Taξιμι

Περαστε κι απ΄το ταξιμι ρε παιδια,να ακουσω και καμια γνωμη…

Κατερίνα γειά σου.
Το ταξίμι μας πέφτει λίγο μακριά εδώ στη Μυτιλήνη.
Πάντως εύχομαι καλή αρχή και πάντα επιτυχίες

Γεια Κωστη!Τυχερε…Εμεις επρεπε να ερθουμε…

ποιοι αλλοι ειναι στο σχημα στο Ταξιμι φετος?

Στο ΤΑΞΙΜΙ φετος παιζουν ο Κωστας Παπαδοπουλος ,εγω ο Κωστας Δουμουλιακας ο Νικος Πρωτοπαπας ο Δημητρης Γκινης και ο Μιχαλης Παπαζησης.Λαικο και ρεμπετικο με λιγες νοτες Θοδωρακη και πολλα απταλικα…

Κατερίνα,
Χρόνια Πολλά για την γιορτή σου. Σύντομα θα έρθουμε να σε ακούσουμε.

Ευχαριστω Ισαακ.Με το καλο να ερθετε!Κατοπιν θελω σχολια με ειλικρινεια…Ο πελατης εχει παντα δικιο!

Που βρίσκεται το ταξίμι?

Το ταξίμι είναι Χαριλάου Τρικούπη και Ισαύρων(διορθώστε με αν κάνω λάθος).Ο Παπαδόπουλος επικεφαλής, σπουδαίος μπουζουξής αλλά και οι νεώτεροι δηλαδή ο Πρωτόπαπας στην κιθάρα θεωρείται ήδη από τους πρώτης γραμμής μουσικούς όπως και η Κατερίνα Τσιρίδου που έχει επάρκεια ζηλευτή τραγουδώντας τραγούδια δύσκολα της Νίνου, της Χασκήλ, της Αμπατζή.
ΥΓ.Προς Κατερίνα Τσιρίδου: Την Παρασκευή ένεκα της υπερκατανάλωσης αλκόολ από την πλευρά μου δεν μπορέσαμε ν’ανταλλάξουμε μια κουβέντα.Μου εξήγησε μετά ο Μανώλης και κατάλαβα, εντόπισα και το επίθετο και θυμήθηκα.Θυμάμαι μια ωραία βραδιά ως ακροατής στο μαγαζί του Διβόλη όπου έπαιζες με τον Γιαννίση και τον φίλο μου το Κρανίδα (και τον Πρωτόπαπα βέβαια).

Κακως που δεν τα ειπαμε!Ευχαριστω για τα καλα λογια…Οι Σμυρνεικες βραδιες δεν εχουν στεγη κι ετσι χαθηκαμε και με την παρεα…Στο ταξιμι ειμαστε χαλαρα,οτι βγαλει το τσουκαλι που λενε…

ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ, ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ… Παρά τις αθρόες συλλήψεις της επικαιρότητας, την εξάρθρωση συμμοριών, τις ποινικές διώξεις εγκληματιών κλπ, υπάρχει από προχτές ασύλληπτη μια νέα εγκληματική ομάδα που συγκροτήθηκε στο γνωστό ιστορικό ξενυχτάδικο “ΤΑΞΙΜΙ” (Ισαύρων και Χ. Τρικούπη), που τρομοκρατεί και παραβιάζει κατάφωρα και προκλητικά τον κανόνα της μετριότητας, της έλλειψης ταλέντου, της ανίας και μονοτονίας που επικρατεί στα μουσικά πράγματα. Ο Σκούτας και ο Μηταράκης είναι περιφερειακά στελέχη, ο Πάππος και ο Τατασόπουλος είναι κεντρικοί βραχίονες της οργάνωσης και ο Γκολές είναι ο αρχηγός της συμμορίας… Οι Σκούτας και Μηταράκης είναι…σεσημασμένοι, παίζουν μελετημένα, έχουν όρεξη, έχουν ρεπερτόριο. Ο Τατασόπουλος κινείται πάντα στο υψηλότατο επαγγελματικό και δεξιοτεχνικό επίπεδο του και πάντα σε ξαφνιάζει με ευκολία. Ο Πάππος είναι ορεξάτος και ανανεωμένος, παίζει, τραγουδάει, τα ρίχνει… Ο Γκολές τί να πεις πια;;;;; Μέχρι και τα “Δαχτυλίδια”, μετά από 10.000 επαναλήψεις και 30 χρόνια που τα τραγουδάει, μπορεί και τα λέει ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ, δηλ. “πειράζει” το τραγούδι με γυρίσματα μυστήρια και αναπάντεχα, που δεν τα ακούς αλλού και δεν τα περιμένεις, πάντα δημιουργικά, πάντα επιτυχημένα, κεντημένα με αστείρευτη φαντασία. Κατά τα λοιπά, Μπάμπης είναι αυτός, Κάβουρας, Τζουανάκος, ακούς διαμάντια, μαστόρικα σερβιρισμένα με τη γοητεία του Γκολέ… Ε, δεν γίνονται αυτά…Ένας εισαγγελέας δεν υπάρχει;;;;; Είναι γιάφκα εκεί μέσα…

:)έτσι ακριβώς Παναγιώτη!

Παιδιά εμείς χθες το καταφχαριστηθήκαμε, απολαύσαμε μουσική και διασκεδάσαμε!
ορίστε και τα ντοκουμέντα

Το σχήμα είναι το λιγότερο άπαιχτο και σίγουρα πολύ δελεαστική σαν πρόταση.
Από τα βιντέο που ανέβασες μου προέκυψαν δυο απορίες:

  1. ακούγεται πολύ βαβούρα ή ξεγελάει η ηχογράφηση;
  2. στα δυο από τα τρια βίντεο δεν τραγουδάει ο Γκολές. Είναι συμπτωματικό ή δεν συμμετέχει σ’ολο το πρόγραμμα;

γενικα ο Γκολες σαν “φιρμα” του μαγαζιου ας πουμε (και οι αλλοι εννοειται οτι φιρμες ειναι απλα ας πουμε ειναι ο παλιοτερος ολων) ανεβαινει ενδιαμεσα 2 φορες απο καμια ωρα περιπου. αυτο κανει πλεον αρκετα χρονια τωρα οπου και αν παιζει στα παλκα (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος). αλλωστε νομιζω στην ηλικια του πλεον (66 νομιζω) ισως και αν μην εχει την φυσικη αντοχη ο ανθρωπος να στεκεται ωρα ατελειωτη (παλι ας με διορθωσει οποιος κρινει οτι κανω ξανα λαθος).

θα παω συντομα να απολαυσω το σχημα παντως!!!

ΥΓ-μιας και εχω πολλες παρενθεσεις στο κειμενο μου να τονισω απλα οτι ολα μου τα γραφομενα εχουν παντα καλοπροαιρετη οπτικη.

ευχαριστω, Βαγγελης

Δημήτρη είχε φασαρία, ΑΛΛΆ ακούγαμε τέλεια καθ όλη τη διάρκεια της βραδιάς και νομίζω ότι σε όλο το μαγαζί ο ήχος ήταν το ίδιο καλός, για να μην πω εξαιρετικός

Δεν συμμετέχει σε όλο το πρόγραμμα, γενικά ισχύει ό,τι είπε ο Βαγγέλης…