Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2014

Δεν είμαι εγώ κοντραμπατζής
δεν έχω κοντραμπάντο
τραγούδια και στιχουργική
τ’ αφήνω για το Μάρκο.

Τα τραγούδια της χθεσινής μάζωξης μπορεί να τα κατεβάσει όποιος θέλει, από εδώ. Θα είναι διαθέσιμα για κατέβασμα, για 7 ημέρες από σήμερα.

Και το πρώτο βίντεο. Σε πρόλαβα Νικήτα.

//youtu.be/nha8-ntsKZs

//youtu.be/RyeQyfU1_Vo

Εξαιρετικά, υπέροχα, πανέμορφα. Τι άλλο να πω;

θεσπέσιαλ, υπέρογκα, καταθλιπτικά! τί άλλο να πιώ;

πέτρο, στα ηχητικά το voc157(2) είναι το “πώς πέρασαν τα χρόνια” του παπαιωάννου, τα voc155(2)+(3) οργανικά που κλασικά δεν θυμάμαι τίτλο, όποιος θυμάται βοηθάει. επίσης “τα τσίλικα σου τ’άλογα” είναι “ο αραμπατζής” του μάρκου.
ακούστε οπωσδήποτε το “πανάθεμά σε”, ένα πονεμένο βιωματικό κομμάτι απ’τη ζωή βγαλμένο…

Ευχαριστώ. Βάζω τους τίτλοι κανονικά.

λοιπόν, το ένα οργανικό είναι ο “λεβέντικος χορός” του παπαιωάννου και το άλλο ο “μερακλής” του περιστέρη.

Και ένα τελευταίο βίντεο μοντάζ

//youtu.be/CPNyZa3joqM

Μπορεί να με πρόλαβες (το καλό πράμα αργεί…) Πετράν, αλλά έχω πράαααμα. Και φυσικά… Πείνα και λιγούρα… Παιδιά τα δάκρυα από τα γέλια (όχι από πείνα) επιτρέπονται.






Εκτός από τη χιουμοριστική πλευρά η υπέροχη βραδιά είχε και τα απρόοπτα της, όταν κάποιος του καταστήματος έκλεισε τα φώτα εν μέσω λήψης και το μισό τραγούδι θα έχει νορμάλ φωτισμό και το υπόλοιπο… ρομάντζα όπως και Η στρατώνα.
Y> Αμάν ρε Πετράν πολύ με ταλαιπώρησε αυτή η πείνα. Με την τρίτη απόπειρα ανέβηκε. Έχω άλλα τρία,… αύριο

μπράβο ρε παιδιά! πόσο όμορφα παίξατε το “ας μην ξημέρωνε ποτέ”…
και μια σπουδαία παράλειψη, απορώ πώς το ξέχασα: ο δημήτρης με το πρώτο και πειραματικό και πετυχημένο μπουζούκι του. μακάρι να σε έχουμε ξανά στην παρέα μας φίλε, και να παίξεις αυτή τη φορά!

Μπράβο ρε παιδιά, σας ζηλεύω!!! Πέρα από τα υπέροχα τραγούδια, μια μικρή απορία στο https://www.youtube.com/watch?v=NiF92Jiwl5c&feature=youtu.be . Ποιός έφτιαξε το παλαιικό μπουζούκι με καράολο α λα fender? Τολμηρό και παράλληλα θεσπέσιαλ…

το μπουζούκι είναι του πόλυ καρανδρέα, περίπου 15 χρόνων όργανο.

Ομορφιά! Ευχαριστώ!

ηταν παλι παρα πολυ ωραιααα!Πετρο και Νικητα ευχαριστουμε για τα αρχεια!



Καλημέρα.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα συντοπίτη και άριστε εικονολήπτη Νικήτα. Να μην αδικήσω βέβαια τον άλλο hightech της παρέας Πετράν με τα υπέροχα πλάνα του.
Ευχαριστούμε παιδιά, να’ μαστε πάντα καλά, να γλεντάμε και να τραγουδάμε.
Ανανεώνουμε το ραντεβού για το Γενάρη!!!

Ευχαριστώ για την αμπάριζα, Γιώργο! Αν Λαμπρινή – Γιώργος παίζουν Παρασκευές, να το βάλουμε Πέμπτη 18/1; Αν δεν είναι δεσμευμένοι, να το βάλουμε Παρασκευή19; Άλλες ιδιαιτερότητες;

θα ξαναπώ ότι είναι καιρός να γίνει πσκ η μάζωξη για όσους δουλεύουν καθημερινές. στην τελική δεν τις κάνουμε μόνο μεταξύ όσων ερχόμαστε τακτικά (συνταξιούχοι ή μουσικοί ή φανατικοί), αλλά για όλους όσους θέλουν να έρθουν. και το πρωινό ξύπνημα είναι ένας αποτρεπτικός παράγοντας, νομίζω.
εγώ ας πούμε χτες μετά τη μάζωξη (και την συνέχεια αλλού) κοιμήθηκα 5-9 και μετά δεν άκουγα το ξυπνητήρι, δεν θέλω να με φανταστώ να δουλεύω οχτάωρο από πάνω. αλήθεια, τί ώρα τελειώσατε;

Στην επόμενη μάζωξη που θα οργανώσεις εσύ admin στην περιοχή σου (μας) να δεις πλάνα? Ολόκληρο συνεργείο θα κινητοποιήσω.

Στην επόμενη μάζωξη φίλε Νικήτα -ελπίζω να είμαι κι εγώ- θα μας παίξεις το ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΤΟ ΝΤΕΡΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΠΩ και θα τραβάμε εμείς :089: