Αξίζει τον κόπο!

Πήρα και γω το θάρρος να συνεχίσω αυτό το τόπικ και να συμφωνήσω με τον Θοδωρή ότι όντως αξίζει τον κόπο. Ανεβάζω και γω φωτογραφίες από τα αποτελέσματα των κόπων μου. Πριν από 4 μήνες τελειώσα το μπουζούκι που έφτιαξα και είναι το πρώτο όργανο που φτιάχτηκε εξ ολοκληρου από εμένα. Παρακάμπτοντας τις κατασκευαστικές του ατέλειες το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό για πρώτο όργανο. Δεύτερη χρονιά φέτος που ασχολούμαι με την οργανοποιία και αισθάνομαι ότι οφείλω ένα ευχαριστώ στα παιδιά του φόρουμ που με τις δημοσιεύσεις τους για σχετικά θέματα βοήθησαν να προχωρήσω το ψώνιο μου. Έπονται σχετικές φωτογραφίες.

‘‘Μπαμπάς και γιός’’

Τελειωμένο το μπζουζούκι

και άλλη μια

Από ήχο - ευκολία στο παίξιμο - αντοχή στις κακουχίες της ταβέρνας, μόνον εσύ μπορείς να πεις…
Ομως, από αναλογίες και αισθητική (συνολικό ύφος) “σκίζει”.
Ωραίος!

:088:χαίρομαι ιδιαίτερα να βλέπω συνέχεια στο topic! και προτείνω να το καθιερώσουμε σαν χώρο φιλοξενίας ερασιτεχνικών κατασκευών και ανταλλαγής οργανοκατασκευαστικών εμπειριών…ι
Φίλε μου για πρώτο όργανο είναι απίθανο το μπουζουκάκι σου! :110:αναμένουμε συνέχεια…
Τι εξοπλισμό διαθέτεις? Από ότι είδα στην 1η φωτό διαθέτεις κορδέλα.

Ασε πονεμένη ιστορία τα εργαλεία, έχω δώσει αρκετά για να με κυνηγάει η γυναίκα μου. Το ακριβότερο πάντως αλλά και το πλέον σημαντικό είναι η κορδέλα. Από κει και πέρα μιλάμε για router, τριβεία (παλμικό και περιστροφικό),dremel, ροκάνι καλό, σκαρπέλα και ένα σωρό σκατολοίδια μικρά και φυσικά ιδιοκατασκευές αρκετές.
Το κυριότερο όμως και αυτό που δεν αγοράζεται είναι ο ελεύθερος χρόνος (έχω ένα τρίχορδο συγνώμη τρίχρονο πιτσιρικά και εργαζόμενη σύζυγο για όποιος είναι ομοιοπαθής καταλαβαίνει). Συνήθως κανά 3ωρο την βδομάδα κατεβαίνω στο υπόγειο με το ποτάκι μου και τις παλιές κασσέτες που είναι απαγορευμένες στο σπίτι και ξενυχτάω σαν το νυχτοπούλι.
Τώρα όσον αφορά τον ήχο θα ανεβάσω δείγμα ήχου.
Η κατασκευή είναι όλη κελεμπέκι και παλίσανδρος (καπάκι έλατο). Κατάφερα να χρησιμοποιήσω μόνο φυσικά υλικά (τα μόνα συνθετικά υλικά ήταν η κόλλα και τα πλαστικά στα έτοιμα κλειδιά). Κόκαλο για καβαλάρηδες φτιαγμένα από εμένα (άλλη πονεμένη ιστορία αυτή. Η γυναίκα μου δήλωσε πως αν ξαναβράσω κόκκαλα στο σπίτι θα τα πετάξει μαζί με τη χύτρα).
Η ήχος πάντως είναι καλός παρόλο που ταστάρει ακόμη (θέλουν λίγο λιμάρισμα τα τάστα και κατέβασμα ο καβαλάρης). Δυστυχώς όμως λόγω έλλειψης χρόνο δεν προλαβαίνω να παίξω καθόλου και ψιλοβαριέμαι να βγάλω τις χορδές για την απαραίτητη διόρθωση. Στον λίγο ελέυθερο χρόνο μου δουλεύω ένα μπαγλαμά που είναι σε προχωρημένο στάδιο.

:089:μην κωλώνεις, συμβαίνει και στις καλλίτερες οικογένειες :slight_smile:
παραθέτω από το δημόσιο προφίλ μου:
Δε μου αρέσει:
που το 24ωρο έχει μόνο 24 ώρες, ενώ χρειάζομαι άλλες 8 για προσωπικό ελεύθερο χρόνο… ( Πρωί δουλειά και καπάκι μαθήματα στο Πανεπιστήμιο, από 6.30 π.μ. μέχρι 9 μ.μ. στο πόδι εκτός σπιτιού, βλέπεις μου ήρθε η όψιμη όρεξη για κοινωνικές σπουδές… (δεν με έχει χωρίσει ακόμη η γυναίκα μου γιατί αυτή με ενθάρρυνε!), Σαββατοκύριακο: κήπος & λαχανόκηπος, όλο και κάτι μαστορέματα, λιγάκι από οργανοποιία, λοιπές κοινωνικές υποχρεώσεις… :112:

Κάποιες ακόμα τελευταίες φωτογραφίες.
Από τους έμπειρους κατασκευαστές του φόρουμ είναι εμφανείς οι κατασκευαστικές ατέλειες. Στο επόμενο πιστεύω πως θα εξαλειφθούν.
Και τελευταία φωτογραφία ο μπαγλαμάς μου στα σπάργανα.
Έπεται μια λάφτα (δουλεύω ήδη τα σχέδια στο χαρτί) και μια ρεμπέτικη κιθάρα.
Άν αναλογιστούμε ότι το μπουζούκι μαζί με την κατασκευή του καλουπιού μου πήρε περίπου 9 μήνες, μπορεί να υστερώ σε ποιότητα του Βάρλα αλλά από χρόνους παράδοσης τον ανταγωνίζομαι στήθος με στήθος.

Υ.Γ.
Προσπάθησα να ανεβάσω και ηχητικό δείγμα αλλά μου το απέρριψε γιατί ήταν μεγάλο. Θα το σενιάρω και θα το ξαναστείλω.

Ουπς!!
Κώλωσαν και οι φώτο θα το ξαναδοκιμάσω.

Μπράβο ρε Δημήτρη! Θα συμφωνήσω και γω με τον Κώστα -δε ξέρω τί λέει από ήχο, αλλά είναι μια κούκλα!

Μέσα σε ένα τετράμηνο οι ερασιτέχνες κατασκευαστές του φόρουμ τριπλασιάστηκαν.
μπράβο σας ρε παιδιά -με μεράκι να τα φτιάχνετε, με μεράκι να τα χαίρεστε με ωραίες παρέες!!

ΥΓ:

:019:

Μου φαίνεται πως τελικά τα κατάφερα.
Ιδού:

βλεπω Δημητρη, το ΗΕΜΟ το ρουφας το ατιμο! Πως ελεγε η διαφημηση, “το ΗΕΜΟ σε τρεφει και το πινεις με κεφι”!
:089:

Κι απο μενα συγχαρητηρια και ευγε!!:110:

και εγώ νόμιζα ότι ο δικός μου πάγκος εργασίας είναι “μπάχαλο”… μέχρι που είδα του Δημήτρη! :112::019:

Πάγκος εργασίας; Τι είναι πάλι αυτό;
Ωστε δεν τρυπάτε τα ξύλα στο γόνατο;
:084:

Οσον αφορα το Hemo ας είναι καλά ο κανακάρης μου.
Λόγω έλλειψης χώρων στιβάζονται αρκετά πράγματα στον πάγκο κατά καιρούς και είπα να μην τον τακτοποιήσω για να βγάλω φωτογραφία.

Άρη: Όντως στα γόνατα έκανα όλες τις εργασίας ώσπου μια μέρα που έκοψα τα πόδια μου με τη σέγα αποφάσισα να φτιάξω ένα τακτοποιημένο πάγκο, αυτόν της φωτογραφίας.

Μιας και πήρατε από τα μούτρα να και μια φώτογραφία από τον τοίχο πάνω από τον πάγκο για δείτε πως εκτός από πολύ τακτικός έχω και κλασσικό γούστο στην διακόσμηση.

Δημήτρη, από ότι μπορώ να διακρίνω τις κυκλικες πατούρες για τα ένθετα τις έκανες με το χέρι. :088:Δες ένα εργαλειάκι για να κόβεις κυκλικές πατούρες διαφόρων διαμέτρων! είναι καταπληκτικό! μπορείς να ρυθμίζεις τη διάμετρο το βάθος και το πλάτος κοπής! :089:Δεν ξέρω πως το λένε, μου το χάρισε πρόσφατα ένας φίλος και ιδού και ένα αποτέλεσμα από την πρώτη χρήση του.

Θοδωρή σε ευχαριστώ.Το εργαλείο αυτό το ξέρω και το έχω δουλέψει παρ’όλο που δεν το έχω. Υπάρχει αντίστοιχο και για τη χρήση router. Το πρόβλημα στα συγκεκριμένα μέσα κομμάτια ήταν ότι γύρισα κελεμπέκι πάχους πάνω από 3 χιλιοστά σε πολύ μικρό κύκλο το οποίο παλιόξυλο αντιστάθηκε σθεναρά χαλώντας μου την καμπυλότητα.

με το κολοκυθάκι αυτό μπορείς να κόβεις πανεύκολα και τα κυκλικά ένθετα, χωρίς να χρειάζεται να κουρμπάρεις ένα ευθύγραμμο φιλέτο ξύλο που είναι δύσκολο…:089: