Ελεύθερη διακίνηση πνευματικών αγαθών;

Αχ ρε συ Νίκο αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς γίνεται πάντα τα άτομα που εχουν γνώσεις,ικανότητες και αξία να βρίσκονται εκτός διοίκησης,και - το χειρότερο - εκτος Ελλάδας.
Για το γαιδαρο του Χότζα ,έλα ρε συ που δεν το ξέρεις πλάκα μου κάνεις,όταν έμαθε να μην τρώει πέθανε λένε.:slight_smile:
Σου στέλνω την αγάπη μου και μην ανησυχείς όπως ξέρεις πιό καλά από μένα,οι κακοπροαίρετοι δεν μένουν για πολύ εδώ μέσα.Άλλωστε η λάσπη θέλει χώρο και εδώ ίσα που χωράμε με τα μπουζουκάκια μας…

Κυριάκο μιας και μένεις στην Αθήνα του χρόνου που θα ανέβω με το καλό θα έρθω να σε βρώ να πιούμε καμμιά ρετσινούλα φίλε μου.
Στην υγειά της ρεμπετιάς και αυτουνού εδώ του φόρουμ που αν μη τι άλλο καταφέρνει θυμάσια να αναδεικνύει τις ανθρώπινες αξίες.
Με την ευκαιρία δεν ανοίγουμε καινούργιο θέμα για συζήτηση σχετικά με την προσφορά της τεχνολογίας πάνω στις ανθρώπινες σχέσεις στην εποχή μας;
Ειδιαίτερα γιά την επίδραση που ασκεί αυτό εδώ το φόρουμ, εγώ προσωπικά έχω κάνει πολλούς φίλους και εξακολουθεί η οικογένεια να μεγαλώνει.
Ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους μαστόρους που το έφτιαξαν και μίκρυναν τις αποστάσεις στο τούνελ.
Μάγκες μου όχι μόνο με βγάζετε από την απομόνωση εδώ στην άλλη άκρη της γης αλλά ταυτόχρονα μου αναπτερώνετε το ηθικό να θέλω να επιστρέφω πιά για τους φιλους…να’ σαστε καλά.
Από τη Βραζιλία
Νικόλας

Κάτι δεν πάει καλά στην ψηφοφορία; Είναι και κλειστή;

Ποιός είπε ότι όποιος ψήφισε, ψήφισε… μια φορά;

ΝΟΘΕΙΑ ΣΤΙΣ ΦΟΡΟΥΜΟΕΚΛΟΓΕΣ! :080:

Οπως το λέει ο Πάνος: ο admin όταν ανέβασε την ψηφοφορία επέτρεψε πολλαπλές ψήφους.

Πολλές αποριες γεννιούνται από ολη αυτη τη συζήτηση!
Ποια τα κερδη των δημιουργών και πώς εξηγειται η υπερτίμηση των cd κυρίως αλλα και αλλων αγαθων;
Με την πολιτικη τους οι εταιρειες ειναι σαν να μας σπρωχνουν στην αντιγραφή μ΄αυτες τις τιμες που επιβαλλουν. Γιατι είναι αδυνατο για εναν φοιτητη ή και για ενα μεσο εργαζόμενο, αν επιθυμει να ενημερώνεται μουσικα και γενικά πολιτιστικα, εστω και με αυστηρες επιλογες για ο,τι κυκλοφορεί στην αγορά, να μπορει να αντεπεξελθει του κοστους αυτού.
Δεν θελω να προτεινω ως λυση το κλοπυραϊτ, αλλα ας πιεστούν οι εταιρεις μετρωντας διαφυγοντα κερδη, μέσω αυτού, να ριξουν τις τιμες!

Για να μην τα βλέπουμε όλα μαύρα, εγώ έχω να αναφέρω τουλάχιστον 3 μαγαζιά της πόλης μου που πουλάνε cd από 1 εώς 7 ευρώ, δηλαδή τιμή λογικότατη, και ξέρω ότι το ένα είναι υποκατάστημα της Αθήνας. Τις εταιρίες κανείς δεν τις πειράζει, πόσο μάλλον εμείς που μιλάμε άσκοπα εδώ. Όποτε το μόνο που αξίζει να κάνουμε είναι να βρούμε τρόπο να τα αγοράζουμε φθηνά, χωρίς να κλέβουμε.

Τα πνευματικά δικαιώματα που παρέχονται από την τιμή καθενός cd στους δημιουργούς είναι μόλις 98 λεπτά, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ και του ΙΚΑ…
Οι εταιρείες, βέβαια, μιλούν για υπέρογκο κόστος, για να δικαιολογήσουν την τελική φουσκωμένη τιμή. Εκείνο που ΔΕΝ μας λένε είναι ότι επιβαρύνουν τον καταναλωτή με τα έξοδα των πανάκριβων βιντεο-κλιπ, των παρουσιάσεων σε πολυτελή ξενοδοχεία των νέων cd και της πλύσης του εγκεφάλου μας μέσω των ΜΜΕ για να αυξηθούν οι πωλήσεις.
Πάντως, ξαφνιάστηκα από την είδηση φτηνών cd, που αναφέρει ο Γ. Βαμβακάς.
Ξέρω ότι ο Δ. Τσακνής πριν από 3 χρόνια είχε δώσει σκληρή μάχη με τις εταιρείες, ώστε να πετύχει το cd του “Μια ζωή αλλού” να πωληθεί τελικά γύρω στα 10 ?, κάτι το οποίο θεωρήθηκε μεγάλη επιτυχία!

Τρίχες κατσαρές!
Επιβαρύνουν την τελική τιμή με την αισχροκέρδειά τους. Υπερκέρδη της τάξης του 800% δεν είναι “λογικά” σε κανένα είδους εμπόριο. Ισως μόνο στο εμπόριο ναρκωτικών…
Θα με βάλετε πάλι να κάνω μπακαλική:

20.000 δίσκοι (τόσους ας πούμε ότι πουλάει κατά μέσο όρο ένας εμπορικός “καλιτέχνης”) επί 3 ευρώ το κόστος (μαζί με τα δικαιώματα), μας κάνουν 60 χιλιάρικα.
Από την άλλη: 20.000 δίσκοι επί 15 ευρώ (τουλάχιστον) που πουλιούνται, μας κάνει 300 χιλιάρικα. Για κάθε στούντιο, βιντεοκλίπ, ξενοδοχείο, νοικιασμένη λιμουζίνα μετακίνησης… βάλε μέσα και το πατσατζίδικο που πάνε το ξημέρωμα χρειάζονται 240 χιλιάρικα;
Να τα κάνω και πιο χοντρικά:
Οταν πουλάνε 3.000 δισκάκια, τότε βγαίνουν.
Οταν πουλάνε 20.000 δισκάκια βγάζουν κέρδος 300%.
Οταν γίνουν πλατινένιοι και δις πλατινένιοι βγάζουν 1000% κέρδος.
Αυτά…