Μπαγλαμάς Σπουρδαλάκη με σκάφος από Βραζιλιάνικο Παλίσανδρο

Καλορίζικο το όργανο.
Ομολογουμένως έχει εξαιρετικό ήχο.
Μήπως ξέρεις τί κλίμακα είναι;

Καλησπέρα σας, δε νομίζω και δεν είναι ο ρόλος μου να το αξιολογήσω αυτό. Μέσα από τον λόγο μου ήθελα να ευχαριστήσω τον Χρήστο, τον Γιάννη και τα υπόλοιπα παιδιά που ρίχνουν τόσο πολύ δουλειά σαν ομάδα και φτιάχνουν τόσο υπέροχα όργανα. Επίσης ήθελα να δείξω στην υπόλοιπη παρέα με χαρά το νέο μου οργανάκι. Τα υπόλοιπα από πλευράς μου τουλάχιστον αισθάνομαι ότι περιττεύουν και δε θέλω να μπω σε ατέρμονες συζητήσεις κρίνοντας τρίτους μη παρόντες στην τρέχουσα συζήτηση.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:15 —

Ευχαριστώ πολύ. Είναι 36αρι και νομίζω αν δεν κάνω λάθος πως και τα υπόλοιπα 36αρια είναι. Καλό σας βράδυ.

Πάρα πολύ όμορφο το οργανάκι Παντελή, ξεχωριστό και με υπέροχο ήχο! Φαίνεται ότι εχει γίνει πολύ ιδιαιτερη και μελετημένη δουλειά, να σαι γερός να ωριμάσεις μαζί του γιατί θα του πάρει πολλά χρόνια δείξει το μέγιστο που μπορεί!

Καλημέρα ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Καλή Κυριακή!

φίλε pantelinoux το οργανάκι που πήρες είναι οργανάρα! Καλόπαιχτο, να το ευχαριστηθείς!
Άκουσα τους νέους μπαγλαμάδες του εργαστηρίου και με άφησαν άφωνο. Παρ’ όλο που βρήκα τον “ήχο μου” σε έναν από αυτούς, ήταν όλοι εξαιρετικοί! Καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θεωρούν υψηλή την τιμή, σε καμία περίπτωση όμως δε θα τους θεωρούσα υπερεκτιμημένους. Βρίσκω πως υπάρχει σχέση τιμής-απόδοσης, απλά αν ήταν κατασκευή άλλου εργαστηρίου περισσότερο “βιτρινάτου” η τιμή δε θα απασχολούσε κανέναν…
Τώρα…αν για κάποιον η σχεδίαση ή η κατασκευή τμημάτων του οργάνου από CNC, ή η χρήση ανθρακονήματος, ή τα ανακλαστικά σκάφη που σχεδιάζονται με μαθηματικά, ή τα εξωτικά ξύλα ή…η μύτη του μάστορα που είναι στραβή ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο…αποτελούν μειονέκτημα… Δικαίωμα τους.- Ψωνίζουν από αλλού και το ευχαριστιούνται.
Και πάλι καλόπαιχτο

Παλικαράκια μου και τελευταίοι μοΐκανοί του ρεμπέτικου μας χαίρομαι που γίνομαι μέλος στην ωραία παρέα σας.

Έλειπα χρόνια και με έφαγε η αλμύρα σε παλιά σκαριά, χαίρομαι που τώρα γύρισα στο απαγγιο μου και σας βρήκα.

Θυμάμαι προ 55 χρόνια στα Άσπρα χώματα να τον τυρραναω τον Μάρκο να μου δώσει λίγο από τη σοφία του. Άγγιζε το όργανο και τον έβλεπες και σαν τα μάτια του να χάνονταν στους πόνους του και στο χρόνο. Και πάντα να σιγοντολογει στιχάκια.

Θυμάμαι το Βραχνά με τη συντροφιά του επ ώμου να ρίχνουμε γλέντια και να το νιώθει η καρδιά μας. Ρε σεις σας χαίρομαι βγάλτε ψυχή στα όργανα.

Ο Χρηστάκης ο Σπουρδαλάκης γρατζουναγε μπαγλαμαδες εδώ και εκεί το '84 ενθυμουμαι, τον είδα και αντάμωσα τον μπαγασα κάτι βραδάκια στον Περαία και το λέγε το φυλοκαρδι του, γυαλίζει το μάτι του να λέμε, έβγαζε μια μουρμούρα…και έγινε μεγάλος και τρανός από όσα λέτε. Ξέρετε που είναι το καρνάγιο του; Που θα το βρω αυτό το παλικάρι; Μαστορευει τόσο μερακλιδικα και φτιάχνει Μουρτζινους σαν άλλοτε;

Ρε σεις αυτός ο Βραζιλιάνος εδώ τι φωναρα βγάζει ορέ; Γύρισα χώρες πολλές αλλά βραζιλιάνο δε βρήκα πουθενά, ούτε βαθιά στον Αμαζόνιο… Που τον βρήκε ο μπαγασας ο Χρηστάκης; Μπας και τον πλανεψανε με ωραία λόγια και του τον πασαρισαν για Βραζιλιανο τον παλίσανδρο ορε; Ξέρει κανείς από που ήρθε το τίμιο ξύλο; Τ’ακουσε κάνεις να τραγουδάει το μπρικακι στις φωτογραφίες σιμά σιμά του;

Σας χαίρομαι να σας μελεταω, να στε καλά παλικαράκια μου.

κύριε Αγησίλαε καλωσήρθατε στην παρέα!
ο Σπουρδαλάκης έχει το “Νεώρειον” του στον Πειραιά, Νεωρείων 27 & Ελ. Βενιζέλου, Προφήτης Ηλίας,
από όσο ξέρω καταγίνεται ακόμα με Μούρτζινους και όχι μόνο…Όσο για το Βραζιλιάνικο παλίσανδρο υποθέτω θα σας τα πεί ο ίδιος…
Να ΄στε καλά και πάντα με όρεξη για μουσικές!

Καλώς όρισες κύριε Αγησίλαε, πριν 55 χρόνια παρέα με τον Μάρκο μάθαινες μυστικά του ρεμπέτικου!
Αν υποθέσουμε ότι 1962 ήσουν 20 χρονών……άρα τώρα είσαι 55+20=75 χρονών, ζωή να έχετε!
……Και τώρα ξεμπαρκάρατε!!
Χαράς το κουράγιο σας ναούμε…

Φίλε Μπάμπη, μπορεί να διακρίνεσαι για τη δύναμη σου στα μαθηματικά και να μην έχω τη νιωτη. Ήμουν 15-16 ετών και εδώ και λίγους μήνες έχω πατήσει τα 70 αλλά ακόμη καταλαβαίνω ποιοι είναι οι φίλοι και ποιοι τα κοκόρια. Να σου πω δε αφού αναζητάς ότι ξεμπαρκαρα πριν 7 χρόνια αλλά με βρήκε η αρρώστια η κακια. Τον νίκησα όμως τον κατοχιανο και έζησα καλά 2 χρόνια, μετά με ξαναχτυπησε στα πλεμονια και είμαι με 1 φίλτρο τώρα πια αλλά είμαι ακόμη εδώ. Αυτά Μπάμπη είναι σύντομα τα τελευταία μου χρόνια. Ελυσα κάθε απορία σου?

Γνωρίζει κάνεις το τηλέφωνο του μαστρο-Χρηστου; Έχει τώρα αλλους τέτοιους μπαγλαμαδες στο εργαστήρι; Τρωκαει τα ξύλα και φτιάχνει συχνά μπαγλαμαδες και τζουραδες;

Το τηλ του Χρήστου είναι 2104223056
και το site: http://music-instruments.gr/
Όσο για τα παραπάνω, καπετάνιο, μην σε στεναχωρεί η καχυποψία του κόσμου… πόλλες φόρες μπορεί να γίνουμε αυστηροί ή άδικοι (πόσο μάλλον όταν “συναντάμε” κατι ξένο σε μας - στίλ-ομίλια κτλ). Συγγνώμη αν επεμβαίνω, χωρίς να μου πέφτει λόγος, αλλα ένιωσα την πικρία σου…
Λοιπόν καπετάνιο νομίζω οτι μια βόλτα στο Χρήστο θα σε ανανεώσει και νομίζω οτι θα χαρεί κι αυτος αν του πεις οτι τον θυμάσαι απο μικρό και μοιραστείτε κοινές μνήμες. Περιμένουμε να ακούσουμε τα νέα απο την επικοινωνία!
Καλό βράδυ
Μιχάλης

κύριε Αγησίλαε
το τηλέφωνο είναι 2104223056. Αν ακολουθήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε και το ηλεκτρονικό του μαγαζί (πατήσετε με το αριστερό κουμπί του ποντικιού σας πάνω στα μπλε γράμματα)

http://www.music-instruments.gr/gr/selected_category.php?c=2&tm=20090628230821

Ευχαριστώ Μιχάλη (BELAS) και tonos1. Άργησα να σας απαντήσω γιατί μου καμε τετριπια ο κομπιούτερ και ήρθε ένας γείτονάκος που πιάνουν τα χέρια του και το συνεφερε στα ίσια του. Θα πάρω τηλέφωνο τον μάστρο Χρήστο αύριο και Τεταρτη πρωί θα βγω για περπάτημα, και θα ανηφορίσω στον Πρ. Ηλία κατά τις 08:30-09:00 θα περάσω να ανταμώσουμε και να μάθω και τα καθέκαστα για τον Βραζιλιάνο και πως έπεσε στα χέρια του τέτοιο ξύλο. Μιχάλη δε ξεσινεριζομαι κανένα, όλοι κάτω από την ίδια σκέπη ζούμε και από κει πάνω πάντα μας βλέπει, αυτος ξέρει και εγώ τον εμπιστεύομαι. Να σας έχει καλά ο θεός παλικαρακια μου, ευχαριστώ.

[LEFT]Περι Βραζιλιάνικου Παλίσανδρου αντιγράφω απο το eshop του Σπουρδαλάκη:[i]
Μπαγλαμάς από βραζιλιάνικο παλίσανδρο - αυθεντικό Dalbergia Nigra (προστατευόμενο είδος) κοπής 1947 (συνοδεύεται από έγγραφο CITES: πιστοποιητικό γνησιότητας ξύλου και νομιμότητας εμπορίας

[/i]Το το είναι το CITES μπορειτε να δειτε εδω http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=534

[/LEFT]

Να σαι καλά παλικάρι μου. Αλλά τα λόγια μετράνε και αφού το λέει ο Χρήσταρας έτσι και θα ναι. Εμείς οι παλιότεροι δίναμε τα χέρια και τα λέγαμε όλα σε μια ματιά. Όλα τα άλλα περιττεύουν, δε θα κάμουν ένα Βραζιλιανο να βγάλει φωνή τα χαρτιά και η σφραγίδες αλλά η τέχνη, η επιμονή και τα χρυσά χέρια του μάστορα που θα του δώκουν ζωή… και ο Μαστρο Χρήστος ξέρει πολύ καλά να το κάμει αυτό είμαι σίγουρος.

Επερασα απ’ το ργαστηρι του Χρήστου σήμερα κατά τον πρωινό περίπατο. Κατά τις 08:00 και κάτι ψιλά. Ήταν κλειστά. Φαντάστηκα θα’ναι νωρίς τόσο πουρνο ναν ανοιχτός. Ανέβηκα τον λόφο και αγναντεψα το Μικρολίμανο καμιά ώρα, αναπνευσαν τα πλεμονια μου το πρωινό θαλασσινό αερακι και τη γαλήνη της θάλασσας. Κατηφόρισα κατά τις 09:30 αλλά πάλι κλειστά. Θα ρίξω τηλεφώνημα πριν πάω την άλλη φορά. Ξέρει κανείς τι ώρα αριβαρει τα πρωινα; Φούντωσαν τα μάτια μου και χαζεψαν τα βλέφαρα μου μ’ όσα μπορούσα να θορεψω από τη βιτρίνα. Θέλω να τον ιδω και να τσακωσω στα χέρια μου ένα ένα τα μαστροκεντιμενα.

Καπετάνιε, νομίζω οτι είναι ανοιχτά 11:00-18:00.