Κούρδισμα για σάζι

paidia kalispera pira twra 1 zazi kai thelw na mathw kourdismata gia to zazi eyxaristw

Από Admin: Άγγελε, προσπάθησε να μη γράφεις σε greeklish διότι τα μηνύματα είναι δύσκολο να διαβαστούν

Καταρχας λέγεται Σάζ (σάζι ελληνοποιημένα)

Το κούρδισμα δεν είναι κάτι στάνταρ σε τέτοια όργανα.Εξαρτάται απο πολλά.Απο το τι στύλ θές να παίξεις ,τι όργανο έχεις (κάποια δεν αντέχουν πολύ ψιλό κούρδισμα σε ΡΕ για παράδειγμα.Αλλα το αντέχουν άνετα),ενδεχομένως μακάμι κτλ.

Λοιπόν για να μην μπερδεύεσαι να σε πώ ότι το πιό συνη8ισμένο ντουζένι του σαζιού είναι το ΜΙ(η μπασσα διπλή που είναι πάνω πάνω)-ΡΕ (οι μεσαίες) - ΛΑ (η τριπλή κάτω κάτω) .Σ αυτό το κούρδισμα παίζουν το 80% των τούρκων και κούρδων σαζιστών.
Άποψη μου οτι αυτό το κούρδισμα είναι περισσότερο για συνοδεία φωνής και δεν σε ελευ8ερώνει για παίξιμο.

Άρα προσπά8ησε να το κουρδίσεις μπουζουκωτά δηλαδή ή ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ (αν δεις ότι σφίγγουν πολύ οι χορδές και δεν έχει την χαλαρότητα που χρειάζεται κάντο ΝΤΟ-ΣΟλ-ΝΤΟ εκεί θα στρώσει).

Τώρα υπάρχουν αρκετά άλλα αλλα πιστεύω οτι αν είσαι αρχάριος το πιο πιθανό είναι να μπερδευτείς…

Ελπίζω λίγο να βοή8ησα…

Νίκος

Ρίξε κι εδώ μιά ματιά

http://64.233.187.104/search?q=cache:PCSSVSvFob4J:portal.kithara.gr/modules.php% 3Fname%3DNews%26file%3Darticle%26sid%3D264+%CF%83%CE%AC%CE%B6%CE%B9+%CE%B1%CF%81 %CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1+%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1&hl=el

επίσης το βιβλιάκι που συνοδεύει το Σιντί με το όργανο από τη σειρά
“The Greek Folk Instruments” περιέχει αρκετές πληροφορίες.

Το 1982 εχουμε παει στην Πολη και ψωνισα ενα
σαζι (χωρια οτι ηθελα να παρω ολο το μαγαζι που πηγαμε-κανονακια, ουτια, τουμπελεκια κλπ).
Ενα βραδυ στο ξενοδοχειο ο μπαρμαν ενας ωραιος τυπος γυρω στα 35 βγαζει
ενα σαζι πανεμορφο με στολιδια κλπ και αρχιζει να παιζει !!
Τον πλησιασαμε βεβαια και τον ρωτησα πως κουρντιζεται το οργανο, μου ειπε να το φερω να το κουρντισει και το κουρντισε σολ-ρε-λα.
Σολ η μουργκανα.
Αργοτερα και ο Τσιαμουλης ο Χρηστος μου ειπε οτι ειναι ενα απο τα κουρντισματα. Μου ειπε για καποια αλλα τα οποια δεν τα συγκρατησα …
Οπως και το μπουζουκι καποτε ειχε 5-10
κουρντισματα …

Τον άλλο μήνα θα είμαι στην Πόλη. Έχω καλούς φίλους εκεί αλλά δεν ασχολούνται με την οργανοποιεία ή οργανοπαιξεία.
Ξέρετε κάνενα καλό μαγαζί να ρίξω μιά ματιά για ούτια και σάζ;

Ισαάκ

Το κούρδισμα Μι (μπουργκάνα)- Ρε - Λα είναι το λεγόμενο Αραπιέν. Το Σολ - Ρε - Λα είναι το καραντουζένι. (ν’ ακούσεις… που έλεγε και ο Μάρκος). Τις πληροφορίες αυτές έχω από Περικλή Παπαπετρόπουλο που έχει ένα αρχείο από περίπου είκοσι διαφορετικά ντουζένια.

Και επειδή όπως πολύ σωστά λέει ο Multi Kulti συχνά τα φτηνά σάζια μπορεί να μην αντέξουν βάρος τεντώματος ελληνικού μπουζουκιού, ουσιαστικά σε ότι ύψος θέλουμε κουρδίζουμε, δηλαδή κρατώντας την απαίτηση διαστήματος πέμπτης μεταξύ καντινιού και μεσαίας (Λα - Ρε) και δευτέρας (Ρε - Μι) ή τετάρτης (Ρε - Σολ) μεταξύ μεσαίας και μπουργκάνας, κουρδίζουμε το καντίνι όπου μας βολεύει και τις άλλες ανάλογα με τα διαστήματα που απαιτούνται. Δυσκολίες θα βρούμε βέβαια όταν παίξουμε μαζί με άλλους, αλλά Άγγελε στην αρχή θα παίζεις μάλλον μόνος σου και όταν θα χρειαστεί να παίξεις με άλλους θα έχεις περισσότερη πείρα.

Να μια ωραία πληροφορία για να συνεχιστεί μια συζήτηση που άρχισε στο παλιό Forum (στο “πολύ παλιό” Forum) το 1997.
Είναι διαθέσιμο το αρχείο του Περικλή Παπαπετρόπουλου;

Κακώς χρησημοποίησα τη βαρύγδουπη λέξη Αρχείο, Ο Περικλής Παπαπετρόπουλος (δεξιοτέχνης στους ταμπουράδες) είναι διαθέσιμος στο 210 645 0815 αλλά λέγοντας αρχείο εννοούσα στις τσέπες του ή κάτι παρόμοιο.

Φίλε Ισαάκ, στην Πόλη οργανοπωλεία υπάρχουν πάνω από τον πύργο του Γαλατά (στη συνέχεια της Μεγάλης Οδού του Πέραν, τωρινή Istiklal Caddesi) Και στην περιοχή που λέγεται Unkapan. Ίσως τα δεύτερα είναι καλύτερα. Για οργανοποιεία δεν ξέρω δυστυχώς καθόλου.

Επειδη ειναι καπως παλια η απαντηση και απ ο,τι ειδα στον καταλογο το τηλεφωνο αυτο δεν αντιστοιχει στον Περικλη, γνωριζει καποιος τον παροντα αριθμο του; Ευχαριστω προκαταβολικα.

εχω ενα τζουρα σαζι και δεν στρειβουν τα κλειδια μηπως μπορει να μου πει κανεις γιατι δεν στρειβουνε ευκολα? ευχαριστω

Για κάθε κλειδί δοκίμασε να το βγάλεις από τη θέση του και ύστερα να το βάλεις τόσο ώστε να μπορείς να το γυρίζεις. Μπορείς επίσης να το πας σε ένα μάστορα που κατασκευάζει ούτια ή ταμπουράδες. Αυτός θα έχει τα κατάλληλα εργαλεία για να δουλέψει τις τρύπες και τα κλειδιά ώστε να στρίβουν ευκολότερα.

δες εδώ, το θέμα εχει αναφερθεί στο παρελθόν, μπορεί να βρεις κάτι χρήσιμο

Εγώ κάνω αυτό που λέει ο Διόνυσος και με έχει βολέψει μια χαρά. Άμα το στριφτάρι είναι πολύ σφιχτό, το βγάζω λίγο να λασκάρει. Έπειτα το κουρδίζω, και όταν φτάνω στη τάση περίπου που θέλω, το σφηνώνω, και με μικρές κινήσεις το φέρνω ακριβώς στα ίσα του.

Μεγάλος μπελάς το κούρδισμα με στριφτάρια…

κανα τηλ. του ραπακουσιου?

www.dimitrisouds.com