Πώς να κατεβάσω τραγούδια

ρε παιδια μηπως υπαρχει πουθενα καποια σελιδα που να μπορουμε να κατεβασουμε την αγαπημενη μας μουσικη

Πάντως όχι εδώ :slight_smile:

Απειρα μέρη υπάρχουν. Κάτι το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι νόμιμο (αν οι διαχειριστές κρίνουν ότι δεν είναι ή ότι είναι επιζήμιο για το φόρουμ ας σβήσουν το μήνυμα) και μπορείς να κάνεις είναι το εξής:

Πηγαίνεις στο youtube και ακούς την αγαπημένη σου μουσική. Υπάρχει ένα πρόγραμμα το Real Player το οποίο αν το εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου, μετά σε κάθε βιντεάκι του youtube πάνω δεξιά στο βίντεο μόλις πας το ποντίκι έχει την ένδειξη download. Οταν το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου με δεξί κλικ πάνω στο βίντεο έχει την ένδειξη convert. Διαλέγεις mp3 και το έχεις σαν τραγούδι στον υπολογιστή σου.

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και παράνομοι τρόποι τους οποίους φυσικά δεν θα τους αναφέρουμε εδώ.

Ναι,αν θές να κατεβάσεις έτσι κάνε. Αλλά το έχω βαρεθεί αυτό το πράγμα προσωπικά. Μίλαγα με ένα μουσικό παραγωγο, τις προάλλες και του επισημαίνω πως δεν γίνεται άλλη πειρατεία. Δεν πάει και άτομα χάνουν τις εργασίες τους και ένας κόπος, καθόλου ευκαταφρόνητος , πάει χαμένος και είναι σαν να κοροιδεύεις την δισκογραφική. Μου απαντά βέβαια πως γίνεται μια προσπάθεια για πτώση των τιμών των δίσκων, επειδή η απόλυση συνεχώς αυξάνεται. Εγώ, αγαπητοί μου , αν και ιδιαίτερα νέος, θα ήθελα να περάσω το μήνυμα να μην κατεβάζουμε παράνομα, αλλά να αγοράζουμε όχι 5 cd αλλά τουλάχιστον 1 και να τιμάμαι το μόχθο των ανθρώπων αυτών. Ξέρω πως ακούγεται ρομαντικό και ουτοπικό αλλά πρέπει σιγά να γίνεται και πρέπει η δική μου η γενιά να το ξεκινήσει.

Φιλε Αντρικο και εγω αυτη την αποψη ειχα μεχρι που διαβασα την συνεντευξη του Παρη Μητσου στην “Κλικα” και τα ματια μου ανοιξαν. Στο προτεινω ανεπιφυλακτα…

http://www.klika.gr/cms/index.php/ar8rografia/synentefkseis/263-paris-mitsou.html

Τρομερή συνέντευξη.Πραγματικά. Λίγοι λένε τα πράγματα ως έχουν και κάνουν αυτό που επιθυμούν χωρίς να έχουν ως γνώμονα το κέρδος και το πλουτισμό. Τώρα για τις παραγωγές είναι όλα γνωστά αυτά. Αλλά ως γνωστό στην Ελλάδα όλοι έχουν δίκοιο και η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Μπράβο guvs

Αν θέλουμε να αισθανόμαστε καλά με το κατεβάζουμε τραγούδια απο το διαδύκτιο, ναι αυτή η συνέντευξη “μας ανοίγει τα μάτια”. Ας μην κρυβόμαστε όμως πίσω απο το δακτυλό μας, η πειρατεία είναι μεγαλύτερη απο τις Ελληνικές δισκογραφικές, δεν κάνει διακρίσεις και σίγουρα δεν είναι λύση για τα όποια προβλήματα που (σίγουρα) υπάρχουν στον χώρο. Τα έχω ξαναπεί όμως…

Μα ναι φιλε alk και αυτο ειναι το θεμα. Απο ποιον γινεται εν τελει η πειρατεια, στις τσεπες μας κυριως. Και τωρα κακα τα ψεμματα, δεν θα βρεις πειρατικο το cd με τη “νεα συλλογη για τα ρεμπετικα του 38”, αλλα τα πιο mainstream… Παντως νομιζω οτι η μεγαλυτερη ληστεια γινεται απο τις ιδιες τις μεγαλες εταιριες, που εχουν φερει και την κατασταση ετσι. Να ανεβοκατεβαινουν ολα σε τιμες, για να μπορεσουν να πιασουν τον καταναλωτη και αυτοι εκει : 20? το λιγοτερο…ελεος…

και την πειρατεία στην τσέπη του μουσικού φίλε guvs; αυτή τη λογαριάζουμε καθόλου;

Η πειρατεια στην τσεπη του μουσικου γινεται παλι απο τις δισκογραφικες, οταν για παραδειγμα απο τα κερδη του cd λαμβανει το 5%,γιατι αυτο συμβαινει.

αρα να το κλέψουμε και αυτό το 5%; Αυτή τη λογική δεν την καταλαβαίνω. Ασε που αυτό το 5% πάλι δεν γίνεται παντού. Υπάρχουν 1002 τρόποι να φτάσει μια ηχογράφηση στο εμπόριο.

Φιλε alk εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι περισσοτεροι μουσικοι ειναι ανεργοι,ανασφαλιστοι,σε μαυρη εργασια.Εκει γινεται ναι η ληστεια στην τσεπη τους.Αν μου μιλας για το 10% που δουλευει υπο φυσιολογικους,ανεκτους ορους τοτε μαλλον δεν αντιλαμβανεσαι ορθα την κατασταση.

Φίλε Γιανν’ς
Χθες το πρωί, ξεκίνησα μες το χιόνι, πήγα στο στούντιο στις 9, μελέτησα και απο τις 10 μέχρι τις 5 ηχογράφησα το Soundtrack για μια ταινία. Υπέγραψα το ανάλογο συμβόλαιο το οποίο καλύπτει και τα πνευματικά μου δικαιώματα. Εξηγησέ μου εσύ τώρα τι σου δίνει το δικαίωμα να κατεβάσεις την ταινία ή ότι άλλο ηχογράφησα και να το δεις δωρεάν. Εξήγησέ μου επίσης γιατί δεν πρέπει να σε αποκαλώ κλεφτη και τέλος εξήγησέ μου τι είναι αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι σωστα. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις, εγώ είμαι μουσικός.

Το βλεπεις εγωιστικα ομως,οτι πρεπει να μην την κατεβασω για να πληρωθεις εσυ.Ελα ομως που μαζι με εσενα πληρωνω και την ολη επιχειρηση που εστησε την ταινια η οποια, μεσα στην οικονομικη κριση που εχει εξαθλιωσει τον λαο, πλουτιζει.Αρα με αναγκαζουν να την κατεβασω γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να την αγορασω φιλε μου.Μπορει εσυ να εισαι σε αυτο το 10% των μουσικων που δουλευει υπο ευνοϊκες συνθηκες αλλα δεν ειναι ολοι ετσι.Μπραβο σου,χωρις καμια ειρωνια για να μην παρεξηγηθω,και πραγματικα σου ευχομαι ο,τι καλυτερο,σε θαυμαζω και ευτυχως οι κοποι σου δικαιωθηκαν αλλα υπαρχουν πραγματικα τεραστιοι μουσικοι που εργαζονται με εξευτελιστικου ορους μαυρου μεροκαματου,νυχτας,ταλαιπωριας κτλ.Το ιδιο ισχυει και σε αλλες δουλειες…

Δεν θέλω να φαίνομαι ειρωνικός ή επιθετικός αλλα με εκπλήσει η άγνοια περι μουσικής και οτιδήποτε που αφορά το επάγγελμα. Δεν ξέρω απο που βγήκε αυτό το 10% των μουσικών που δήθεν πληρωνονται κανονικά αλλα, πραγματικά, απο τότε που η τεχνολογία επέτρεψε (η επέβαλε ίσως) την πειρατεία σε τέτοιο βαθμό, βλέπουμε τα μεροκάματά μας να πέφτουν μέρα με την μέρα. Μπράβο μου λοιπόν όπως λές , με θαυμάζεις, αλλα απο την άλλη ρίξε με στον δρόμο γιατι έχουμε οικονομική κρίση.

Μα αυτη τη δικαιολογια την προβαλλουν ακριβως για αυτον τον λογο,για να ριξουν τα μεροκαματα,να απολυσουν μουσικους,να τους βαλουν να δουλευουν με εξευτελιστικους ορους ενω οι επιχειρησεις πλουτιζουν και θελουν να πλοτιζουν με αυτον τον τροπο ακομα περισσοτερο με την επιφαση της κρισης.Το 10% πες πως ειναι εμπειρικο αλλα δεν ειναι εκει η ουσια.Τελος παντων ελπιζω να συνεχιστει η κουβεντα γιατι ειναι ενα αρκετα σημαντικο ζητημα.Παω τωρα στη ταβερνα που δουλευω.

Νομιζω πως το προβλημα ειναι οτι πρεπει ΟΛΟΙ να αντιληφθουμε τον φαυλο κυκλο που εχει στηθει. Απο τις ιδιες πηγες πληγομαστε ολοι, επαγγελματιες, ερασιτεχνες, κλπ. Γιατι εσενα φιλε μου, σε σκοτωνει η πειρατεια, εμενα με σκοτωνει το παγωμα των μισθων και η αντιστοιχη αυξηση ΦΠΑ, κλπ κλπ κλπ…Το οτι πειραζει τον καθενα μας κατι διαφορετικο δε νομιζω πως πρεπει να μας κανει να “χτυπαμε” ο ενας τον αλλον. Γιατι ειναι μεγαλο φαινομενο ενας κλαδος να τα ριχνει στον αλλον, κλπ (δεν αναφερομαι προφανως στους δυο συνφορουμιτες, περιγραφω ενα γεγονος που το βλεπουμε καθημερινα). Οφειλουμε να νιωθουμε το τι ποναει τον αλλον, και να συμπαραστεκομαστε. Σιγουρα φιλε alk, η πειρατεια σε χτυπαει στον μισθο, εμενα με το ΔΝΤ και το μνημονιο ομως τα οικονομικα μου ειναι αθλια και αναγκαζομαι να κατεβασω, για να προστατεψω το 20ευρω που αντιστοιχα θα εδινα. Γιατι δε νομιζω πως επειδη ειμαστε ετσι πρεπει να κοψουμε και τη διασκεδαση μας. Αυτα τα ολιγα.

Το πρόβλημα δεν θα το φορτωθούμε εμείς. Δεν θα απολύσουμε εμείς.Δεν θα κλέψουμε με υπερκέρδος εμείς. Αυτοί λοιπόν που το κάνουν το κάνουν χωρίς να τους νοιάζει ο καλλιτέχνης. Εμένα με ενδιαφέρει η μουσική του και επειδή μου έκαναν πολυτέλεια το να αγοράζω μουσική ναι θα την βρω δωρεάν. Το ζητούμενο πιο είναι; Ελεημοσύνη δεν κάνουμε εδω πέρα. Αλληλεγγύη δείχνουμε.

Νίκο, δεν μπορεί να θεωρηθεί αίτηση “ελεημοσύνης” η απαίτηση ενός επαγγελματία καλλιτέχνη για αξιοπρεπή αμοιβή. Αυτή την έννοια είχε η παρέμβαση του Αλέξανδρου.

Όλοι μας μαζί να διεκδικήσουμε την αξιοπρεπή αμοιβή. Αλλά όχι να το φορτωνόμαστε εμείς. Το πρόβλημα δεν το δημιουργώ εγώ ή ο χψ. Αλλά αυτός που θα πουλήσει τόσο ακριβά τον δίσκο, αυτός που θα μου κόψει το μισθό…Και για τους δυο μας λοιπόν ο ίδιος είναι. Άρα;

Είναι πραγματικά τρομακτικό το να διαπιστώνω οτι δεν υπάρχει κανένα βάρος, καμία αμφιβολία όσον αφορα την πειρατεία. Το φταίξιμο είναι πάντα αλλού. Βάζουμε χέρι στην πνευματική ιδιοκτησία άλλων, την κανουμε ξέφραγο αμπέλι και φταίνε όλοι οι άλλοι.Μπορει να είναι παράνομο, ανήθικο αλλα φταίει πάντα η φορολογία, η δισκογραφική κλπ. Αλλα πάλι θεωρούμε οτι έτσι στηρίζουμε τον μουσικό. Πάμε καλά; Μπορούμε να λέμε οτι έχουμε αγάπη για την μουσική και να κλέβουμε τους δημιουργούς της χωρίς κανέναν ενδιασμό; Πιστεύοντας οτι έχουμε κάθε δικαίωμα να το κάνουμε;
Η δισκογραφία δεν πρόκειται ποτέ να φτιάξει γιατί η πειρατεία έχει καθιερωθεί σε τέτοιο βαθμό στα μυαλά όλων ως κάτι φυσιολογικό. Η μουσική του κάθε καλλιτέχνη πλέον ανήκει σε όλους.Η μήπως νομίζουμε οτι, και να φτάσουν οι τιμές σε επίπεδα που θεωρούνται λογικά θα σταματήσει ο κόσμος να κλέβει;
Πρέπει να αποδεκτούμε οτι έχουμε μερίδα ευθύνης! Πέραν της βιοποριστικής σημασίας, η δισκογραφία έχει μια σημαντική καλλιτεχνική θέση στον χώρο. Αν την καταστρέψουμε θα είναι σοβαρό πλήγμα.