Γλωσσολογικές θεωρίες και συζήτηση για τις πηγές αυτών

Mισό λεπτό: γκουγκλάρησα τη χελώνα και μου ΄βγαλε tortuga, όχι galapago.

galápago(gah-lah-pah-goh)
masculine noun

  1. (animal)
    a. turtle
    https://www.spanishdict.com/translate/galápago

Και ακόμα ένα:
“The english equivalent from galapago is ‘Tortoise’. In spanish usually it is said Galápago to the earth turtle (in some regions said galápago to the sea turtle). The origin of the word galápago does not come from the turtles. Is called to him so that its shell is very similar to ‘galapago’. A 'galápago? in english is saddle and the 'English saddle? it has a form similar to the shell of the earth turtle.”

Και για τέλος αυτο:
Contrary to what many people might believe, the giant tortoises do not get their name from the islands, but the other way around. The word galápago (or a similar one) has been used in Spain probably since the prehistory to refer to some tortoises. At least, most linguists think a similar word was already used by the Iberians, long before the Romans dominated what is currently Spain.

When the Galapagos Islands were discovered by Spanish navigators back in the XVI century, they were amazed at the giant tortoises living there, so they gave the islands the name used for tortoises.
https://www.quora.com/What-does-Galapagos-mean-in-Spanish

Well, yes and no: galápago is indeed an old Spanish word […]. It means tortoise. It has meant tortoise for thousands of years. In fact, the Diccionario Crítico Etimolológico de la Lengua Castellana begins a three-page/two-column galápago definition by noting its origin is “ … probablemente de un hispánico prerromano.”

http://www.galapagos.to/TEXTS/GALAPAGO.HTM

Μιας και φτάσαμε στις χελώνες των Γκαλαπάγκος, να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται ότι έχω διαβάσει αρκετά έργα του Δαρβίνου -που μελέτησε τα νησιά- και μπορώ να παράσχω αφειδώς και αφιλοκερδώς κάθε πληροφορία σχετικά με το θέμα μας (αγωνιστές του '21, κουτσαβάκηδες και ζεϊμπέκοι) που δεν ξέρατε αλλά ντρεπόσασταν να ρωτήσετε.

2 «Μου αρέσει»

Τέλος πάντων , αγαπητέ κύριε Περικλή , εγώ δεν μελετάω αυτό τό κείμενο με επιστημονικούς σκοπούς , αλλά απλά για να βελτιώσω τίς γνώσεις μου στην αττική διάλεκτο για να καταλαβαίνω καλύτερα τής έννοιες τών λέξεων που έδιναν αυτοί που τίς χρησιμοποιούσαν όταν τίς χρησιμοποιούσαν καί δεν ήξεραν τήν επιστήμη τής γλωσσολογίας . Βεβαίως ο Πλάτων δεν ήξερε τήν επιστήμη τής γλωσσολογίας , ωστόσο βεβαίως ο Πλάτων όταν έγραφε κάποια λέξη κάτι εννοούσε καί αυτό προσπαθώ νά καταλάβω . Δυστυχώς δεν με βοηθήσατε , αλλά πάλι καί έτσι , σας ευχαριστώ που κάνατε τόν κόπο νά μου απαντήσετε καί γι’αυτό , κάνω καί εγώ τόν κόπο νά σάς ενθαρρύνω νά γνωρίσετε αυτό τό κείμενο , αφού αναγνωρίζετε ότι σάς είναι άγνωστο , η γνώσις ποτέ δεν είναι περιττή , ακόμα καί αν είναι προεπιστημονική , εμείς οι ιατροί όταν γράφουμε ένα επιστημονικό άρθρο κάποιου τομέα τής επιστήμης όπου στηρίζεται η ιατρική τέχνη κάνουμε αναφορά σε όλη την γνωστή υπάρχουσα γραμματεία , ακόμη κι αν είναι για να τήν αμφισβητήσουμε ή καί νά τήν διαψεύδουμε , καί ξέρετε κάτι , υπάρχουν στοιχεία πχ προεπιστημονικά τής αρχαίας αιγυπτιακής ιατρικής γραμματείας όπως για τήν χρήση ζαχάρου σε πληγές ως θεραπευτική ουσία που μόνον επιβεβαιώθηκαν επιστημονικώς τήν δεκαετία τού 1980 όταν καταγράφτηκαν η μηχανισμοί λειτουργίας βάση πειραμάτων , καί οι επιστήμονες που δημοσιεύσαν τήν μελέτη τους έκαναν αναφορά στον πάπυρο αυτού τού προεπιστημονικού στοιχείου .
Νά είστε καλά .

Τώρα απευθύνομαι στους υπόλοιπους αγαπητούς συνομιλητές τής παρέας μας σαυτή τήν συζήτηση . Δυστυχώς η οδός Αριστοτέλους όπου είναι η αίθουσα μαθημάτων που παραδίδει τά μαθήματά του ο κύριος Λαθύρης είναι πολύ μακριά από όπου βρίσκομαι , εάν ήμουν εν Αθήναις ευχαρίστως θά πλήρωνα τά δίδακτρα . Καί ευχαριστώ σε όποιον εκάστου υμών μου προτείνει έναν έγκυρο συγγραφέα , που νά έχει τήν απόδοση σε πιο σύγχρονη μορφή τής ελληνικής , ή δίγλωσση έκδοση (αγγλικά , γαλλικά , πορτογαλικά ή ισπανικά , δεν ξέρω γερμανικά) που νά περιέχει καί τό αρχαίο κείμενο τού έργου Κρατύλος τού Πλάτωνος καί νά αναφέρει ποιος είναι ο κώδιξ πηγής αυτού , για νά αυξήσω τήν μελέτη μου . Γειά σας .

Όταν, αγαπητέ φίλε Νικόλα, η γνώσις (η συγκεκριμένη) παράγεται από άτομο που ετυμολογεί τα νησιά Γκαλαπάγκος από το γάλα και τον πάγο, τότε δεν είναι μόνο περιττή, είναι και επικίνδυνη.

4 «Μου αρέσει»

Μάλιστα! Γηράσκω, αεί διδασκόμενος και ευχαριστών πολύ!

Ε, και ο τίτλος του θέματος αυτού, από άρτζι μπούρτζι και λουλάς άρθρο παρήχθη… Οπότε, ας προστεθεί και ο πάγος του γάλακτος, δεν αλλοιώνει το αρχικό νόημα!

Αγαπητέ κύριε Πολίτη , εάν ξαναδιαβάσετε όλο τό μήνυμα με προσοχή , από όπου επιλέξατε τήν φράση , είναι σαφές ότι αναφέρομαι στο έργο τού Πλάτωνος , που ο κύριος Περικλής δηλώνει ότι τό αγνοεί , καί τό ταξινομεί σωστά προεπιστημονικό , οπότε μη επιστημονικό . Ο σκοπός μου , δεν είναι νά κάνω διαφήμιση του κυρίου Λαθύρη . Εάν κάνει κανείς τόν κόπο νά διαβάσει τό έργο Κρατύλος τού Πλάτωνος , καί καταλάβει εν μέρει τήν δομή τής ελληνικής γλώσσης , καί έχει κάποιες ελάχιστες γνώσεις τό πως λειτουργεί ο ανθρώπινος νους θά φτάσει στο συμπέρασμα ότι ένα πράγμα είναι η προέλευση κάποιας λέξεως καί άλλο πράγμα είναι η σημασία που δίνουμε σαυτή τήν λέξη βάση τόσο τών ηχητικών στοιχείων της όσο τήν ουσία που παριστάνει καί τήν σύμβαση μεταξύ τών χρηστών τής λέξεως .
Ρωτάω , γιατί άραγε μόνο οι ομιλητές τής ελληνικής έχουν τόση μανία νά ετυμολογούν καί υπάρχουν καί τόσες παραετυμολογίες ή παραλλαγές ;
Η απάντησις δεν είναι απλή , αλλά βεβαίως περιέχει τήν δομή τής ελληνικής γλώσσης καί πώς αυτή επηρεάζει τήν λειτουργία τού νου τών ομιλιτών της , καί αυτή είναι η έρευνά μου , για νά εννοώ πώς σκεπτόταν ο Πλάτων με στόχο να είμαι ικανός νά κατανοήσω με ακρίβεια τό περιεχόμενον τού έργου του Φαίδων που έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον . Νά είστε καλά .

Αγαπητέ Νικόλα, όλα τα μηνύματα τα διαβάζω με μεγάλη προσοχή για να είμαι σίγουρος για το πώς θα απαντήσω. Δεν πετάω τίποτα, ώστε να μείνει κάτι άλλο να επιλέξω. Δηλώνω και εγώ ότι αγνοώ το έργο του Πλάτωνος, σε βάθος εννοείται. Σε διαβεβαιώ όμως ότι, αν και όχι φιλόλογος όπως ο Περικλής, θεωρώ ότι έχω κατανοήσει, σε κάποιο βαθμό βέβαια, την δομή της ελληνικής γλώσσας, καθώς και τα της λειτουργίας της ανθρώπινης νόησης. Μπορώ επομένως να καταλάβω τόσο την προέλευση των λέξεων της γλώσσας μου (και άλλων γλωσσών), όσο και τον μηχανισμό με τον οποίον αποδίδεται σε κάθε λέξη κάποια ή κάποιες σημασίες και αυτό, χωρίς να χρειαστεί πρώτα να διαβάσω τον διάλογο του Κρατύλου. Δεν ισχυρίζομαι βέβαια ότι θα με έβλαπτε να διάβαζα και αυτό το έργο αλλά δυστυχώς, οι προτεραιότητες που έχω και πάντα είχα στη ζωή μου δεν έτυχε να συμπεριλάβουν ούτε τον Κρατύλο, ούτε τον Φαίδωνα ή άλλα έργα του Πλάτωνος.

Τώρα, το γιατί στους Έλληνες αρέσει τόσο πολύ να ασχολούνται με το σπορ της ετυμολογίας, είναι κάτι που κι εμένα με έχει απασχολήσει. Δεν ξέρω να υπάρχει κάποια έρευνα, που να δείχνει πόσες προσπάθειες ετυμολόγησης λέξεων καταγράφηκαν στην Ελληνική γραμματεία πριν τη δεκαετία του 1830 και πόσες μετά, αλλά έχω την εντύπωση ότι το πλήθος τους έγινε πολύ μεγαλύτερο μετά τη δεκαετία αυτή. Να είναι, άραγε, τυχαίο ότι ακριβώς αυτή τη δεκαετία ο Γιάκομπ Φίλιπ Φαλμεράιερ εξέδοσε τα βιβλία του για την ιστορία της Πελοποννήσου κατά τον Μεσαίωνα;

Για μισό λεπτό. Ποτέ δεν είπα «το αγνοώ αλλά έχω παρ’ όλα αυτά άποψη». Απλώς ο Πλάτων πέθανε πολλούς πολλους αιώνες πριν τη γέννηση της γλωσσικής επιστήμης.

Ποιοι Έλληνες, οι αρχαίοι ή οι σύγχρονοι;

Οι αρχαίοι, επειδή ήταν φιλοπερίεργοι και φιλογνώστες. Δεν τους ικανοποιούσε να λένε «έτσι είναι επειδή έτσι είναι», έψαχναν πάντα να βρουν την εξήγηση.

Για τους σύγχρονους, κανονική μεν ετυμολογική δραστηριότητα (δηλαδή από ανθρώπους που ξέρουν πώς γίνεται) δε νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερη απ’ όσο για κάθε γλώσσα. Όσο για την παρετυμολογία, είναι σαφέστατα στο πλαίσιο της συνωμοσιολογίας «όλα είναι ελληνικά αλλά δε σας το 'παν στο σχολείο επειδή επιβουλεύονται το μεγαλείο της ανώτερης πλην αδικημένης φυλής μας», δηλαδή περίπου αυτό που λέει κι ο Νίκος.

Αυτό δεν ισχύει. Τα ίδια που λένε εδώ και οι δικοί μας εθνικιστές λένε και κάνουν και οι εθνικιστές της Βουλγαρίας, της Σερβίας, της Κροατίας και όλων των χωρών των Βαλκανίων. (Απλά να υποθέσω ότι αυτούς δεν τους διαβάζεις).
Όλοι αυτοί οι αντιεπιστημονικοί και γελοίοι ισχυρισμοί προέρχονται από συγκεκριμένο χώρο που ονειρεύεται μεγάλη Ελλάδα, μεγάλη Βουλγαρία, μεγάλη Σερβία κ.λ.π.
Όλα αυτά όμως σκοντάφτουν πάνω στην επιστήμη της γλωσσολογίας που (να το πω με κομψό τρόπο), ξεβρακώνει δήθεν επιστήμονες.
Και στο τέλος μένει ο παρα-μορφωμένος να αναρωτιέται “γιατί δεν με παίρνουν στα σοβαρά?”
Έτσι για να έχουμε μια ιδέα του τι ακριβώς συμβαίνει ένα απλό παράδειγμα στην πρώην Γιουγκοσλαβία σχετικά με τις γλώσσες.
http://www.greek-language.gr/greekLang/studies/guide/thema_a1/04.html

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το επιβεβαιώνω. Αντίθετα, δε νομίζω (χωρίς και να μπορώ να το αποκλείσω - δεν ξέρεις ποτέ!) ότι γίνεται κάτι ανάλογο στις χώρες, τους λαούς και τις γλωσσικές κοινότητες που δεν έχουν λόγους για τέτοιες ανασφάλειες, δηλαδή να υπάρχει κανείς που προσπαθεί να βγάλει ότι τα πάντα είναι γαλλικά ή γερμανικά ή ισπανικά.

Βέβαια το πρόβλημα είναι ότι για να καταλάβεις γλωσσολογία πρέπει …να καταλαβαίνεις γλωσσολογία, κάτι εξίσου απαιτητικό με το να καταλαβαίνεις φυσική ή μαθηματικά ή ιστορία. Ενώ το να πετάς εντυπωσιακές φούσκες τύπου «οι σπαρτιατικής καταγωγής Χιλιάνοι», «η μαθηματική δομή της ελληνικής γλώσσας», «93 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι», «μας κατατρέχουν» κλπ. δεν απαιτούν καμιά προσπάθεια από τον αποδέκτη.

3 «Μου αρέσει»

Σίγουρα υπάρχει, ειδικά εφόσον αυτοί οι λαοί υπήρξαν και αυτοκρατορίες στην σύγχρονη ιστορία. Απλά οι εθνικιστές οι δικοί μας ξέρουν μέχρι που θα πάνε.
Ας πούμε, τους φτάνει ότι η Μασσαλία είναι ελληνική αποικία, αλλά δεν είναι μ@λ@κες να πούνε “πάμε να την πάρουμε”, γιατί θα γέλαγε και το παρδαλό κατσίκι μαζί τους.
Υπάρχει ένα όριο ακόμα και σε αυτούς που απευθύνονται.

Μα αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το όμορφο με αυτή την ιστορία είναι ότι δεν χρειάζεται να ξέρεις ή να κατανοείς γλωσσολογία. Και εκεί είναι που ποντάρουν οι κάθε λογής απατεώνες. Είναι ακριβώς αυτό που λες δεν χρειάζεται καμιά προσπάθεια.
Απλά σκέφτομαι τελικά πόσο δυστυχισμένοι είναι αυτοί που χρειάζονται το δεκανίκι των αρχαίων, της γλώσσας, κλπ, γενικά του “περιούσιου” σε κάτι.
Έχουμε γεμίσει με “γνώστες” της “μυστικής γνώσης”, που δεν ξέρουν να ακολουθήσουν μια λογική μέθοδο στην σκέψη, γιατί αν το κάνανε, θα καταλάβαιναν πόσο κορόιδα πιάστηκαν.

3 «Μου αρέσει»

Δεν είναι ακριβώς έτσι, Λουκά, δυστυχώς. Ξέρεις πόσες δεκάδες χιλιάδες Ελλήνων εθνικιστών ονειρεύονται την κατάληψη της Κων/λης και συζητούν μεταξύ τους, γιατί δεν βρίσκεται ένας στρατηγός να το τολμήσει;

Τώρα βέβαια, το ότι η Κων/λη μόνη της έχει σχεδόν διπλάσιους κατοίκους απ’ την Ελλάδα ολόκληρη, από τους οποίους μόλις 2.000 περίπου είναι Ρωμιοί, διόλου δεν τους απασχολεί.

4 «Μου αρέσει»

Μα η Κωνσταντινούπολη είναι ίδια* περίπτωση. Εξάλλου και οι δικοί μας εθνικιστές και οι Τούρκοι εθνικιστές από τα ίδια τρέφονται. Οι δικοί μας από την Πόλη και οι Τούρκοι από την “γαλάζια πατρίδα”.

*Διόρθωση το ιδιάζουσα το έγραψα λόγω παραδρομής.

1 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ κύριε loukasfilm καί υπόλοιποι συνομιλιταί , επειδή αισθάνομαι υπεύθυνος για την σύγχυση όπου εμφανίζονται αρνητικά συναισθήματα που είναι αντιπαραγωγικά όχι μόνο για οποιαδήποτε διάλογο αλλά καί για τήν στιγμή πού ζείτε στην Ελλάδα , πρέπει νά ξεκαθαρίσω τίς θέσεις μου καί γεγονότα τής ζωής μου , που είναι τά εξής :

  • Πρώτον , εγώ δεν είμαι Έλληνας υπήκοος , είμαι Βραζιλιάνος υπήκοος γηγενής .
  • Δεύτερον , εγώ δεν είμαι ορθόδοξος χριστιανός , είμαι πνευματιστής , και στις δικές μου δοξασίες πιστεύω ότι ανάλογα τίς ανάγκες για την πνευματική μας εξέλιξη η κάθε μετενσάρκωση γίνεται καί σε διάφορες φυλές , καί σέ διαφορά έθνη .
  • Τρίτον , όταν έλαβα μαθήματα γλωσσολογίας στο λύκειο , τά έλαβα από Βραζιλιάνους δασκάλους που δεν ήταν ούτε φιλέλληνες μήτε ανθέλληνες .
  • Τέταρτον , είμαι εξήντα ενός ετών , καί μέχρι πέντε χρόνια πίσω , πριν διαβάσω τό έργο Κρατύλος τού Πλάτωνος , αποδεχόμουν ως βέβαιη τήν θεωρία τών ινδοευρωπαϊκών γλωσσών .
  • Πέμπτων , η πρώτη έκδοση τού Κρατύλου που διάβασα ήταν δίγλωσση , αρχαίο κείμενο στην αττική διάλεκτο καί η μετάφραση στα πορτογαλικά . Τό διάβασα και μετά άρχισα να αμφιβάλλω , για τήν θεωρία τών ινδοευρωπαϊκών
    γλωσσών . Σήμερα ξέρω ότι δεν ξέρω εάν αυτή η θεωρία είναι σωστή , καί εάν είναι πόσο σωστή είναι .
  • Έκτο , όταν εγώ μπαίνω σε έναν διάλογο όπως αυτόν που είμαστε , δεν ερευνώ ποιός εκάστου ημών έχει τό δίκιο αλλά , τί είναι τό περισσότερο πλησίον τής αληθείας , για όφελος δικό ΜΟΥ .

Ομολογώ ότι δεν φαντάστηκα ότι αυτός ο διάλογος θά οδηγούσε σε τόσες καί τόσο προκατειλημμένες απόψεις , σε μία στιγμή που είστε προ πυλών πολέμου διότι ανάφερε ο κύριος loukasfilm για τούς Τούρκους με την τρέλα τους παράλληλη με τήν τρέλα τών Ελλήνων εθνικιστών , υπενθυμίζω όμως ότι οι Τούρκοι εθνικιστές όχι μόνο έχουν τό όραμα νέο οθωμανικό που περιέχει τήν γαλάζια πατρίδα , έχουν τήν εξουσία καί πράττουν για νά πραγματοποιήσουν τό όραμά τους , χθες ένα τουρκικό μαχητικό F16 κατέρριψε ένα αρμένικο μαχητικό Su στον εναέριο χώρο τής Αρμενίας , ξυπνήστεε … Τώρα ο ελληνικός λαός χρειάζεται ενότητα , αφήστε τής ταμπέλες προσωρινά , άμα περάσει η μπόρα , μετά βγάλτε τά μάτια σας όπως πάντοτε τό κάνατε .
Νά είστε όλοι καλά !

1 «Μου αρέσει»

Μαθήματα γλωσσολογίας στο λύκειο;;;

Πού είναι η προκατάληψη; Προκατάληψη εναντίον των συνωμοσιολόγων μήπως; - ε όχι!

Καμία σύγχυσις αγαπητέ Νίκολας.
Ευτυχώς ότι γράφει ο καθένας μας παραμένει.
Χαίρομαι για την άποψη που έχεις για τους Έλληνες και επίσης θέλω να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σου.
Να είσαι καλά.

Αγαπητέ κύριε Περικλή , από ότι κατάλαβα είστε θυμωμένος μαζί μου , δεν ξέρω σε τί σάς έθιξα , ότι κι αν είναι σάς ζητάω συγνώμη .
Λοιπόν , στην Βραζιλία , στην δικιά μου γενιά , στο λύκειο , στα μαθήματα πορτογαλικής γλώσσης , στο κεφάλαιο ιστορίας τής πορτογαλικής γλώσσης , μας εισαγάγαν στην ιστορία τών ινδοευρωπαϊκών γλωσσών καί τίς σχέσεις τους με τήν πρωτοινδοευρωπαϊκή γλώσσα , διότι τά πορτογαλικά είναι ένα μίγμα λατινικών , ελληνικών με ελάχιστα στοιχεία αραβικών και αφρικανικών γλωσσών , καί τά μαθήματα ακολούθησαν στο πώς εξελίχθηκαν αι λέξεις από τίς πρωτογενές μορφές μέχρι τήν τότε σύγχρονη μορφή τους , στο βάθος βέβαια , που αρμόζει στο επίπεδο τού λυκείου . Εγώ απλά έκανα αυτή τήν αναφορά στο προηγούμενο μήνυμα για νά περιγράψω ότι δεν είχα δασκάλους ούτε φιλέλληνες μήτε ανθελληνες που νά προκάλεσαν επιδράσεις βλαβερές στην προσωπικότητά μου όταν ήμουν έφηβος .
Η προκατάληψις είναι ότι με τόν ίδιο τρόπο που , χωρίς νά με γνωρίζουν , μερικοί μεταξύ σας , μου βάλατε τήν ταμπέλα τού εθνικιστή , με την τωρινή έννοια τής λέξεως , και του ανόητου που θέλει νά πιστεύει ότι όλα είναι ελληνικά , καί πως υπάρχει μία παγκόσμια συνωμοσία για να καταπιέζει την αδικημένη ελληνική φυλή , έτσι μερικοί από εσάς κάνετε καί με όσους ασχολούνται με ότι είναι ελληνικό καί τούς αρέσει , δηλαδή εσείς αναγνωρίζετε μια ομάδα ανθρώπων που είναι όντως βλαμμένοι ή κακοπροαίρετοι , καί συμφωνώ μαζί σας ότι υπάρχουν , και βάζετε στο ίδιο πακέτο όσους ασχολούνται με τά ίδια θέματα αλλά είναι καλοπροαίρετοι ακόμη κι αν σφάλλουν από άγνοια ή ουτε δεν σφάλλουν . Δεν θά κάνω τίς ερωτήσεις που θά ήθελα , διότι φοβάμαι ότι μπορεί να σάς φέρω σε δύσκολη θέση , καί αυτός δεν είναι ο σκοπός μου . Ομολογώ ότι έχασα το ενδιαφέρον νά προχωρήσω σαυτόν τόν διάλογο διότι τά οφέλη είναι ελάχιστα καί πολλά τά αρνητικά συναισθήματα που προκαλούνται γενικώς καί συγκροτούν ανθρώπους αντί άλλους ανθρώπους που ούτε συμμετέχουν στην συζήτηση , διότι αντί νά αντιμετωπίζονται καί νά καταρρίπτονται τά λανθασμένα δεδομένα βάση τής λογικής , όπως αρχικώς κάνατε εσείς , ακόμα κι αν επιφανειακά , όταν ορθά αποδείξατε λανθασμένη τήν ετυμολογία μου , αλλά μερικοί απορρίπτουν κάθε δεδομένο ξευτιλίζοντας τό πρόσωπο από όπου πηγάζει τό δεδομένου , δίχως καν νά εξετάζουν τό δεδομένο , καί τό πρόσωπο πηγή ούτε συμμετέχει στην συζήτηση καί επομένως ούτε μπορεί νά απολογηθεί · αυτό δεν είναι ηθικό καί επίσης δεν είναι ούτε λογική μήτε διαλεκτική τέχνη , είναι ρητορική τέχνη όπως κάνουν οι πολιτικοί . Καί επειδή δεν ψάχνω ψηφοφόρους , αλλά απλώς θέλω να καλλιεργήσω τόν εαυτόν μου καί νά γίνω καλύτερος άνθρωπος , καί περνάει από αυτή τήν διαδικασία νά μάθω νά συμπεριφέρομαι με τρόπο νά μην ενοχλώ άλλους ανθρώπους που νά φτάνουν στο σημείο νά θυμώνουν καί συνεπώς νά βλάπτονται , σάς ρωτώ νέτα σκέτα ,τί έκανα ή είπα που σάς ενόχλησε ; Θέλω νά ξέρω για νά μήν τό επαναλάβω ξανά .
Νά είστε καλά .

1 «Μου αρέσει»