Βαγγέλης Λιόλιος

Ταξίμι του Βαγγέλη Λιόλιου από την συναυλία αφιέρωμα για τον Γιάννη Σταμάτιου (Σπόρο).



Ωραίος! Καθαρότατη πενιά!

(Αριστερόχειρας, μαζί με αριστερόχειρα κιθαρίστα!)

Η πορεία του ήταν αντίστροφη, ξεκίνησε με οκτάχορδο μεγαλούργησε με τρίχορδο, από τους μεγαλύτερους εν ζωή σολίστες νομίζω.

Resize of Scan10022.jpg.

http://vagelisliolios.gr/photos.html

Και αν δεν κάνω λάθος, στη τελευταία φωτογραφία, κάτω αριστερά είναι και ο Δημήτρης Μυστακίδης.

Έχεις δίκιο,και με τον Βαγγέλη Λιόλιο ο άλλος τρίχορδος ο Παναγιώτης Κούτσουρας εκ Θεσσαλονίκης και αυτός…

Ειναι κατι σαν ηλεκτρικη πενα, το αναφερουν τα σχολια κατω απο το βιντεο.

ειδικα οι πενιες στο πρωτο βιντεο σε περαιωτικο δρομο ειναι εξαιρετικες…
λιγοι πια παιζουν με τετοιο χρωμα και συναισθημα…

Το πρώτο βίντεο είναι σπουδή!

Πεντακάθαρος, κρύσταλλο σκέτο! Επίσης φυσιογνωμικά βγάζει μετριοφροσύνη και σεμνότητα. Απορώ πώς δεν τον ήξερα αυτόν τον άνθρωπο…

Αυτό το μαραφέτι κάνει την δουλειά…
http://www.ebow.com/home.php

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΛΙΟΛΙΟΣ-ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ 1002 ΝΥΧΤΕΣ 2011

Είναι υπέροχος. Ούτε εγώ τον ήξερα…

Ο Λιόλιος είναι σαν τα μάρμαρα της Πόλης…τον λατρεύουμε στη Σαλονίκη…αξέχαστες στιγμές στα λάιβ του Παπάζογλου με τα δεκάλεπτα σόλο του και με μας να χτυπιόμαστε απο κάτω…
Επίσης έβγαλε και πολύ ταλαντούχα παιδιά…ο Κώστας είναι απ τους καλύτερους ντράμερ στην Ελλάδα και ο Δημήτρης πολύ καλό μπουζούκι…

Υ.Γ. Ο Λίολιος είναι φυσικά το χαρακτηριστικό μπουζούκι στους δίσκους του Παπάζογλου Χαράτσι,μέσω νεφών,πουρούδα κτλ. παιξίματα που έχουν μείνει στο υποσυνείδητο μας…

Β. ΛΙΟΛΙΟΣ - Ν. ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ

Πιστεύω ότι, το τρίχορδο που παίζει ο Βαγγέλης Λιόλιος έχει αρκετά μεγάλο σκάφος (τετράχορδου;) που συμβάλλει στον ογκώδη ήχο του. Επίσης, στο καράουλο βλέπω κλειδιά για τέσσερα ζεύγη χορδών, να ήταν τετράχορδο; …κι εμένα μου αρέσει πολύ το παίξιμο του παίχτη και ο ήχος του.

Πρόκειται για ένα καταπληκτικό μπουζουξή και πολύ σεμνό άνθρωπο. Το ύφος παιξίματός του είναι λαικό και οι δε αυτοσχεδιαστικές του ικανότητες απίστευτες!

1 «Μου αρέσει»

Σχετικά με τα μπουζούκια του Λιόλιου. Παίζει όντως με μεγάλα σκάφη…απ ότι ξέρω το βασικό του μπουζούκι είναι του μπαμπά Παλάβρατζη. Και ο Αλεξανδρής του έχει φτιάξει όπως μου είπε με μεγάλο σκάφος .

Πολύ σπουδαίος δεξιοτέχνης, πραγματικό σχολείο και όχι μονο ως αναφορά το όργανο αλλά και απο στάση ,ματιά ,άποψη, αισθάνομαι απο καρδιάς αληθηνή ανάγκη όποτε μπορώ να λέω Ευχαριστώ Δάσκαλε

Γεια σου Δάσκαλε με τα χρυσά σου δάχτυλα ,μοναδικός ,
ύφος δικό του, τον είδα τις προάλλες που ξεμπάρκαρα κάτι ετοιμάζει για τον δήμο Περιστερίου νομίζω το Μάρτη.

3 «Μου αρέσει»