Βρήκα κάτι για μένα: "το ρεμπέτικο τραγούδι είναι κατά βάσιν ΑΡΜΟΝΙΚΟ και διά τούτο ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ"

Γιάννης Παπαϊωάννου, πολύ καλά καταρτισμένο, πράγματι, μέλος του παλιού φόρουμ, σε αντίθεση με άλλα μέλη… Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον Σπύρο Παπαϊωάννου που συνεργάστηκε με τον Κουνάδη σε πρώιμες έρευνες.

ο φερρης και ο καθε φερρης, που μιλαει κατα καιρους για την μουσικη του, και καλα, ρεμπετικου, ειναι μουσικος…? αν ναι, τι οργανο παιζει? ειναι καλος παιχτης? γνωριζει μουσικη? με ποιους εχει συνεργαστει? σε ποια μαγαζια η αλλους χωρους εχει παιξει? αν οχι… τι καθομαστε και ασχολουμαστε?

Νεαρέ. Ηρέμησε! Έτσι δε μου 'πες προχθές?

2 «Μου αρέσει»

:blush: ηρεμος ειμαι κυριε σπυρο! απλως εξεφρασα μια χρονια απορια για ολους αυτους τους κατα καιρους …ολογους που ασχολουνται με εμας, χωρις να ειναι εμεις.

1 «Μου αρέσει»

Δεν μας ενδιαφέρει αν το 'πε ο Φέρρης, ο Ξέρης ή ο Δενξέρης. Μας ενδιαφέρει τι είπε.

Για παράδειγμα, αυτός που (για μένα) δεν ήταν παρά «κάποιος Γιάννης» τα είπε ωραιότατα. Ο Νίκος Π. που τον θυμάται επιβεβαιώνει μεν ότι ήταν γερά καταρτισμένος, αλλά και χωρίς τη μαρτυρία του Νίκου, η μαρτυρία του ανώνυμου μηνύματος επαρκούσε.

1 «Μου αρέσει»

Ωραία τα είπε ο Γιάννης, συμφωνώ. Ο καθείς έλεγε τα δικά του απ τη μεριά του.
Ποιος είναι όμως γνωρίζουμε?
Αχ αυτό το system :pensive:
.

Αύριο έχει για σένα το τι άκουγε το ένα αυτί (προς δυσμάς).ΕΡΤ1 ώρα 13.00 Δεν τα πρόλαβες αυτά . 7νησα με καντάδες και πολύ Ματζόρε! Μες τον αφρό της θάλασσας… Κτλ. Όταν ήρθαν οι Ενετοί, μας έφεραν μαντολίνα (λοχαγός Κορέλι),κιθάρες και σπαγέτι.
Από το άλλο το αυτί (προς Ανατολάς), ακούγαμε Βυζαντινό μέλος. Το πρωί στην Εκκλησία και το βράδυ στις καντάδες
Τον Ιμαμη της Περσίας, δεν τον ακούγαμε (λόγο απόστασης)

Για ποιάν εποχή μιλάς, Σπύρο;

Όταν φτιαξαν το Ενετικό κάστρο στα Τρίκαλα. Πότε ακριβώς? Να ψάξω να βρω…
Κοίτα να δεις που είναι Βυζαντινό.!

εμεις ακουγαμαν τη γκαραγκουνα στα χοντρα και τα γιουργια… και τρωγαμαν παλιτζανια, πασταλακια, τραχανα με μπουκουσιες και μπατζινα.

Άσε Σπύρο, δεν βγαίνει άκρη… Πάρε την κιθάρα σου και συνόδευε, το κέφι σου κάνε, μην το ψάχνεις παραπάνω… Ο Κορέλλι πάντως, έζησε τον 20όν αιώνα και, οι Ενετοί όταν κατέλαβαν τα Τρίκαλα και το κάστρο, δεν πέρασαν την τεχνολογία των σπαγγέτι σ’ εμάς, μακαρούνες συνεχίσαμε να τρώμε όπως και πριν…

Αν εννοείς για τις καντάδες και εκκλησίες?
Ήταν 57 έως 70

Άαααχ, ρε Σπύρο…. Έχεις την εντύπωση ότι ΄57 ως ΄70 στην εκκλησία της γειτονιάς σου άκουγες βυζαντινό μέλος;

2 «Μου αρέσει»

Να πούμε ένα ευχαριστώ στους διαχειριστές και τον admin για την αποκατάσταση των παλιών σχολιαστών

4 «Μου αρέσει»

Μόνον ένα? Χίλια ευχαριστούμε! Δεν είναι η πρώτη φορά. :microscope:

2 «Μου αρέσει»