Άγνωστες παλιές φωτογραφίες με μπουζούκια

ας μην υποτιμούμε το βαθμό αγραμματοσύνης που επικρατούσε πριν τη μεταρρύθμιση Παπανούτσου. Αν ήταν σκληροπηρυνικός δημοτικιστής («μαλλιαρός/ψυχαρικός») σίγουρα θα υπόγραφε Βαγγέλης και όχι Εβάγγελος.

Καλησπέρα σας κύριοι και κυρίες, βλέποντας αυτή την λεβέντικη φωτογραφία με τζουρά και μπαγλαμά , μου μπήκε στο μυαλό να ψάξω στο διαδίκτυο μήπως βρώ και καμιά άλλη φωτογραφία με μπουζούκια παλιά, και τυχαία έπεσα εδώ…https://apmi.ikaria.gov.gr/gia-tin-paradosiaki-mousiki-tis-ikarias/…και βρήκα ΌΧΙ ΜΟΝΟ ΦΩΤΟΣ αλλά και πολλά άλλα που πιστεύω θα ενδιαφέρουν το φόρουμ, όπως ηχογραφήσεις, καταγραφές και άλλα. αυτή την στιγμή δεν διαθέτω όρεξη να το ψάξω, όποιος θέλει το ψάχνει.

3 «Μου αρέσει»

Εμένα δε μου ανoίγει το link φίλε @saltas. Mήπως έπεσε το site ή δεν είναι σωστό το link?

Σ’ εμένα άνοιξε κανονικά και έχει πράγματι πολύ ενδιαφέρον υλικό. Ακόμα και τη διδακτορική του Πέπε!

3 «Μου αρέσει»

Τώρα ανοίγει. Πριν κάνα δίωρο που έγραφε ο Γιώργος ούτε εμένα μου άνοιγε.

Μόλις πήγα στα «οπτικοακουστικά μέσα» > «φωτογραφίες» και είδα τις ζυγιές με βιολί και μπουζούκι, θυμήθηκα ότι τις ξέρω (τις ζυγιές, όχι τις φτγρ):

Η Ικαρία είναι ένα από τα μέρη που το μπουζούκι το είχαν για πασαδόρο του βιολιού. Και σε άλλα μέρη συνέβαινε αυτό (π.χ. Κρήτη), στο πλαίσιο μιας γενικότερης αναζήτησης που πέρασε από διάφορα όργανα (μαντολίνο, ταμπουρά, κιθάρα) μέχρι να κατασταλάξει, σχεδόν πανελληνίως, στο λαούτο. Πρέπει να την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση.

Ενίοτε ήταν και 4χορδα αυτά τα μπουζούκια. Αυτό στη φωτογραφία «πανηγυράκι Αγιάς Ματρώνας 1938» θα μπορούσε, λ.χ.

2 «Μου αρέσει»

Ναι, είναι εξαιρετικό σάιτ. Υπάρχει και ειδικό νήμα εδώ:

αυτο ειναι τριχορδο. ειναι και σε αλλες φωτο αυτος ο κυπραιος. εχει απο τα παλαια μπουζουκια, αλα λαουτο…

Να ανεβάσω και εγω μία απο τις εξόδους του παππού, ο οποίος ήταν μερακλής!!! Ζούσε στο Κερατσίνι και πήγαινε απ’ ότι μου έλεγε σε όλους τους “μέγάλους”…
Δε ξερω ημερομηνία. Φαντάζομαι οτι θα είναι γύρω στο 1950 λόγω πιάνου και μεγάλης παρεούλας;
Γνωρίζετε καποιους;

IMG_20201209_121922

9 «Μου αρέσει»

Κιθάρα στη μέση ο Βαγγέλης Περπινιάδης, αρκετά νέος
Ακκορντεόν ίσως ο Κουλαξίζης

2 «Μου αρέσει»

πολυ ωραία. Επομενως θα βρουμε και χρονολογία απο τις ηλικίες τους

Γεννήθηκε το 1927 απ’ ότι βλέπω, οπότε το 1950 που έγραψα ταιριάζει στο περίπου

Βρε Γιώργο, μπορούμε να μάθουμε τί χωρητικότητα είχε το μαγαζί; Εφτά ανθρώπους πλήρωνε κάθε βράδυ! Και δεν βλέπω μικρόφωνα.

δυστυχώς πλέον όχι… :frowning:

οντως και εμενα μου εκανε εντυπωση αυτο !

Ακορντεόν εμένα μου μοιάζει να είναι ο Κοινούσης

1 «Μου αρέσει»

Οπως το λες. Με ενημέρωσε κι ο Δ.Μαραγκός, ναι , έκανα λάθος, ο Κοινούσης είναι, κι ο μπουζουξής λέει είναι ο Δημόπουλος

Και ο αριστερά σα να φέρνει στον Μανισαλή (το “τούτο” του, που λένε!)

ΥΓ. Στου “Περιβόλα” πρέπει να είναι. Σα να έχω μια φωτογραφία που ταιριάζει το πράγμα.

1 «Μου αρέσει»

Επίσης μου είπε ότι ο κρυμμένος δίπλα στο πιάνο είναι ο Κώστας Νούρος !

Αν συγκρίνουμε κάποιες λεπτομέρειες της παρακάτω φωτογραφίας, που διαθέτω, με την πάνω αναρτηθείσα, νομίζω ότι προκύπτει πως και εκείνη είναι από τον ΠΕΡΙΒΟΛΑ:

9 «Μου αρέσει»

Νομίζω αναμφίβολα. Πιάνο, κρεμαστάρια, κάδρα, κρεμαστό καλώδιο, εσοχές τοίχου… Και στη δικιά σου Άνθιμε φαίνεται και η φωτεινή επιγραφή ΠΕΡΙΒΟΛΑΣ.

1 «Μου αρέσει»

Οπότε, παίρνω πίσω τα περί πληρωμής εφτά νομάτων. Του Περιβόλα ήταν η “Φαντασία” της εποχής και της περιοχής…

Νέον λέγονταν, αυτές οι φωτεινές επιγραφές.

γνωριζετε αυτην την φωτογραφια…?

5 «Μου αρέσει»