Απο τρίχορδο σε τετράχορδο;

Έκανες πολύ καλά που δοκίμασες και αποφάσισες έχοντας προσωπική εμπειρία. Καλή συνέχεια λοιπόν στο τρίχορδο!

Μα δεν υπαινίχθηκε κανείς κάτι τέτοιο. Αφού ήταν ακριβώς ο σωστός τρόπος να αποφασίσεις. Απλώς μάς έδωσες πάσα για πειράγματα μεταξύ μας!

1 «Μου αρέσει»

Πολυ μου αρεσε που βρηκες τι θες πραγματικα τοσο γρηγορα…περασα και γω το σκαλωμα τριχορδο - τετραχορδο στην αρχη του ταξιδιου αλλα απο την αναποδη…δλδ πιο κοντα σε προτιμηση στο 4χορδο…και πηρα και επαιξα και τριχορδακι, τζουρα για καποιο καιρο και εμεινα τελικα πιο πολυ στο 4χορδο…αλλα κατεληξα τελικα οτι η επιλογη πιο πολυ ειναι τα μουσικα βιωματα μας που μας κανουν πρωτιστα να εχουμε και την προτιμηση τελικα στο καθε ηχοχρωμα.Πριν καν παμε στις διαφορετικες τεχνικες των οργανων που αναμφιβολα υπαρχουν στα δυο οργανα.Το πρωτο πρωτο που μας κανει το κλικ ειναι το ηχοχρωμα , αμεσσα συνδεμενο με το ρεπερτοριο που μας αρεσει πιο πολυ…και το πιο πολυ εγω τουλαχιστον το τονιζω…δε παει να πει οτι αφοριζουμε τη βαση και το θεμελιο που λεγεται ρεμπετικο …η αντιστροφα τα μεταγενεστερα αυτοι που ειναι φανατικοι ρεμπετικου…σε καμμια περιπτωση…και τα δυο οργανα τα εχουν τιμησει τεραστιοι παιχτες και εχουν γραφτει υμνοι πανω τους…απλα μεσα μας κατι κανει παραπανω κλικ…Ο τεραστιος Γιαννης Μωραιτης ελεγε σε συνεντευξη του καποτε ¨¨Αλλα κολπα το τριχορδο αλλα το τετραχορδο. Εγω παιζω τετραχορδο και στο κανω να ακουγεται σαν τριχορδο αμα θελω ξεροντας τις τεχνικες και στα δυο ,επαιζα χρονια πολλα τριχορδο.Κι αυτοι που λενε διαφορα ασ πανε να μαθουν πρωτα τριχορδο και μετα να μιλαν娨
Αυτα ελεγε ο μπαρμπας που χε παιξει και με ολους σχεδον τους παλιους.Οποτε ειναι θεμα μονο προτιμησεως προσωπικης τπτ παραπανω…το οργανο ειτε τριχορδο ειτε τετραχορδο ειναι το τιμημενο ξυλο . (Το Τιμιο ηταν του Χριστου μονο)

2 «Μου αρέσει»

Αυτό δεν ισχύει πάντα, υπάρχουν και εξαιρέσεις και ο φίλος μας ο Gianis Vele είναι, κατά σαφέστατη δήλωσή του, μία απ’ αυτές. Προτιμάει το τρίχορδο γιατί έχει καλύτερο ήχο, ενώ το ρεπερτόριο που κυρίως παίζει δεν χρειάζεται την χαρακτηριστικότερη ιδιότητα του τρίχορδου, συγκρινόμενου με το τετράχορδο, δηλαδή τη δυνατότητα ανάπτυξης της μελωδίας στις δύο οξύτερες χορδές, με τη μπουργκάνα να συνοδεύει, ανοιχτή ή κρατημένη με τον αντίχειρα του αριστερού.

Αυτά, ένας Μωραΐτης μπορεί να τα πει, αλλά εμείς οι ερασιτέχνες, όχι, τρίχορδοι ή τετράχορδοι.

Φιλε Νικο εγω συμφωνω οτι βεβαιως και υπαρχουν εξαιρεσεις .Εγω απλα ειπα την δικια μου εξηγηση προσπαθωντας να εξηγησω τις επιλογες γενικα τριχορδου - τετραχορδου οχι αποκλειστικα του παιδιου εδω…εννοειται οτι μας παει στο αυτι και στα χερια διαλεγουμε …και το ρεπερτοριο που ακουμε κατα κορον στο υποσυνειδητο του καθενος γραφει πληροφοριες …οπως και τοσα αλλα στη ζωη…και γιαυτο μιλησα για βιωματα…να πχ το παιδι λεει απο μκρος ειχε η οικογενεια ενα τριχορδακι και επαιζε κι αυτος…ε αυτο στη δικια μου λογικη δινει και ενα προβαδισμα στην επιλογη του τη τωρινη…και πολυ καλα εκανε δε το συζητω…και το παραδειγμα του κ.Μωραιτη το ανεφερα ακριβως για να δειξω οτι οταν ξερεις τις τεχνικες παιζεις και με τα δυο ολα τα ρεπερτορια αν θες…Και εγω συμφωνω με αυτο…τι παει να πει ερασιτεχνες και μη…δεν μπορουμε να διαφωνουμε η να συμφωνουμε με αποψεις διαφορες?
Αλλο παραδειγμα το ιερο τερας του μπουζουκιου ο κ. Παπαδοπουλος…εχει παιξει στη μιση δισκογραφια μετα το ΄60 με τριχορδο…και εχει πει οτι μπορει να παιξει τα παντα με αυτο και ετσι ειναι…
Ποτε δεν ειπα εγω οτι το ρεπερτοριο καθοριζει την επιλογη αυστηρως του οργανου…Ειναι μονο ενας παραγοντας απο αρκετους που μας παει απο δω απο η απο κει στην επιλογη…

1 «Μου αρέσει»

επισεις να πουμε οτι το τετραχορδο σε διευκολυνει περισσοτερο να παιξεις πιο περιπλοκες και δυσκολες μελωδιες και αναλυσεις συνχορδιων σε σχεση με το τριχορδο. εχεις πλεον ολοκληρωμενες τις τετραφωνες συνχορδιες, εκει αλλωστε ηταν και η νοοτροπια του χιωτη, διοτι ηθελε την ανεση της κιθαρας στο μπουζουκι για να παιξει αυτα ειχε στο μυαλο του, και το καταφερε. καλα ειναι και τα δυο. ο παιχτης κανει την διαφορα. και αυτοι που κατηγορουν και λεν διαφορα… απλως εχουν αγνοια του θεματος.