Αλλαγή χορδών σε βιολί

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα θέμα με τις χορδές του βιολιού μου. Πριν λίγο καιρό η Λα μου έσπασε και την άλλαξα. Αλλά επειδή στο κατάστημα της πόλης μου δεν έχει πλέον την ίδια ‘‘μάρκα’’ χορδών πήρα μια που δεν την έχω πάρει ξανά. Όταν λοιπόν άλλαξα την χορδή συνειδητοποίησα ότι έχει διαφορετική χροιά από τις άλλες. Αυτό μπορεί να επηρεάσει το παίξιμό μου σε μεγάλο βαθμό; Και αν ναι είναι απαραίτητο να αλλάξω όλες τις χορδές για να ακούγετε ομοιόμορφα; Και κάτι τελευταίο: η χορδές είναι ακριβές, μήπως έχετε να μου συστήνεται κάποια φθηνή αλλά και ποιοτική ‘‘μάρκα’’;

1 «Μου αρέσει»

τι μάρκα έβαλες Κατερίνα;
Συνήθως βαζουμε συνθετικές medium όπως
Dominant ή Evah pirazzi
υπάρχουν επίσης εντελως μεταλλικές χορδές που είναι κάπως σκληρές και δεν θα τις πρότεινα καθώς και διάφορες εντέρινες που επίσης δεν θα τις πρότεινα.
Καλύτερα άλλαξε όλο το σετ γιατί μπορεί με συνδιασμό παλιές-νέες να χάσεις σε ομοιογένεια ήχου.

2 «Μου αρέσει»

Δεν ειχα ιδεα το κοστος τον χορδων του βιολιου, με αφορμη αυτό το νημα κοιταξα σε γνωστο καταστημα και απλα εμεινα.
Φανταζομαι θα αλλαζουν πολυ πιο σπάνια απο οτι στο μπουζουκι η την κιθαρα.

εξαρτάται την χρήση και τον μουσικό.
εγώ 5 σετ το χρόνο τα τρώω αν και ίσως θα 'πρεπε να είμαι στα 6-7 αν δεν ήμουν τσιγκούνης

1 «Μου αρέσει»