Ερωτηση για ταυτοτητα βιολιου

Καλησπερα σε ολους. Προσφατα επεσε στα χερια μου απο καποια αγγελεια ενα βιολι 4/4 το οποιο ο πωλητης του μου ειπε οτι ειναι γυρο στα 30 χρονια οργανο. Ετσι μου το στειλε και το αγορασα . Η ετικετα μεσα γραφει Joseph Jan Dvorak Hand crafted by Cremona. Luby u Chebu, Czechoslovakia. Ο ηχος του ειναι κατι το συνηθισμενο στο σωμα του οργανου δεν εχει σημαδια απο παλαιοτητα ειναι συντηρημενο καλα μονο η ταστιερα πανω πανω φαινετε να εχει φυγει το χρωμα σε καποια σημεια αρα δεν ειναι εβενινη οπως επισεις και η χορδιερα ειναι απο απλο ξυλο βαμμενη. το υποσιαγωνο απο κατω γραφει made in czechoslovakia. Αξιζει τα χρηματα που εδωσα η απλα ειναι ενα παλιο βιολι της σειρας φτηνο οπως κατι κινεζικα τωρα που κυκλοφορουν της πλακας? Παρακαλω τα φωτα σας. Η βαλιτσα δε που το συνοδευε ειναι σκληρη θηκη πολυ παλια οπως επισεις και το δοξαρι παρα πολυ παλιο και ξεχασμενο τεντωμενο με αποτελεσμα να εχει χαλασει. (αυτο δεν με απασχολει) Η τιμη που το πηρα ειναι στα 150 ευρω αλλα δεν ξερω τι κραταω στα χερια μου. Πραγματικα ενα vintage βιολι η μια πατατα? Οσοι πιστοι βοηθηστε με. ευχαριστω

ε με 150 ευρώ μην περιμένεις και κανένα Αμάτι… και τα κινέζικα της πλάκας από κάπου εκεί αρχίζουν…μη σου πω και παραπάνω.
Το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για όργανο εργαστηρίου και όχι μάστορα, φτιαγμένο για μαθητικά επίπεδα.
Πριν την …άνοδο της Κίνας, όλοι σε Τσεχοσλοβάκικα όργανα μαθαίναμε, είχα και γω 1-2.
Αν κάνει τη δουλειά του και είναι σωστά στημένο, δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

Καλημερα alk σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση οχι σωστα στημενο ειναι απλα το θελω για να εχω ενα δεύτερο οργανο για live για πρωτο εχω ενα stendor convesatoire απλα αν καποτε θελησω να του βαλω εβενινη ταστιερα ειναι ευκολη η αλλαγη πιανουν τα χερια μου η θελει μαστορα και γενικα θα ναι καλυτερα να μην το πειραξω καθολου γιατί θα χασει σαν οργανο γενικοτερα για το τσεχικο λεω