Αστικολαϊκά παραλειπόμενα

για αλλη μια φορα το γνωστο μπαγλαμαδακι που ξερουμε με τα μπαγλαμαδοντουζενια του. μονο που σε αυτο δεν εβαλαν τον εκτο μπερντε - ταστο…

δυο ακομη χωρις το εκτο ταστο… ετσι για την επιβεβαιωση. παντως το ‘‘δε μου λετε, δε μου λετε’’ θα το παιζαν ανετα με το αραμπιεν. και αν λεγαν και ολα τα λογια θα κρατουσε κανα μισαωρο. οποτε… βγηκε το προγραμμα… :sunglasses:

4 Likes

Υποθέτω ότι με ντουζένια και με τις αντίστοιχες αλλαγές τονικής βάσης βγαίνουν τα πάντα, ακόμη και χωρίς το έκτο τάστο.

Περιοδικάκι-φυλλάδιο του 1936 με στίχους ελαφρού κυρίως ρεπερτορίου. Εκδότης Σαλίβερος και υπεύθυνος ύλης ο γνωστός μας Αιμίλιος Σαββίδης

Ενδιαφέρον έχει η “Βαγγελίτσα” του Θ. Παπαδόπουλου σε στίχους των Κιούση-Πετρά. Ψιλομάγκικο ύφος και αναφορά στα Λεμονάδικα:

Εδώ μπορούμε να το ακούσουμε:
https://www.youtube.com/watch?v=Z-VuDIvLz8U&t=157s&ab_channel=captainposi

Στο φυλλάδιο περιέχονται και τρία ρεμπέτικα:

3 Likes

Ως γνωστόν, ο «μάγκας» πούλαγε στο ελαφρό θέατρο, οπότε γρήγορα εμφανίστηκαν και «μάγκισες».

Γόη μου – το σόι μου, μ’ έλυωσες – ξεθεμέλιωσες, Φά΄τα μου – πάτα μου! Τρέμετε όλοι, Παλαμά, Σεφέρη, σας φάγανε ο Κιούσης κι ο Πετράς!

…Και από τα με, δύο μπαγλαμάδες που είχα ψαρέψει κάποτε και κατέβασα.

7 Likes

Μάλιστα. Ο μικρός μοιάζει (όσο διακρίνεται στη φτγρ) να είναι στο ίδιο μοτίβο, με τάστα μόνο τα 5 πρώτα συν το έβδομο.

1 Like