Εκδήλωση ΙΑΜΒΟΥ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η Εταιρεία Τέχνης και Πολιτισμού «ΙΑΜΒΟΣ»,

η Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών και το περιοδικό «ΙΑΜΒΟΣ» διοργανώνουν:

ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 12 Νοεμβρίου 2008, ημέρα Τετάρτη

και ώρα 8 μ.μ. στην αίθουσα της Εταιρίας Ελλήνων Λογοτεχνών

(Γενναδίου 8, 7ος όροφος, τηλ. 210 3834559)

Ομιλητές: Πάνος Σαββόπουλος, Ηλίας Μπαρούνης, Σώτος Αλεξίου,

Κώστας Βλησίδης, Κώστας Λαδόπουλος.

Ρεμπέτικα Τραγούδια: Γιάννης Λεμπέσης με το συγκρότημά του

Συντονίζουν: Νίκος Δανιήλ & Νίκος Δεληγιάννης

Προλογίζουν: Ελευθερία Αναγνωστάκη-Τζαβάρα (Πρόεδρος ΕΕΛ)

Αυγερινός Ανδρέου (Γεν. Γραμματέας ΕΕΛ)

Δυστυχώς, άλλες υποχρεώσεις δεν μου επέτρεψαν να βρεθώ στην εκδήλωση αυτή. Πήγε κανείς; Άκουσα για κάποια παρατράγουδα…

Νίκο, πήγα εγώ, αν και βαριέμαι αφόρητα παρόμοια αφιερώματα (όπως …ξενερώματα), μόνο και μόνο γιατί θα συναντούσα μετά από χρόνια τον φίλο Κώστα Λαδόπουλο που θα ερχόταν από τη Σουηδία γι`αυτή την εκδήλωση.

Ευτυχώς, ένα μικρό μπάχαλο με το οποίο ξεκίνησε η εκδήλωση, ζωντάνεψε λίγο τα πράματα :
Ο Γ.Γ της Εταιρείας Ελλήνων Λογοτεχνών -που ανάθεμα κι`αν έχει ακούσει ποτέ του ρεμπέτικο- θέλησε να κάνει ένα μικρό -ανεκδιήγητο- πρόλογο με ότι πιό αντιδραστικό (ίσως και άθελά του) κατάφερε να μαζέψει.( Όπως ,ότι η λέξη «ρεμπέτης» προέρχεται από την Τουρκική και σημαίνει…αναρχικός !!! ) Τελειώνοντας, και πρός τιμήν του, ο Γιάννης Λεμπέσης κάνει χρήση του μικροφώνου του λέγοντας « Πάντως, να ξέρετε, εγώ διαφωνώ εντελώς με ότι ειπώθηκε γιά το ρεμπέτικο» και το κράξιμο του κ. Γ.Γ συνεχίστηκε…υπό το βλέμα της προτομής του Καζαντζάκη !

Με τα πολλά , η εκδήλωση συνεχίστηκε με τις ομιλίες , μεταξύ κοινοτοπίας και μπαρούφας. Στην πρώτη κατηγορία οι ομιλίες των Σαββόπουλου, Ντούνα, Βλησίδη και Μπαρούνη και στη δεύτερη των Αλεξίου και Μανιάτη (αν μπορεί να χαρακτηριστεί ομιλία ένα -άσχετο παντελώς με το θέμα- πυροτέχνημα της μιάς φράσης που πέταξε πριν ξανακαθίσει στη θέση του!). Εξαίρεση, η τελευταία ομιλία του Κώστα Λαδόπουλου, με τον προσωπικό και συναισθηματικό τρόπο που πλησιάζει το θέμα (και τον ακροατή !), φωτίζοντας εντελώς διαφορετικές πτυχές.

Στη συνέχεια, σε ιδιωτικό τσιμπολόι μετά ποτού που παραβρέθηκα, είχα την …τύχη να γνωρίσω και από κοντά τον κ.Πάνο Σαββόπουλο, πίνοντα τσίπουρο και σχολιάζοντα -πλήρη οίησης- παν το επιστητόν ! Εκεί έμαθα λοιπόν πως ο Ιορδάνης ήταν …«μαλάκας» γιατί δεν έπαιζε ποτέ στην ώρα του , καθώς επίσης ότι ήταν ένας «μέτριος μπουζουξής » και το παίξιμό του ήταν «φλύαρο» (sic!). Δυστυχώς, η αντίδρασή μου υπήρξε περισσότερο απ`όσο έπρεπε χαλαρή πρός χάριν της υπόλοιπης παρέας !

Το τελευταίο περιστατικό, δεν το μεταφέρω από καμμιά κουτσομπολίστικη διάθεση, αλλά για να δείξω πόσο μακρυά είναι νυχτωμένοι κάποιοι που με αφορμή το ρεμπέτικο (και την κονόμα, βεβαίως βεβαίως), βρίσκονται κάτω από όποια πέτρα σηκώσεις !

Υ.Γ (μικρό ανέκδοτο)
Όταν ήταν ο Ιορδάνης στην Αμερική, κάποιος μαγαζάτορας είπε πως «Αυτός δεν παίζει αντρικό μπουζούκι».
Τον φώναξε λοιπόν ο Ιορδάνης έξω από το μαγαζί, και του εξήγησε…πως παίζεται το αντρικό μπουζούκι !!!

Είχα γράψει κάποτε εδώ μέσα, πως η στάση των μπουζουξήδων απέναντι στον Ιορδάνη είναι κριτήριο για το επίπεδό τους (κάπως έτσι, τέλος πάντων). Μάλλον θα πρέπει να προσθέσουμε και τους υπόλοιπους του χώρου γενικότερα…

ΥΓ. Αν σας πω τι μου έλεγε ένα απόγευμα ο Μπίνης για τον Πάνο Σαββόπουλο (για τις τηλεοπτικές εκπομπές του), θα γελάτε μέχρι αύριο το πρωί!

Μιά και αναφέρατε τον φίλο μου Γιάννη Λεμπέση, να “δράξω της αφορμής” και να πώ λίγα λόγια.
Τον γνώρισα πρίν πολλά χρόνια, όταν και οι δυό σπουδάζαμε στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο. Παιδί φτωχό από τη Θεσσαλονίκη, φανατικός Αρειανός, παίζαμε μπάλλα παρέα. Έπαιζε τερματοφύλακας στην εφηβική ομάδα του Άρη. Παρότι παίζαμε στην ίδια θέση, τερματοφύσουλας και εγώ, ποτέ δεν διεκδικούσε ο ένας να πάρει τη θέση του άλλου, λόγω πραγματικά καλής φιλίας. Για να σπουδάσει, δούλευε σε ένα καφενείο, κοντά στην “Ελευθεροτυπία” και όταν μοίραζε τους καφέδες στους δημοσιογράφους, ξεκρεμούσε το μπουζουκάκι που πάντα κουβάλαγε στούς ώμους του και τους έπαιζε κάνα ταξιμάκι.
Το πήρε το πτυχίο του, Τοπογράφος Μηχανικός παρακαλώ, αλλά η Αγάπη για την Τέχνη και τη Μουσική, υπερίσχυσαν. Εμείς προσγειωθήκαμε στα καθημερινά και πεζά που μάθαμε.
Νάσαι καλά φίλε μου που, όποτε τα καταφέρνουμε και ερχόμαστε, μας κάνεις και ξεχνούμε τη βαρεμάρα μας.:110:

off topic: Αρειανάρα ο Λεμπέσης; :088::088:

apo karavokyris kapio lauos ginete den einai apo thuessalonikh o giannis.

* Μήνυμα από συντονιστή: karavokyris, σε παρακαλώ να γράφεις ελληνικά.

Κι εγώ θυμάμαι ότι γεννήθηκε σε κάποιο μικρό χωριό της Εύβοιας, αλλά είμαι πια μεγάλος άνθρωπος, μπορεί να μη θυμάμαι καλά.

Η Βιογραφία του…
http://www.lebesis.net/index_files/biografia1.htm

Ρε παιδιά. :082:Θα τρελλαθώ τελείως. Εγώ γιατί τον θυμάμαι να μου λέει ότι ήταν Σαλονικιός? Έπαιζε και ποδόσφαιρο-τερματοφύλακας, στον Άρη, στους εφήβους.
Θα το ψάξω.

Μάνο, ο Γιάννης ο Λεμπέσης είναι απ’ την Εύβοια.
Μου το 'χει πει ο ίδιος.

[quote=Δημήτρης Βελήκαρης;167195][/quote]

Φοβερή η εικόνα σου.
Στρατιά είμαστε φίλε μου.

Η Κίτρινη Στρατιά

OFF TOPIC no2 (με το συμπάθειο δηλαδή…) :230:

ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ τέλος!:039:

Μεθαύριο, την Τετάρτη, θα έχω καλεσμένο το Γιάννη με την παρέα του στην εκπομπή μου.

Σε ποιά εκπομπή, πλήζ, ώρα, συχνότητα κλπ.κλπ.:241:

στον 902 στις 22η00

Ραδιόφωνο ή Τηλεόραση ?

ραδιοφωνο!