To la# που έλεγα sib

Πολύ απλά, μερικοί άνθρωποι δεν ξέρουν την ύφεση.

Έριξα μια διαγώνια ματιά στις παλιές αναρτήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα λόγια και σκέψη για κάτι που είναι απλώς η διαφορά μεταξύ σωστού και λάθους.

Απλώς, καμιά φορά, αυτός που ξέρει το σωστό (δηλ. Λα - Σιb - Ντο# - Ρε) είναι σε θέση να καταλάβει και το λάθος του αλλουνού που ξέρει λιγότερα και από συγκατάβαση του μιλάει στη δικιά του, του αλλουνού, γλώσσα, δηλ. «Λα - Λα# - Ντο# - Ρε», παρ’ ότι είναι μια σπσμένη γλώσσα, γιατί είναι πιο πρακτικό το «εντάξει, ό,τι πεις» παρά ένα ολόκληρο μάθημα θεωρίας.

2 «Μου αρέσει»

τότε δεν ήμουν τότε μέλος για να καταθέσω την αποψάρα μου, νομίζω το έκανα κάποια στιγμή που ξαναμπήκε το φλέγον αυτό θέμα στο φόρουμ. εν συντομία, πρέπει να υπάρχει ακριβής αντιστοιχία ενός ονόματος (νότα) σε κάθε βαθμίδα και το αντίστροφο. άρα λα# όταν είναι η λα που ανεβαίνει και σιb όταν είναι η σι που κατεβαίνει.
από μένα μια ένσταση μόνο, στο ρεμπέτικο δεν έχουμε κλίμακες αλλά τρόπους, και ως εκ τούτου μια ιδιαίτερη χρήση των συγχορδιών. οπότε δεν είναι δόκιμη μια ανάλυση σε μπάσο-τενόρο-άλτο-σοπράνο όπως στις ασκήσεις αρμονίας.

2 «Μου αρέσει»

Οι εναρμόνιοι φθόγγοι, παρότι συγκερασμένα ταυτίζονται στο τονικό τους ύψος, σε ασυγκέραστες και τροπικές μουσικές δεν είναι πάντα η ίδια νότα…
Πχ , απο την ίδια βάση, η τρίτη βαθμίδα του μακάμ χιτζάζ και η τέταρτη του σαμπάχ που βλέπουμε ως εναρμόνιους φθόγγους ,θεωρητικά τουλάχιστον, αντιστοιχουν σε διαφορετικούς μπερντέδες.

Απο την άλλη, η βαθμίδα που γράφεται στο τούρκικο μακάμ ως λά δίεση ή σι ύφεση ανάλογα με το περιβάλλον, λέγεται κιουρντί περντέ και είναι η ίδια νότα.
Καλό είναι να χρησιμοποιούμε την σωστή ονομασία και γραφή που αντιστοιχεί στο περιβάλλον που χρησιμοποιούμε. Ακόμα καλύτερο, να ξέρουμε και σε τι περντέδες αντιστοιχούν οι νότες που παίζουμε…

Αυτό δεν είναι καν άποψη, είναι γεγονότα. Και μέχρι αυτό το σημείο δεν υπάρχει καμία διάκριση ανατολικής (τροπικής) και δυτικής μουσικής.

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα κι από εμένα και καλή χρονιά σε όλους.Στην δικιά μου παρέα Σιb η Σι μπεμόλ εχουμε όταν παιζουμε σε δρόμο μινόρε .Αντίθετα όταν παίζουμε ματζόρε έχουμε Λα#.

ρε παιδιά μην ταλαιπωριέστε άδικα… τα πράγματα είναι απλά, τα μαθαίνεις σωστά και τέλος.
από ρε μινόρε όντως έχεις σιb γιατί χαμηλώνει το σι (ενώ το λα είναι φυσικό). για να έχεις λα# πρέπει να ανέβει το λα, όπως γίνεται πχ στο σι αρμονικό μινόρε ή στο σι ματζόρε.

1 «Μου αρέσει»