Αριστερά και Ρεμπέτικο

Αυτό που θέλει να πει ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο Συντονιστής ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ είναι “μη μου αυτά που έχω στο κεφάλι μου τάρατε γιατί έτσι είναι και οποιουδήποτε άλλου η γνώμη είναι χυδαία…ιδιαίτερα αν δεν ταιριάζει και με τα βιβλία που διαβάζω από μικρός”…:019: :019::019:

ΥΓ.Απλά να υποθέσουμε τα υπόλοιπα μέλη του forum, που τολμάμε να λέμε μια διαφορετική άποψη διαφωνόντας μαζί του(και να ήμαστε χυδαίοι γι’αυτό κατά την άποψή του), ότι οι απόψεις του συγκεκριμένου συντονιστή και ο τρόπος που εκφράζονται είναι πολιτική και του forum?
Αλλιώς ας του πει κάποιος να μαζευτεί…δεν κάνει κατήχηση σε βλάκες, του το έχω πει και σε Π.Μ.

Γεια σου ρε"Βλάχο" αθάνατε!Πάλι μπίλιες γινήκαμε για πάρτη σου!

Kυρίες και κύριοι, admin και συντονιστές,
αναγκάζομαι να επανέλθω, διότι δεν είδα να ιδρώνει ουδενός το αυτί.
Σε ότι με αφορά
ή
θα διαγραφεί το περί “χυδαιότητας”, “χαμηλού επιπέδου” κ.τ.ό.
ή
ο κ. Καραγιώργος θα μου ζητήσει δημοσίως συγγνώμη.
Ευχαριστώ.

Αγαπητέ “Κρόνε”, μάλλον τα βάζεις με ανεμόμυλους, ενώ θα έπρεπε να τα βάζεις με την ιστορική σου άγνοια, και με την εμπάθεια, που απ’ ό,τι φαίνεται τη θεωρείς αποκλειστικό προνόμιο των “άλλων”.

Εγώ μπορεί προηγουμένως να “μίλησα ορθά”, αλλά φαίνεται ότι τα “ορθά” μου γραφόμενα έγιναν αντιληπτά με κάποια βολική μονομέρεια από τους χειροκροτητές μου.

Ενδεχομένως όταν έχω καιρό, επανέλθω στο θέμα

κάνεις λάθος Σαράντο,
ο Πάνος στο ποστ του αναφέρει στοιχεία για τον Τσιτσάνη τα οποία δεν είδα από κανέναν έως τώρα να επιχειρεί να τα διαψεύσει…
οι …σπόντες κάποιων ούτε στοιχεία εμπεριέχουν ούτε βέβαια αποτελούν άποψη!!!
εκτός και αν επιθυμούμε να εντάξουμε τη μπουρδολογία της σπόντας σαν στοιχείο σοβαρότητας σε μια τέτοια συζήτηση…

Μα δε το ήξερες; Ητανε φυσιολάτρες. Εκείνο τον καιρό τα δάση μας ήτανε πανέμορφα. Κι όταν τα έκαψε ο στρατός στον εμφύλιο ξανακατέβηκαν. Ποιες μάχες και ιστορίες…

Κατ’ αρχήν να πω πως δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν εδώ μέσα. Πραγματικά, σάμπως δε με φτάνανε οι σκοτούρες της δουλειάς μου, των υποχρεώσεών μου, της καθημερινότητας, για να ψάχνω ιντερνετικούς τσακωμούς;

Από κει και πέρα:

Κρόνε,
Από αυτά που είπα μέχρι αυτά που μου χρεώνεις πως είπα, γίνεται μεγάλο άλμα “λογικής”, που δε μπορώ να παρακολουθήσω. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Διόνυσο.

Σαράντο,
Ακόμα μια φορά εξισώνεις μια τοποθέτησή μου με “κατήχηση για βλάκες”. Αν πιστεύεις ότι τα μέλη του φόρουμ δεν έχουν κριτήριο και ό,τι και να τους πεις το χάβουν σαν πρόβατα, σαν βλάκες, δίχως να το επεξεργαστούν, να το κρίνουν, ε, τότε μάλλον έχεις δίκιο…
Αυτό που φαίνεται πως σε ενοχλεί είναι το ότι τοποθετούμαι έτσι όπως τοποθετούμαι. Και το ότι κατρακυλάς σε τέτοιους προσωπικούς χαρακτηρισμούς απέναντί μου, απλώς επιβεβαιώνει την θέση μου αυτή, κι ότι δε μπορείς να αντιπαρατεθείς αλλιώς. Κι αν συνεχίσεις έτσι, απλά θα με επιβεβαιώσεις ακόμα περισσότερο.

Πάνο Καραγιώργο,
εγώ να δεις πόσες σκοτούρες έχω στο κεφαλάκι μου…
αλλά άλλο αυτό και άλλο η ευπρέπεια την οποία εσύ πρώτος (ως συντονιστής) οφείλεις να τηρείς.
Δεν το έκανες.
Δεν το κάνεις.
Επιμένεις και μάλιστα συνεχίζεις να με προσβάλλεις απροκλήτως και αναιτιολογήτως.
Εγώ ό,τι είχα να στο πω στο είπα.
Αφού σφυρίζεις αδιάφορα,
συνέχισε να ασκείς την εξουσία σου σε βάρος ανυπέρασπιστων και απολύτως καλοπροαίρετων χρηστών (εμού εν προκειμένω).

Ωστόσο κάνω έκκληση στον Admin και στην υπόλοιπη δ/στική ομάδα του φορουμ για διαγραφή των ανοίκειων και προσβλητικών για το άτομό μου χαρακτηρισμών (“χυδαιολογία”, “χαμηλού επιπέδου” κλπ) του κ. Καραγιώργου σε βάρος μου.
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Έχω λάβει πολλά π.μ., αλλά και τηλεφωνήματα συμπαράστασης μελών που δεν τολμούν !!! να μιλήσουν δημοσίως εδώ στο φόρουμ … μην τυχόν εξυβρισθούν και αυτοί. Μάλιστα.

Ελεος πια! Αμαν, αυτη η ηθικολογια θα μας φαει εδω μεσα! 1 χρονο και κατι που ειμαι εδω ολο το ιδιο γινεται! Αντιπολιτευση σε λεγομενα καποιων που αν τυχει να ειναι και συντονιστες, φταιει ολη η διοικηση (!!!) του φορουμ! Οπως εμεις, τα μελη λεμε την αποψη μας, ετσι την λενε ολοι! Ας κοιταμε λιγο αυτα που λεμε να στεκουν, τοσο σε ιστορικο επιπεδο οσο και ηθικο.

Έκαιγε και δάση ο Ελ.α.ς? Μόνο χωριά ήξερα ότι έκαιγε.

Αγαπητέ ‘’ Άγη ‘’ δε διαφωνώ σε όσα γράφεις. Να αρκεστώ όμως σε αυτά που γράφεις ενώ μας λένε ότι γράφουμε μπούρδες οι δάσκαλοι της μπούρδας? Αυτοί δεν ακούνε και προκαλούν, οι άλλοι μόνο να ακούνε και να μη μιλούν. Αλλά την ιστορική άγνοια πού την εντοπίζεις?

-Πώς βρέθηκε στο βουνό ο Τσιτσάνης? Η θέλησή του ήταν να πάει ή τον πήγαν σηκωτό όπως τους περισσότερους? Τον παππού μου πήγαν τον πήραν από το σπίτι του για το βουνό, μπορούσε να μη πάει? αγράμματος ήταν, ε ,εκεί με κομμουνιστική διαφώτιση έγινε ‘’ κομμουνιστής ‘’. Ο Τσιτσάνης σίγουρα ήθελε να τα έχει καλά με όλους γι αυτό ούτε αναίρεσε, ούτε υποστήριξε αργότερα. Σίγουρα είχε φίλους κι από τις δύο πλευρές. Δεν αντιτίθεμαι στο ότι έγραψε τραγούδια για το εαμ και τους αντάρτες. Δεν τον κάνει και εαμίτη όμως αυτό. Υποστήριξε ποτέ κάτι τέτοιο ο ίδιος έστω μεταπολιτευτικά όταν στην αριστερά δόθηκε έδαφος? Προφανώς δεν ασχολούνταν με τέτοια. Έγραφε τραγούδια για όλο το λαό.
’ Πάνο Καραγιώργο ’ συντονιστή? - λογοκριτή κατά το δοκούν, μισή σειρά έγραψα επανερχόμενος κοντά μετά 3 μήνες (στο νου το έιχα από τότε να απαντήσω, αλλά πολλά τρεχάματα) κι εσύ κατευθείαν μίλησες για σοβαροφανείς μπούρδες και χυδαιότητες. Που κατα τα άλλα συμφωνείς με το Διόνυσο? Στο ότι είχαν επιβάλλει τρομοκρατία, έκαιγαν και ερήμωναν το ύπαιθρο? Εμείς ρίχνουνε το επίπεδο ενώ εσύ το ανεβάζεις με τις ταμπέλες και τα ασθενή επιχειρήματά σου?:110:
Ας πω κάτι ακριβώς επί του θέματος Αριστερά και Ρεμπέτικο. Κάποιοι βοηθώντας στην ανάδειξη και προβολή του ρεμπέτικου από την Αριστερά προερχόμενοι εξασκήσαν (και μέσω αυτού) το λαικίζειν και το διαιωνίζειν εις την εξουσία καθότι ανίκανοι για την πολιτική και για να χτίσουν μέλλον στη χώρα - αντιθέτως την καταστρέψαν. Ιδού ένας εξ αυτών στου οποίου την ικανότητα επένδυσαν οι Έλληνες. Καμαρώστε τον

ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ-ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ-PART1 09:48 - 10:07

ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ-ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ-PART2 05:45 - 06:14
http://www.youtube.com/watch?v=3qbvn-fpmLA&feature=related :047:

ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ-ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ-PART4 03:11 - 05:40

Βέβαια όταν μυρίστηκε ότι δεν υπάρχει άλλο μέλλον κατά την τσοχατζοπούλεια τακτική την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια και ελαφρά τη καρδία (Ναι παίδες την κάνω, εγώ της γενιάς των οραματιστών, τι το μέλλον του λαού, α εγώ μπήκα στην πολιτική για να λαικίζω, αφού βρήκα κορόιδα)

‘‘Δε μπορώ’’, λέει, ‘’ να είμαι άλλο σε ασυμφωνία με τον εαυτό μου’'. Που είναι να μας πει για την κρίση και τι φταίει? Αριστερός ο κύριος και βοήθησε στην ανάδειξη του ρεμπέτικου. Υπό άλλες συνθήκες δε θα είχε καμία θέση και καμία τύχη ο κύριος στη δημόσια ζωή.

Το να λέει κανείς ότι <<Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος έχει πει σε εκπομπή πως στο βουνό τον ανέβασαν [τον Τσιτσάνη] με τη βία για να τους γράψει τραγούδια>>, μοιάζει με το να έλεγε ότι <<ο Κρόνος είχε γράψει σε φόρουμ πως δεν υπάρχει ούτε μιά μάχη που να έδωσε το ΕΑΜ κι ο ΕΛΑΣ με τους Γερμανούς>>.

Το να αντιπαραθέτει κανείς στη φράση “ο Τσιτσάνης ήταν ΕΑΜίτης”, την απορία "μα αυτός δεν είχε στην κατοχή ουζερί στη Θεσσαλονίκη; ", δεν είναι κατ’ ανάγκη “χυδαίο”, είναι όμως α-νόητο, δηλαδή στερείται νοήματος, διότι δεν υπάρχει νοηματικός σύνδεσμός ανάμεσα στην θέση (“ήταν ΕΑΜίτης”) και στην αντίθεση (“μα αυτός είχε ουζερι”).

Η συλλογιστική του είδους <<…Δηλαδή τι να πω! Η ταμπέλα πρέπει να μπει ‘ο Τσιτσάνης ήταν Εαμίτης’. Άρα με απλή κομμουνιστική λογική ο Μάρκος που δεν ανέβηκε στο βουνό ήταν προδότης. Αρχιφασίστας καλύτερα, μιας και βασιλόφρων…>>, είναι συλλογιστική χυδαία. Χυδαία όχι με την “ηθική” έννοια, αλλά χυδαία από την άποψη του λογικού τύπου της. Χυδαία με την έννοια που υπάρχει “χυδαία οικονομολογία”, “χυδαίος υλισμός”, έτσι κι εδώ πρόκειται για ένα δείγμα χυδαίας λογικής επίπέδου “ο αστυνομικός είναι μπουζούκι”, δηλαδή επιπέδου χαμηλού.

Αγαπητέ Κρόνε, με αυτά που γράφω διαφωνείς έμπρακτα. Οι τοποθετήσεις σου είναι κατά τη γνώμη μου διαποτισμένες από άγνοια και από προκατάληψη, σε βαθμό ώστε να ακυρώνεται κάθε υποψία ακόμα και της πιο ελάχιστης πιθανής βασιμότητας στην κριτική που προσπαθείς να κάνεις.
Επί τη ευκαιρία, ο ΕΛΑΣ “απασχολούσε” καθηλωμένες στην Ελλάδα περισσότερες γερμανικές μεραρχίες από όσες είχαν οι ναζί σε ολόκληρο το μέτωπο της Μέσης Ανατολής. Αυτό δεν αλλάζει με πληροφορίες του είδους “ένας σε μια εκπομπή είπε”. Το ότι εσύ δεν ξέρεις “ούτε μια μάχη του ΕΛΑΣ με τους γερμανούς” δεν μειώνει τον ΕΛΑΣ, ούτε ακυρώνει τις μάχες του. Μειώνει και “ακυρώνει” τα δικά σου γραφόμενα.

Επί τη ευκαρία επίσης, αυτό που γράφει ο Διόνυσος είναι πως στον εμφύλιο ο στρατός έκαιγε δάση, και όχι αυτό που κατάλαβες εσύ από την βιασύνη σου να “απαντήσεις”.

Όσο για το “τυπικό” μέρος της όλης έριδας: Νομίζω πως πρόκειται για μιά από τις περιπτώσεις, όπου κι αν κάποιος είχε ένα δίκηο, το έχασε εκ των υστέρων. Κι αν επίσης κάποιος δεν το είχε, εκ των υστέρων το βρήκε.
Το ερώτημα ομως είναι ως πότε θα επιτρέπουμε όλοι (και εννοώ όλοι), να γινόμαστε αντικείμενα παράγωγα της προσ-τυχίας, αντί να γινόμαστε παραγωγοί του λόγου μας. Ψιλά γράμματα.

Από το μήνυμα # 128 και μετά πιστεύω πως η συζήτηση ξεστράτισε.

Για να καταλάβω, από το «Αριστερά και ρεμπέτικο» που ήταν το θέμα, θα μεταβούμε στην πολιτική φακελοποίηση του Τσιτσάνη;

Όποιος επιθυμεί διακαώς, και το θεωρεί και απαραίτητο, να σκιαγραφήσει πολιτικά τον Τσιτσάνη,

  • ας μπει τουλάχιστον στον κόπο να ανατρέξει σε όλες τις γραπτές και προφορικές μαρτυρίες, όχι σε μια – δυο,
  • και ας λάβει υπόψη του και το πολιτικό σκηνικό της εποχής
  • και κυρίως το πόσο εύκολο ήταν να γράψει ένας δημιουργός (έστω και του μεγέθους του Τσιτσάνη) τραγούδια για το ΕΑΜ και τον ΕΛΑΣ, σʼ εκείνη την εποχή, χωρίς να κινδυνεύει και να τερματίσει την καριέρα του και να κλείσει και το σπίτι του, αλλά και πληθώρα άλλων τραγουδιών με πολλαπλές αναγνώσεις, συμβολισμούς και μηνύματα …

Από εκεί και μετά, το να ανοίγουμε ή να χρησιμοποιούμε τέτοιες συζητήσεις ως εφαλτήριο

  • για να χτυπήσουμε ιδεολογικά πολιτικούς χώρους και σχήματα ή για να πολιτικολογήσουμε μόνο ([u]ρεμπέτικο[/u] φόρουμ είναι, ας μην το ξεχνάμε)
  • για να αφήσουμε υπονοούμενα για τη λειτουργία του ρεμπέτικου φόρουμ,
    [παρά την ανοχή που επιδεικνύεται από τη συντονιστική και διαχειριστική ομάδα απέναντι σε τέτοιες συζητήσεις που αναμφίβολα ξεφεύγουν της θεματολογίας του]
  • και επίσης να βρούμε την ευκαιρία να κάνουμε μνεία για μέλη δυσαρεστημένα που ασφυκτιούν και συμπαραστέκονται σιωπηλά(;;:wink: ή δέχονται πιέσεις ψυχολογικές
    [άραγε, στα σαβαρά πιστεύετε πως αυτός είναι ο λόγος της ανύπαρκτης σχεδόν συμμετοχής τους;;;]
    Ας σοβαρευτούμε.

Και μια ερώτηση:
Όταν ακούτε το «Κάποια μάνα αναστενάζει» ή την «Αχάριστη» τα απορρίπτετε, γιατί ο δημιουργός τους είχε αυτή τη σχέση με το Μουσχουντή;

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω ούτε αυτή την εμμονή.

Τα πολιτικά δεν τα σχολιάζω, -τα είπε ο Άγης πολύ καλά- κυρίως γιατί διέπονται από άγνοια και πολιτική προκατάληψη, αίσθηση του ότι κάνουμε επανάσταση γράφοντας στο φόρουμ, σύνδρομα κατωτερότητας, ψέματα και κυρίως για όσους το παίζουν περί ανέμων και υδάτων πολιτικά, η ακριβής πολιτική τους θέση. Αυτούς που βγάζουν χολή εννοώ.
Το θέμα από την αρχή φαίνονταν πως θα πάει, χωρίς κανένα νόημα δηλαδή. Αν μερικοί ψάχνουν και για αναγνώριση τότε πάει κάηκε.
Κλείνω με αυτό. Η όλη κουβέντα, επειδή την παρακολουθώ είναι καφενείου!!! Ή αλλιώς φτηνή συνδικαλιάρικη.
Δεν συμμετείχα στην κουβέντα και αυτό μου επιτρέπει σα μέλος του φόρουμ να σας τα πω,και ας μην έχω λόγο στην αντιδικία.
Δεν τους τσουβαλιάζω όλους. Ελπίζω οι εμπαθής και κάπως ανασφαλής του τρέχον θέματος να καταλάβουν…

Άγη πες καμιά μάχη ολόκληρος στρατός. Και ποιες μεραρχίες και κουραφέξαλα συγκρατούσε. τους μεμονωμένους Γερμανούς? Τους 5 τους 10 τους 15?. Την εξουσία θέλανε με το που φύγουν οι Γερμανοί. Δεν είναι τυχαίο ότι το εαμ ιδρύθθηκε αφού κατέρρευσε η ‘φιλία’ με τους Γεμανούς. Τρεις μήνες εδώ οι Γερμανοί σπάει το σύμφωνο μετά απο λίγο ιδρύεται το εαμ. Κατά την αποχώρηση των Γερμανών γιατί υπογράφαν συμφωνητικά με τους αξιωματικούς των SS οι κομμμουνιστές ότι δε θα τους ενοχλήσουν? - με ανταλλάγματα οπλισμο κλπ. Και άλλα πολλά αμαρτήματα τα οποία δεν παραδέχεστε ούτε ένα να είναι αλήθεια. Κι ας υπάρχουν ντοκουμέντα. Υπάρχουν κι άλλοι στον κόσμο

Πολύ σωστά! Κάποιοι νιώθουν όντως ανασφάλεια. Και τους πιάνει τρέμουλο . Γιατί να το πει αυτο δεν είναι σωστό δεν έπρεπε να λεχθεί εδώ μέσα. Σώπα ρε! Τσιφλίκι σας είναι πείτε να το ξέρουμε! Και η λαική μουσική δικιά σας είναι? Ελένη δε διαφωνούμε νομίζω. Η επικόλληση ταμπέλας με ενοχλεί ! Η καπηλεία. Στους κομπλεξικούς θα απαντάμε και να πίνουν και κανένα ξυδάκι. Αυτά!

.

η εντελώς εκτός θέματος “απάντησή” σου, καθώς και το επιτηδευμένο ξεστράτισμα της κουβέντας από μεριάς σου, αναδεικνύει το ΠΟΙΟΣ έχει κόμπλεξ σ΄αυτή τη συζήτηση.

Για να΄μαι ειλικρινής, δε είχα σκοπό να πάρω μέρος σε τούτη την κουβέντα .Γιατί? μα γιατί δεν οδηγεί πουθενά. Ωστόσο είμαι μεγάλος για να με ʽʼκαταπιέσειʼʼ οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ, το ένα ,και το άλλο ,το πώς θα με χαρακτηρίσουν, και που θα με κατατάξουν μ΄αφήνει παγερά αδιάφορο. Πάμε τώρα πάρα κάτω .Φίλε Κρόνε, το να ήταν κάποιος στο ΕΑΜ η στον ΕΛΑΣ δεν σημαίνει ότι ντε και καλά ηταν φίλος ,οπαδός ,μέλος του ΚΚΕ. Πολλοί δημοκρατικοί άνθρωποι εντάχθηκαν εκεί να αγωνιστούν για ένα κοινό σκοπό .Όσο για το αν έγιναν η όχι μάχες μεταξύ ΕΛΑΣ και κατακτητών ,τι να πω φίλε μου …μένω κάγγελο! Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να μαθαίναμε κ΄εμείς τις η την ιστορική αυτή πηγή σου .Πάντως κάπου στο αρχείο μου έχω ,και θα τη βρω μία λίστα από μάχες ,που μάλιστα έμειναν και ιστορικές. Τώρα ,κατά τα λοιπάʼʼ χυδαιότητα ʽʼ δεν διαπίστωσα στα γραφόμενα κανενός .Διαφορετικές, και μάλιστα εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις ναι, αλλά ως εκεί. Ωστόσο, δεν μπορώ να μην επισημάνω, την αγωνιώδη προσπάθεια μελών και στελεχών του φόρουμ, στο να ταυτίσουν το ρεμπέτικο, και και κορυφαίους δημιουργούς του με την αριστερά. Και μάλιστα πάνω σ΄αυτή την προσπάθεια τους ʽʼ ξεφεύγουν ʽʼ εντελώς, ʽʼξεφεύγουνʼʼ τόσο που κάποιος καινούργιος επισκέπτης εδώ, και όχι ιδιαίτερα ενημερωμένος για το ρεμπέτικο θα καταλάβαινε ότι ο Μπάτης ,ο Κερομύτης η ο Γεννίτσαρης ,ούτε λίγο ούτε πολύ ήταν στελέχη του αντίστοιχου τότε ΠΑΜΕ.

Παιδιά, αν δεν μπορούμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο, αν δε μπορούμε να πούμε πράγματα παραθέτοντας τα επιχειρήματά μας, αν πρέπει κάθε φορά να στέλνουμε και χολή όταν διαφωνούμε ή να ειρωνευόμαστε, τότε δημοκρατία με τέτοιες συμπεριφορές δεν μπορεί να υπάρξει.
Παρακαλώ πολύ, επειδή κάποια θέματα είναι περισσότερο ευαίσθητα από κάποια άλλα, οι τοποθετήσεις σας να γίνονται με όσο γίνεται μεγαλύτερη νηφαλιότητα. Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό και τριβόμαστε με αντεγκλήσεις επιθετικές και ειρωνικές, τότε ας μου το πείτε να κλείσω το θέμα. Δεν συνεισφέρουν σε τίποτα οι εκατέρωθεν φραστικές επιθέσεις.

Φίλε Μπάμπη, δεν υπάρχουν στελέχη του φόρουμ. Όλοι είμαστε ίσα μέλη όταν εκφράζουμε τις απόψεις μας σε ένα θέμα. Ο κάθε συντονιστής, όταν εμπλέκεται στη συζήτηση είναι ένα απλό μέλος. Όταν όμως ξεφεύγει η κουβέντα προς ειρωνίες, τότε είναι αναγκασμένος να παρέμβει. Αντιλαμβάνεσαι πόσο δύσκολο είναι αυτό;

Μπάμπη νομίζω πως υπερβάλεις
κανένας από τους αριστερούς συζητητές δεν χαρακτήρισε τους ρεμπέτες συνολικά σαν στρατεύσιμους στον αριστερό χώρο.
Το ότι υπήρχε αριστερή ή και δημοκρατική πρόθεση στη δημιουργία τους η οποία ανακόπηκε απ’ τη λογοκρισία της εποχής, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα…

Φίλε admin ,προφανώς το κομμάτι μου στην παράθεση σου, συνιστά ειρωνεία ,λοιπόν
δεν έχω κανένα πρόβλημα ,και το ξέρεις ότι το εννοώ ,να σβηστεί .
Αλκη ,συμφωνώ μαζί σου .Το πρόβλημα είναι ποια αριστερά ,και δεν είναι δικό μου .Αν ανατρέξεις σε παλαιότερες κουβέντες για το θέμα θα καταλάβεις