Αν πας ποτέ στο Βύρωνα

Ποιος γνωρίζει λεπτομέρειες (δημιουργοί, ερμηνεύτρια, δίσκος, …) για το εξής (πανέμορφο, κατά τη γνώμη μου) τραγούδι; Φαντάζομαι ότι είναι λαϊκό της δεκαετίας του ’60 ή του ’70. Ο ήχος του μπουζουκιού μού θυμίζει έντονα το χαρακτηριστικό ηχόχρωμα του μπουζουκιού του Ζαμπέτα.

Αν πας ποτέ στο Βύρωνα
ψάξε λοιπόν να βρεις
το σπίτι που μεγάλωσα
και θα με θυμηθείς.

Ρεφρέν:
Εκεί, που λες, στο Βύρωνα
το χρέος μου ξεπλήρωνα
εκεί λοιπόν, που λες,
μου λέγανε “μην κλαις”.

Εγώ, που λες, γεννήθηκα
σε δύσκολες χρονιές
και μόνη μου μεγάλωσα
μέσα στις ερημιές.

Michael

Είναι του Γ. Ζαμπέτα και γράφτηκε το 1977. Τραγουδά η Βασιλική Λαβίνα.

Ο τίτλος του τραγουδιού είναι:
ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΒΥΡΩΝΑ
Μουσική: Γιώργος Ζαμπέτας
Στίχοι: Ξενοφώντας Φιλέρης

Βρίσκεται στο LP της Βασιλικής Λαβίνα “Δυο σταγόνες ευτυχίας” (1978-Columbia 70912)
Υπάρχουν εκεί κι άλλα δυο τραγούδια του Ζαμπέτα
“Πες μου γιατί” (Στίχοι: Ξενοφώντας Φιλέρης)
“Ενα παληό ρεμπέτικο” (Στίχοι: Αλέκος Καγιάντας)

Ιωάννα και ʼρη, σας ευχαριστώ πολύ για τις λεπτομερείς και πολύτιμες πληροφορίες.

ʼλλο ένα παράδειγμα, λοιπόν, για ένα θαυμάσιο τραγούδι που φαίνεται να πέρασε τελείως απαρατήρητο (όπως ολόκληρος ο δίσκος) και που χάθηκε για πάντα μια και δεν υπάρχει επανέκδοση του δίσκου (ή έστω του τραγουδιού) σε CD.

Μόνο μία φορά το άκουσα (πριν από αρκετά χρόνια) στο ραδιόφωνο και ευτυχώς το έγραψα σε κασέτα. Από τότε μου έμεινε στο μυαλό. Χαίρομαι που τώρα ξέρω και τα στοιχεία αυτού του τραγουδιού.

Michael

Παιδια γεια σας …μηπως θυμοσαστε το τραγουδι
¨…στον ουρανο ειναι ενα αστερι
ειναι ενα αστερι μακρυνο…
δεν μπορω να θυμηθω τα υπολοιπα …αλλα ειναι ζαμπετα το πεξιμο και κατι σαν δουκισα…το τραγουδι??

Andoni, ap’ o,ti thymamai afti ti stigmi, to tragoudi den einai tou Zambeta alla tou Gianni Spanou. Tragoudistria sigoura einai i Doukissa.

An den to kanei kapoios allos sto metaksy, tha sou grapso tis leptomereies to vrady otan tha eimai spiti kai tha rikso mia matia sto sxetiko CD.

Michael

Τις πληροφορίες για το τραγούδι “Στον ουρανό είν’ ένα αστέρι” τις γράφω σε καινούργιο thread.

Michael