Αρχάριος στο μπουζούκι, ψάχνει

χεχε…Σαραντο αρχοντα,τριχορδε πορωμενεεεε…δεν τις βγαζω εγω τις επιπλεον.Αλλα που θα παει θα παρω κι ενα ‘’’‘απλο’’’ χαχαχαχαχα.
Βασικα τωρα εχω κατι πολυ καλα ουτια που θελω να δωσω.Και μετα βλεπουμε.
Πειραιωτη φιλε μου μερικες βασικες αρχες ισχυουν για ολα τα οργανακια.Ενα ειναι να σου μιλησει στην ψυχουλα σου το οργανακι σαν ηχος…θα ακουσεις 2-3 οργανακια και θα δεις ποιο σου αρεσει στα γουστα σου…μετα στο παιξιμο,στο μπρατσο,το σκαφακι,και μετα κατασκευαστικα χαρακτηριστικα…φινιρισμα και τα λοιπα.Τελευταια τα στολιδια,Πρωτος ο ηχος…
Τωρα πια υπαρχουν διαφοροι τυποι σχεδιων…εγω βασικα προτιμησα να μην ειναι πολυ στολισμενο,αλλα σου ξαναλεω,γουστα ειναι αυτα…
Εγω επειδη παιζω και διδασκω ουτι προτιμησα ενα μπουζουκι με πιο μπασο-μεσαιο ηχο,και στρογγυλα καντινια[οχι πολυ οξυ στα πριμα του],αλλοι θελουν τον κοφτερο ηχο στα καντινια…οπως και να εχει,θα το ακουσεις εκεινη την ωρα.
Σαραντο,ετσι για να σε φτιαξω…εχω ενα κοφτο Μαντολινο,του 1971…απο τριανταφυλλια ολο…και μιλαει απιστευτα… χεχεχεχεχεχε

αυτα δε μπορω να τα ξεχωρισω!μπορει να ακουσω ενα μπουζουκι που εχει γινει τρομερη δουλεια και να νομιζω οτι ο ηχος ειναι κακος και το αντιστροφο!μπορεις μηπως να μου πεις τι θα ηταν καλο να εχει ενα μπουζουκι πανω;δηλαδη τι ξυλα ειναι καλα και σε ποια μερη!γενικα ο,τι πληροφορια ειναι πολυτιμη γιατι ειμαι τελειως ασχετος!θελω να παω στο μαγαζι και να ξερω περιπου τι θελω και οχι να μου δωσει η μαγαζατορας ο,τι θελει επειδη τον βολευει!

Αυτό που σου είπα από χτες-προχτές το έκανες ή περιμένεις από τα μέλη να τα ξαναεξηγήσουν;;
Ό,τι ρωτάς μέχρι τώρα έχει απαντηθεί.

Μήπως θα έπρεπε να προσφερθεί κάποιος από τους παλιούς και έμπειρους του φόρουμ από Αθήνα και πέριξ να βοηθήσει τον “πειραιώτη”, με μία επί τόπου συνάντηση σε μαγαζιά ή εργαστήρια;
Από τα μέχρι τώρα μηνύματά του, φαίνεται ότι το παιδί το έχει μεράκι και τα χρήματα τα μαζεύει από το χαρτζιλίκι του και από τη δουλειά που έπιασε πρόσφατα, όπως λέει.
Κρίμα δεν είναι να δώσει 1300 ? που είναι διατεθημένος και να πάνε χαμένα;

Εγω αυτο ειπα εμεσως,ή να δει αντιπροσωπευτικα οργανακια κατασκευαστων…
Μια φορα το παιρνει

ρε παλικαρια ευχαριστω πολυ!απ’οτι βλεπω στο forum ειμαι ο μικροτερος και ο πιο ασχετος!σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου δινεται και αρχιζω να μετανοιωνω που δεν εκατσα πιο πριν να τα μαθω αυτα!ευτυχως υπαρχει χρονος ακομα!

Να το πούμε εμείς κάτι πάει κι’ έρχεται…:slight_smile:
Στα 17 σου όλος ο χρόνος είναι μπροστά!:112:

Όλα μπορείς να τα μάθεις!

Σε κάποιο μύνημά σου είχα διαβάσει ότι παίζεις 8 χρόνια μπουζούκι. Αληθεύει;
Με 8 χρόνια πείρα και έχεις τόες ερωτήσεις τέτοιου είδους;

Καλή επιτυχία και πάλι σε ό,τι αποφασίσεις και πράξεις

Φίλε Πειραιώτη, ο συνφορουμίτης ΡΕ μινόρε έγραψε, κάτι που πρεπει να προσέξεις.
Πηγαινε να δείς μπουζούκια με κάποιον που ξέρει.

(Όποιος έχει μηχανάκι, θα πάρει τον Πειραιώτη και θα πάρουν σβάρνα τους μπουζουκοκατασκευαστές :)).

Λοιπον … φίλε Πειραιώτη, θα πάς σε πολλά μαγαζιά που πουλάνε μπουζούκια (όλα αν είναι δυνατόν), θα δείς καμια 200αριά - 300αριά μπουζούκια, αλλά ΔΕΝ θα αγοράσεις !!!
Όταν αρχίζεις να σχηματίζεις άποψη, τότε θα πάς με κάποιον που να ξέρει.

Άρα τώρα ο σκοπός είναι να μάθεις τί είναι καλό μπουζούκι ΚΑΙ ΟΧΙ να αγοράσεις.

Επίσης ότι πουλιέται στα μαγαζιά 1300 (το βρίσκεις απο ιδιώτη αρκετά παρακάτω. Ακόμα και 400-500 ευρώπουλα).

Να είσαι καλά.

Ο μικρότερος ίσως.Αλλά πιο άσχετος από εμένα δεν θα μπορέσεις να γίνεις ποτέ.Αλλά εγώ έχω άλλες χάρες.Όσοι με ξέρουν…ξέρουν(για την απίστευτη ομορφιά μου λέω φυσικά:019:).

8 χρονια φιλε μου παιζω μπουζουκι αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε με κατι παραπανω απο νοτες και παρτιτουρες!βασικα το ειχα θεσει λαθος!8 χρονια ξερω να παιζω μπουζουκι!τα τελευταια 2 χρονια ειχα σταματησει τελειως και πριν κανενα 2μηνο αρχισα να ασχολουμαι παλι για καταλαβα οτι εκανα βλακεια που το παρατησα!τα 4 πρωτα χρονια εκανα με δασκαλο και μετα ο,τι κανω μονος μου!ξερω να παιζω ελαχιστα τραγουδια αλλα θελω πολυ να μαθω να παιζω!οταν παιζω μπουζουκι νοιωθω υπεροχα!ξεχναω τα παντα και “ταξιδευω” σε ενα δικο μου κοσμο!συγγνωμη για την περιττολογια αλλα οταν μιλαω για το μπουζουκι παρασυρομαι!:090:

Περι ηχου και τι σου αρεσει πιο πολυ και τι λιγοτερο ειναι λιγο δυσκολο να τα ξεκαθαρισεις ακομη γιατι το πιο πιθανο ειναι ολα τα καλα οργανα να σου αρεσουν.

Να σταθεις αρκετα ομως στο πως ερχεται στο χερι σου.

Αυτο ειναι βασικοτερο τωρα… μετα μολις παρεις για τα καλα τον αερα του οργανου θα ειναι πιο ευκολες οι επιλογες στις αγορες σου.

Εγώ με τη σειρά μου,αγαπητέ γείτονα (καθώτι είσαι και πειραιώτης), θα σου πω το εξής και σκέψου το! Κράτα τα λεφτά σου και όταν θα αποκτήσεις τη γνώση αγοράζεις ένα καλύτερο όργανο. Ότι και να πάρεις τώρα απλά θα είναι τσάμπα λεφτά!Εφόσον έχεις όργανο που κανει γύρω στα 600 ευρώ σημαίνει ότι δεν είναι και τενεκές!Οπότε, καλό θα ήταν να βρεις έναν δάσκαλο να κάνεις μαθήματα και όταν έρθει η ώρα παίρνεις καινούργιο.Στο μεταξύ θα έχεις μάθει και 5 πράγματα και με τη βοήθεια του δασκάλου μαζί κάνεις μια καλή αγορά.Γιατί βιάζεσαι?:089:

φιλαρακι μου εχω σκεφτει να παω σε δασκαλο αλλα του χρονου μαζευουν τα πραγματα λιγο!!3η λυκειου και καταλαβαινεις(φροντηστηριο,σχολειο και σπιτι θα ειμαι) μετα οταν τελειωσω το λυκειο φανταρος και μετα σχολη!οποτε να σου πω την αληθεια το να παω σε δασκαλο δε το εχω στο μυαλο μου προς το παρον(αλλα και στο μελλον θα ειναι δυσκολο να μπορεσω να συνδιασω δουλεια δασκαλο!)!!

Συγνώμη που θα στο πω λίγο ωμά,αλλά με αυτήν τη λογική δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα από αυτά που θέλεις στη ζωή σου! Στη βράση κολάει το σίδερο! Μην κάνεις σαν τον τύπο στην ιστορία με τον γρίλο!
Αν έχες όρεξη,διάβασε: ξέμεινε με τ’αμαξί του ένας τύπος στη μέση του πουθενά! 'Επαθε λάστιχο και θέλει να το αλλάξει αλλά δεν έχει γρίλο!Βλέπει ένα σπίτι κάπως μακριά…και σκέφτεται…“να πάω μέχρι εκεί και να χτυπίσω τη πόρτα…αλλά θα είναι κανείς μέσα;κι αν δεν είναι;κι αν είναι;θα μου ανοίξει;και θα έχει γρίλο;και θα με βοηθήσει;μήπως και να κοιμάται μιας και είναι νύχτα;μήπως…μήπως…”
Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι ότι ο τύπος έχει φάει το χρόνου σκεπτόμενος και δουλειά δεν έκανε!:089:

3η λυκειου και καταλαβαινεις(φροντηστηριο,σχολειο και σπιτι θα ειμαι)

Δεκτό και κατανοητό.

και μετα σχολη!

Ποια καλύτερη φάση της ζωής σου απο το να αρχίσεις οργανο; Χρόνος απλετος, παρέες κλπ
Μη μου πεις ότι δε θα μπορεσεις να βρεις το χρήματα… Κοψε τους καφέδες. Αν θες να μαθεις μπορεις…

(αλλα και στο μελλον θα ειναι δυσκολο να μπορεσω να συνδιασω δουλεια δασκαλο!)!!

Μιλάμε για 6 χρόνια μετα… αλλα τι δουλεια θα κάνεις και δε θα μπορεις; Θα σπας πετρες στα νταμάρια; Δε νομίζω πως στεκουν αυτά που λες.
Αν θες να μαθεις μπορεις…

φιλε το προβλημα με την σχολη μου θα ειναι τα ταξιδια!ακαδημια εμπορικου ναυτικου!οποτε οταν βγω απο την σχολη θα ταξιδευω 6-7 μηνες τον χρονο!

αααα οκ
τουλαχιστον θα λιώσεις το μπουζούκι μεσα στο πλοιο… :slight_smile:

καλα αυτο εννοειτε!αλλα το μονο που φοβαμαι ειναι να μη με πεταξουν εξω απο το πλοιο γιατι σιγουρα θα τους σπασω νευρα να παιζω 4-5 ωρες την ημερα μπουζουκι!:slight_smile:

5 μέρες προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς ρωτάς σε 3 διαφορετικά threads μέσα στο φόρουμ και τελικά μας λές ότι θα φτάσεις 25 χρονών και δεν θα ξέρεις μπουζούκι γιατί δεν θα έχεις πάει σε δάσκαλο και δεν θα έχεις χρόνο να μελετήσεις.

Εάν έχεις κάτι άλλο να προσφέρεις ή κάποια άλλη ανησυχία απλά πές την μας.
Ή καλύτερα κάνε search στο φόρουμ (επιμένω ότι ό,τι έχεις ρωτήσει σε διάφορα μέρη του site έχει απαντηθεί).

Για να σε βοηθήσω να τα ξεκαθαρίσεις λίγο παραπάνω, (και ας υποθέσουμε ότι δεν έχεις σχέση), εάν ερχόταν μία κοπέλα και στα έριχνε στην Γ Λυκείου θα της έλεγες ότι δεν μπορείς γιατί έχεις διάβασμα;; Δεν νομίζω, αντιθέτως θα έβρισκες τον χρόνο.

Οπότε είμαι σίγουρος ότι αν όντως ψήνεσαι για μπουζούκι μεσα στα επόμενα χρόνια σίγουρα θα βρίσκεις τον χρόνο να μαθαίνεις ΜΟΝΟΣ σου.

Καλά ξεμπερδέμετα κ καλή τύχη,
και μιας κ θα πας Γ Λυκείου από Σεπτέμβρη, κοίτα να φορτώσεις μπαταρίες και ξεκουράσου όσο μπορείς.