Αγορά νέου μπουζουκιου

Στου Σκεντερίδη είχα πάει και εγω το καλοκαίρι όταν εψαχνα για τριχορδάκι.Του ζήτησα να δοκιμάσω ενα οργανο γυρω στα 1000 ευρώ αλλα αυτος μου ειπε πως ειχε δουλεια και δεν ειχε καιρο για χάσιμο.Φυσικά ούτε που θα ξαναπεράσω.Γι αυτο φίλε Νίκο μόνο σε επαγγελματίες

Απίστευτο!!!
Τί σου είναι αυτοί οι Γιαπωνέζοι!!!

Σε λίγες μέρες φθάνουν στην Ελλάδα Γιαπωνέζικα…
μπουζούκια μάρκας Yamaha σε τρείς τύπους:

  1. Κλασικό μπουζούκι χωρίς βέργα
  2. Ηλεκτροακουστικό με βέργα ξεσκευρώματος
  3. Ηλεκτρικό, όπως αυτό που παίζει ο Χρήστος Παπαδόπουλος.

Περιττό να σας πω ότι οι τιμές είναι ασυναγώνιστες.
Για περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση:
www.Yamaha.bouzouki.com

Εγώ θέλω ένα με βούλες και να δαγκώνει…

Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Χαιρετώ όλη την παρέα. Πολύ πρόσφατα ανακάλυψα το φόρουμ και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί από την ποιότητα των συζητήσεων και την ποσότητα της πληροφορίας που μπορεί κάποιος να βρεί σε αυτό. Να είστε καλά όλοι.

Καλό το πρωταπριλιάτικο για τα γιαπωνέζικα μπουζούκια YAMAHA!!!
Και του χρόνου με υγεία.

Καλός κατασκευαστής με πολλές γνώσεις και καλές τιμές είναι και ο Παύλος Παπαδόπουλος στο Χαιδάρι.
Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει το τηλέφωνό του ας μου στείλει ένα e-mail στο just7@in.gr

Βαρλας Κλεφτογιαννης Καρβουνης.Οτι δινεις παιρνεις.Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.

Καλη εβδομάδα σε όλους. Εκανα ερευνα αγορας για τριχορδο μπουζουκι(1200ευρω) και κατεληξα στο Χ.Σπουρδαλακη στο Πασαλιμάνι. Έχει κανένας σας καποια εμπειρια απο τον συγκεκριμένο κατασκευαστή ή έχει ακούσει κάτι?
Περιμένω απαντήσεις γιατι η ωρα της νεας αγοράς εφτασε

Οποιος ενδιαφέρεται πουλάω ενα τετραχορδο μπουζουκι. Σε αριστη κατασταση και με αξιοπρεπεστατο ηχο για την κατηγορία του.
Αριστο για καποιον που θελει να μαθει.
Το δίνω 270ευρώ.
Για οποιον ενδιαφερεται τηλ. 6937068251

Δες κι εδώ. Η καινούρια ιστοσελίδα του Καρβούνη : www.greekbouzouki.gr

Προς αντώνη:
Πρίν τρεις μήνες αγόρασα μπουζούκι τρίχορδο από τον Σπουρδαλάκη. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Κατέληξα στον εν λόγω μάστορα ύστερα από αρκετό καιρό έρευνας και αφού έπαιξα πολλά μπουζούκι διαφόρων κατασκευαστών.
Εχοντας παίξει όλα σχεδόν τα τρίχορδα που είχε τότε στην έκθεση (από 1200 μέχρι 2400 Ευρώ) μπορώ να πω ότι τα μπουζούκια του είναι από αξιόλογα έως πολύ καλά. Ίσως (με επυφύλαξη το λέω) μπορεί να πει κανείς ότι τα “φτηνά” του (1100με 1300) δεν είναι τόσο καλά όσο θα έπρεπε για να δικαιολογήσουν την τιμή τους (επαναλαμβανω, το λέω με επυφύλαξη). Ανεβαίνωντας στην τιμή αυτό βέβαια παύει να ισχυει.
Σαν άνθρωπος είναι πολύ καλός και θα ασχοληθεί μαζί σου απαντώνας σε κάθε απορία σου (όχι σαν κάτι άλλους που δεν έχουν χρόνο…).

Καταλαβαίνω ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να κοστολογεί όπως νομίζει την τέχνη του, αλλά …2.400 ευρώ… Μήπως τη φιγούρα την έφτιαξε ο Πικάσο; Μήπως το καράβολο είναι από …τίμιο ξύλο; Μήπως τις ώρες που δεν παίζει, πάει τα παιδιά σχολείο;
Ημαρτον! Κι αυτό δεν αφορά βέβαια το Σπουρδαλάκη, αλλά όλους τους μαστόρους.
Θα καταλήξουν να “κερδίσουν” την αντιμετώπιση που έχουν οι γιατροί από τους μηχανικούς αυτοκινήτων και αντίστροφα:

  • Μάστορα, πόσο κάνει η αλλαγή της φλάντζας;
  • Διακόσια ευρώ γιατρέ μου, αλλά για σένα τετρακόσια…
    Δεν κάνω πλάκα! Είναι ένας κρεοπώλης στον Πειραιά περιμένει πώς και πώς έναν οργανοποιό (του 'φτιαξε όργανο, ξέρει αυτός) να πάει να πάρει κρέας από το μαγαζί του. “Δε θάρθει μια φορά; Θα του χρεώσω 30 ευρώ το κόκκαλο”, μού είπε.

Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, αλλά θα το επαναφέρω.

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος οργανοποιός έχει στη διάθεσή του τα διάφορα μέρη του οργάνου, έχουμε και λέμε:

  1. Μια απλή εξηντάρα σκάφη από καρυδιά 110 Ευρώ
  2. Ένα καλό καπάκι 30 Ευρώ.
  3. Ταστιέρα εβένινη 20 Ευρώ.
  4. Ξύλα μπράτσου, καράολο 20 Ευρώ.
  5. Διάφορα φιλέτα για διακόσμηση του καπακιού και της σκάφης, 15 Ευρώ.
  6. Μια απή φιγούρα ενός τετάρτου με το περίγραμμα της τρύπας τους οδηγούς για την ταστιέρα και το διακοσμητικό του καράολου, 80 Ευρώ.
  7. Κλειδιά και χορδιέρα και κόκκαλα και καβαλάρης και χορδές 70 Ευρώ.
    Αθροίζουμε και βρίσκουμε 375 Ευρώ.

Αν υποθέσουμε ότι χρειάζονται 80 ώρες για την κατασκευή, ( προσοχή δεν είναι πολλές για ένα αξιοπρεπές όργανο), πόσο θα πρέπει να το πουλήσει ο οργανοποιός;
Βέβαια ξέχασα να βάλω τα έξοδα του βερνικώματος.

Υποθέτουμε τώρα ότι κάποιο όργανο έχει και διακόσμηση στη σκάφη από όστρακο στο καπάκι υπάρχει όστρακο και στο περίγραμμά του αλλά και στην τρύπα, ταστιέρα από όστρακο κλπ, η τιμή των υλικών αλλά και οι ώρες που απαιτούνται για να τοποθετηθούν τα όστρακα αυξάνονται οπότε αντίστοιχα αυξάνεται και η τιμή του οργάνου.

Θέλω να πιστεύω ότι όταν μιλάμε για 2400 Ευρώ πρόκειται για ένα όργανο με επιπλέον διακόσμηση από όστρακα κλπ.

Βέβαια, ένα όργανο δεν είναι για να μένει στο ράφι μόνο αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει κάποιος να το αγοράσει. Έτσι λοιπόν πιθανόν αυτή η καθυστέρηση να ανεβάζει και λίγο την τιμή κάποιου οργάνου.

Υπάρχουν και οι ιδιορυθμίες των μπουζουξήδων που μερικές φορές πείθουν τον κατασκευαστή να φτιάξει ένα όργανο με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κατασκευής, με ιδιόρυθμη διακόσμηση κλπ, που έχουν ως αποτέλεσμα να ταλαιπωρούν τον κατασκευαστή και να αυξάνουν τις ώρες κατασκευής κάποιου οργάνου. Αυτό το όργανο θα είναι ακριβότερο όπως καταλαβαίνουμε από κάποιο άλλο με την συνηθισμένη πορεία κατασκευής, κλπ.

Σαφώς τα όργανα που έκαναν 2400 είχαν το κάτι παραπάνω τόσο σε όστρακα όσο και σε ήχο.
Πάντως σε όσους μαστόρους πήγα τα καλύτερα μπουζούκια τους κάνανε περίπου 2500 Ευρώ (είδα και μπουζούκι με τρία χιλιάρικα). Το αν είναι τσιμπημένες οι τιμές ή και υπερβολικές δεν ξέρω. Η εντύπωση που έχω σχηματίσει έιναι ότι τα κορυφαία μπουζούκια παίζουν στα 2500 χιλιάρικα πάνω κάτω.

Τα 2500 χιλ. και εμένα μου φαίνονται υπερβολικα.
Αναφορικά με το Σπουρδαλάκη πάντως δουλεύει τα όργανα του αρκετά(σκάφη με σκαμένες ντούγιες,από Bernabuko kai maccasar)

Αν δεχτούμε ότι το κόστος υλικών για πλήρως διακοσμημένο όργανο είναι 600 ευρώ , τίγκα στο όστρακο και απο σπάνια ξύλα ολάκερο μας μένουν 1800 ευρώ για 80? ώρες δηλαδή κόστος εργατώρας 22,5 ευρώ
που σημαίνει 180 ευρώ μεροκάματο.
Πιθανά και ψιλομαύρα κατα το 80%.
Δεν είναι κι άσχημα πιστευω όταν ένας μέσος πτυχιούχος εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα αμείβεται με 1000 ευρω μηνιαία στην καλύτερη περίπτωση δηλαδή 40 ευρώ μεροκάματο και του χρειάζονται 60 δικά του μεροκάματα για να αποχτήσει τα 7,5 (κόστος υλικών)+10 (εργασία) του μάστορα δηλαδή τα 17,5 μεροκάματα του μάστορα συνιστούν 60 για τον αγοραστή δηλαδή μπακάλικα για να αγοραστεί το αντικέιμενο χρειάζεται το 342% της προσπάθειας που καταβλήθηκε για να δημιουργηθεί.
Μου μοιάζει μάλλον υπερεκτιμημένο.

Νίκο σε ευχαριστω για την απαντηση.
Αυριο παω να αγορασω τελικώς το οργανο απο τον Σπουρδαλακη ( ειμαι μεταξυ ενος 1200 και ενος 1500). Βαρεθηκα να ψάχνω αλλο, και κατεληξα οτι ολοι οι γνωστοι τεχνιτες εχουν πανω κατω τα ιδια. Ο Σπουρδαλακης ειναι μαλλον σχετικα φτηνος και τα οργανα του ειναι πολυ ομορφα χωρις να τα κακοποιει με μπιχλιμπιδια.
Γενικοτερα το κατεστημενο με τις τιμες στα παραδοσιακα οργανα ειναι απαραδεκτο. Δεν αγοραζουμε ολοι οργανο για να βγαλουμε λεφτα απο αυτο, οποτε δεν μπορεις να ζητας 2 και 3 μισθους με την δικαιολογια οτι πουλας τεχνη, αν θες ο κοσμος να συνεχισει την εκμαθηση παραδοσιακης ελληνικη μουσικης. Σιγουρα ειναι ενα ιδιαιτερο επαγγελμα αλλα δεν πρεπει να το εκμεταλλευεσαι μονοπωλιακα και να κανεις οτι θες.

Αντώνη, με το καλό το όργανο. Έχω δεί και πιάσει από κοντά όργανα του Σπουρδαλάκη (μιά κι ο δάσκαλος μου παίζει μ’ αυτά) κι είναι πράγματι πολύ όμορφα και τα δύο που’χω ακούσει και με άριστο ήχο.
Σου εύχομαι να το φχαριστηθείς.

Τώρα για την αξία τί να πεί κανείς; Με τα ευρώ έχουμε χάσει όλοι την έννοια του χρήματος, και μας πιάνουνε τον πισινό για τα πάντα. Τουλάχιστον στο γούστο μας ας δίνουμε και κάτι παραπάνω.

Και να φανταστεί κανείς ότι οι περισσότεροι που κάνετε αυτή την κουβέντα είστε ερασιτέχνες. Εγώ σαν επαγγελματίας ποτέ δεν έδωσα παραπάνω από 1300 ευρώ για μπουζούκι (τιμή που θεωρώ και λίγο τσιμπιμένη). Και είμαι κι ευχαριστημένος από όλα τα όργανα που είχα και έχω.
Όχι πως δεν ξέρω τι παίζεται ή πως δεν έχω ξανακούσει για τέτοιες τιμές αλλά έτσι μούρθε να το πω.

Σωστός ο συνονόματος!