Οι Τσιγγάνοι στην ελληνική μουσική

Κάποιοι μουσικοί του είδους με τους οποίους έχω μιλήσει ,τα λένε συρτορούμπες Γρηγόρη ,για την εθνικότητα τους δηλώνουν αγνοια .
http://youtu.be/JgqvTxAvjnY …τωρα αυτό τι ειναι …

Το μήνυμα μπήκε δυο φορές, sorry!

Εύα

Εύα να τολμάς !

Σχετικά με το βίντεο του Μελά:Αν προσέξτε στο τραπέζι πίσω απ΄τον τραγουδιστή υπάρχουν δυό ποτήρια σαμπάνιας
σχεδόν γεμάτα και μια μπουκάλα σαμπάνιας με ροζ κορδελάκι.Η τουαλέτα μπροστά ειναι ευδιάκριτη .Δώρο σε νύφη;
Το χρημα έχει ρεύσει αφθονο και οι πιτσιρικάδες το πηγαίνουν γιά καταμέτρηση.Πιθανολογώ τσιγγάνικο γάμο,εκεί
παραπέμπουν ολα αυτά.Για την κατάσταση του Μελά;Ουδέν σχόλιο.
Για το κέφι του Σαραγούδα στο τσιφτετέλι:Μου φαίνεται αβανταδόρικο,ισως συμμετέχει στο συγκρότημα ή μπορεί
να είναι και μαγαζάτορας.

Συρτορούμπα σίγουρα! Το ηχόχρωμα μου έκανε λίγο ινδικό! Ίσως κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε μια συζήτηση για το φαινόμενο της συρτορούμπας! Εξερράγη στην κυριολεξία εκεί στα τέλη 70 αρχές 80, αποτελούσε την επιτομή της διασκέδασης, δεν υπήρχε σκυλάδικο που το μισό πρόγραμμα να μην είναι σ’ αυτό το ρυθμό και ποτέ μου δεν βρήκα τις ρίζες επιβολής της. Πάντως όταν θέλω να θυμηθώ τις ντεκαντάνς (με νοσταλγία το λέω:)) νύχτες της νιότης μου (είχα μουσικές αντοχές τότε!) με φίλους, έναν Κόλλια θα τον τραγουδήσω… Τουλάχιστον το “στον καθρέφτη σου κοιτιέσαι κι’ από μόνη σου αγαπιέσαι” ή το άλλο “βάλε γκολ βάλε γκολ άσε τα πολλά κοντρόλ”:019:

Pepe, αν εννοείς το βίντεο με τον Hakan, εγώ λέω ότι η μουσική αυτή είναι μάλλον επηρεασμένη από το τούρκικο arabesk. Ψάξε για Ibrahim Tatlises ή Orhan Gencebay στο youtube και θα πάρεις μια ιδέα από το ύφος.

Εδώ είναι ένα βίντεο από μια συναυλία που έκανε ο Tatlises στο Ισραήλ…θα δεις την ορχήστρα του, που οι περίσσοτεροι μουσικοί νομίζω ότι είναι Τσιγγάνοι μουσικοί της Τουρκίας (ο Διόνυσος θα ξέρει καλύτερα). Βέβαια, οι ορχήστρα του Ρίου δεν έχουν την μεγαλοπρέπεια που έχουν οι μεγάλες τούρκικες ορχήστρες, με τις δεκάδες βιολιά! :wink:

Πάλι ζητώ συγνώμη για το off-topic!

Εύα

Τα βιντεάκια που αναφέρω έχουν μια μουσική που συνολικά μού ήταν άγνωστη και πρωτοφανής. Ωραία-ξεωραία, άλλο αυτό. Αλλά σύμφωνα με όσα δεδομένα διαθέτω, δεν είναι η σκυλέ μετάλλαξη ούτε του λαϊκού, ούτε του δημοτικού, ούτε τίποτε άλλο. Είναι ένα ξεχωριστό είδος. Το περιτύλιγμα (πίστα με λουλούδια, κουστούμια, θριαμβευτικές χειρονομίες τραγουδιστή, μπασίστας σε κατάσταση προχωρημένης αποσύνθεσης) είναι κοινό με άλλων ειδών, αλλά η μουσική όχι.

Τι μουσική είναι αυτή, που ενώ για μένα είναι τόσο άγνωστη, για άλλους είναι η πνοή τους; Έχει κάποια σχέση με Τουρκία; Ή, όπως λέει ο Νίκος, μήπως με Βαλκάνια; Ή, όπως ίσως υπαινίχθηκε η Εύα, με τους Γύφτους; Και πότε πρόλαβε να βγάλει ρίζες στην ψυχή ανθρώπων σαν τον παραγωγό της λαϊκής και τον φρεντοπότη νταλικέρη;[/QUOTE]

Δεν είναι όλοι Έλληνες τσιγγάνοι, είναι και Τούρκοι και Αλβανοί, επαγγελματίες μουσικοί, κάποιες σεζόν δουλεύουν και στις μεγάλες πίστες με γνωστά ονόματα.

Δεν τραγουδάει ο Χακάν αλλά ο τσιγγάνος Γιώργος Βαλέρης, τούρκικο κομμάτι του Ibrahim Tatlises. Ο Χακάν είναι ο σαζίστας - μαέστρος της ορχήστρας.

Παραθέτω το ίδιο κομμάτι από τον Ibrahim Tatlises και άλλες δυο διασκευές από Έλληνες:

Είναι κυρίως από Τουρκία αλλά και από άλλα κράτη Αραβία, Ινδία κλπ. Οι Τσιγγάνοι στα δικά τους γλέντια, αυτό το ρεπερτόριο παίζουν κυρίως, παθιάζονται πολύ μ’ αυτά.

Όταν δεν εργάζονται με τα γνωστά ελληνικά ονόματα, η μουσική που παίζουν απευθύνεται κύριως σε δικό τους κοινό.

Υ.Γ. Για τον Σαραγούδα που έγινε λόγος δεν είναι τσιγγάνος, είναι γεννημένος στα Σπάτα με αρβανίτικες καταβολές. Είναι από πολύ μικρός στο επάγγελμα, ξεκίνησε ως κιθαρίστας - τραγουδιστής. Το 1967 έγινε πιο γνωστός στο ευρύ κοινό, με το σουξέ της εποχής, “Η Σκανταλιάρα”, που παρέθεσε στο μήνυμα #118 ο Μπάμπης Κάπουλας. Με το ούτι εμφανίστηκε πολύ αργότερα, έχω διαβάσει ότι έχει συμμετάσχει στην φωνοληψία τουλάχιστον 3.000 τραγουδιών. Πέρα από τα πανηγύρια έχει εργαστεί και στα κέντρα της Αθήνας, “Ελληνικό Γλέντι”, στον “Κάβουρα”, στου “Σκαφίδα”, στον “Πετροκότσιφα”, στην “Ιτιά”, στην “Σουίτα”, στην “Νεράιδα”, στην “Όμορφη Νύχτα”, στο “Πανόραμα” και στη “Νέα Αθηναία” και αλλού. Έχει συναναστραφεί και συνεργαστεί με πολλούς μουσικούς από κράτη της ανατολής π.χ. Μουσταφά Σαφέτ. Έχει αποκομίσει πολλά πράγματα από αυτούς, δρόμους, μακάμια κλπ.Τα εξ’ ανατολής ακούσματα, τσιφτετέλια κλπ., του αρέσουν πάρα πολύ.

Σ’ ευχαριστώ άταστε, για τις πολύτιμες πληροφορίες σου! Μας ξεκαθάρισες πολλά πράγματα. Εγώ προσωπικά γουστάρω τον Ibrahim και έχω όλη την συναυλία του στο Ισραήλ σε DVD. Προφανώς τον έχουν αδυναμία και πολλοί μουσικοί/τραγουδιστές με ποντιακές καταβολές, όπως ο Καρράς.

Ελπίζω αυτό το μήνυμα να μην έχει πάλι ορθογραφικά κ.τ.λ. λάθη που δεν μπορώ να τα διορθώσω μετά από ένα χρονικό διάστημα!

Εύα

Εύα, Άταστε, ευχαριστώ. Νομίζω ότι άρχισα να καταλαβαίνω.

Σχετικά με τον Σαραγούδα: πολύ ορθώς κάποιος προηγουμένως παρατήρησε ότι δεν πρέπει να προβάλλουμε επάνω του τις προσωπικές μας αντιλήψεις περί καλαισθησίας. Ωστόσο νομίζω ότι ο κάθε άνθρωπος που να είναι λιγάκι γλεντζές, αν βρισκόταν σε βάφτιση φίλων ή συγγενών του, είχε γιορτάσει, είχε φάει, είχε πιει, είχε δει όλες τις γενιές από 5 μέχρι 105 να χαίρονται και να γιορτάζουν εξίσου, και τελικά τον τσάκωνε η κάμερα τη στιγμή του τσιφτετελιού με τα κωλαράκια να κουνιούνται, με παλαμάκια και χαμόγελο θα ήταν. Όποια γνώμη κι αν έχει για τη μουσική.

(Ελπίζω να μην ενοχλείται κανείς από τη διατύπωσή μου, και αν ναι συγγνώμη: πρόθεσή μου είναι να εκφράσω κάτι 100% ανθρώπινο και 0% χυδαίο.)

Εγώ ενοχλούμαι, όχι τόσο για οποιονδήποτε άλλο λόγο, όσο για την εμφιλοχωρούσα ανακρίβεια: Δεν είναι “χορός του κόλου”. Είναι “χορός της κοιλιάς”.

Επίσης: Υπάρχει ένας που δε θα’ θελε το σόλο που παίζουν τα πλήκτρα να τ’ ακούσει κι απ’ το ούτι του Σαραγούδα; Οπότε προς τι τόση “υπεροψία” ένα πράγμα, που μου φάνηκε πως παρατήρησα στο τόπικ;

Έχεις απόλυτο δίκιο, pepe…όταν πας σε βαφτίσια και σε γάμους, πας για τη χαρά των φίλων σου και όχι για τη μουσική. Από την άλλη, όπως μάθαμε ο Σαραγούδας έχει και μια δικιά του καριέρα σαν τραγουδιστής σε πανηγύρια και σε δημοτικολαϊκά κέντρα, οπότε γιατί να μην τη βρίσκει με αυτήν τη μουσική; Σε τι ακριβώς διαφέρει το τσιφτετέλι του Μπέκου από τα τσιφτετέλια που παίζονταν στα κέντρα που δούλευε ο ίδιος; Εγώ δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας καλλιτέχνης που θέλει να ασχολείται με ένα είδος που το θεωρεί υποδεέστερο ή να κινείται τόσα χρόνια σε έναν χώρο που δεν τον αντιπροσωπεύει. Μας λέει κιόλας ο άταστος, που φαίνεται να είναι πολύ μέσα στα πράγματα, ότι ο Σαραγούδας αγαπάει τα εξ Ανατολής. Και εγώ να σας πω την αλήθεια διέκρινα κάποια υπεροψία σε μερικά σχόλια ή τουλάχιστο μια προσπάθεια να βγάλουμε το Σαραγούδα ασπροπρόσωπο, που λένε. Ειλικρινά, δεν πιστεύω να έχει ανάγκη ο άνθρωπος από τέτοιες δικαιολογίες εκ μέρους μας.

Για τον Tatlises ξέχασα να πω ότι είναι το πρώτο τραγούδι στο βίντεο που ακούμε στο περίφημο πλέον κλιπάκι από το Ρίο.

Εύα

[COLOR=“Grey”]

Όχι στο δικό σου pepe, εκεί κατάλαβα τι ήθελες να πεις…Τελικά, ο μόνος τρόπος να ξέρουμε τι πραγματικά αισθάνθηκε ο Σαραγούδας είναι να τον πιάσουμε και να τον ρωτήσουμε τον ίδιο!

Εύα

Και εγώ να σας πω την αλήθεια διέκρινα κάποια υπεροψία σε μερικά σχόλια ή τουλάχιστο μια προσπάθεια να βγάλουμε το Σαραγούδα ασπροπρόσωπο, που λένε. Ειλικρινά, δεν πιστεύω να έχει ανάγκη ο άνθρωπος από τέτοιες δικαιολογίες εκ μέρους μας.

Στο παρακάτω βίντεο (0:20:35 λεπτό) ο ίδιος ο Σαραγούδας, αναφέρει μεταξύ άλλων, με ποιούς χορούς κάνει περισσότερο κέφι όταν διασκεδάζει.

Για τα παλιότερα ποστ που γράφτηκαν.

Είναι δυνατόν να μην έχουν οι τσιγγάνοι δικούς τους συνθέτες και δική τους μουσική? Το τι επιρροές έχουν και πάνω σε τι βασίζονται είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Στο ρεμπέτικο ο Μάρκος έχει δική του μουσική και ο Τσιτσάνης δική του για παράδειγμα. Πάνω σε ένα κοινό συστατικό μεν, αλλά διαφορετικό ύφος δε. Ο Django Reinhardt ο τσιγγάνος κιθαρωδός με τα εξαιρετικά του Gypsy Τζαζίδια έχει δική του μουσική! Τα μουσικά μοτίβα δεν ανήκουν σε κανέναν και ιδιαίτερα όταν μιλάμε για τα Βακάνια και την Τουρκία που οι επιρροές έρχονται από πολλούς λαούς. Π.χ οι τάδε δανειστηκαν αυτό από κει και οι δείνα το άλλο! όσον αφορά τους Σαρακατσάνους (όντας ο ίδιος) πρέπει να πώ ότι ώς επί το πλείστο χορεύαν χωρίς συνοδεία οργάνων(!) με το τραγούδι και μόνο! Είχαν δικούς τους στίχους κ.λ.π. αλλά τους προσαρμόζαν στους ρυθμούς που γνωρίζαν και αυτοί ήταν ο καλαματιανός, ο συρτός, ο τσάμικος και κανα-δυο τρεις ακόμα. Τα βήματα πηγαίναν πάνω στα λόγια. Π.χ Μωρε ειμ-αστ-οι-δο-λιοι-λι, λιγοι και διαλεμε-ε-ε-ενοι. Πάνω σαυτά χορεύανε. Όσο για το γιατί δεν επιρρεάστηκαν από χώρες που βρίσκονταν (Σερβία, αλβανία, βουλγαρία και άλλες) είναι γιατί είχαν πολύ μα πολύ κλειστή κοινωνία. Και πάλι και αυτοί ανα τους τόπους που την βγάζανε πέρναν και κάποια στοιχεία. όχι στίχους όμως γιατί μιλάγανε μόνο ελληνικά και δεν ξέραν τίποτ’άλλο να πουν, πέρα από τον κεχαγιά του τσελιγκάτου που μπορούσε να μιλήσει για να συνεννοείται! Έχω έναν πρόγονο από Σαρακατσάνους τουρκίας (σπάνιο φαινόμενο) που ζούσε το 1790 ήταν κεχαγιάς σε τσελιγκάτο έξω από τη Σμύρνη!(άσχετο αλλά είπα να το πώ)!!

Δεν είναι έτσι Ανεστάκο.

Ο καθένας φαντάζεται τι περίπου είναι δυνατόν να συνέβη, αλλά άλλο αυτό και άλλο τι όντως συμβαίνει κάθε φορά. Ο σκοπός της συζήτησης είναι να πάμε πιο πέρα από το στερεότυπο «οι Γύφτοι είναι τα πάντα όλα στη μουσική» (που προφανώς αντανακλά την ενοχή του μπαλαμού που τους καταπιέζει απί αιώνες και ξαφνικά τον πήρε η στεναχώρια), και να αναζητήσουμε συγκεκριμένα γεγονότα.

Ότι πολλοί λαοί και πολλές ομάδες είχαν πολιτισμικές επιμειξίες επί οθ. αυτοκρατορίας, καμία αντίρρηση. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ήταν όλα στη μέση να διαλέγει ο καθένας. Απόδειξη: εσύ που είσαι Σαρακατσάνος και το έχεις ψάξει με τους Σαρακατσάνους, εντοπίζεις συγκεκριμένες επιρροές και όχι διάχυτες. Εγώ που δεν είμαι, θα μπορούσα εύκολα να πω «ε μωρέ, νομάδες, σε τόσα μέρη γύρναγαν, γύρευε τι κουβάρι θα είναι η κουλτούρα τους…», ή οτιδήποτε ανάλογο όχι μόνο για τους Σαρακατσάνους αλλά για τον καθένα. Και θα ήταν δυνατόν να έχω δίκιο, αλλά στην πράξη δεν έχω!

Συγκεκριμένες λοιπόν θα είναι και των αλλωνών οι επιρροές, αρκεί να βρεθεί κάποιος που τις έχει ψάξει.

Για τυχόν παρερμηνείες υπενθυμίζω ότι το θέμα είναι οι τσιγγάνοι και η ελληνική μουσική.
Εάν κάποιος ξέρει κάτι συγκεκριμένο ας τοποθετηθεί. Διότι, όπως είπε και ο Πέπε: “Ο καθένας φαντάζεται τι περίπου είναι δυνατόν να συνέβη, αλλά άλλο αυτό και άλλο τι όντως συμβαίνει κάθε φορά.

Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων, αλλά επειδή αυτή την κουβέντα την έχω κάνει ουκ ολίγες φορές (κάποιες παρουσία φίλων γύφτων μουσικών) και με έχει κουράσει-εκνευρίσει ρωτώ:

Έχει κάποιος υπόψιν του ένα παραδοσιακό ελληνικό γύφτικο σκοπό ή τραγούδι; Έστω μία μαρτυρία, κάτι τέλος πάντων;

Αυτά.

Pepe Στα περισσότερα συμφωνώ φίλε και είμαι υπέρ της έρευνας αυτής που θα φωτίσει κάποιες πτυχές της μουσικής παράδοσης μας. Επιρροές κ.λ.π. Τέλος πάλι λέω ότι είναι περισσότερο μια γενική Μεσογειακή μουσική που πιστεύω ότι τη μέγιστη επιρροή την είχαν οι Βυζαντινοί Ρωμαίοι παρά οι Τούρκοι. Αν και αυτό είναι τεράστιο θέμα. Δημήτρη Ν. τι ακριβώς είναι που ζητάς? Στα βάθη των τριών (και βάλε) προηγούμενων αιώνων, δεν πιστεύεις ότι οι τσιγγάνοι θα γράψαν και θα παίξαν πολλές μελωδίες που αργότερα τις οικιοποιηθήκαμε 'πειδή παίζονταν στον Ελλαδικό χώρο? Το ίδιο και στην Τουρκία και το ίδιο και στη Σερβία και πόσες άλλες χώρες που κατοίκησαν αυτοί. Δε λέω ότι οι γύφτοι είναι οι μουσικάρες και ότι οι άλλοι τους κλέβαν ή τους μιμούνταν, αλλά όπως οι Σμυρνιοί θα οικιοποιήθηκαν τις τάδε τούρκικες μελωδίες ή οι Τούρκοι τις δείνα ρωμαίϊκες, το ίδιο θα γινε και με τους τσιγγάνους και όλα μέσα σε μία σφαίρας κοινής επιρροής.

Πώς συμπέρανες ότι ζητάω κάτι;
Στο δικό μου μυαλό είναι πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα σε ότι αφορά τους γύφτους.

Όχι δεν το πιστεύω. Λυπάμαι αν σε στενοχωρώ.

Πώς συμπέρανα? Δεν είναι δύσκολο να συμπεράνει κανείς ότι ζητάς κάτι απ’τη στιγμή που λές ''ρωτώ:

Έχει κάποιος υπόψιν του ένα παραδοσιακό ελληνικό γύφτικο σκοπό ή τραγούδι; Έστω μία μαρτυρία, κάτι τέλος πάντων;’’.
Άρα ζητάς κάτι και αυτό είναι να σου βρει κάποιος μια μελωδία παραδοσιακή των ελλήνων γύφτων.

Επίσης θα σε παρακαλούσα να μην απαντάς με ύφος ειρωνίας όταν κάποιος σου μιλάει ευγενικότατα και στην συγκεκριμένη περί[τωση εγώ. Αδιαφορώ για το πόσο έχεις ζήσει τους γύφτους, μα απόψεις του στυλ οι γύφτοι μόνο για τα λεφτά και καθόλου μεράκι κ.λ.π. δεν είναι απόψεις σοβαρές ούτως ή άλλως…

Τελικά είναι πιο δύσκολο να συμπεράνει κανείς σωστά. Την ερώτηση την έκανα όχι γιατί αναζητώ στοιχεία αλλά για να δείξω ότι δεν πρόκειται να βρείτε καμία. Και τι στο καλό, τόσο κλειστή κάστα και να μην έχουν διασώσει κάτι από την “παράδοσή τους”!!!

Παρ’ όλα αυτά, είναι η άποψή μου και αδιαφορώ εάν την βρίσκεις σοβαρή ή όχι.

Όπως αδιαφορώ εάν μέσα από αυτό το θέμα κάποιοι με χαρακτηρίσουν ρατσιστή.