Αριστερά και Ρεμπέτικο

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Επειτα απο ολα αυτα η λυση της πολιτικοποιησης του φορουμ ειναι αναποφεκτη.

-Ο καθε ενδιαφερομενος θετει υποψηφιοτητα.
-Καθε κομμα διοριζει τους καρααρχισυντονιστες, τους αρχισυντονιστες, τον συντονιστη εξωτερικων , εσωτερικων, και πανω απο ολα συντονιστη τουρισμου, κοκ…
-Ταυτοποιηση προσωπων, για τυχον διπλοεγγεγραμμενους.
-Οι εκλογες θα πραγματοποιουνται καθε 2 χρονια.
-Πρεπει να επιτραπει η διαφημιση στο φορουμ για τις προεκλογικες καμπανιες. (Του τυπου… "Μαζι μας θα παιξεις οπως ο Ζαμπετας…)
-Πλεον οι μαζωξεις θα πρεπει να πραγματοποιουνται σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους για να διαχωριζονται οι μεν απο τους δε. (βλεπε βουλη)

Εγω ο Ευστρατιος Δημητρακοπουλος του Παναγου, το γενος Τσουκατου σας ανακοινωνω την συσταση κομματος εντος του ρεμπετικου φορουμ με τιτλο το "μπουζουκι στην σπηλια".
Σας επισυναπτω και τους στοχους της παραταξης (ανω κατω τελεια)

-Καταργηση του γλυκανισου απο το τσιπουρο.
-Οχι αλλοι προτηγανισμενοι μεζεδες.
-μεγιστη χρηση του ρεμπετικου φορουμ 30 λεπτα την ημερα.
-Ελαχιστη χρηση του μπουζουκιου 3 ωρες την ημερα. (Αφηστε το σερφαρισμα και πιαστε το ταξιμαρισμα.)
-κρεμαλα στον solitair
-Μειωση στην τιμη του sadorne στα 50 λεπτα το λιτρο.
-Μαστιγωμα στον Φοιβο.
-Στα κοριτσια λεμε ναι.
-Ανωτατη τιμη μπουζουκιου (με ζωγραφια του Τσαρουχη και μαρμαρο απο καρυατιδα) 753$
-Καταργηση των μεσημεριαναδικων.
-Δωρο σε ολους τους ψηφοφορους μικροφωνο ιδιο με αυτο που εχει ο Τατασοπουλος.

Προκαταβολικα εαν δεν με ψηφισετε θα βρω τον server και θα κανω πραξικοπημα. Θα τον παρω σπιτι μου και θα σχολιαζω σε οτι θελω, σε ολες τις δημοσιευσεις, αφου εχω πιει κρασι.

Παρακολουθω το θεμα απο την αρχη,
με μεγαλο ενδιαφερον.
Εχω την αποψη μου,
που δεν διαφερει απο τη γενικη εκτιμηση μου,
για την Αριστερα στην Ελλαδα,και οχι μονο σε σχεση
με το Ρεμπετικο.
Αλλα αν την παραθεσω νομιζω οτι δεν θα κανω κανενα σοφοτερο,
ουτε και τον εαυτο μου.
Καλως η κακως,
η Ιστορια,
γραφεται απο τους νικητες.
Αν και παντα υπαρχουν πλαστογραφοι της Ιστοριας,
και απο τις δυο πλευρες.
Η κουβεντα δεν βγαζει πουθενα.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ
Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
Αν και με οσα συμβαινουν στη Χωρα μας τελευταια,
προβλεπεται,
Μαυρος κακος και αραχνος.

Αγαπητέ

Δε γνωρίζω πού κινείσαι ιδεολογικά, και δεν είναι δουλειά μου να ξέρω. Αλλά αυτά που γράφεις τα έχω συναντήσει κι αλλού - πάντα από συγκεκριμένους χώρους και με συγκεκριμένο σκοπό. Δε μιλάμε για πλήρη άγνοια - γιατί ο αμαθής δεν υποστηρίζει με θρησκευτική βεβαιότητα τα επιχειρήματά του - αλλά για ηθελημένη προσπάθεια παραχάραξης της Ιστορίας.

Τί να πρωτοδούμε εδώ δεν ξέρω. Οτι η πρώτη πόλη της Ευρώπης που απελευθερώθηκε από τον Αξονα ήταν η Καρδίτσα (2/9/1943) το γνωρίζεις; Λες ότι ούτε μία μάχη δεν έδωσε ο ΕΛΑΣ με τους Ναζί. Μόνο τη μάχη της Αμφισσας στις 1/6/1944 θα σου “θυμίσω”. Οχι με απρόθυμους Ιταλούς ή με τους γέρους και τα παιδαρέλια του Δυτικού Μετώπου, αλλά με την 4η Μεραρχία Waffen SS. Λίστα με μάχες δε θα σου παραθέσω γιατί δεν έχει σημασία. Το ότι από τις αρχές του 1944 η Βερμαχτ θεωρούσε την Ελλάδα ως “Εμπόλεμη Ζώνη - Μέτωπο” με αποτέλεσμα την καθήλωση 11 μεραρχιών (όχι 5,10,15 Γερμανών) τα λέει όλα. Οπως και ότι το φθινόπωρο του 1944 το 90% του ελληνικού εδάφους ήταν υπό τον έλεγχο του ΕΑΜ.

Το ΕΑΜ ποτέ δεν έκρυψε ότι είχε και πολιτικό πρόγραμμα πέραν της απελευθέρωσης. Ελεύθερες εκλογές χωρίς ξένους γκαουλάιτερ, Λαοκρατία χωρίς Βασιλιά. Για τη δήθεν “φιλία” (μάλλον αναφέρεσαι στο Σύμφωνο Μολότωφ - Ρίμπεντροπ), τέτοια φιλία ποτέ δεν υπήρξε. Ειλικρινά θα χαρώ πολύ να σου περαθέσω σχετική βιβλιογραφία ή και να κάνουμε κουβέντα σε κάποια συνάντηση με τρίχορδα. Συμφωνίες του ΚΚΕ με τα SS που αναφέρεις δεν υπήρξαν. Και δε μιλάμε για τις εκδόσεις Ριζοσπάστη αλλά για πλήθος πηγών και από Αξονα και από Συμμάχους (ενδεικτικά: τα αποχαρακτηρισμένα πλέον έγγραφα της Βρετανικής OSS για την περίοδο 1941-1944). Μην ξεχνάς ότι η σημαία που υψώθηκε στο Ράιχσταγκ ήταν το σφυροδρέπανο. Ιδού περί “φιλιών”.

Ανασφάλεια εδώ μέσα δε θα βρεις. Το ΕΑΜ έκανε λάθη - Λίβανο, Καζέρτα, Βάρκιζα. Λάθη δεν κάνει αυτός που δεν κάνει τίποτε. Αλλά η λαθολογία ενάντια στην πιο λαμπρή σελίδα του λαϊκού κινήματος στην Ελλάδα του 20ού αιώνα δε θα λερώσει ποτέ αυτά εδώ τα μάρμαρα. Κι ας την εξασκούν με άγρια χαρά εδώ και 70 χρόνια αυτοί που ορκίστηκαν προσωπικό όρκο πίστης στον Αδόλφο Χίτλερ το 1944, αυτοί που μας βύθισαν το 1967 για 7 χρόνια στο σκοτάδι.

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, και δεν ήθελα να εμπλακώ σε αυτό το τόπικ. Είναι κανόνας όμως όταν το σύστημα τα βρίσκει σκούρα να ξεθάβει τα στρατηγικά του όπλα. Και η αντικομμουνιστική παραχάραξη της Ιστορίας είναι το σημαντικότερο ίσως από αυτά, με αιχμή του δόρατος τον 2ο Παγκόσμιο. Ζούμε μία παγκόσμια κρίση και ταυτόχρονα ένα πρωτόγνωρο ράπισμα στο λαϊκό κίνημα, από τη μία άκρη της Ευρώπης ως την άλλη. Δεν είναι τυχαίο. Ξεκίνησε εδώ μία κουβέντα για το κατά πόσο το Ρεμπέτικο έβγαζε μία ταξικότητα στα τραγούδια του. Κι εσύ άρχισες να λες άλλα γι’άλλα. Καθώς το πρόβλημά σου δεν είναι η ταξική συνείδηση (ή η απουσία της) των ρεμπετων, αλλά το ότι στην πιο δύσκολη στιγμή της Πατρίδας μας οι κοστουμάτοι φορτώσαν το χρυσάφι σε Εγγλέζικο παπόρι και κόψαν λάσπη για το Κάιρο. Και το φίδι από την τρύπα το έβγαλε ένα μέτωπο προοδευτικών πολιτικών κομμάτων με ηγετική παρουσία το ΚΚΕ. Ε, δεν μπορεί κανείς να σε βοηθησει εδώ. Το είπες και μόνος σου - ξυδάκι.

Από συντονιστή: Θα τα έσβηνα όλα από το #161 και μετά ως εκτός θέματος αλλά θα είχαν την περιέργεια πολλοί για το τι έλεγαν. Οπότε έσβησα μόνο το 2ο του κ.Βρύζα μιας και ήταν επανάληψη του #161.

Από μένα: Σαν τα παιδάκια μου στο σχολείο πριν λίγες μέρες:
-“ΚΥΡΙΕ, ο Πάνος με είπε ΜΠΟΥΡΔΑ!!!”
-Έλα δω Πάνο, γιατί τον είπες μπούρδα;
-Ε! κύριε αφού μάς λέει ότι το αγροτικό τού μπαμπά του (toyota) τρέχει με 240!!!
-Καλά ρε Νάσο κι εσύ γιατί λες ψέματα; αφού τα αγροτικά δεν τρέχουν τόσο πολύ…
-Τι λέτε κύριε, τρέχει το δικό μας…το γράφει και στο κοντέρ!!!
-Καλά τότε αλλά μην τσακώνεστε…
-Ναι αλλά δεν θα τον μαλώσετε που με είπε μπούρδα;
-Τι σημαίνει “μπούρδα” Νάσο;
-Εεεεε!!!..να…εεεε…δεν ξέρω!!!
-Μπούρδα είναι αυτό που ενώ είναι ψέμα εμείς προσπαθούμε να το κάνουμε να φανεί αλήθεια στους άλλους,αλλά οι άλλοι δεν το πιστεύουν…Δεν φταίει λοιπόν αυτός αλλά εσύ που του έδωσες το δικαίωμα να σε πει έτσι._

…δε το κλειδώνετε μωρέ …το ξεχειλώσαμε το πράμα …

Παιδιά, σάς παρακαλώ να μην αρχίσουμε αυτού του είδους τα μηνύματα γιατί το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και θα ήταν κρίμα να το χαλάσουμε έτσι. Ας μείνει προς συζήτηση αλλά μόνο εντός θέματος τα μηνύματα που ίσως ακολουθήσουν.

Nαι … μόνο τα “εντός θέματος” … όπως πχ. το εξαιρετικά ενδιαφέρον [κρίμα τα παιδάκια δηλαδή …] # 164 πέρι ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑΣ , ας πούμε …

Από συντονιστή: Ωραία λοιπόν, ας κλείσουμε αυτή την μικρή, εκτός θέματος, παρένθεση μηνυμάτων με το σχόλιο αυτό του κ.Βρύζα και ας εστιάσουμε, επιτέλους, στο θέμα.

όχι βρε Μπάμπη γιατί να κλείσει το θέμα;;
εγώ προσωπικά στα ποστ κάποιων μελών διάβασα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, ακόμα και σ’ αυτούς που διαφωνώ. Αναφέρομαι όμως σε ποστ με αρχή-μέση- τέλος ,τεκμηριωμένα και όχι στη κοτσανολογία της σπόντας ορισμένων που νομίζοντας ότι διαθέτουν χιούμορ χαλάνε επιτηδευμένα τη κουβέντα…

Αλκη, δες από που ξεκινήσαμε, και την τροπή που πήρε η συζήτηση . Ασφαλώς κ΄εχουν ενδιαφέρον οι απόψεις όλων ,και αυτών που διαφωνούμε ,αλλά ρε φίλε οι μάχες του ΕΛΑΣ αν έγιναν, η δεν έγιναν ,που διάολο κολλάνε με το ρεμπέτικο? Και σε αυτή τη μορφή της κουβέντας είναι επόμενο να ειπωθούν ,απ΄ολους μας, υπερβολές. Ωστόσο ο συντονιστής της συζήτησης ,πιστεύω, ότι από την πρώτη ʽʼεκτρωπήʼʼ ας την πω ετσι, πρέπει να παρέμβει. Μετά το πράγμα δύσκολα μαζεύεται.

Πάντως όμως, από την άλλη, εκ των πραγμάτων ένα θέμα με τον τίτλο “αριστερά και ρεμπέτικο” δεν μπορεί να μην αναφέρεται στο ρεμπέτικο καθαυτό, στην αριστερά καθαυτή, και βέβαια στη σχέση τους που είναι το κυρίως θέμα.
Αλλά γίνεται να βρεθεί η σχέση τους χωρίς αναφορά στα δυο μέρη της σχέσης καθαυτά, όσο κι αν αυτό ανεβάζει αλλεργικά τον εκνευρισμό των συμμετεχόντων;

Λοιπόν , για να γίνει κουβέντα, πρέπει να οριοθετήσουμε δύο πραγματάκια. Το ένα είναι μέχρι πότε γράφονταν ρεμπέτικα? Και το άλλο ποια αριστερά ? Και το λέω αυτό, γιατί για μένα πχ ρεμπέτικα τραγούδια γράφονταν μέχρι την εμφάνιση του Τσιτσάνη, μετά γράφτηκαν μεγάλα λαϊκά τραγούδια. Και αριστερά, εννοώ τον κόσμο που ξεκινάει ένα κομμάτι του από το ΠΑΣΟΚ, μέχρι και τα γκρουπούσκουλα των Εξαρχείων.

Στο οτι φτασαμε να απεργουμε εντος φορουμ εναντια σε αυτα που μας λενε οι δωθε και οι κειθε… Προσωπικα οταν εχει καποιος προβλημα καλο θα ηταν να μιλαει…οχι να μας δειχνει με αναπαραστασεις τι θελει να πει… Δεν το λεω για καποιον, αφορμη πηρα απο στγκεκριμενον…Σβηστε το αν θεωρειται προσβλητικο.

μέχρι το '67 οι έννοιες “αριστερός” και “κομμουνιστής” νομίζω ότι ήταν κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ταυτόσημες. Από το ‘74 και μετά η έννοια “φλερτάρεται”, --μάλλον λαθρεμπορεύεται – και από κεντρώους χώρους. Σήμερα δηλ. αν δηλώσεις σκέτα αριστερός , θα έλεγα ότι δεν καθιστάς σαφές το πολιτικό σου στίγμα.
Το ΕΑΜ έχοντας κύριο κορμό το ΚΚΕ, συσπείρωσε και στην ηγεσία του και στη βάση του ανθρώπους που δεν ανήκαν καν στον αριστερό χώρο όπως ο Παν. Κανελλόπουλος ο Αγγ. Αγγελόπουλος κλπ. Παρ’ όλα αυτά όμως το πολιτικό όραμα του ΕΑΜ ήταν αριστερό και το γνώριζαν άπαντες. Δεν περιοριζόταν δηλ.–και πολύ σωστά-- στο ρόλο του απελευθερωτή.

το ρεμπέτικο τώρα σαν έννοια κατά τη γνώμή μου είναι αόριστη. Καλώς ή κακώς όμως στη πλειοψηφία του κόσμου --τουλάχιστον χρονολογικά-- τελειώνει γύρω στο ‘55. Προσωπικά και λαικό να το πούμε, το ίδιο μου κάνει μιας και θεωρώ ότι το ρεμπέτικο, έτσι κι’ αλλιώς ανήκει στο λαικό μας τραγούδι…

υγ. βρε Κώστα (guvs) μην ρίχνεις λάδι στη φωτιά!!!

Εγω ριχνω βρε Αλκη μου;; (παρεπιμπτοντως καιρο εχουμε να τα πουμε) Οταν κατι το θεωρουμε προσβλητικο ή το απανταμε αξιοπρεπως με επιχειρηματα ή δεν μιλαμε καθολου…

…αστα μωρέ φίλε guvs…μπάς και πάμε λίγο παρα κάτω…

Παμε Μπαμπη, ουτε εμπαθης ειμαι ουτε τπτ. Σε αυτο που εθεσες παρπανω νομιζω οτι συμφωνω πανω-κατω με τον Αλκη, χρονολογικα το ρεμπετικο σταματα στην ελευση του 4χορδου, μιας και αλλαζει ολοκληρο το μουσικο αποτελεσμα των κομπανιων, περαν του οτι πλεον αυτα τα τραγουδια βγαινουν απο τα αλωνια και μπαινουν στα σαλονια…
Οσο για την Αριστερα, οντως μεχρι ενα διαστημα το να δηλωνεις αριστερος, σε εκανα αυτοματα κομμουνιστη, ή εστω φιλοκομμουνιστη, κατι που σε εκεινες τις εποχες ηταν κατι αποδεκτο. Αλλα σημερα δεν υπαρχει Αριστερα! Καποτε δηλωνε ενα τροπο ζωης η κατι παρομοιο. Σημερα δεν ισχυει κατι τετοιο. Αρα, πρεπει να απλοποιησουμε νομιζω τα πραγματα. Ή είσαι με τον λαο, ή εισαι με τους μονοπωλιακους ομιλους…

Σωστά όλα, πλην του Παναγιώτη Κανελλόπουλου, που δεν μετείχε ποτέ ούτε στην ηγεσία, ούτε στη βάση του ΕΑΜ.
Νομίζω πως είχε δική του οργάνωση.
Άλλωστε στη διάρκεια της Κατοχής μετείχε στην εξόριστη κυβέρνηση του Καίρου.

σωστά Αντώνη, γράψε λάθος…
θυμόμουν ότι οι Νεοδημοκράτες τη μεταπολιτευτική περίοδο τον θεωρούσαν συνεργάτη των κομμουνιστών και κάπως έτσι μπερδεύτηκα…

Το τετράχορδο και η έλευσή του αποτελεί ένα χρονολογικό σημείο που μπορεί να “χωρίσει” περιόδους.

Από μια άλλη άποψη όμως, θα έλεγα ότι το προπολεμικό ρεμπέτικο έπαψε να υπάρχει “σαν τέτοιο” κατά τη διάρκεια του πολέμου.
Αυτό που ξεκίνησε να δισκογραφείται μετά τον πόλεμο είναι κατά τη γνώμη μου η αρχή αυτού που καθιερώθηκε με τον όρο λαϊκό τραγούδι.

Ακόμα κι αν το ύφος του μεταπολεμικού πατάει ακόμα στο ύφος του προπολεμικού, υπάρχει εξαρχής μια ειδοποιός διαφορά στον τρόπο που το τραγούδι “υλοποιεί” τη θέα του κόσμου.
Κι αυτό αφορά τραγούδια όλης της θεματολογίας αν τα συγκρίνει κανείς με προπολεμικά τραγούδια της αντίστοιχης θεματολογίας, ενώ εμφανής είναι από την αρχή και μια νέα θεματολογία, εμφανές το πόσο επηρεάζουν το τραγούδι οι γενικότερες κοινωνικές συνθήκες, εμφανής η αλλαγή των ατομικών προτύπων μες στην αλλαγή των γενικότερων συνθηκών κά.

Κι επίσης αμέσως μετά τον πόλεμο εμφανίζονται μιά σειρά νέων δημιουργών, άλλοι -παλιοί- αρχίζουν να περνάνε σε δεύτερο πλάνο, άλλοι πάλι έχουν χαθεί στη διάρκεια του πολέμου, με δυο λόγια (και παραλείποντας πολλά χαρακτηριστικά σημεία) μιλάμε για μια νέα περίοδο και για ένα διαφορετικό τραγούδι που την εκφράζει κι ας πατά στις βάσεις της προπολεμικής δημιουργίας.

Και βέβαια το ρεμπέτικο ανήκει στο λαϊκό τραγούδι.
Όμως νομίζω ότι το θέμα “ρεμπέτικο και αριστερά” δεν τελειώνει εκεί που “τελειώνει” το ρεμπέτικο.
Το θέμα νομίζω “τελειώνει” όταν ο Θεοδωράκης ηχογραφεί τον “Επιτάφιο” με το Χιώτη στο μπουζούκι και το Μπιθικώτση στο τραγούδι.
Αν με τον πόλεμο αρχίζει “πολιτικά” μια νέα εποχή για το “ρεμπέτικο” και γενικά το λαϊκό τραγούδι, με τον “επιτάφιο” αρχίζει μια νέα μουσική εποχή για την “αριστερά”.
Και φυσικά η νέα πολιτική εποχή του “ρεμπέτικου” και η νέα μουσική εποχή της “αριστεράς” είναι νέες εποχές όχι μόνο για το ρεμπέτικο και την αριστερά αλλά για όλη την κοινωνία.

Πολύ ωραία!
Κι όμως σε αυτή τη νέα περίοδο είναι αισθητή για το λαϊκό τραγούδι η απουσία του Παπάζογλου και του Δελιά (για παράδειγμα) και για την αριστερά η απουσία ενός σουίνγκ σαν κι αυτό στον “θίασο” του Αγγελόπουλου: “Κι αν λυθούν οι κόμποι, τι θα γίνει Σκόμπι, με την αγγλική πολιτική;”

Δεν καταλαβα πως “φουντωσε” η κουβεντα και παλι…Αλκη απαπαπαπα ποιος Κανελλοπουλος…?Τελος παντων δεν θα ξαναμπω σε μια επεξηγηματικη αντιπαραθεση απλα αυτη η κουβεντα δεν βοηθαει στο να γινει καλη συζητηση για δυο λογους,το ρεμπτετικο δεν εχει οριοθετηθει χρονολογικα και η αριστερα σαν λεξη ο πιο παροχημενος ορος αυτη την στιγμη.Ακομα και ο Καρατζαφερης αριστερος δηλωνε αν θυμαστε καποια περιοδο.Για το αν υπαρχει χρονικο οριο για το ρεμπετικο,θετοντας το μεσα στο λαϊκο τραγουδι,δεν μπορεις να πεις οτι καπου τελειωσε,ειναι αφοριστικο φιλε guvs να λες οτι το 55 μπαινει το τετραχορδο και τελειωνει το ρεμπετικο.Πρακτικα αν το δεις ενα παραδειγμα,ο Μαρκος εγραφε και μετα το 55,και δεν ειναι μονο αυτο.Η θεματολογια του ρεμπετικου πηγαζε απο το λαο μεσα,δεν επαψε μετα το 55 να υπαχει λαος…Για την αριστερα τωρα…Ωχ…!Ασαφης ορος,παροχημενος δεν υποδηλωνει κατι συγκεκριμενο.Το βασικο που τιθεται ειναι το ζητημα της εξουσιας στην αντιπαραθεση με την αστικη ταξη…Ξεκαθαρα και μονο εκει στο τι προγραμμα εχει και πως συγκρουεται ο καθε πολιτικος χωρος με το συστημα.Και οταν λεω συγκρουση εννοω πολιτικη,ουσιαστικη,τσξικη βια,οχι η ατομικη βια της πετρας και το να βλεπεις ως μοναδικο και κυριο εχθρο τον αστυνομικο αλλα τις πολυεθνικες και τα μονοπωλια,να παλευεις για την ανατροπη του καπιταλισμου,την καταργηση της εκμεταλλευσης ανθρωπου απο ανθρωπο.Ε δεν βλεπω και κανενα αλλο κομμα δηθεν ταχα μου “αριστερο” εκτος απο το Κομμουνιστικο να παλευει για αυτα τα πραγματα.