Σύλλογος οι φίλοι της μουσικής: Ρεμπέτικες Κομπανίες νέων στο πάλκο του Μεγάρου

Δεν τον συνόδευσε ο Κατσαρός με το σαξόφωνο;

Από το δελτίο τύπου του διαγωνισμού:“Για τον λόγο αυτό, όσοι νέοι καλλιτέχνες επιλεγούν, θα λάβουν ως βραβείο ένα συμβολικό χρηματικό έπαθλο και θα συμμετάσχουν σε δύο άρτια προετοιμασμένες μουσικοθεατρικές παραστάσεις που θα διοργανώσει ο Σύλλογος Φίλων της Μουσικής στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στις 4 και 5 Νοεμβρίου, 2017. Οι παραστάσεις τελούν υπό τη σκηνοθετική καθοδήγηση και χορογραφία της Σοφίας Σπυράτου και των συνεργατών της και θα πλαισιωθούν με ηθοποιούς και χορευτές επιλογής των διοργανωτών.”

Έτσι εξηγείται η παρουσία της Σπυράτου στην επιτροπή. Όσο για τους άλλους… εθνομουσικολόγοι,μουσικολόγοι, κ.λ.π. Τι θα παίρνανε τον Κυρομήτη από τον τάφο του,ή τον μακαρίτη τον Βραχνά.

Παιδιά, έχω ξεκινήσει δυο τρεις φορές να γράφω ένα μήνυμα για τον ελιτισμό που βλέπω σ’ αυτή τη συζήτηση, αλλά όλο δεν το ανέβαζα.

Τελικά θα ήθελα να ρωτήσω:

Ποιος εδωμέσα ξέρει τι είναι ένας μουσικολόγος και τι ένας εθνομουσικολόγος;

1 «Μου αρέσει»

Όπως το καταλαβαίνω:

ο μουσικολόγος είναι ένας ακαδημαϊκός του οποίου το επάγγελμα είναι η ακαδημαϊκή μελέτη, ανάλυση, κατάγραφή και διατήρηση στοιχείων που αφορούν την τέχνη της μουσικής. Είναι όρος κυρίως συσχετισμένος με τον δυτικό κόσμο και δείχνει να αφορά μουσικά φαινόμενα τα οποία δεν αποτελούν αυστηρά παράδοση κάποιου συγκεκριμένου τόπου αλλά έχουν διαδοθεί και είναι κατανοητά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Παράδειγμα η κλασική δυτική μουσική η οποία μπορεί να προέρχεται απο την βόρεια ευρώπη αλλά παίζεται σε πολλά περισσότερα μέρη, συχνά με τοπικούς ιδιωματισμούς και εθνικές σχολές.

Ο εθνομουσικολόγος είναι ένας μουσικός ερευνητής ο οποίος είναι εφοδιασμένος με τα κατάλληλα ακαδημαϊκά εργαλεία έτσι ώστε να μελετήσει μουσικά, μουσικολογικα, κοινωνικά και ανθρωπολογικά μια τοπική μουσική παράδοση η οποία δεν του είναι απαραίτητα οικεία. Ο εθνομουσικολόγος θα μελετήσει τον νέο ήχο παράλληλα με την κοινωνία την οποία τον παράγει με όσο γίνεται σφαιρικό τρόπο. Το ακαδημαϊκό έργο το οποίο παράγουν, συχνά είναι αποτέλεσμα πολύμηνων ταξιδιών και παραμονής σε περιοχές μελέτης.

Καλησπέρα και από μένα, παρατήρησα πως από την ημέρα που δημοσιεύτηκε αυτός ο διαγωνισμός, η πλειοψηφία του φόρουμ μόνο φωτιά και τσεκουρια δεν πήρε για να μην πραγματοποιηθεί.Κατα την γνώμη μου,πρώτα θα πρέπει να βλέπουμε τα θετικά αυτής της προσπάθειας και μετά το αν κρύβονται συμφέροντα από πίσω.Οποτε προτείνω να είμαστε ήρεμοι στις αντιδράσεις μας και στις 27 που είναι οι ακροασεις αυτού του διαγωνισμού,θα σας ενημερώσουμε για το τι ακριβώς συμβαίνει και για το αν θα υπάρξουν τίποτα παράξενα περιστατικά.

@24:
Αν είναι έτσι (που έτσι είναι*), τι τους κάνει εκ προοιμίου άνιωθους ειδικά για το ρεμπέτικο;


*Στα επιμέρους μπορεί να χωράνε απόψεις, αλλά χοντρά χοντρά ο ορισμός του Αλκ είναι, νομίζω, γενικής αποδοχής.

Μα απλούστατα, Περικλή μου, το γεγονός ότι δέχτηκαν να συμπράξουν με το Μέγαρο, που στο βάθος του μυαλού του (ε, λέμε τώρα….) δεν έχει παρά τη χοντρή κονόμα. Και περίπου τα ίδια ισχύουν και για τα (όποια! Εντάξει;) παιδιά που θα δεχτούν να συνεργαστούν κι αυτά. Κατακριτέον, οτιδήποτε έχει έστω και έμμεση σχέση με εμπορικότητα και νόμους της αγοράς.

μα τί πάθατε; το μέγαρο υπάρχει εδώ και τόσα χρόνια, βουτηγμένο στα σκανδαλα είτε ως ιδιωτικό είτε ως δημόσιο, πάντα πληρωμένο με τα λεφτά μας. το δελτίο τύπου του διαγωνισμού ήταν ένα ξεδιάντροπο και προσβλητικό κείμενο, και είναι ξεκάθαρο πως ο ελιτισμός προέρχεται από αυτούς και όχι από εμάς.
αν κάποιος θεωρεί ότι κάποιοι από την επιτροπή έχουν την αξία τους (όπως για μένα ο πάππος και ο κορακάκης), ας ψέξουν αυτούς που συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο και όχι να ξεπλύνουν το μέγαρο.

Μπλέκουμε πολλά.Ας τα πάρουμε 1-1.

Περί μεγάρου: Το Μέγαρο είναι μια αίθουσα με εξαιρετική ακουστική και περιβάλλον για συναυλίες και εκδηλώσεις. Είναι επίσης ο χώρος ο οποίος μας συνδέει πολιτισμικά με τον υπόλοιπο κόσμο.Εκεί θα βάλουμε να παίξουν οι καλεσμένοι μουσικοί μας και εκεί θα αναδείξουμε την δική μας καλή τέχνη, γιατί και απλά είναι ο καλύτερος χώρος αλλά και γιατί αποκτά και μια συμβολική αξία ως θεσμός που πάει παραπέρα απο το ίδιο το κτίριο.

Περί ρεμπέτικου στο Μέγαρο: Ανεξάρτητα απο το αν εγώ προσωπικά θέλω να ακούσω “ρεσιτάλ” μπουζουκιού στο Μέγαρο, είναι πιά τόσο προσβλητικό που αυτός ο θεσμός θέλει να τον συμπεριλάβει στο πρόγραμμά του; Νομίζω όχι αλλά είμαι ανοιχτός σε κουβέντα.

Περί χρημάτων: Η καμεράτα σχεδον διαλύθηκε και η ΚΟΑ δεν τα πηγαίνει πολύ καλά.και οι 2 τακτικά στο Μέγαρο.Ποιόν είδαμε την τελευταία 10ετία να μεγαλοπιάνεται εκει μέσα; Αυτά έχουν στερέψει εδώ και πολύ καιρό. Και πάλι, αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω, παρακαλώ διαφωτίστε μας.

Περι επιτροπής: νομίζω με κάλυψε ο Πέπε

και κάτι τελευταίο: Σε έναν ιδανικό κόσμο, σίγουρα το έπαθλο ενός διαγωνισμού καλό θα ήταν να περιλαμβάνει και κάποιο χρηματικό ποσό. Δεν νομίζω όμως ότι το λες ανήθικο απο την στιγμή που απευθύνεται σε νέους και μαθητές, ειδικά όταν μπορεί να αποδειχτεί πηγή γνώσης, εμπειρίας, και γιατί όχι, προβολής.

Πέρασα 3 ευτυχισμένα καλοκαίρια ως απλήρωτος μαθητής ορχήστρας νέων, παίζοντας σε εξαιρετικούς χώρους ( και στο Μέγαρο) , με εξαιρετικούς μουσικούς.

Ταπεινή μου γνώμη:…let it roll…

Καταρχήν στο μήν. #25
“Κατα την γνώμη μου,πρώτα θα πρέπει να βλέπουμε τα θετικά αυτής της προσπάθειας και μετά το αν κρύβονται συμφέροντα από πίσω.”
Θεωρώ ότι αυτός ο συλλογισμός είναι λάθος. Πάντα πρέπει να εξετάζουμε το γιατί και από ποιούς. Αν το προσπεράσουμε αυτό τότε μπορείς κάλλιστα να πας σε εκδήλωση για τους Σύρους πρόσφυγες οργανωμένη από την Αμερικάνικη Πρεσβεία. Το ότι αυτοί είναι που τους βομβαρδίζουνε και τους κάνανε πρόσφυγες με την πολιτική τους, σύμφωνα με τον συλλογισμό σου, περνάει σε δεύτερη μοίρα, γιατί μια εκδήλωση για τους πρόσφυγες είναι θετικό πράγμα. Το παράδειγμα μπορεί να θεωρηθεί ακραίο αλλά δεν είναι.
Ένας πολιτιστικός οργανισμός, που κατά την γνώμη μου διαιωνίζει τον διαχωρισμό “πατρίκιοι - πληβείοι” στον πολιτισμό, χρησιμοποιεί το ρεμπέτικο σαν σημαία ευκαιρίας - άλλοθι, για να δείξει ένα “φιλολαικό” πρόσωπο. Στην τελική όλοι το ίδιο είμαστε, και όλοι μπορούμε να πάμε στο μέγαρο.
Μήν. #29
“Περί χρημάτων: Η καμεράτα σχεδον διαλύθηκε και η ΚΟΑ δεν τα πηγαίνει πολύ καλά.και οι 2 τακτικά στο Μέγαρο.”
Έλα μου ντε. Την ώρα που διαλύονται κρατικές ορχήστρες, η μεγάλη πλειοψηφία μουσικών είναι απλήρωτοι, ξεπουλιέται η Λυρική σκηνή και ξεφτυλίζεται μέσα από τον αισχρό θεσμό της χορηγίας. Λες και η όπερα ή το κάθε είδος μουσικής είναι θέμα “φιλανθρωπίας”, κάποιας βαθειάς τσέπης. Οι ίδιοι άνθρωποι που βοηθάνε - πρωτοστατούν σε αυτή την κατάρρευση έρχονται και κάνουν εκδήλωση για το ρεμπέτικο και πρέπει εμείς να τους χειροκροτήσουμε ή να τους δούμε θετικά?
Η δικιά μου θέση είναι ξεκάθαρα αρνητική.
“Πέρασα 3 ευτυχισμένα καλοκαίρια ως απλήρωτος μαθητής ορχήστρας νέων, παίζοντας σε εξαιρετικούς χώρους ( και στο Μέγαρο) , με εξαιρετικούς μουσικούς.”
Το ότι ήσουν απλήρωτος πως θα το χαρακτήριζες?
Φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης.

Δεν καταλαβαίνω:

πως οι Φίλοι της Μουσικής ευθύνονται για την κακή κατάσταση της λυρικής και όλα αυτά;

Σχετικά με τις ορχήστρες νέων: Είναι μια σχεδόν απαραίτητη περίοδος μαθητείας για όποιον θέλει να ακολουθήσει αυτό τον δρόμο και περιλαμβάνει μαθήματα, σεμινάρια και πρακτική εξάσκηση σε ορχηστρικές τεχνικές και ρεπερτόριο.Μια χαρά αισθάνομαι που μαθήτευσα εκεί. Ελπίζω πως και ο συγκεκριμένος διαγωνισμός θα δώσει ένα αντίστοιχο περιβάλλον στους διαγωνιζόμενους.Όπως και να 'χει…δεν ξέρουμε ακόμα τι θα βγει αφού ο διαγωνισμός δεν έχει ξαναγίνει.

alk, μίλησα για το μέγαρο και τον ρόλο που παίζει. Όλα αυτά είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Εσύ ο ίδιος ανέφερες ότι οι ορχήστρες που φυτοζωούν και διαλύονται παίζουν στο μέγαρο. Άρα οι υπεύθυνοι αποδέχονται αυτή την κατάσταση στην πράξη και παράλληλα την εκμεταλεύονται. Τώρα αν αυτό το θεωρείς σωστό ή όχι ο καθένας είναι υπεύθυνος για την γνώμη του.
Τώρα σχετικά με τα περί μαθητείας.
Το να είσαι μαθητευόμενος δεν σημαίνει ότι πρέπει να είσαι απλήρωτος η να μην σου παρέχονται τα μέσα διαβίωσης για να μπορέσεις να μαθητεύσεις. Μην το βλέπεις μόνο σαν μουσικός. Δες το γενικότερα. Δηλαδή είναι λογικό να πας μαθητευόμενος σε μια οποιαδήποτε δουλειά και παράλληλα να ευχαριστείς το αφεντικό για την ευκαιρία που σου δίνει χωρίς να του κοστίζεις φράγκο?
Και πως θα φας? Θα ζητήσεις δανεικά? Θα μείνεις με τους δικούς σου και θα σε τρέφουνε? ή θα κλέψεις?
Και μην μου πεις ότι σαν μαθητευόμενος δεν παράγεις. Είτε μουσικός είτε κάλφας.

Δηλαδή Λουκά μου, εσύ προτιμάς να μην υπάρχουν χορηγοί γιατί κάτι τέτοιο είναι, λες, αισχρό. Όταν το κράτος δεν έχει λεφτά, να μένουν απλήρωτοι μουσικοί και να διαλύονται θεσμοί όπως η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών ή η Λυρική Σκηνή, ή να περιορίζονται στην αίθουσα της οδού Ακαδημίας. Πήγες (οι επισκέψεις γνωριμίας στο Κέντρο Πολιτισμού, Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος ήταν δωρεάν) να δεις υπό ποιες συνθήκες στεγάζεται σήμερα η Λυρική (αλλά και η Εθνική Βιβλιοθήκη); Αν ναι, θεωρείς ότι οι συνθήκες στο κτίριο της οδού Ακαδημίας ήταν θαυμάσιες και ο θεσμός της χορηγίας αισχρός, έτσι, γενικά και αόριστα (για να μη μιλήσω για τις συνθήκες στο κτίριο της Εθνικής Βιβλιοθήκης στην Πανεπιστημίου…); Και μήπως θα είχες την καλοσύνη να μας εξηγήσεις, με ποιον τρόπο το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος ή άλλος οργανισμός πρωτοστάτησε ή έστω βοήθησε στην κατάρρευση ποιών πολιτιστικών θεσμών συγκεκριμένα;

Πραγματικά Νίκο μου, προτιμώ να μην υπάρχουν χορηγοί. Για μένα το κράτος μια χαρά λεφτά έχει, απλά σε ποιον τα δίνει είναι το θέμα. (Στο ίδρυμα Νιάρχου για παράδειγμα.)
Και για να τα πάρουμε ένα ένα. Καταρχήν να πω ότι είναι πολλά που θα χρειαστεί να αναφέρω οπότε περιμένετε σεντόνι, ή απάντηση σε συνέχειες.

  1. Σχετικά με την δωρεά:
    “Από μια πρώτη ματιά στο νόμο που κυρώνει τη σύμβαση ανάμεσα στο Ελληνικό Δημόσιο (ΕΔ) και το Ιδρυμα αποκαλύπτονται οι ασφυκτικοί όροι με τους οποίους το δεύτερο επιβάλλει τις απαιτήσεις του και ελέγχει την υλοποίησή τους. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το άρθρο 29 της σύμβασης, αν αυτή λυθεί για μια σειρά λόγους - ανάμεσά τους και η μη συμμόρφωση με τους κανόνες που επιβάλλει το ΙΣΝ - τότε αυτό δικαιούται να πάρει πίσω όλα τα χρήματα που έχει «δωρίσει» και μάλιστα προσαρμοσμένα ετησίως με βάση το ποσοστό αύξησης του τιμάριθμου και εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών μηνών. Μετά την πάροδο της προθεσμίας τρέχουν τόκοι υπερημερίας.”
    http://www.rizospastis.gr/story.do?id=9203624
    Δωρεά που πέρνεται πίσω αν δεν συμφωνούν ποιοι? Και ποιοι θα είναι αυτοί που θα κρίνουν? Και με επιβάρυνση τόκων?
  2. Ποιος κάνει κουμάντο:
    “Η διατυμπανιζόμενη αποξένωση του Ιδρύματος από το Κέντρο Πολιτισμού μετά από την παράδοση του έργου στο Δημόσιο είναι λόγια του αέρα. Το ΙΣΝ θα είναι τόσο αποξενωμένο ώστε θα διατηρεί ακέραιο το δικαίωμά του να ελέγχει όποτε θέλει τα οικονομικά και τη λειτουργία του Κέντρου Πολιτισμού «Σταύρος Νιάρχος», επεκτείνοντας μάλιστα την παρέμβασή του - μέσω του Κέντρου Πολιτισμού - στη λειτουργία της Λυρικής και της Εθνικής Βιβλιοθήκης, εφόσον προηγουμένως διαπιστώσει ότι οι δύο οργανισμοί πληρούν τους όρους για να εγκατασταθούν σε αυτό. Ανάμεσα στους όρους είναι και η αναπροσαρμογή των κανονισμών λειτουργίας τους σύμφωνα με τις υποδείξεις του Ιδρύματος. Μάλιστα, στη σύμβαση της δωρεάς υπάρχουν προσαρτημένα σχετικά σχέδια και για τους δύο οργανισμούς, που δεν κατατέθηκαν στη Βουλή.”
    http://www.rizospastis.gr/story.do?id=9203624
    Συνεχίζεται…
1 «Μου αρέσει»

το κράτος μια χαρά λεφτά έχει για όπλα και για να σώνει τράπεζες. για νοσοκομεία και πολιτισμό δεν έχει, παρά μόνο όταν είναι να επιδοτήσει σκανδαλωδώς ιδιωτικά ιδρύματα και άμα φαλιρήσουν από το πλιάτσικο να τα κρατικοποιεί πληρώνοντας τα χρέη τους. στην τελική, δικά μας είναι τα λεφτά της φορολογίας (πόσο μάλλον που τα βάρη τα έχουν κυρίως τα χαμηλά στρώματα).
πιο συγκεκριμένα για τον διαγωνισμό, τα έχω πει από την αρχή που το έμαθα, στο μήνυμα #2.

  1. Εταιρία ιδιωτικού δικαίου - Φοροαπαλλαγές
    "Με βάση τη σύμβαση το Κέντρο Πολιτισμού Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος» είναι μια ανώνυμη εταιρεία, η οποία δεν υπάγεται στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, στο δημόσιο λογιστικό, στις εθνικές διατάξεις περί εκπόνησης μελετών, παροχής υπηρεσιών, εκτέλεσης έργων και διενέργειας προμηθειών του Δημοσίου και τις διατάξεις για την πρόσληψη προσωπικού στο δημόσιο τομέα και θα λειτουργεί ως φορέας ιδιωτικού δικαίου. Με άλλα λόγια, έχουμε ένα φορέα που ανήκει στο κράτος, ο οποίος όμως είναι πλήρως εκτός κανόνων λειτουργίας του Δημοσίου. Ούτε λίγο ούτε πολύ ο ιδιωτικός αυτός οργανισμός απολαμβάνει όλα τα προνόμια των κρατικών φορέων - χωρίς τις υποχρεώσεις τους - και ακόμη περισσότερα, αφού απαλλάσσεται από κάθε φορολογική επιβάρυνση, πλην ΦΠΑ. Μάλιστα, αν κάποιος τρίτος, φυσικό ή νομικό πρόσωπο, αποφασίσει να κάνει δωρεά προς το ΚΠΙΣΝ, την ΕΛΣ ή την ΕΒΕ, απαλλάσσεται επίσης από κάθε φόρο για τη συγκεκριμένη δωρεά, το ποσόν της δωρεάς αφαιρείται από το εισόδημα του δωρητή και ο δωρητής «απαλλάσσεται από τα τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων» (άρθρο 28).
    http://www.rizospastis.gr/story.do?id=9203624
    4.Εδώ γελάμε:
    “Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η ΕΛΣ όσο και η ΕΒΕ θα πληρώνουν για τη χρήση του χώρου και τον εξοπλισμό που θα τους παραχωρηθεί, καθώς και για τη συντήρησή τους. Σε απλά ελληνικά, η ΕΛΣ και η ΕΒΕ θα πληρώνουν νοίκι με ετήσια μάλιστα αναπροσαρμογή του. Μετά την 68η συνάντηση της ειδικής συμβουλευτικής επιτροπής του Ελληνικού Δημοσίου με το Ιδρυμα «Στ. Νιάρχος», που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 12/12/16 και με βάση τα όσα επισήμανε ο πρόεδρος της ΕΛΣ, Αθανάσιος Θεοδωρόπουλος, η ΕΛΣ θα πρέπει να καταβάλει στο ΚΠΙΣΝ για τη χρήση του χώρου το ποσό των 5,6 εκατομμυρίων ευρώ, ποσό που είναι αδύνατο να καλυφθεί από τον προϋπολογισμό του ΥΠΠΟΑ, ο οποίος για το 2017 προβλέπει τη διάθεση μόλις 95,8 εκατομμυρίων για το σύνολο των 60 περίπου εποπτευόμενων από αυτό φορέων. Αντικειμενικά, η ΕΛΣ εξωθείται στην ανάπτυξη επιχειρηματικών πρωτοβουλιών και στην αναζήτηση κεφαλαιούχων «χορηγών» - επενδυτών με τα ανάλογα ανταλλάγματα, που συνήθως δεν είναι μόνο οικονομικά.”
    http://www.rizospastis.gr/story.do?id=9203624
    Νοίκι? Μα δεν είναι χορηγός? Δεν είναι δωρεά? Ή η σημασία των λέξεων αλλάζει?
    Τελικά τι γίνεται ακριβώς με αυτή την περίφημη χορηγία - ευεργεσία.
    Μήπως να μιλήσουμε για το χάρισμα του παλιού ιπποδρόμου 200+ στρέμματα στην παραλία της Αθήνας? Αντί να γίνει χώρος πράσινου - αθλητισμού - πολιτισμού με ελεύθερη πρόσβαση σε όποιον θέλει θα είναι δωρεάν η είσοδος? Ή θα το επιλέγει και αυτό το ΚΠΙΣΝ?
    Ά και η σύμβαση είναι για τα επόμενα εκατό χρόνια.
    Συνεχίζεται…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:28 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:54 —

Ξέρουμε αλήθεια μετά την “δωρεά” τι παίζει με τον περιβάλλοντα χώρο του φαληρικού δέλτα και ποιος είναι ο τυχερός που θα πληρώσει?
Επειδή βάζω συνέχεια λινκς από τον Ριζοσπάστη Νίκο, ας βάλω και από αλλού.

Με αυτά για αρχή νομίζω ότι είναι σαφές από μέρους μου τι εννοώ όταν μιλάω για αισχρό θεσμό της χορηγίας.
Ότι έχει να κάνει με εκπαίδευση και πολιτισμό για μένα θα έπρεπε να είναι δωρεάν από το κράτος. Ούτε χορηγίες, ούτε φιλανθρωπίες, ούτε δωρεές.

Και επειδή θα πει κάποιος καλοπροαίρετα τι σχέση έχει το ΚΠΙΣΝ με το θέμα μας, την εκδήλωση των “Φίλων της μουσικής” θα τον παραπέμψω πολύ απλά στην ιστοσελίδα τους και στους χορηγούς ευεργέτες.
http://www.sfm.gr/Images/xorigoi-eyergetes.pdf
Μεγάλος χορηγός είναι και το: STAVROS S. NIARCHOS FOUNDATION
Έτσι για να δούμε πως δένουν όλα και πως συγκοινωνούν τα δοχεία.
Και μια ερώτηση σε σένα Νίκο. Στο μήνυμα #27 γράφεις το εξής:
“Μα απλούστατα, Περικλή μου, το γεγονός ότι δέχτηκαν να συμπράξουν με το Μέγαρο, που στο βάθος του μυαλού του (ε, λέμε τώρα….) δεν έχει παρά τη χοντρή κονόμα.”
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το ΚΠΙΣΝ ή οποιοσδήποτε άλλος χορηγός ή ίδρυμα δεν έχει στο μυαλό του την κονόμα?
Ευχαριστώ και συγνώμη για τα σεντόνια.

Συμπλήρωση γιατί το θυμήθηκα τώρα. Η αίθουσα συναυλιών της Λυρικής θα ονομάζεται Σταύρος Νιάρχος, μάλλον γιατί το Μαρία Κάλλας π.χ. θα ήταν πολύ προφανές έτσι?

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:28 —

Και ειδικά για σένα Νίκο επειδή πιθανότερα οι μικρότεροι δεν θα το ξέρουν έτσι φτάσαμε από το
“Όταν πετούν οι γερανοί”,


στο όταν χορεύουν οι γερανοί.

Αααχ, Λουκά μου…. Λες και δεν έχουμε διαπιστώσει, κατά κόρον, την πλήρη αδυναμία του Δημοσίου να διαχειριστεί τα κεφάλαια που του εμπιστεύεται ο έλληνας Πολίτης κατά τρόπο που να μην καταλήξουν στους λάθος ανθρώπους …. Είτε Σαμαροβενιζελαίοι το διοικούν, είτε αριστεροεθνικιστές…. Θα μου πεις, ας εκαλείτο το ΚΚΕ να διαχειριστεί τα χρήματα του Ελληνικού Λαού και θα σου ΄λεγα εγώ!!! Μακάρι, χίλιες φορές μακάρι να διαψευστώ αλλά, ξέρεις, έχω μιαν ψιλοαίσθηση ότι δεν θα τα είχαν καταφέρει καλύτερα (άσε που, δεν το θέλουν κιόλας…). Οπότε, αν εσύ ήσουν δικηγόρος ενός ιδρύματος που βάζει λεφτά εκεί που έπρεπε το Δημόσιο να βάλει, τι θα συμβούλευες τον πελάτη σου, να αφήσει τυχόν σκύλους να μπουν και να αλέσουν, όπως αυτοί γουστάρουν και αλεστικά, να μη δώσουν;

Και κάτι για το φίλο μου τον Νικόλα: Θα ήθελες, δηλαδή, Νίκο μου, το κράτος να αφήσει τις τράπεζες , στους λογαριασμούς των οποίων ο φτωχός κοσμάκης έχει καταθέσει τα όποια χρήματά του, να φαλίρουν και να αναγκαστούν να κόψουν κεφάλαιο από τις καταθέσεις των πελατών τους για να πληρωθεί το φαλλιμέντο;

Ά, ρε παιδιά… Αριστερός είμαι κι εγώ, δεν έχω δυνατότητες να ρουφάω το αίμα των φτωχών ανθρώπων (και, κυρίως, ούτε και θα το ήθελα), αλλά τα είδα τα χαΐρια και των αριστερών καθεστώτων του υπαρκτού σοσιαλισμού, τόσες δεκαετίες, και τα δικά μας τα (αριστερά και πάλι, ή όχι;) χαΐρια τα τελευταία δυόμισυ χρόνια……

όποιος βγαίνει στην εξουσία, συγκεκριμένα συμφέροντα υπηρετεί και γι’αυτό βγαίνει εξάλλου. προσωπικά ποτέ δεν είχα λεφτά στην τράπεζα, και όποιος είχε πλέον τα έχει χάσει είτε από φόρους είτε από έξοδα διαβίωσης και ανεργία. ό,τι έμεινε θα χαθεί σε κούρεμα, έτσι κι αλλιώς τα χαρτονομίσματα έχουν αξία όσο συμφέρει το σύστημα -και ακόμα λιγότερο το πλαστικό χρήμα. θεωρώ πως δεν τιμάει κανέναν να γίνεται απολογητής των τραπεζών, άλλωστε νόμιζα πως δεν πολιτικολογούμε στο φόρουμ.
συμφωνώ με τον λουκά και δεν νομίζω πως έχουν σχέση με το κκε. τα του μεγάρου κλπ είναι γεγονότα που (θα έπρεπε να) είναι γνωστά και αναγράφονται σε πολλά ενημερωτικά σάιτ.

“Συνωμοσιολογίες”

Είσαι η εξαίρεση Νίκο, όλος ο εργαζόμενος κόσμος και όλοι οι συνταξιούχοι έχουν τα (όποια, βεβαίως) λεφτά τους στην τράπεζα, εκτός από κάποιο κομμάτι που κάποιοι (όχι εγώ) έχουν σε μετρητά κάτω από το στρώμα του κρεβατιού τους, έχοντας ίσως πιστέψει στις «συνομοσιολογίες» που υπαινίσσεται ο Πέτρος. Και κάτι άλλο: Όταν βρεις το κράτος εκείνο, πάνω στον πλανήτη μας, όπου η κυβέρνησή του ενδιαφέρεται μόνο για τους μη πλούσιους πολίτες του και δεν εξυπηρετεί συμφέροντα, πες μας το μήπως μετακομίσουμε εκεί. Πρόσεξε όμως: να έχει ήδη φέρει κάποια θετικά αποτελέσματα η πολιτική τους, γιατί αλλιώς θα μπορούσες (πριν λίγα χρόνια βέβαια) να μου έχεις αναφέρει (π.χ.) τη Βενεζουέλα, όπου βεβαίως μέχρι σήμερα θα είχες πάρει πίσω την αναφορά σου αυτή, βλέποντας το καθεστώς να βάζει πλέον την αστυνομία να πυροβολεί τους διαδηλωτές… Και, πρόσεξε και κάτι ακόμα: Δεν έχω καμμιάν ανάγκη να γίνω απολογητής των τραπεζών, μπάρμπα τραπεζίτη δεν έχω και άλλωστε το είδος εξέλιπε, τελευταία. Κάποια βασικά πράγματα όμως, σχετικά με την διαχείριση μιάς εθνικής οικονομίας, ε, τα έχω καταλάβει, με τις συγκεκριμένες δεκαετίες πάνω στην καμπούρα μου.

Ε, ας κάνουμε και καμμιά «παρανομία» πότε πότε, δεν είμαστε και στρατιωτάκια!