία στίς κούρμπες ερχονταν λίγο δύσκολα.Τό ξεπέρασα ομως μέ λίγη προσπάθεια παραπάνω. Μπορεί αυτό νά οφείλεται στό οτι τά φιλέτα τά εκοψα εγώ από παλιό καπλαμα τού πεθερού μου ; (ηταν παλιά μαραγκός καί ετσι εχω τήν πολετέλεια νά διαθέτω τόν βασικό μηχανικό εξοπλισμό κορδέλα-σβούρα-πλάνη…).
Εκείνο πού μέ προβλημάτισε ομως ΠΟΛΥ ειναι η κολάντζα.(Μιλώ γιά τό σκάφος από μουριά)
Τό αλλο από καρυδιά μένει χωρίς κολάντζα λόγω φόβου.
Οσο καί αν προσπάθησα νά τήν φέρω μέ τό ζέσταμα δέν τά κατάφερα μέ αποτέλεσμα σέ κανά δυό σημεία νά μείνουν κενά περίπου 1.5mm
Υποψιάζομαι οτι αυτό οφείλεται μάλλον στό καλούπι μου καί θά πρέπει νά ευθειάσω λίγο περισσότερο τό μέρος πού κολάει η κολάντζα.Εδώ θέλω νά μέ βοηθήσετε.Ειναι αυτός ο λόγος ή φταίει καί τίποτε αλλο εκτός από τήν ασχετοσύνη μου;;;Υπάρχει καμμιά τεχνική;;;

Υ.Γ Χθές θά κολούσα τό καπάκι αλλά οταν πήγα στό μαγαζί ειδα τόν πεθερό μου μέ καμάρι νά μού δείχνει ενα στήν κυριολεξία τσιγαρόχαρτο καί νά περηφανεύεται γιά τό πόσο καλά ειχε τρίψει τό καπάκι.Τότε θυμήθηκα τόν oxtaxordo καί τόν ζήλεψα πού παραμένει εργένης!!!
Σάς χαιρετώ

Φίλε kesogdem ένα πράγμα θα σου πω ότι κανείς δεν γενήθηκε μαθημένος.
Η αρχή είναι το ήμιση των πάντων όπως ξέρεις. Ξεκίνα και τότε θα δεις ότι όλα είναι εφικτά.
Εγώ δεν είχα ξανασχοληθεί με αυτήν την τεχνοτροποία μου είπαν για το κόκαλο πως το κάνουμε και ξεκίνησα μόνος μου. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που είδες με την πρώτη φορά, σίγουρα η επόμενη θα είναι ακόμα καλύτερη γιατί λοιπόν να μην τα καταφέρεις και εσύ.
Προχώρα.
Τώρα όσο αφορά στην κολλάντζα που λες ότι έχεις πρόβλημα λόγω της πιθανής καμπυλότητας του σκάφους κατα ύψος ώστε να μην εφάπτεται καλά το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ και μάλιστα με ξύλο δρυός που είναι πιο άκαμπτο. Χωρίς να θεωρώ ενδεδειγμένο τον τρόπο που το έλυσα σου λέω απλά ότι χρησιμοποίησα δύο κομμάτια το πρώτο το κάτω σε κανονικό πάχος περίπου 2 χιλ. και το πιο πάνω του αυτό που κάνει και τα σχέδια 4- 5 χιλ. που όταν το εφάρμοσα και κόλησε το έτριψα και το έφερα με το τριβείο. Αλχημεία μεν αποτέλεσμα δε. Ψάχνομαι όμως και εγώ για τον σωστό τρόπο.

εμενα παλι μου μπηκε μια σφηνα στο μυαλο μιας που κοιτουσα το σκαφος απο καρυδια απο σκαφα οτι οι κολλαντζες μπορεις να διακρινεις οτι ειναι απο καρυδια λογου απο τα νερα αυτο ε συμβαινει στις δουγιες δ μπορεις να διακρινεις , ποσο μαλλων αν ειναι και λουστραρισμενο το οργανο οπωτε γιατι να μην βαζουν δρυς και πλαινα απο καρυδια και να το βαφτιζουν καρυδια σκαφος δε λεω οτι ειναι δρυς αλλα αν γινεται δε νομιζω οτι θα ειναι εμφανες …

υ.π εργενης για τουλαχιστον αλλα 10 χρονια

Για ποιο λόγο να τα φτιάχνουν έτσι οχτάχορδε?

Νομίζεις ότι το ξύλο δρυς είναι φτηνότερο? δουλεύεται καλύτερα? η βγάζει καλύτερο ήχο?
Τίποτα από όλα αυτά, άρα δεν υπάρχει λόγος να κάνουν κάτι τέτοιο.
Όσο πολλές δούγιες και να έχει ένα σκάφος, και βρασμένο να είναι πάλι φαίνεται τι ξύλο είναι, (αν γνωρίζει κανείς από ξύλα),
και αν είναι και περασμένο το ξύλο (με ένα αχρωμάτιστο βερνίκι) φαίνεται ακόμη καλύτερα τι είναι.

(συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο από αυτά που είπες …)

Λοιπόν σήμερα τό μεσημέρι αποφάσισα νά επισκευθώ εναν οργανοποιό από τόν οποίο ειχα αγοράσει πρίν μερικά χρόνια εναν μπαγλαμά καί νά τόν ρωτήσω γιά τό πρόβλημα πού αντιμετωπίζω.(μή πλήρης εφαρμογή κολάντζας).Πήρα λοιπόν παραμάσχαλα τήν κατασκευή μου (γιατί αν καί μοιάζει δέν μπορεί νά ονομασθεί ακόμη μπουζούκι) καί πήγα. Μόλις τό ειδε αμέσως μού ειπε οτι φταίει τό καλούπι μου γιατί τό πίσω μέρος ειναι πάνω από οτι θάπρεπε καμπύλο. Αναφέρω οτι τό καλούπι τό εφτιαξα εγώ προσπαθώντας νά αντιγράψω τό μπουζούκι μου.Μού ειπε επίσης οτι ενας αρχάριος ειναι πολύ δύσκολο νά φτιάξει σωστό (οχι συμμετρικό) καλούπι καί οτι “φτιάχνοντας καμμιά δεκαριά σκάφες καί διορθώνοντας κάθε φορά τίς ατέλειες ισως τά καταφέρεις”.
Τώρα μού απομένει νά κολαντζάρω τό δεύτερο σκάφος μου πού εφτιαξα μέ τό κατά Κουκορίγκο καλούπι (οπως τό περιγράφει στό site του).Ιδωμεν…Πάντως αποκλείεται νά φτιάξω δέκα σκάφη γιά νά πετύχω μπουζούκι μιάς καί δέν εχω σκοπό νά γίνω ποτέ οργανοποιός. Ισως η ολη διαδικασία μέ βοηθήσει στό τέλος νά διαλέξω ενα πιό σωστό οργανο ή νά κατανοήσω γιατί κάποιος οργανοποιός κοστολογεί τήν δουλειά του μέ ενα ποσό πού μέχρι χθές μού φαινόταν υπερβολικό.
Χαιρετώ

@kesogdem απο οτι θυμαμαι στο σαιτ του Γιαννη , οτι αφορα το λυγισμα και το κολλημα της κολλαντζας αν θυμαμαι καλα δε το αναφερει (οχι προ λιγων μηνων τουλαχιστων )

Γειά σου Oxtaxorde. Εχεις δίκιο ο Κουκορίγκος δέν αναφέρει δυστυχώς τίποτε για τήν τεχνική τής κολάντζας ουτε καί επανηλθε στό θέμα πού νομίζω αν θυμάμαι καλά τό ειχε υποσχεθεί. Υπάρχουν ομως στό forum πολλοί καί αριστοι οργανοποιοί πού δόξα τόν Θεό μάς λύνουν κάθε απορία.

Totis μου επιτρέπεις να αναφέρω την δική μου εμπειρία σε σχέση με το δρυινο ξύλο. Πολύ δύσκολο πραγματικά στην επεξεργασία του, πολύ φθηνό στην αγορά του σε σχέση με τα διαφορα εξεζητημένα ξύλα καρυδιές κλπ που τα χρεώνουν στο Θεό και τέλος όσο αφορά τον ήχο δεν είμαι ειδικός αλλα ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα της δικής μου προσπάθειας. Ένα είναι σίγουρο όμως κατά την άποψή μου ότι το σκάφος αυτό με δρυς θα υπάρχει σε βάθος χρόνου αναλοίωτο και απο κακουχίες. Δεν νομίζω ότι θα δώ ποτέ σπάσιμο σε δούγα.

πασχαλη ουτε με καρυδια θα δεις αλλιωση αν δε κανεις εμποτισμο επιδει εχω και ενα μπουζουκι ανοιχτο με βαμενη καρυδια ειναι σα τσιγαροχαρτο σαν … πλαστικο ενα πραμα