Αρβανίτες και η μουσική τους επιρροή

Για το θέμα Αρβανίτες και η μουσική τους επιρροή μεταφράζω δυό περιστατικά που περιγράφει ο άγγλος αρχαιολόγος Richard Chandler από το ταξίδι του στον ελλαδικό χώρο το 1764.

Περιγράφοντας λοιπόν μιά γιορτή του Θέρου στην Επίδαυρο αναφέρει πως αφού έφαγαν καταγής, μπροστά στο σπίτι, ένας Γενίτσαρος πήρε μιά λύρα και άρχισε να παίζει. Αμέσως οι Αλβανοί με τους Έλληνες ξεκίνησαν το χορό και τα τραγούδια με τη ζωντάνια που τους χαρακτηρίζει.

Σε ένα ναυτικό ταξίδι που έκανε κάπου στην Αίγινα, αναφέρει τον «χορό και τη μουσική των ναυτών». Για να χορέψουν αρκούσαν 2 άτομα που χόρευαν με κινήσεις μπρος - πίσω και τα χέρια απλωμένα. Χτυπούσαν τα δάκτυλα (τσαλιμάκια), άλαζαν μεταξύ τους τις θέσεις και μερικές φιγούρες ήσαν γελοίες και πρόστιχες. Τα όργανα που έπαιζαν ήσαν το αλβανικό δίχορδο Cifteli/ Sharki & η Λύρα.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην paradoxologos 09 Μάιος, 2006)

Υπάρχει και το σκίτσο του Ιταλού Simone Pomardi στο μουσείο Μπενάκη.

Ο Pomardi το ζωγράφησε ανάμεσα στα 1804 και 1806 και δείχνει

“Έλληνες και Αλβανούς χορευτές στο Θησείο”

Παναγιώτη, ο Αρ. Κόλλιας είναι ένας δικηγόρος που κάνει μελέτες και έρευνες όπως: “Αρβανίτες και η καταγωγή των Ελλήνων” και άλλα τέτοια. Προσπάθησα κατά καιρούς να το διαβάσω αλλά κάτι μέσα μου έλεγε “παράτα το” (δεν θέλω να επεκταθώ δημοσίως). Δεν ξέρω πολλά πράγματα για ελόγου του, ούτε και ξέρω κανέναν που να ξέρει.

Φαντάζομαι ότι είναι η συνωνυμία σας που σου κέντρισε το ενδιαφέρον.

Αν πάντως σε ενδιαφέρει το θέμα των Αρβανιτών, ο Κώστας Μπίρης είναι o ερευνητής που ψάχνεις. Αναζήτησε το βιβλίο του: “Αρβανίτες, οι Δωριείς του σύγχρονου Ελληνισμού, ιστορία των Ελλήνων Αρβανιτών”.

Paraxodologe , alvanoi kai ellines na xoreuoun mazi ??? i. Mallon tha polemousan mazi oxi na xorevoun…
Oi arvanites berdevode apo tous periigites os alvanoi pados. logo tis arvanitikis glossas kai tis propagandas pou arxise ton 17 ai kai ithele
tous alvanous illirious
:256:

Μα οι Αρβανίτες, Αλβανικής καταγωγής ήταν, δεν αμφισβητείται αυτό, ειδικά στην εποχή μας με τα τόσα στοιχεία που έχουμε στη διάθεσή μας.
Από το 14ο αιώνα κατέβηκαν στην Ελλάδα και εγκαταστάθηκαν αρχικά στο Σούλι (αλβανική λέξη= κορμός, στύλος και βίγλα).
Και η οργάνωση της κοινωνίας τους ήταν διαφορετική από τα ελληνικά έθιμα.
Μετά, από το Σούλι πήγαν πρόσφυγες στα Επτάνησα, ενώ άλλα φύλα Αρβανιτών εγκαταστάθηκαν και αργότερα στη χώρα μας, παντού, από το βορρά ως το νότο.
Αρκετοί - και οι πιο σημαντικοί - από τους πολεμιστές του '21 ήταν Αρβανίτες και μιλούσαν αλβανικά.
Δεν έχει να κάνει με καμιά προπαγάνδα.

Αυτό το βιβλίο του Μπίρη, το έχει διαβάσει κανείς;

Arvanitis 13, καλωσόρισες στο φόρουμ. Αν θέλεις να καταλαβαίνουμε τι γράφεις χωρίς να ταλαιπωρούμαστε, σε παρακαλώ μη χρησιμοποιείς λατινικό πληκτρολόγιο.

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο για έναν ξένο περιηγητή να διακρίνει μεταξύ του προσδιορισμού Αρβανίτης και του προσδιορισμού Αλβανός. Όσοι του μιλούσαν στα ελληνικά ήταν Έλληνες, όσοι του μιλούσαν στα αρβανίτικα ήταν Αλβανοί και τέρμα, για αυτόν.

Που βρήκες, όμως, την ύπαρξη προπαγάνδας, τον 17ο κιόλας αιώνα, περί Αλβανών / Ιλυρριών; Οι Αλβανοί της Αλβανίας (δες προηγούμενο μήνυμά μου σε αυτό το θέμα) δεν απασχολήθηκαν με το θέμα της εθνικής τους ταυτότητας πριν την είσοδο του 20ού αιώνα.

Υ.Γ. Ελένη, βλέπω ότι προηγήθηκες, ενώ εγώ ακόμα συνέτασσα τη δική μου απάντηση. Το βιβλίο του Μπίρη το έχω διαβάσει και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Κώστα εχω διαβάσει το βιβλίο του Κόλλια.Τι λέει? Ημαστε ολοι Αλβανοί!!
Ο τραγουδιστής Αλέκος Δήμου είναι Αρβανίτης απο τά αρβανιτοχώρια της Θήβας το
ιδιο και ο Θ.Μωραίτης.Λοιπόν παιδιά το θέμα που ανοίχτηκε ειναι πολύ μεγάλο,καί η οποια
¨ερευνα¨ η συζήτηση εδώ στο forum θέλει ψυχραιμία, ο νοών νοείτο.Και επειδή ειμαι
από περιοχή που οι μισοί, ειναι Αρβανίτες ,εγώ ειμαι Σαρακατσάνος,γνωρίζω και τα τραγούδια
τους σε οτι μπορω θα συνησφέρω.:241:

Μπάμπη μου, δεν ανοίχτηκε τώρα το θέμα. Στο Νο. 48 βρισκόμαστε και τα προηγηθέντα είναι πάρα πολύ ενδιαφέροντα. Πάντως και φυσικά, ένα τέτοιο θέμα δεν τελειώνει ποτέ.

Γαμ…νε Αλτσχάιμερ θα σε σκίσω!:084:

Και τι περι επιρροής της Ελληνικής μουσικής πάνω στην Αρβανίτικη μουσική;

Πάντα οι Ελληνες βλέπουν την επιρροή που υποθετικά δεχτήκανε και ποτέ το αντίθετο.

Πάντως οι Αρβανίτες, ορθόδοξοι αλβανόφωνοι χριστιανοί, ζούσαν κοντα στους Ελληνόφωνους, σε αντίθεση με τους μουσουλμάνους Αλβανόφωνους μου ονομαζόταν Τουρκαλβανίτες.

Οι αρβανίτες ελληνοποιήθηκαν και γλωσσολογικά κλπ και ακόμη και η διάλεκτός τους φέρει ελληνική επιρροή - κάτι που είναι φυσικό αφου ζούσαν κοντα στους Ελληνόφωνους… Αρα γιατι όχι και στη μουσική

Δεν ξέρω αν έχουν γίνει έρευνες πάνω στο θέμα

Φίλε akios, η επιρροή της ελληνικής μουσικής στην Αρβανίτικη (όχι την Αλβανική) είναι δεδομένη και τόσο μεγάλη, που ουσιαστικά δεν μπορούμε να μιλάμε για αρβανίτικη μουσική ως ξεχωριστό είδος. Πάρε να ξεφυλλίσεις το βιβλίο του Θανάση Μωραΐτη (#9 παραπάνω) ή να ακούσεις σχετικούς δίσκους που έχει εκδόσει και θα δείς ότι, πέρα από τη γλώσσα που είναι αρβανίτικη, η μουσική (αλλά και ο αντίστοιχος χορός) δεν διαφέρει σε τίποτα απολύτως από την ελληνική της κάθε περιοχής από την οποία καταγράφηκαν τα τραγούδια. Τώρα βέβαια, ποιος ήρθε πρώτος – η κότα ή το αβγό, είναι δύσκολο να απαντηθεί αν λάβει κανείς υπόψη ότι π.χ. ο Τσάμικος χορός πρέπει, λογικά, να προέρχεται από την Τσαμουριά, όπου υπήρχαν σχεδόν αποκλειστικά Αλβανόφωνοι και μάλιστα όχι ελληνοποιημένοι, που τώρα λένε ότι τους διώξαμε μετά τον πόλεμο και θέλουν αποζημιώσεις….

Πάρε επίσης να διαβάσεις, αν ενδιαφέρεσαι, το βιβλίο του Κώστα Μπίρη (#9 και αυτό) όπου θα δείς ότι οι Αρβανίτες είναι Αλβανοί που εποίκησαν ερημωμένες περιοχές της σημερινής Ελλάδας οργανωμένα, σε τρεις διαφορετικές περιόδους στο Βυζάντιο και επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας και όχι μόνο ελληνοποιήθηκαν, αλλά και πρωτοστάτησαν στην Επανάσταση του 21 (Σουλιώτες, Σπετσιώτες, Υδραίοι, Μαρκομπότσαρης, Μιαούλης, Κανάρης και άλλοι πάμπολοι), κρατώντας όμως τη γλώσσα τους μέχρι μια – δυο γενιές πριν από σήμερα. Θα σου απαντηθεί έτσι και το ερώτημά σου, αν έχουν γίνει έρευνες στο θέμα.

Γεια σου

Για τη καταγωγή των Αρβανίτων ξέρω ότι υπάρχουν έρευνες. Εξ άλλου κάποιοι ερευνητές όπως ο Δηνμόπουλος λένε ακόμη ότι σε ορισμένες περιοχές οι Αρβανίτες ήταν τότο πολλοί στον Ελλαδικό χώρο που είναι οι Ελληνες που αρχίσανε και μιλούσανε Αρβανίτηκα.

Αλλα μετα με τη κοινή θρησκεία γίνανε και προσμίξεις και αυτό έχει παίξει ρόλο στην Ελληνοποίησή τους.

Εξ άλλου η πλειοψηφία ήταν Τόσκες. [u][b]Και ακόμη και σήμερα οι Ορθόδοξοι Τόσκες της Αλβανίας δεν διαφέρουν σχεδον καθόλου πολιτισμικά απο τους Ελληνες και εκτος απο τη γλώσσα έχουν περισσότερα πολιτισμικά κοινά με τους Ελληνες παρά με την πλειψηφία του Αλβανικού πλυθησμού που είναι Γκέγκες - και που μιλάνε άλλη διάλεκτο και που στη πλειψηφία είναι μουσουλμάνοι.

[/b][/u]Αλλάέρευνες για τη μουσική και την επιρροή της Ελληνικής πάνω στη δική τους δεν έχω διαβάσει ακόμη.
Η ονομασία των χωρών και των οργάνων στη μουσική δεν είναι πα΄ντα απόδειξη της προέλευσής τους.

Οσον αφορά τη Τσαμουριά, εχω ένα φίλο Αρβανίτη απο θεσπρωτία. Μην τολμήσεις να του πεις ότι δεν είναι Ελληνας… Δυστυχώς πολλοί μουσουλμάνοι Τσάμιδες δεν συμπεριφέρθηκαν καλά το Β παγκόσμιο πόλεμο ακόμη και με τους χριστιανούς Αρβανίτες και έχουν φύγει στο τέλος του πολέμου… Ευχαριστώ, θα ψάξω να βρω το βιβλίο που λες.

για την ακρίβεια - οι μεν gheg αλβανοί ζουν στη β. αλβανία και είναι καθολική. οι tosk, κάκοικοι της ν. αλβανίας είναι ορθόδοξοι και μουσουλμάνοι…και όχι ακριβώς μουσουλμάνοι, επειδη πολλοί ήταν μπεκτασοί, όχι σουνίτες…(τώρα όλα αυτά περί θρυσκευτικής ταυτότητας είναι στο περίπου…αφού μεσολάβησε και 50 χρόνια του ενβέρ χοτζά…)

Οι Αλβανοί, είναι τέσσερις ράτσες: Γκέγκηδες και Λιάπηδες που κατοικούν στη Β.Αλβανία και είναι πιο πολεμοχαρείς φυλές (σε σχέση με τους νότιους) και οι Τόσκηδες και Τσάμηδες στη Ν.Αλβανία (Β. Ήπειρο) - πιο ήπιοι και πιο ανοιχτόχρωμοι. Από αυτούς, προέρχονται, κυρίως, οι Αρβανίτες της Ελλάδας. Η πλειονότητα των “σύγχρονων” Αλβανών, είναι αβάφτιστοι - άθεοι - ένεκα της απηνούς καταδίωξης των θρησκειών από τον Ενβέρ Χότζα. Αλλά, ακόμα και στους έχοντες θρήσκευμα, ο θρησκευτικός φανατισμός (όπως αυτός των Αλβανών Κοσοβάρων) είναι άγνωστος. Ο εποικισμός της νότιας Ελλάδας, (Ρούμελη - Πελοπόννησος - Αργοσαρωνικός) από Ιλυρρικά φύλλα, ήταν μαζικός. Οι ξένοι περιηγητές που επισκέφτηκαν την Ελλάδα κατά τη διάρκεια της τουρκοκρατίας δίνουν πλήθος πληροφοριών για την καθημερινή ζωή, τα ήθη, τις συνήθειες, τις φορεσιές και τα έθιμα των Αρβανιτών της Ν. Ελλάδας. Για περισσότερες πληροφορίες, συμβουλευτείτε τα βιβλία: Κυριάκος Σιμόπουλος, ΞΕΝΟΙ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, Εκδόσεις ΣΤΑΧΥ :slight_smile:

Οι Γκέγκες στη πλειοψηφία είναι μουσουλμάνοι, Οι καθολλικοί είναι πολύ λίγοι.

Οσον αφορά τον φανατισμό, ακόμη και αν οι Αλβανοί μουσουλμάνοι δεν είναι καθόλου φανατικοί στη πλειοψηφία + απλά δεν ασολούνται με τη θρησκεία - πάλι όμως το Ισλαμ παίζει ρόλο στη πολυτισμική τους συνείδηση. Αυτο φαίνεται ξεκάθαρα και στο Κόσσοβο.

Η σχέση των Αλβανών με το Ισλαμ είναι πολύπλοκη΄γιατι το Ισλαμ το φέρανε οι Τούρκοι, και απο την άλλη ο εθνικός τους ήρωας ο Σκάντερμπεργκ πολεμούσε εναντίον των Τούρκων και έγινε ξανα χριστιανός…

Ο Σκεντέρμπεης εννοείς, βεβαίως (= άρχοντας Αλέξανδρος)

Εξαιρετική συζήτηση/αναζήτηση …
Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες …
Δύσκολο και ακανθώδες θέμα πάντως…

Σημειώνω μόλις ότι στην “Βαβυλωνία” του Δημ. Βυζάντιου, ο τύπος που αναφέρεται σήμερα ως ο ρουμελιώτης της παρέας, αναφέρεται ρητά ως ΑΛΒΑΝΟΣ. Κάτι θα σημαίνει και αυτό, αλλά …
ήδη ετοιμάζεται νόμος κατά τον οποίον θα ισχλυσει και στη χώρα μας το jus soli [δηλ. θα αποκτούν την ελληνική ιθαγένεια όλα τα παιδιά των μεταναστών που θα γεννηθούν εν Ελλάδι…]

Με την ευκαιρία στο παρακάτω σαιτ που αναφέρθηκε υπάρχουν τραγούδια, αλλά πώς τα κατεβάζει κανείς ??? Ξέρει κανείς ???

Πω, πω, πήγαμε πίσω στο 2003! Γιάννη, μου έκανες να καταλάβω πόσα χρόνια κάθομαι πίσω από το “ντατόρι” (έτσι λένε το κομπιούτερ τα ελληνο-σουηδεζάκια!) τα βράδυα, διαβάζοντας και γράφοντας μηνύματα στο Φόρουμ!:wink:

Πάντως, αν πατήσεις αυτό το link (αλήθεια, πώς το λένε στα ελληνικά;) θα βρεις τα μουσικά δείγματα. Εγώ όταν πατάω το τραγούδι που θέλω να ακούσω μου βγαίνει καθευθείαν στο i-tunes.

Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σου βρω και κλιπάκια στο youtube!

http://www.sevdalinke.com/muzika.php

Εύα

Με την ευκαιρία στο παρακάτω σαιτ που αναφέρθηκε υπάρχουν τραγούδια, αλλά πώς τα κατεβάζει κανείς ??? Ξέρει κανείς ???[/QUOTE]

link = σύνδεσμος (ελληνικά)

ΟΚ λύθηκε και το θέμα με τα τραγούδια και τα κατέβασα/άκουσα τελικά