Θέλω γυναίκες

Για σας φίλοι,

Ψάχνω να βρω ένα τραγούδι, προφανώς του Ζαμβέτα, που μιλάει για γυναίκες (ο τίτλος "θέλω γυναίκες;) σε mp3. Ποιος μπορεί να με βοηθήσει;

Ευχάριστο

Μιχάλης

Αν εννοείς αυτό που νομίζω, το ρεφραίν έχει ως εξής:
“Θέλω γυναί - γυναίκες θέλω πολλές.
Θέλω πολλές ξανθές, μελαχροινές.”

και:
“Θέλω γυναί - γυναίκες θέλω πολλές.
Θέλω πολλές κι απ’ όλες τις φυλές.”

Και ένα χαρακτηριστικό διστιχάκι του λέει:
“Μία Σπανιόλα να μου χορέυει <ολέ>,
μία Τουρκάλα να μου παράει τον αργιλέ.”

ρεφραίν

Αν είναι όντως αυτό, μπορώ να ψάξω να το βρω (κάπου το έχω κρυμένο σε εκτέλεση του “χοντρονάκου”) και να σ’ το στείλω.

“Θελω πολλές”

εγώ το γνωρίζω μόνο από τους “Αγαμοι Θύται” απ’ το δίσκο με τη “Λακούβα” : Το μέγα το μυστήριο της ζωής

Το τραγουδι ειναι του Χοντρονακου -εξ οσων ξερω …
το ιδιο λεει και στο γνωστο σαϊτ : kithara.vu

Βεβαια ο συγχωρεμενος ο Νακος μας ελεγε το '92 οτι και η Δημητρουλα και η Κατερινα Θεσσαλονικια (στ’ονομα του Τσιτσανη) ειναι δικα του αλλα αυτο δεν τοχω ψαξει …

Το “Θελω πολλες” ειναι τραγουδι πλακατζιδικο με πολλες διασκευες στους στιχους απο τον ιδιο το Νακο και αλλους !! Ηταν παντα το κλου της βραδυας εκει που επαιζε αλλα και η απαρχη να αρχισει να λεει παλια και αγνωστα ρεμπετικα τα πιο πολλα μη ηχογραφημενα !!

Αδικημενος σαν συνθετης ο Νακος, ειχε γραψει πολλα καλα τραγουδια που ομως το κυκλωμα δεν τα προωθησε και τα ξερανε και ζηταγανε φανατικα, μονο αυτοι που τον γουσταρανε …

νομίζω ότι και στο cd των Άγαμων γι’ αυτόν γράφει ως δημιουργό-πρέπει να το βρω

Για σου Μιχαλη το τραγουδι το ερμηνευει ο Κοτρωνακος αλλα δεν ξερω που μπορει να το βρουμε, εχω ενα γνωστο που το ερμεινευει σε ενα ρεμπεταδικο στον πειραια θα μαθω και τα λεμε.

το εχω ακουσει απο εκτελεση Μπουγας :slight_smile: