Tακτικές μαζώξεις Ρεμπέτικου Φόρουμ 2015

όσοι πάτε φέρτε πολυθρόνες και καναπέδες από το σπίτι σας! καλά γλέντια!

Ωραία ήταν. Τι θα λέγατε για Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου;

λίγο κουτσομπολιό για μας που λείπαμε; τελικά ούτε ο φίλος μου μπόρεσε να έρθει…
καλή φαίνεται η πέμπτη, ορεξάτους σας βλέπω!

Χα χα!! Η βραδυά έφυγε χωρίς να αφήσει το παραμικρό ίχνος! Αρκετά όργανα (και υψηλοτάτου επιπέδου από μερικούς) και κόσμος, επανακάμψεις παλαιών φίλων στην Αθήνα λόγω εκλογών αλλά και καινούργιες συμμετοχές. Ωραία περάσαμε, κρίμα βέβαια για το φίλο σου!

Ας εκφραστούν και άλλες γνώμες για την επόμενη μάζωξη!..

κριμα που το χασαμε!
ειναι πολυ πιθανο αλλα να μην πω κατι ακομα!!!

Για τις 26/2 κατά πάσα πιθανότητα και εκτός απροόπτου είμαι και εγώ σύμφωνος.

Όσο για το μέρος θα ακολουθήσουν φαντάζομαι προτάσεις εκ νέου, απ’ όσους θα θέλουν και θα μπορούν να έρθουν …

Μου φαίνεται ότι είναι καιρός να κάνουμε, όλοι μαζί, κάποιες σκέψεις για την καλύτερη δυνατή οργάνωση των τακτικών ανά μήνα συνευρέσεών μας. Στόχος μου, μια και εκ των πραγμάτων έχω ουσιαστικά αναλάβει το ρόλο του ρυθμιστή, είναι να πετύχουμε, αν γίνεται, μία όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συναίνεση που θα συμβάλλει στην καλύτερη προβλεψιμότητα της ημέρας που θα επιλέγουμε κάθε φορά, για την επόμενη συνάντηση. Σε μία σύντομη και εντελώς ανοργάνωτη συνομιλία που είχαμε, κατά την τελευταία μας μάζωξη, με 3 – 4 φίλους έμπειρους πάνω στο θέμα, καταλήξαμε να προτείνουμε το εξής: Μία προαποφασισμένη και (εκτός εξαιρέσεων) αμετακίνητη ημέρα, για όλες τις μελλούμενες μαζώξεις, που τη βλέπουμε μέσα στην τελευταία εβδομάδα του κάθε μήνα. Για να καλύψουμε, όσο βέβαια γίνεται δικαιότερα, το θέμα ότι κάποιοι από εμάς δουλεύουν με πρωϊνό ωράριο ενώ κάποιοι άλλοι είναι (και) μουσικοί με βραδυνή εργασία, ρίξαμε την πρόταση να γίνονται οι συναντήσεις είτε Πέμπτες, που επιτρέπουν (κατά κανόνα) στους εργαζόμενους μουσικούς να συμμετάσχουν, είτε Παρασκευές που παρέχουν την άνεση σε όσους (ακριβέστερα, στην πλειοψηφία όσων) δουλεύουν με πρωϊνό ωράριο να μην αγχώνονται σχετικά με την ώρα αποχώρησης από τη μάζωξη. Οι προεπιλεγμένες αυτές δύο μέρες θα εναλλάσονται, για να ικανοποιούνται πότε οι μέν, πότε οι δε. Επειδή οι “πρωϊνοί” είναι αριθμητικά περισσότεροι από τους “βραδυνούς”, θα μπορούσαμε να βάζουμε δύο Παρασκευές μετά από μία Πέμπτη, ή να αγνοήσουμε το θέμα και να προεπιλέξουμε ζυγούς (π.χ.) μήνες Πέμπτη, μονούς Παρασκευή, αν νομίζουμε ότι είναι καλύτερα έτσι. Αν, ξαφνικά, μας έρθει η επιθυμία, μπορούμε ως εξαίρεση να κάνουμε τη μάζωξη Κυριακή μεσημέρι.

Ας δουλέψουμε λοιπόν στο μυαλό μας αυτή την πρόταση ως βάση συζήτησης και ας ακουστούν οι απόψεις μας. Για το θέμα της επιλογής χώρου, θα ξεκινήσουμε καινούργια συζήτηση όταν (και άν, βέβαια) καταλήξουμε σε οριστική πρόταση για την ημερομηνία.

Ή έχει πέσει πολύ σκέψη ή η σκέψη όλων μας ταξιδεύει αλλού! Μήπως λοιπόν να ακουστούν γνώμες και απόψεις και από άτομα που δεν έχουν μιλήσει ακόμα. Ξεκινώντας με την ερχόμενη συνάντηση …

Συμφωνούμε για Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου; Αν δεν ακουστούν αντιρρήσεις κατακυρώνεται.

Εγώ είμαι μέσα, εκτός και αν το μαγαζί είναι τα 6 αδέλφια.

γειά σου πέτρο με τα βέτο σου! αφού η τελευταία ήταν εκεί, πρώτα θα κάνει κύκλο στην υπόλοιπη αθήνα και μετά βλέπουμε.
κατ’αρχήν μέσα κι εγώ, εκτός απροόπτου.

Όσο γερνάω παραξενεύω περισσότερο. Ήτανε στραβό το κλήμα, το 'φαγε κι ο γάϊδαρος… Τι περίμενες?

Εγω εκεινη την ημερα εχω συναυλια με τους Επτανησιους.9μμ τελειωνω απο Φιλοθεη!οποτε λογικα ειμαστε μεσα!

Η επόμενή μας μάζωξη θα γίνει την Πέμπτη, 26 Φεβρουαρίου. Για το χώρο, έχουμε κάτι να προτείνουμε;

θέλετε να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο; εγώ τελειώνω δουλειά κατά τις 9 από βόρεια προάστεια, οπότε μπαίνω στον πειρασμό να προτείνω κάτι προς τα κει.
τί λέτε για το politia tennis club; εκτός κι αν προτιμάτε γκολφ, να την πέσουμε στα γρασίδια.
έβλεπα και τη λίστα με τα πετυχημένα μαγαζιά (6 αδέρφια, γλάρος, μανταλάκι, κορομηλάς, πετράλωνα, όπως παλιά), πρέπει να βρούμε και κανένα καινούριο στέκι.

Ο Πέτρος κι εγώ, έχουμε κάτι να προτείνουμε: “Εκάτη” μεζεδοπωλείο, στον Ταύρο, Θεσ/κης 248. Κεντρική θέση, εύκολο βραδυνό πάρκινγκ, καλό φαγητό, καλές τιμές. Μένει να ελέγξω αν την ημέρα που το θέλουμε εμείς, έχουν μουσική. Δεν τους βρίσκω τώρα, επιφυλάσσομαι για απόγευμα / βράδυ γι αυτό. Μόνο, Νικόλα, που θα σε απογοητεύσω, γκόλφ και γρασίδι δεν διαθέτουν… Θα το έκαναν, λέει, για χατήρι μας αλλά δεν προφταίνει να φυτρώσει το γρασίδι μέχρι τέλος του μήνα και, τι γκολφ να παίξεις σε ξερό…

οκ, δίνω ψήφο εμπισοσύνης!

Κι εγώ ψήφο εμπισΟΣΥΝΗΣ.΄

Άκυρον. Μόνο Παρασκευές και Σάββατα ανοίγει, ενώ στις αγγελίες του γράφει “Δευτέρες κλειστά”, και όταν ανοίγει έχει δικούς του μουσικούς. Ακούω προτάσεις.

αποσύρω την ψήφο εμπισΤοσύνης, πέφτω από τα σύννεφα, και φυσικά θα αναθέσω και πάλι σε άλλους την εύρεση λύσης αφού δεν πρόκειται να κινητοποιηθώ εγώ ο ίδιος. (μια και είμαστε σε μετεκλογική περίοδο)
ψάχνω να βρώ κάποιο μαγαζί με το οποίο να μην έχω επαγγελματική σχέση, να μην έχει μουσική εκείνη τη μέρα και να μπορεί να ξενυχτήσει και να μας ανεχτεί. επίσης να έχει εύκολο πάρκινγκ, εύκολη πρόσβαση με τραίνο ή έστω λεωφορείο, και να μην είναι ιδιαίτερα μακρυά από το κέντρο. σίγουρα υπάρχουνε, αλλά δεν βγαίνω και συχνά για να τα μαθαίνω και να τα θυμάμαι…
εκείνο που είχαμε πάει μετά από τη συναυλία στον οσε στον πειραιά, πάνω από την πυροσβεστική; ή μήπως το κουτούκι του χαλκιά στην νέα ιωνία; ή εκείνο το ανώνυμο στην πυθέου στον νέο κόσμο, υπάρχει ακόμα; επίσης στις λεύκες στην μαυρομιχάλη μαζεύονται παρέες που και που και παίζουνε. έχει κανείς επαφή με αυτά τα μαγαζιά;