Έφυγε από την ζωή ο Νίκος Μανιάς

Ένας από τους τελευταίους μεγάλους της κρητικής μουσικής έφυγε σήμερα από τη ζωή.
Ο λαουτιέρης Νίκος Μανιάς απεβίωσε σε ηλικία 81 ετών, αφήνοντας φτωχότερη την κρητική μουσική και παράδοση.

Ο Νίκος Μανιάς (Μανιαδάκης) ο “Άρχοντας της Κρητικής μουσικής” - το “Αηδόνι της Κρήτης”, όπως τον αποκαλούν, γεννήθηκε το 1931 στην Επισκοπή Ρεθύμνου.
Με καταγωγή από οικογένεια με μουσική παράδοση, παίρνει στα 16 του χρόνια - το 1947 - δώρο από έναν θείο του μια λύρα, την οποία εγκατέλειψε γρήγορα για χάρη του λαούτου, με το οποίο και ασχολήθηκε για πάνω από 60 χρόνια.
Ξεκίνησε την καριέρα του έχοντας πρότυπό του το Γιάννη Μαρκογιαννάκη ή Μαρκογιάννη και με κληρονομιά τον περιβόητο συντοπίτη του θρυλικό λαουτιέρη - τραγουδιστή, Σταύρο Ψυλλάκη (Ψύλλο) (τον πρώτο καταγεγραμμένο Ρεθεμνιώτη λαουτιέρη του 20ου αιώνα.
Την πρώτη του δημόσια εμφάνιση κάνει το 1947, σε ηλικία 16 ετών, σε ένα γάμο δίπλα στο συγχωριανό του λυράρη, Κυριάκο Μαυράκη.
Σταθμός στην πορεία του η γνωριμία του με τον Κώστα Μουντάκη, το 1953, σε ένα πανηγύρι, με τον οποίο συνεργάστηκε 25 χρόνια.
Η πρώτη του δισκογραφική δουλειά σε συνεργασία με τον Κώστα Μουντάκη ήταν με τίτλο: “Σαν το ζητιάνο έρχομαι” και κυκλοφόρησε το 1953 σε δίσκο 78 στροφών.
Έχει συνεργαστεί με αρκετούς καταξιωμένους καλλιτέχνες, όπως το Θανάση Σκορδαλό, το Γιάννη Μαρκογιαννάκη, το Γεράσιμο και Στέλιο Σταματογιαννάκη, το Γιώργο Καλογρίδη, το Γιώργο Καλομοίρη, το Μαρκοβαγγέλη, το Ροδάμανθο Ανδρουλάκη, το συγχωριανό του, τον άλλο μεγάλο τραγουδιστή, Μανώλη Κακλή, το Νίκο Σωπασή, το Λεωνίδα Κλάδο, το Μιχάλη Τσαγκαράκη, το Βαγγέλη Μαρκογιαννάκη, το Στέλιο Μπικάκη, το Κώστα και Μανώλη Βερδινάκη, τον Παντελή Κρασσαδάκη, το Μιχάλη και τον Αντώνη Φραγκιαδάκη, τον Ηλία Παλιουδάκη, το Μανώλη Κονταρό, το Γιώργο Τσουρουπάκη, το Μανώλη Λαρεντζάκη, το Γιώργο Χαλκιαδάκη, το Γιώργο Μανωλιούδη, το Χρήστο Στιβακτάκη, το Μιχάλη Γεωρβασάκη.
Ερμήνευσε με μοναδικό τρόπο και μια σειρά από ταμπαχανιώτικα τραγούδια που αποτέλεσαν σταθμό στην καριέρα του, όπως το “Αμέτε με εις την εκκλησιά”, το “Πες μου και γιάντα την χτυπάς”.

Πλούσια η δισκογραφία του:
1965 ΚΡΗΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΧΟΡΟΙ
1972 ΑΗΔΟΝΙ
1973 ΜΑΝΙΑΣ ΚΑΛΟΜΟΙΡΗΣ-ΚΡΗΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
1974 ΚΡΗΤΙΚΗ ΛΕΒΕΝΤΙΑ
1976 ΔΥΟ ΑΗΔΟΝΙΑ
1977 ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΗΤΑ
1978 ΦΑΡΜΑΚΑ
1979 ΜΑΝΙΑΣ Νο3
1983 ΜΑΝΙΑΣ - ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ
1985 ΤΟ ΞΕΦΑΝΤΩΜΑ
1985 ΤΑ ΜΕΡΑΚΛΗΔΙΚΑ
1986 ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ 19:ΛΕΒΕΝΤΟΓΕΝΝΑ ΚΡΗΤΗ
1986 ΜΑΝΙΑΣ ΚΛΑΔΟΣ 4
1986 Ο ΜΑΝΙΑΣ ΣΕ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ
1989 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ
1989 ΔΑΣΚΑΛΙΣΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ
1991 40 ΧΡΟΝΙΑ ΝΙΚΟΣ ΜΑΝΙΑΣ
1992 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ
1995 ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ 1963-1983
1995 ΜΑΝΙΑΣ - ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΑΡΕΣ
1996 ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΑ
1998 ΒΕΡΔΙΝΑΚΗΣ - ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ
1998 ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΘΥΣΑΥΡΟΙ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ 7
1999 Ο ΜΑΝΙΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ Μ.ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ
2001 ΑΝΤΑΜΩΣΗ
2002 ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ
2002 ΣΤΟΥ ΝΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ (ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ CD)
2002 ΣΠΑΝΙΕΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ

Από ένα αφιέρωμα στο Νίκο Μανιά:
[b]Μέρος 1ο.[/b]
[b]Μέρος 2ο.[/b]
[b]Μέρος 3ο.[/b]
[b]Μέρος 4ο.[/b]

Εχω αρχισει πραγματικα να ανησυχω!! Πριν απο λιγο καιρο εφυγε και ενας αλλος μεγαλος τραγουδιστης και δεξιοτεχνης του λαγουτου, ο Πετρος ο Καρμπαδακης. Τωρα και ο Μανιας! Δεν θα μεινει κανεις πια…
Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει!!

Ακριβώς όπως τα λές.Το αηδόνι της Κρήτης.Δυστυχώς κάθε μέρα που περνάει γινόμαστε και φτωχότεροι και πολτισμικά.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.Τα αγαπημένα τραγούδια του πατέρα μου που έφυγε ενα μήνα πριν τον Μανιά ήταν το “Περνάς και δε με χαιρετάς” και το “Πες μου και γιάντα την χτυπάς”