Ελληνική μουσική στην Γερμανία

Καλα τί ήπιατε? Ποιός είναι ο μαχαλόμαγκας? Και η Γιώτα δεν είναι γκόμενα…γκομενάρα είναι…και ανάγκη απο πατάρια δεν έχει.

Εγώ Νικόλα δεν πίνω μόνο, φτύνω κιόλας (από το γνωστό ανέκδοτο).
Η έκφραση «Μαχαλόμαγκας» ήταν του Αιγαίου και την προτίμησα αντί της σωστής «Μαλακόμαγκας».
Ποιός είναι ο Μαλακόμαγκας στην παρούσα ιστορία το συζητήσαμε τηλεφωνικά πριν 3,4 μέρες.
Αν θυμάσαι λοιπόν, αναμασούσα σαν μυρικαστικό διάφορα απαράδεκτα του Μαλακόμαγκα που κατάπια για το επαγγελματικό μου καλό, την ειρήνη και τον καθωσπρεπισμό. Έτσι εξηγείται λοιπόν και το φτύσιμο το οποίο με βοηθάει αφάνταστα στην προσπάθειά μου να μην αντιδράσω πάλι εν θερμώ αλλά την ώρα που πρέπει και στη γλώσσα που καταλαβαίνει ο Μαλακόμαγκας.

ναι ρε παιδί μου κατάλαβα…ηρεμια είναι όμως το καλύτερο πράγμα…μην σκοτίζεσαι.Κούνα το κεφάλι και τελικά κάνε αυτό που θέλεις…μην σπαταλάς πολλή ενέργεια με τέτοια…
τα υπόλοιπα κατ ιδίαν…

Σε ένα παλιότερο ποστινκγ ο Παραδοξολόγος είχε γράψει :

… σου πατάνε τον κάλο και φωνάζουν και βοήθεια…

αυτό τα λέει όλα.

Εσένα δεν σου έχει τύχει ποτέ (στο Αντα) την ώρα που είσαι στο πατάρι, να έρθουν να σου ζητήσουν με τσαμπουκά το ούτι η τον μπουζούκι να παίξουν και να συμμετέχουν σε κάνα δυο τρία τραγουδάκια…δεν νομίζω, η κάνω λάθος;

Ρε παίδες, για πέστε και σε εμάς εδώ στην Γερμανία, γιατί μου φαίνεται είμαστε πολύ πίσω …
έχετε τύχει κατι παρόμοιο;
Να παίζετε το πρόγραμμα σας σε μαγαζί και να έρθει κάποιος ασχέτως που ξέρει τον δεύτερο ξάδερφο της γειτόνισσας στο απέναντι σπίτι που μένει στον ίδιο δρόμο όπως ο μαγαζάτορας, και σας ζητάει να πάρει κάποιο όργανο για να πουλήσει μαγκιά στην γκόμενα με το έτσι θέλω;

Στον Παραδοξολόγο είναι στάνταρτ κάθε Σάββατο να βρεθεί κάποιος μαλάκας να του ζητήσει τα κρουστά, διότι έχει την εντυπώσει ότι το κρουστό είναι εύκολο όργανο και ξέρει να το χειρίζεται …
Μπούρδες, ενα “ντάμπα ντούμπα” μπορούμε όλοι να βαράμε, απο εκεί και πέρα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα.

Είναι όπως στην δουλεία μου. Ολοι νομίζουν ότι ξέρουν να σχεδιάσουν σπίτια, γιατι διάβασαν κόπια περιοδικά αρχιτεκτονικής … και έρχονται, ζητάνε πράγματα που είναι απαράδεκτα στην αρχιτεκτονική…και τους λες “…για αυτόν και αυτόν τον λόγο δεν γίνεται…”
Αλα πουουου να καταλάβουν, είναι σαν να μιλάς με κουφό άνθρωπο που είναι και τυφλός.

Είναι μετά να μην σκοτίζεσαι ρε Νίκο;

Να’στε καλα ρε παιδια,και να κρατατε γερα!

Να είσαι κι εσύ καλά Κατερίνα και το κουράγιο που μας δίνεις το χρειαζόμαστε.

Να θυμίσω και την ρεμπέτικη βραδυά μας (18η) για αύριο 26.11.05.
Πληροφορίες για όσους δεν γνωρίζουν που και πως λίγα πόστινγκς πιό πάνω (πριν τα μανουριάσματα).

Ελπίζω να μη μας τα χαλάσει το χιόνι που ρίχνει από χτες.

Το χιόνι μας τα χάλασε τελικά και στο ρεμπέτικο ραντεβού στο Μπόχουμ βρεθήκαμε 17 άτομα μόνο.
Δεν πειράζει, καλά περάσαμε.

Χτες όμως στο Βούπερταλ ζήσαμε ένα υπέροχο βράδυ!
Ο Λάζαρος μας έφτιαξε όλους, μουσικούς και κοινό.
Δεν θυμάμαι να συμμετέχει ο κόσμος έτσι άλλη φορά στο παρελθόν.
Καθολική ευχαρίστηση!

…δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά σε πιό κουτούκι πας σήμερα, τρως το μεζεδάκι σου το καλό, πίνεις δυό ποτηράκια κρασί και πληρώνεις 6 ευρά;
Ούτε στο καφενείο απόμακρου χωριού με μουσική από το ραδιόφωνο!
Εδώ (απ΄ό,τι διαβάζω σε άλλο πόστινγκ) μιά μαύρη μπύρα μπορεί να φτάσει και τις 10 λίρες… αν δεν κάνω λάθος 20 ευρά περίπου!
Πως καταλήξαμε έτσι ρε μ΄αυτό το ευρώ;
Το 1994 με το γερμανικό Μάρκο βρίσκαμε παρηγοριά, ειδικά όταν κατεβαίναμε στην Ελλάδα. Ένα μάρκο ίσον 150 έως 180 δραχμούλες. Έλεγα «άφησα την ωραία Ελλαδίτσα και ήρθα στη μαύρη ξενιτειά, αλλά τουλάχιστον έχω το μαρκάκι μου. Κάθε μάρκο και καφεδιά και με 15 μάρκα έτρωγες σε ταβέρνα στη θάλασσα (άντε να ΄φτανε 20).
Τώρα λέει, θα κάνουν το ευρώ χαρτονόμισμα για να εκτιμήσουμε την αξία του!!! Σιγά ρε μάγκες μη το κάνατε 1,80 και 50 κιλά (όπως στην αρχαία Ελλάδα κάποια εποχή) για να το εκτιμήσουμε καλύτερα!

das zweisprachige Trio “P E R A”
mit Liedern auf griechisch & tuerkisch, LIVE in Conzert:

  • Sa., den 07.01.2006 im Cafe ADA
    Wiesenstrasse 6, Wuppertal-Elberfeld
    Gast-Musiker des Monats:

NIKOLAOS DIMITRIADIS
www.paradoxon.gr/paramithi/dimitriadis.de.html


Το Σάββατο στις 07.01.2006
είναι καλεσμένος μας στο Cafe ADA ο

ΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ
www.paradoxon.gr/paramithi/dimitriadis.gr.html

Θέλω να ρωτήσω τους διαχειριστές, αν μπορώ να ανεβάσω την κάρτα με τις πληροφορίες για το Rempetiko Session 2006!
Ρωτάω γιατί στο κάτω μέρος φαίνονται και οι χορηγοί (εξασφαλίσαμε το κρασάκι μας και τα έξοδα εκτύπωσης).

Ηθελα να γράψω την Δευτέρα, αλλά δεν πρόλαβα.

Το περασμένο Σάββατο είχε έρθει ο Νικος στο Wuppertal.
Περιτό να σας πω ότι ήταν ένα από το πιο σουρεαλιστικά Βράδια που περάσαμε στο ADA.
Από λαϊκό, ρεμπέτικο δημοτικό είχε τα πάντα. Μέχρι και σκυλέ τραγούδια !

Το πρώτο μέρος του προγράμματος ( αλήθεια είχατε πρόγραμμα; δεν πιστεύω…) ήτανε πολύ …βαρετό. Ευτυχώς στο δεύτερο μέρος (μετά της 12.30 η 1.00 δεν θυμάμαι) άρχισε το καλό το κέφι.
Εγινε μεγάλο νταβαντούρι με μπόλικο κέφι από τους μουσικούς και τους ακροατές.
Εκείνο το Βράδυ πολλοί θέλανε να ανεβούν στην πίστα και να μας κάνουν την μόστρα τους. Σε κάποια φάση ανέβηκε όμως και ο Αρης με το μπουζούκι του( φίλος του Νικου Δ… Ο Αρης παίζει πολύ καλό τετράχορδο και Χιωτίζει αρκετά. Αρχισε που λες τα τσιφτετέλια του με μια απίθανη ταχύτητα να τα παίζει. Ο κόσμος γούσταρε, η μουσικοί όμως που δεν είναι του σκυλέ… τη να κάνουν; ακολουθούσαν με χαμόγελο στα χείλη . (Παραδοξολόγε, έχω καιρό να σε δω έτσι). Μετά από μπόλικη ώρα ατελείωτο τσιφτετέλι ( μας τα έχει πρήξει θα έλεγα εγώ) δεν άντεξε άλλο ο Μulti Κulti. Χτυπάει μια ανοιχτή ρε και αρχίζει να παίζει Ενας μάγκας στο Βοτανικό με πολύ μαγκιόρικο και καθαρό τρόπο. Τι χαστούκι ήταν αυτό ρε Multi Kulti… Μπράβο, εκεί μας έφτιαξες όλους, διότι εαν δεν του τον έκοβες τον αέρα θα συνέχισε το Βραδυ να πάει στο… Γαβ Γαβ.

Για τους ακροατές η βραδιά ήταν πολύ σουρεαλιστική όπως ήδη έγραψα και ενδιαφέρουσα γιατί άλαξε χίλια χρώματα και θεματικά και ποιοτικά.
Βέβαια είχε και μεγάλη διάρκεια όλο το πρόγραμμα.

Ρε μάγκες εσείς πως την είδατε την βραδιά… και πως τον είδατε τον Δημητριάδη μετά από τόσο πολύ καιρό;

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην aegeos 11 Ιανουάριος, 2006)

Χάος ετσι??

Τα δυο κινητά που πέταξαν με δύναμη πάνω στη σκηνή οι Ταμ-Ταμ και διαλύ8ηκαν τα ειδες??Ξυστά μας πέρασαν. Εκεί τα παιξε ο Μουράτ.Σκιάχτηκε.Ε ρε γλέντια

Προσωπικά δεν είμαι ιδιαίτερος Φαν του στυλ του Νίκου Δημητρ. Φωνή καμπάνα έχει όταν τραγουδάει χωρίς μικρόφωνο.Με μικρόφωνο τον χαλάει.Επίσης υπερβάλλει πολύ με αποτέλεσμα στο τέλος να μην βγαίνει καν η φωνή του…
Και τελευταία σκυλίζει αρκετά.Γενικώς.Συμπεριφορά,παίξιμο,τραγούδι…

Παρόλα αυτά το βράδυ του σαββάτου εμείς το βλέπουμε σαν εμπειρία και στην τελική γιατί όχι?

Νίκος

Όπως τα λες Prof ακριβώς! Μιά εμπειρία επιπλέον.
Άλλωστε, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και την συμπεριφορά του (πρέπει τουλάχιστον)!

Μιά και έχουν αναρτηθεί εδώ κάποιες εκδηλώσεις του σχήματος “ΟΡΦΕΑΣ”, να γράψω και μιά δυσάρεστη είδηση.
Έφυγε το περασμένο Σάββατο, σε ηλικία 59 ετών, ο κιθαρίστας και “αρχηγός” του “ΟΡΦΕΑ”, Δημήτριος Σκουλουδιανός.
Ανήσυχος, πολυμήχανος και με τρομερό χιούμορ ο “Τζίμης”… Καλό του ταξίδι!

Θα οργανωθεί μιά συγκέντρωση για τον αποχαιρετισμό και θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες.