Αγορά νέου μπουζουκιου

Αγαπητέ Αντώνη, δε φταινε οι μαστόροι για τις τιμές αυτές αλλά εμείς.
Εγώ έτυχε και πήρα ένα αξιοπρεπέστατο τρίχορδο του Μάτσικα με πολύ ωραίο ήχο που το πλήρωσα μόλις 400 ευρω εδώ στη Κύπρο που τα πληρώνουμε και πιο ψηλά λόγω εξόδων αποστολής, εισαγωγείς κλπ. ʼρα αυτός που θέλει να κάνει το κέφι του δεν είναι ανάγκη να πάει να δώσει 2000 ευρω και βάλε. Εγώ προσωπικά διαφωνώ με το βαρύ στόλισμα των οργάνων γιατί αφαιρεί από τη ποιότητα του ήχου. Μου φένετε το όργανο σαν μια γυναίκα που φορτώνετε στολίδια και καταντά γελοία. Ποιος λόγος υπάρχει να μπαίνουν αυτά όλα τα όστρακα δε μπορώ να καταλάβω. Μπορείς να παραγγείλεις ένα σκέτο όργανο και να το πάρεις αρκετά φθηνότερο.

Ουπς, σηγνομι για τα ωρθωγραφηκά λάθι.

Δυστυχως το στολισμα επιβαρύνει πολυ λιγο την τιμη του οργάνου οποτε δεν μπορεις να γλιτωσεις και πολλα απο κει. Μπορει να δεις οργανο χωρις κανενα στολιδι με μια απλη ξυλινη φιγουρα και να κανει 2000 ευρω.
Τα ξυλα και η κατασκευη ειναι αυτα που ανεβαζουν την τιμη. Οσο αναφορα τον ηχο ειναι κατι υποκειμενικο. Καποιος μπορει να ικανοποιηθει και με 300 ευρω ενώ άλλος ικανοποιείται απο 1500 και πάνω.
Η αληθεια ειναι παντως οτι ενα οργανο χειροποιητο απο καποιο τεχνιτη θα κρατησει διπλασια χρονια και θα στο συντηρει παντα ο κατασκευαστης του. Παντως δεν δινει καποιος 2000 και 1500 μονο για τον ηχο αλλα θελει να εχει και ενα μοναδικο αντικειμενο “επιπλο” που απλα θα το γουσταρει και θα το καμαρωνει.

Πάντως μέσα σ’ αυτό το φόρουμ κάπου γράφει ότι: “ο καλός ο μπιλιαρδόρος θα την κάνει τη τρίσποντη ακόμα και με αγκλίτσα”.
Άρα τ’ όργανο ελάχιστα επηρεάζει τον παίχτη κάποιου επιπέδου. Τα λοιπά είναι θέμα πόσο μπορείς και θέλεις να σου τον “πιάσουν”. Γιατί τα όργανα των 3000 ευρώ κατά την ταπεινή μου εντύπωση είναι αδικαιολόγητα. Πάντως προσωπικά ο μόνος λόγος που θα έδινα πολλά χρήματα για ένα όργανο θα ήταν για τον ήχο του.

Αντώνη, το πήρες τ’ όργανο; Καλό;

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία στο όλο θέμα,αλλά εχοντας ακούσει γνώμες τρίτων σαφώς πιο ψαγμένων,είθισται οι κατασκευαστές να … “μασάνε” από καψούρηδες και να χρεώνουν πολύ παραπάνω στολίδια,και ιδιαιτερότητες του οργάνου-“έπιπλου” που αναφέρει ο φίλος Αντώνης το οποίο οι πελάτες το θέλουν έτσι,αλλιώς,με δισκόφρενα,με ζάντες κλπ κλπ κλπ …

Γνώμη μου είναι πως μόνο ο ήχος μετράει(οπως αρκετοί προανέφεραν).Έχω φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι πως αν πάρω άλλα όργανα στο μέλλον να είναι εντελώς σκέτα.Τα στολίδια και οι γιρλάντες ειναι,τρόπον τινά, ματαιοδοξίες.

Μιας και μιλαμε για ακριβα οργανα.!
Πωλειται μπουζουκι Κ Ο Σ Μ Η Μ Α!!! απο γνωστο κατασκευαστη, παραγγελια πριν απο ενα χρονο ,κελεμπεκι, με φιγουρες φτιαγμενες απο λεμονια και ζωγραφισμενο στο χερι.Αγορασμενο κοντα 4000 Μ Ο Ν Ο 2000!!!
Οποιος ενδοιαφερεται…ΠΜ του μι

Αντώνη, θα επιμείνω λιγάκι στο θέμα γιατί νομίζω πως όλοι εμείς φέραμε τις τιμές εδώ που είναι. Έτυχε στον ίδιο μάστορα εδώ στη Κύπρο να παραγγείλει ένας φίλος επαγγελματικό όργανο. 60 ντούγιες, ελαφρύ σαν πούπουλο, και με την ιστορία της Γενοβέφας και της Γκόλφως μαζί αποτυπωμένα απάνω του με όστρακο. Ήχος εξαιρετικός και το όργανο 1500 Κυπριακές λίρες που μας κάνουν 2500 και βάλε ευρώ. Στον ίδιο μάστορα παράγγειλε ο αδελφός μου ένα όργανο <καθημερινό> και όχι <Κυριακάτικο> σαν το άλλο. 15 ντούγιες και με μια ξύλινη φιγουρίτσα δίπλα από τη τρύπα. Φυσικά επέμενε σε καλό καπάκι και ταστιέρα από έβενο. Το σκάφος έγινε από καρυδιά κυπριακή. Το όργανο αυτό του στοίχισε 240 κυπριακές λίρες που είναι περίπου 40 ευρώ. Σε διαβεβαιώνω ότι όποιος άκουσε το όργανο τρελάθηκε. Προσωπικά δεν άκουσα όργανο με καλύτερο και δυνατότερο ήχο. Επειδή ασχολούμαι και εγώ ερασιτεχνικά με τη κατασκευή οργάνων από τα λίγα που έμαθα είμαι σίγουρος ότι το όργανο αυτό δε θα έβγαζε τον ήχο που έχει τώρα αν γινόταν με 60 ντούγιες και αν ήταν γεμάτο όστρακο. Η κόλλα δε βγάζει ήχο. Το ξύλο τον βγάζει. Αυτό που κάνει τους περισσότερους λάτρεις του υπερβολικού στολίσματος να αδιαφορούν για τον ήχο που θα έχουν, είναι το γεγονός ότι στις μέρες μας δουλεύουν τα solitaire και οι savvas, αλλά άμα είσαι μερακλής θέλεις να βγάζει καλό ήχο το όργανο. Κάτι άλλο που θέλω να τονίσω εδώ είναι ότι οι πολλές φιγούρες στο μπουζούκι είναι απαραίτητο αξεσουάρ και πηγαίνουν ασορτί με το ντεκόρ και τη νοοτροπία του σκυλάδικου. ΚΑΛΑ ΝΤΕ ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΛΕΩ.

Συγνώμη. Το δεύτερο όργανο στοίχισε 400 ευρώ και όχι 40.

Πηρα κι εγω μολις χτες ενα καινουριο τριχορδο απο τον Σπουρδαλακη, με τη πολυτιμη βοηθεια του δασκαλου μου στην επιλογη. Αυτο που διαπιστωσα ηταν πως οσο ανεβαινε το κοστος σιγουρα ανεβαινε και η ποιοτητα στον ηχο. Απο πλευρας εμφανισης ηταν ολα ωραια απο τα πιο φτηνα μεχρι τα πιο ακριβα. Νομιζω πως εχει τα ωραιοτερα οργανα απ’ολους (υποκειμενικο βεβαιως αυτο).
Σιγουρα ειναι πολλα τα λεφτα που ζητανε ολοι οι οργανοποιοι, αλλα πανω κατω ολοι στα ιδια επιπεδα κυμαινονται οσον αφορα το κοστος οποτε δεν εχεις και πολλες επιλογες. Τουλαχιστον μερικοι οπως ο Σπουρδαλακης ή ο Κλεφτογιαννης για παραδειγμα εχουν αρκετα ετοιμα οργανα για να διαλεξεις στα σιγουρα πιο σου κανει, κατι το οποιο το θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα, γιατι αλλιως παιρνεις γουρουνι στο σακκι που λενε οσο καλος κι αν ειναι ο οργανοποιος που το εφτιαξε

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην mixalis7 04 Ιούνιος, 2006)

Καλός και άγιος ο Σπουρδαλάκης, αλλά θέλω να πω κάτι για τα πολλά όργανα που έχει έτοιμα…

Στο εργαστήριό του έχει ένα μικρό δωματιάκι στο οποίο έχει κρεμασμένα όλα τα έτοιμα όργανα, όταν βαράς εκεί μέσα μία νότα σε κάποιο από τα όργανα αυτά αντιχούνε όλα μαζί, με αποτέλεσμα ο ήχος να ακούγεται πιο γεμάτος από τον πραγματικό…

Μία παρατήρηση - συμβουλή που έχω ακόμα να κάνω, είναι η εξής:
Πηγαίνετε στους μαστόρους μαζί με τους δασκάλους σας ή με γνώστες φίλους σας, είναι σημαντικό να πιστέψει ο οργανοποιός ότι απέναντι του δεν έχει κορόιδα…

Σου δινει το δικαιωμα ομως Θαναση να κρατησεις το οργανο οσο καιρο θες και αν δεν μεινεις ικανοποιημενος να το επιστρεψεις και να παρεις αλλο, οποτε ακομα κι αν συμβαινει αυτο που λες με την αντιχηση νομιζω πως νιωθεις μια σιγουρια οταν ξερεις πως ακομα κι αν το μετανοιωσεις καποια στιγμη μπορεις να το αλλαξεις μ’ ενα αλλο χωρις κοστος αν φυσικα δεν του εχεις προξενησει ζημιες. Προσωπικα μ’ αρεσει η πολιτικη που ακολουθουν τοσο ο Σπουρδαλακης οσο κι ο Κλεφτογιαννης που εχου πολλα οργανα ετοιμα να διαλεξεις. Αν δεν ειναι ετοιμο το οργανο ποιος σου λεει οτι θα σου αρεσει οταν θα στο τελειωσει ο οργανοποιος? Νομιζω πως ολοι οι οργανοποιοι οσο καλοι και να ειναι τυχαινει να φτιαξουν και αποτυχημενα οργανα για τα δικα τους ποιοτικα αλλα και οικονομικα δεδομενα. Ποιος σου λεει οτι δεν θα εισαι εσυ ο τυχερος?