Λούστρα με πιστόλι

:246:εγω κι ολας το σουταρα το 25αρακι με εκτελεση φαουλ…:088:
εχω παραγγηλει ηδη ενα 100αρι TOROS 500 ευρα:mad: αλλα τι να γινει…επρεπε καποτε να πεταξουμε την σαβουρα.επισης με προσθηκη 2 φιλτρων ενα λαδιου και ενα υγρασιας αξιας 400 ευρα συνολικα αν δεν βγει το λουστρο γαματο θα παρω την κωλοκιθαρα που με παιδευει και θα την σπασω:258::112::044:

δηλαδη εδωσες ενα 1000αρικο για κονφλερ για μια κιθαρα :019: ωραιος φιλε εγω προτιμισα τον λουστραδορο παντως , στον προηγουμενο φιλο παντως να πω οτι η επιφανια που με ενδιαφερει για τωρα κυριως ειναι μονο το μανικι (βαψιμο )

υ.π με τα λεφτα που εδωσες μπορουσες να βρεις ανετα ενα 300αρι μεταχειρισμενο και θα σου εμεναν και καμια 500 ευρω , γιατι βιαστικες ?

πλακα με κανεις???:019:το μεταχειρισμενο ηταν που δημιουργουσε ολη την υγρασια και τα λαδια…και που ξερω εγω τι σκατα :079:ειχε μεσα το καζανι του προηγουμενου και θα επεφτε στο λουστρο.:108::112:.αυτη η λογικη του μεταχειρισμενου δεν ταιριαζει σε μενα προσωπικα.οσο για τον λουστραδορο καλυτερα χαλια και δικο μου παρα τζαμι και αλλουνου:088::090:
και δεν ειναι για μια κιθαρα ,ειναι για ολα τα επομενα οργανα…

τελικα σαν αχρηστος λουστραδορος βαφεας νομιζω οτι ανακαλυψα ακομα ενα τραγικο λαθος αφου αντι για λαστιχο στο πιστολι εβαφα με πλαστικο σπιραλ που ειχα παρει απο το Lidl… και θελω να ρωτησω μηπως και αυτο φταιει , μηπως πχ κραταει υγρασια στο σπιραλ ? και μηπως γιαυτο με εδωσε και λαστιχο 2 μετρα ο τυπος που πηρα την νεροπαγιδα ?? :079: όσο ζουμε μαθαινουμε τελικα…

και θελω να ρωτησω μηπως και αυτο φταιει , μηπως πχ κραταει υγρασια στο σπιραλ

εννοειται…:088::):256:
τι μαρκα υδατοπαγιδα πηρες???:085:

δε ξερω δε την χρησιμοποιησα ακομη αν παω στην αποθικη θα σε ενημερωσω

Γεια σας και απο μενα .Αφου διαβασα ολη την συζητηση, θα ηθελα να συμπληρώσω στο θεμα πως περασα με νιτρο το μπουζουκι μου, με πινελο και μετα με ντουκοχαρτα και αλοιφες το γυαλισα και το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικό. Δεν ξερω αν φαίνεται στην φωτο .

Συνήθως τα χρώματα νίτρου,δεν τα περνάμε με πινέλλο,γιατί είναι εξαιρετικά ταχυστέγνωτα,και δημιουργούν “βενιές”,δηλαδή δεν απλώνουν.Αν παρόλα αυτά τα κατάφερες επειδή “είχες το χέρι”,και μετά μπόρεσες και το φινίρισες ικανοποιητικά,συγχαρητήρια.Ναι η φωτογραφία δεν βοηθάει.Από την στιγμή όμως που απευθύνθηκες σε αυτή την κατηγορία χρωμάτων (νιτροκυτταρίνης),γιατί δεν χρησιμοποίησες το βερνίκι νίτρου μπάλλας 500 ,που και πινελλάρεται,και μπαλλάρεται ,αφήνοντας ένα πολύ καλό αποτέλεσμα,χωρίς να μπεις στην διαδικασία του αλοιφαρίσματος.

Ναι δεν ηταν ευκολο με το πινελο.Το νίτρου μπάλλας 500 δεν το γνωριζα εως τωρα, θα το ψαξω, ευχαριστω nikosn.

Φορουμιστες βερνικι πιστολιου ή χειρολουστρα, βερνικη μπαλας(γομαλακας)? Ποιο ειναι καλυτερο και αν εχει με τις διαφορα θερμοκρασιας προβλημα καποιο.