Ένα «ταξίμι» για τον Τσιτσάνη από το Βʼ Πρόγραμμα - 15/3 (2013)

Παραθέτω δελτίο τύπου που βρήκα στο ogdoo.gr:

«[i]Την Παρασκευή 15 Μαρτίου, 6 με 8 το απόγευμα, στο Βʼ Πρόγραμμα της ΕΡΑ στην εκπομπή «Ησυχία! Γράφουμε…» ένα σύγχρονο λαϊκό πάλκο κάνει… τις δικές του επιλογές και παίζει ζωντανά μια επιλογή από τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη.

Είναι οι:
Γιώργος Ξηντάρης, τραγούδι
Νίκος Τατασόπουλος, μπουζούκι
Δημήτρης Μηταράκης, ακορντεόν - τραγούδι
Βασίλης Σκούτας, κιθάρα - τραγούδι
Ανθούλα Μίχου, τραγούδι
Γιώργος Αναγνώστου, μπουζούκι
Αντώνης Ξηντάρης, μπαγλαμά, δεύτερες φωνές.

Παίζουν και τραγουδούν ζωντανά, κάποια λιγότερο παιγμένα στα νεώτερα χρόνια, τραγούδια του Τσιτσάνη… Από τα προπολεμικά χρόνια («Παντρεμενάδικα», «Θάρθω μια γλυκιά βραδιά») μέχρι την Κατοχή και τα πρώτα χρόνια του ʼ50 (« Απ τη μάνα μου διωγμένος», «Βίρα την άγκυρα παιδιά», «Κατηγορώ την κοινωνία», «Παίξτε μπουζούκια»)… Παράλληλα, συζητούν για τη σχέση τους με τον Τσιτσάνη και τα τραγούδια του, αλλά και για τη θέση τους στα σύγχρονα λαϊκά πάλκα.

Επιμέλεια – Παρουσίαση: Γιώργος Τσάμπρας.
Ηχογράφηση: Μάκης Γίγας.[/i]»

Πηγή: www.ogdoo.gr (κάντε κλικ στο link για μετάβαση στη σχετική δημοσίευση).

Για υπενθύμιση…

Ζωντανά στο στούντιο οχι στο ράδιο. Καθώς την ακούω νομίζω είναι ήδη ηχογραφημένη. Πάντως ωραίο πάλκο, καλή δουλειά

Πολύ ωραίες εκτελέσεις, από υπέροχες φωνές, κουβεντούλα και αναφορές στο έργο του Β.Τσιτσάνη !

Ευχαριστούμε πολύ Κωνσταντίνε για την ενημέρωση !

Όντως, η εκπομπή ήταν προηχογραφημένη. Το 'λεγε κι ο Μηταράκης τις προάλλες στην Καπνικαρέα. Αλήθεια, μήπως την έγραψε κανείς; Θα 'θελα να την έχω στο αρχείο μου…