Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Μμμμμμμ…τωρα βρηκες ανθρωπο να σου πει.Δεν γνωριζω αλλα θα μπω στο face-book να δω το ταξιμακι

Την ερώτηση την έκανα γιατί από την φωτογραφία μου φάνηκε ότι το καπάκι είναι αρκετά παχύ.

Τα 3mm ειδικά όταν πρόκειται για έλατο είναι πολύ.
Βέβαια παίζει ρόλο και ο οπλισμός, το ίδιο το καπάκι αν είναι αφράτο ή σφιχτό, από ποιό σημείο αρχίζουν να χαμηλώνουν τα καμάρια κλπ.

Με άλλα λόγια κε Κώστα υπαρχει πρόβλημα και αν ναι πως το διορθώνω. Το 3mm για το καπάκι μου το είπε οργανοποιός ( ο οποίος φτιάχνει μαντολίνα και λύρες ) λέγοντάς μου χαρακτηριστικά ότι “πρέπει να έχει λίγο ψωμί”. Αλλά και ένας άλλος οργανοποιός από τους γνωστούς για τα μπουζούκια του (εδρεύει σε κωμόπολη του Ν.Ηρακλείου) σε ανύποπτο χρόνο που συζητούσαμε μου είπε για το πάχος του καπακιού “απο 3mm”. Περιμένω την απάντησή σου και ευχαριστώ.

Για να πω την αλήθεια, από την φωτογραφία σου μου φάνηκε ότι είναι πάνω από τα 3 mm.

Τα δικά μου τα όργανα τα ξεκινώ με καπάκι αρχικού πάχους 2.7 - 2.8 mm αλλά μετά από τα τελικά τριψίματα υπολογίζω να φτάνει τα 2.6 με 2.5 mm.
Βέβαια υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες όπως έχω αναφέρει στο προηγούμενο μήνυμα όπως η κλίση των καμαριών, αλλά κάθε κατασκευαστής έχει καταλήξει στις δικές του παραμέτρους, με αποτέλεσμα να τον χαρακτηρίζει και διαφορετικό ηχόχρωμα.

Ας τοποθετηθούν και άλλοι κατασκευαστές στο θέμα.

εγω το καπακι το ξεκιναω στα 3mm και το τελικο παχος το δινω αφου τοποθετησω χορδες στο οργανο.
Εχοντας λαβει υποψη οτι θα μειωσω το παχος του καπακιου υπολογιζω το καπακι να εχει λιγο περισσοτερη καμπιλη για να μπορω να το τριψω απο πανω οσο θελω χωρις να μου κανει λακουβα.
αφου λοιπον βαλω χορδες βλεπω πως ανταποκρινετε ο καβαλαρης την ελαστικοτητα του καπακιου και το ηχο που βγαζει το οργανο και αναλογα πρατω . εχω παρατηρηση οτι οσο πιο λεπτο ειναι το καπακι κυριος στο κατω μερος προς στην χορδιερα τοσο περισσοτερο με ογκο και μπασος βγαινει ο ηχος .παντα με προσοχη να μην το παρακανω και σπασει το καπακι . ομολογω οτι οι δοκιμες βαλε βγαλε χορδες κουραζουν αλλα για καποιον σαν και εμενα που δεν εχει τοσο μεγαλη πειρα ειναι λυση για να μαθει και να καταληξη στο σωστο παχος του καπακιου.

Πολύ ησυχία επικρατεί. Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από τον τζουρά, για να σπάσουμε την σιγή.

πολυ προσεγμενη δουλεια μπραβο.τι κλιμακα τον εκανες εγω εχω φτιαξει ενα 60 αρι και ειναι λιγο πλαδαρες .χαλαρες οι χορδες

Μπράβο!! Vagges,είσαι αρκετά νοικοκύρης στα οργανάκια σου, αλλά και στο εργαστήρι σου. καθαρές δουλειές…

Αν θέλεις να διαβάσεις την γνώμη μου, παρατηρώ ότι είσαι λιγάκι υπερβολικός γενικά στα πάχη σου. Ο τζουράς δεν έχει μεγάλες τάσεις για να τον φτιάχνεις τόσο ενισχυμένο, οι τάκοι σου, οι εσωτερικές πλάγιες ενισχύσεις δεν υπάρχει λόγος να είναι τόσο φαρδιές και χοντρές. Το πάχος από το προσεγμένο σου σκάφος…
Γενικά όχι υπερβολές, για να είναι πιο ελαφρύ και να κουδουνίζει πιο όμορφα.

Τάσο κατ’ αρχάς λέγομαι Βαγγέλης. Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου. Όντως είναι λίγο υπερβολικός. Πάντα μου άρεσε η ασφάλεια και οι γερές κατασκευές (επαγγελματική διαστροφή). Θα το ξεπεράσω πιστεύω με το χρόνο, όσον αφορά στα όργανα. Για την ερώτηση του Πάνου η κλίμακα θα είναι 55αρα.

Συγχαρητηρια Βαγγελη,πολυ προσεγμενη δουλεια και γω θα ελεγα οτι εχεις δωσει αρκετη στιβαροτητα στην ολη κατασκευη που δεν θα τη χρειαστει ενα τετοιο οργανακι 55αρι.Παντως η δουλεια σου φαινεται επαγγελματικη.Η φιγουρα και το σχεδιο στην τρυπα δικα σου ειναι?

στις ενισχυσεις που παταει το καπακι χρησιμοποιουμε φλαμουρι η ελατο οπως το καπακι?

απο το στωμα μου το πηρες…πολυ καλη και καθαρη δουλεια αλλα υπερβολη στο μεγαλειο της.Αλλα τι λεω? τα ιδια δεν καναμε ολοι μας καποτε? Εγω εφτιαξα το πρωτο μου μπουζουκι ,και απο φόβο μην στραβωσει εφτιαξα ενα μανικο…μα ενα μανικο …που μονο ο SHREK μπορουσε να το χουφτωσει.Βαγγελη συνεχισε μπραβο σου

Τάκη ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου. Την φιγούρα και το σχέδιο της τρύπας τα έφτιαξα μόνος μου. Αν ρωτάς για την έμπνευση (copyright), το σχέδιο της τρύπας είναι περίπου όπως αυτό που έβαλε ο Παναγιώτης ο Στάμκος στα δύο μπουζούκια που χάρισε στο rembetiko.gr την οποία είδα σε άλλο θέμα του site και μου άρεσε πολύ. Το σχέδιο της φιγούρας είναι ένα μίγμα με δικές μου παραλλαγές από ένα κεντητό της γυναίκας μου και ένα τριαντάφυλλο από φιγούρα ενός βάζου.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:30 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:16 —

Κώστα ευχαριστώ πολύ. Το θέμα είναι όπως είπε και ο Τάσος να βγάλουμε και ήχο που κουδουνίζει.

Μπραβο Βαγγελη και απο εμενα εισαι καλλιτεχνης
[video]http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=1150322936[/video]

Βασίλη ευχαριστώ πολύ. Αλλά και εσύ δεν πας πίσω. Ετοιμάζεις τίποτα καινούργιο;

βρηκα ενα μαδερακι σφενδαμι και το εκανα δουγιες ολο φτανουν για 6-7 οργανα
επισεις μου εδωσαν ενα σπασμενο λαουτο φτιαγμενο απο εναν καλυμνιο οπου κατασκευαζε λαουτα και σαντουρια .
Θα προσπαθησω να αντιγραψω το λαουτο και παραλληλα ξεκιναω και ενα μπουζουκι οταν τελειωσω το καλουπι θα ανεβασω φωτο

Έτοιμος ο νέος. Αλουστράριστος βέβαια γιατί δεν ξέρω πότε και πως θα τον λουστράρω (με πιστόλι που θα γίνει από μάστορα γιατί λόγω έλειψης χώρου δεν μπορώ να πάρω τον εξοπλισμό ή με μπάλα που θα το κάνω μόνος αλλά πρώτα θα πρέπει να διαβάσω πολύ). Ο ήχος του είναι αναπάντεχα δυνατός και καθαρός. Σύντομα θα ανεβάσω ηχητικό αρχείο ή video. Προς το παρόν ψάχνω ένα καλό παίχτη γιατί αν παίξω εγώ το μόνο καλό που θα συμβεί είναι να διώξω τα ποντίκια.

Α και ένα quiz που πιθανόν να με βοηθήσει να αποφασίσω
έτσι :


ή έτσι

Μπραβο…καλοριζικο και καλοπαιχτο και να εχεις παντα επιτυχια στις κατασκευες σου…!!!

Μπράβο και από μένα! Πολύ καλό!