Περι ουσάκ

:019:Δεν περίμενα να δω άλλο είδος απάντησης. Με διευκολύνεις με τις αριθμήσεις, ευχαριστώ.

  1. Στις δικές μου απαντήσεις δεν φάνηκες και πολύ σεβαστικός:089:
  2. Το θεωρώ αστείο :019:
  3. Στα λογοπαίγνια είσαι καλός. Στο μπουζούκι? Τα διάβασες αλλά δεν τα έπαιξες(πιθανόν). Πώς απαξιώνεις μια μουσική πρόταση χωρίς να την παίξεις(την ιδέα):). Εξάλλου, πρότεινα πάνω από μία ιδέα. Ήταν όλες για …“βήξιμο”? Τότε, θα περάσω τον Σεπτέμβρη για επανεξέταση κύριε καθηγητά…!!
  4. Μάλλον δεν ανακάλυψες και πολλά γιατί δεν είδα να προτείνεις καμία ιδέα σου. Απλά, εκ του ασφαλούς κριτικάρεις τις δικές μου.
  5. Συμβούλεψα, αλλά μόνο μουσικά.Κάποιον που ρώτησε τί ρόλο παίζει το Σι στον ουσάκ. Όχι εσένα.
  6. Το θέμα μας είναι το Σι στον ουσάκ. Ποια είναι η γνώμη σου? Τι προτείνεις?

Γκούχου γκούχου(προκαταβολικά):019:

Τι νέα; Χε χε…

Μπουζούκι δεν έχω (το’ χω ξαναπεί…) Και βέβαια διάβασα αυτά που πρότεινες και “τά 'παιξα”.
Ε, και δεν είμαι εγώ ο καθηγητής…!
Όσο για τα περί ανακαλύψεων, όπως έλεγε κι ένας Δάσκαλος: “Η Μουσική πηγή ακένωτος και μελίρρυτος”! :039:

Γεια σου ρε Μητσάρα, είπα κι εγώ δεν θα ζαλίσουμε άλλο τους συνφορουμίτες?

  1. Βασικά, παίζεις κάποιο όργανο?
  2. Από λογοπαίγνια καλά το πας.
  3. Σωστά, εσύ είσαι ο κριτής στις γνώσεις των άλλων. Πάντως ούτε εγώ είμαι Ο καθηγητής.
  4. Ο Δάσκαλος καλά τα είπε για την μουσική. Εσύ δεν μας είπες τίποτα(περί ουσάκ).

Πάντως το παρατραβήξαμε λίγο. Δεν ξαναμιλάω(χωρίς τον δικηγόρο μου):019:για αυτό το θέμα. Έχω και mail αν δες να συνεχίσουμε την πλάκα.

Δεν πάτε να πιείτε κανα να ποτήρι, λέω εγώ και να βρείτε την άκρη, εσείς οι δυο Μήτσοι;

Μετά από αρκετά ποτήρια :102:αγαπητέ Άρη (αλλά και πριν απ’ αυτά), χωρίς όμως την παρέα του Δημήτρη Ν., αφού διαμένει μακριά μου, αλλά κι αφού δεν διευκρίνισες αν θα έπρεπε να τα πιούμε μαζί ή ξεχωριστά και ακόμη, τι θα έπρεπε να περιέχουν τα ποτήρια (κρασί, τσίπουρο ή πορτοκαλάδα), κατέληξα στο ότι δεν μπορώ να πω κάτι δικό μου για το ussak ή αλλιώς τον Πρώτο ήχο ή αλλιώς τον Δώριο τρόπο. Τα έχουν πει άλλοι (παλαιότεροι). Για παράδειγμα, οι ιαμβικοί στίχοι της Οκτωήχου, αποδιδόμενοι εις τον μέγαν Δαμασκηνόν, χαρακτηρίζουν τον Α’ ήχον ως ακολούθως:
" Τέχνη μελουργός σους αγασθείσα κρότους,
πρώτην νέμει σοι τάξειν. Ω, της αξίας!
Ήχος ο πρώτος μουσική κληθείς τέχνη,
πρώτος παρ’ ημών ευλογείσθη τοις λόγοις.
Τα πρώτα, πρώτε, των καλών λαχών φέρεις
πρωτεία νίκης πανταχού πάντων έχεις"

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς μπορώ να βάλω σωστά τους τόνους και τα πνεύματα στα παραπάνω…

Και δεν αναφέρω κάτι άλλο θεωρητικής φύσεως, αλλωνών δασκάλων. Τι παραπάνω μπορούμε να πούμε εμείς οι ταπεινοί φορουμίτες, εκτός από το να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια; :242:Να ανακαλύψουμε πάλι τον τροχό;

Έχω τον δικηγόρο μου μαζί και λέω ότι, σίγουρα, δεν μπορούμε να ανακαλύψουμε πάλι τον τροχό. Μήπως όμως τον φτιάξαμε από άλλα υλικά? Μήπως τον χρησιμοποιήσαμε και σε άλλες ανάγκες εκτός απ’ τα κάρα? Ρητορικά τα ερωτήματα.

Βαρέθηκα όλο ουσάκ, ας πιάσω και λίγο χιτζάζ:246:

ΤΟ ΠΑΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Σ ΕΝΑ ΤΑΞΙΜΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ 10 ΝΟΤΩΝ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΜΙ ΕΝΟΣ ΜΙΣΑΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ 1) Η ΚΑΛΗ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΣΟΥ 2) ΤΙΣ ΣΥΓΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΔΡΟΜΟ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΡΜΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΔΡΟΜΟΥ 3) ΤΟ ΑΥΤΙ ΠΟΥ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΠΕΡΑ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΑΞΙΜΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ Η ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ FEEL. ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΤΑΞΙΜΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ. ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ. ΒΑΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΛΕΣΒΟΥ:246:

Αγαπητέ Βασίλη, αποφεύγουμε σε αυτό το φόρουμ να γράφουμε με κεφαλαία, γιατί είναι δύσκολο το άνετο διάβασμά τους. Τα κρατάμε για όπου χρειάζεται να «φωνάξουμε», πράγμα για το οποίο δεν υπάρχει κατάλληλο σημείο στίξεως.

Κατά τα άλλα όμως, προσπαθούμε να χρησιμοποιούμε τα υπάρχοντα σημεία στίξεως, που δίνουν στον ρέοντα λόγο ρυθμό και καλύτερο νόημα. Προσπάθησε και εσύ!

Για τα περί ταξιμιού συμφωνώ βεβαίως, έτσι ακριβώς είναι.

οκ αγαπητε νικο απο συνηθεια γραφω με κεφαλαια. τωρα ομως που το επισημανες για την σωστη διεξαγωγη λειτουργειας του φορουμ τα γυρισα:088:

Καλησπέρα , λόγω του ότι ήμουν στη θάλασσα Κάνα 5 ήμερο πήρα το μπουζουκιον αλλά επειδή δε μπορούσα να παίξω γιατί ακούγεται το έριξα στη μελέτη και συγκεκριμένα στην ανάλυση των δρόμων και ποιο συγκεκριμένα στον ρε ουσακ , ο λόγος που γράφω είναι για επιβεβαιώσω κάποια πράγματα αν είναι σωστά.

Έχουμε και λέμε ρε ουσακ αποτελείτε από ( ρε / ρε # /φα/ σολ / λα / λα# ντο ) αν δε κάνω λάθος όποτε για να αναλύσω αυτόν τον δρόμο πήρα κάθε μια νότα μέτρησα τις τρίτες δηλ προέκυψαν (σολ / σολ # / σι / ντο / ρε / ρε# και φα ) η καινούργιες νότες που βγήκαν από τις τρίτες είναι η σολ # και η σι όπως βλέπεται και σε ένα προχειρο ταξιμακι που έχω κάνει με βάση αυτά φαίνονται σωστά , από αυτό προκύπτουνε 2 φάλτσες νότες που αν παιχτούν αλλάζουν τον δρόμο και είναι η φα # και η ντο #

ταξιμιον is here http://boomp3.com/listen/bzo8pqqtp_6/taximi-re-oysak

φιλε μπουζουκα, συμφωνω ,δεν εχεις αδικο αλλα αν διαβασες το αρχικο μυνημα καπου εγραψα οτι θελω και ειναι καλο να ξερεις τι παιζεις και γενικα να εχεις ψαξει τι θα παιξεις ποιες φρασεις θα παιξεις , ασχετα ποιες και πως θα τις παιξεις σε ανυποπτο χρονο αλλα και τι αλλαγες θα κανεις σε τονο και δρομο .

Δεν κατάλαβα τίποτα…πώς μέτρησες τρίτες? και τι εννοείς τρίτες? μήπως το σεγόντο της ρε ουσάκ ή μια τρίτη ψηλότερα την τονικότητα?
Πάντως, ότι και να εννοούσες είναι λάθος γιατί η τρίτη νότα από το ρε είναι το φα. Εάν παίξουμε την Σολ ουσάκ, τότε θα πατήσουμε σολ-λαb(σολ#)-σιb-ντο-ρε-μιb(ρε#)-φα.

Στο ταξιμάκι, προς το τέλος, παίζεις και πεντατονική μινόρε (κατά λάθος μάλλον).

ναι μου βγηκε και πεντατονικη σε μια φαση :slight_smile: ,
μαλλων δε μετρησα σωστα τις τριτες , οταν λεμε τριτες εννοουμε την τριτη τις νοτας της κλιμακας ουσακ πχ (για να βρουμε ενα σεκοντο ) και οχι τις νοτας σορρυ παιδια